Asad včera usmrtil toto dítě

16. 1. 2020

Putinova a Asadova letadla zintenzivňují bombardování civilistů. Koho by to zajímalo.

Pod hory trosek pohřbila letadla režimu Bašára Asada včera v Idlíbu toto dítě. Tým Bílých helm se ho zoufale snažil zachránit živého, ale smrt pro něho byla rychlejší než ony. Přišel o život spolu s jedním dobrovolníkem od Bílých helm  a 18 dalšími lidmi. 

https://twitter.com/SyriaCivilDef/status/1217817903191511041?s=20

Ruská a režimní letadla zintenzivňují bombardování nových oblastí v severní Sýrii a hrozí novou humanitární katastrofou. Popkračují brutální nálety. Ruská a Asadova letadla bombardovala mnoho cílů v západním Aleppu. Záchranářské práce pokračují.


30569

Idiocie servírovaná do škol

16. 1. 2020 / Bohumil Kartous

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Progrese mediální demence pod vlivem rozpadu diskurzu v digitálním prostoru je pravděpodobně nekonečná. Jak jinak si vysvětlit, že redakce Učitelských novin, týdeníku, který má sloužit jako servisní médium českým školám, v současnosti publikuje demagogické články popírající vliv člověka na změny klimatu či o hrozící islamizaci českého školství?

Před několika týdny vyšel v Učitelských novinách text plný demagogických opakovaně vyvrácených argumentů, které popírají vliv člověka na klimatické změny. Kolosální poctu klimatické demagogii, proloženou konspiračním blouzněním o vytvoření nového náboženství a představě vlastní “hereze” od něj, kterou v Učitelských novinách publikoval člen redakce, rozebírá v Ekolistu klimatolog Radim Tolasz. Tolasz mimo jiné uvádí: 

Mediální manipulace jako nástroje oligarchického státu

16. 1. 2020 / Albín Sybera

Je podpora kremelské ideologie konzervatismu a tradičních hodnot to jediné, co mají američtí oligarchové společného s těmi českými?

Tento měsíc vyjde v nakladatelství Norton nová kniha americké investigativní novinářky Andrei Bernsteinové „American Oligarchs: The Kushners, The Trumps, and the Marriage of Money and Power“ (Američtí oligarchové: Kushnerovi, Trumpovi, a ženitba peněz a moci). Odkaz ZDE.

Rozhovor Britských listů 255. Do voleb jen s jednoduchým lživým heslem!

10. 1. 2020Jaké jsou zahraničněpolitické výhledy pro rok 2020? Je prosincové vítězství britských populistů ve volbách velkou podporou pro lháře a manipulátory na politické scéně po celém světě? O tom hovoří Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů se zahraničněpolitickým komentátorem Danielem Veselým. (Záměrně se vyhýbáme Trumpově nynější eskapádě v Iráku, protože ta je jen dílčím symptomem zásadního, dlouhodobého problému agresivního populismu.) Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. ledna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Les se zmenšoval, ale...

16. 1. 2020

Les se zmenšoval, ale stromy dál hlasovaly pro sekyru. Neboť sekyra byla chytrá a přesvědčila stromy, že vzhledem k tomu, že je její topůrko ze dřeva, je jednou z nich.

Západoasijská bajka


Na Praze 1 se ukázalo, kdo je kdo

16. 1. 2020 / Boris Cvek

Může to znít paradoxně, ale mne dění v městské části Praha 1 plní spíše optimismem. A to, chraň Bůh, ne proto, že bych byl na straně vítězů. Především je nutné si uvědomit, že politika je tvrdý svět, že nestačí mít pravdu a hlásat dobro, že nějaká objektivní shoda na tom, kdo je dobrý manažer nebo jak hledat věcná, nestranná řešení je iluze, pokud jsou ve hře ty skutečné zájmy, zájmy mocenské, ekonomické. A na ně strana poražených zjevně narazila.

Palácový převrat v Praze 1

16. 1. 2020 / Roman Kanda

Myslím, že palácový převrat na Praze 1 vyjevil to, co soudný a kriticky uvažující jedinec musel tušit neřkuli vědět už dlouho: naprosté pokrytectví antibabišismu tzv. demokratické opozice ODS, STAN a TOP 09, účelovost jejich údajné snahy „zachránit demokracii“. V radě Prahy 1 teď zřejmě zasednou trestně stíhané osoby, a ODS, STAN i TOP 09 tím ztratily jakýkoli politický, natož morální kredit, aby mohly útočit na trestně stíhaného premiéra.

Neonacisté se zřejmě stanou v nadcházejících volbách druhou nejsilnější stranou na Slovensku

16. 1. 2020

 

Slovensko se zřejmě stane nejnovější evropskou zemí pod vlivem ultrapravice. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že ve  všeobecných volbách dne 29. února tam výrazně posílí neonacisté, píše v britském deníku Independent Jon Stone.

Strana Kotlebovci-ĽSNS se od začátku prosince umísťuje v průzkumech veřejného mínění pevně na druhém místě. V roce 2016 byla pátá.

Slovenská politická scéna: Kotlebovci posilují, Smer oslabuje

16. 1. 2020

Podle lednového průzkumu veřejného mínění AKO pro slovenskou televizi TA3 by se do slovenského parlamentu probojovalo devět politických stran. Kdyby se parlamentní volby konaly těsně po uplynulých svátcích, u voličů by nejvíce bodoval Smer-SD. Avšak v porovnání s předchozími měsíci, kdy se těšil přízni 20 procent voličů, by si pohoršil.

Nyní by Smer-SD mezi korespondenty získal 17,7procentní podporu. Za vládní stranou by skončila Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), kterou by volilo 11,7 procent oslovených.

Na třetím místě by se ziskem deseti procent skončili kiskovci, následovaní koalicí PS a Spolu, která by překročila devět procent. Liberální stranu Sloboda a Solidarita (SaS) by podle tohoto průzkumu volilo pouze 6,8 procenta Slováků.

Zdroj ZDE

Jednání v Bruselu o uprchlických dětech

16. 1. 2020

Přátelé,

5.února, (shodnou okolností na den mých narozenin), jsem pozván do Bruselu do Evropského parlamentu k jednání u kulatého stolu, jehož tématem bude sociálně-pravní ochrana dětí v EU.
Tato záležitost úzce souvisí s podmínkami v evropských uprchlických táborech, neboť v nich momentálně tráví své dětství opravdu velký počet dětí, píše na Facebooku Jaroslav Miko.

Dle mého soudu je potřeba o těchto věcech neustále veřejně a nahlas hovořit. O stavu, v jakém se ty evropské tábory nacházejí a jaké podmínky k životu v nich panují. Podávat ta svědectví a dělat vše proto, aby byla šance ke skutečné nápravě.

K tomu:

Glosa

Sto hodin absencí a odebrat dávky

16. 1. 2020 / Lukáš Kraus

Kdo bude mít neomluvenou hodinu ve škole, jelikož se rodiče rozvádějí a dítě je ve stresu, dostane pomoc od paní Maláčové ve formě toho, že dítě přijde nejen o "pastelkovné", ale i o střechu nad hlavou. Aby to bylo jo jisté, že to dítě půjde v dospělosti rovnou do kriminálu. Děkujeme paní Maláčová a posíláme vám klíčenku a barnevernet. Třeba se ale pletu. Přeci jen má paní Maláčová větší vhled do problematiky absencí z rodinných důvodů ze svého okolí.

Funkčnost návrhu paní Maláčové v odebírání dávek za absenci sta a více hodin bych tedy nejdříve prověřil v parlamentu a na výborech. Odebrat dávky a benefity chronickým flákačům z řad poslanců a senátorů přinese státní kase násobně více než vozit se po školácích ze základky a je třeba vyslat jasný signál vaší politické podtřídě paní Maláčová.


Rodičům záškoláků chce Maláčová vzít dávky na bydlení

Zdroj: novinky.cz
Glosa

K rozchodu populární dvojice Zeman-Soukup

16. 1. 2020 / Jiří Hlavenka

Rozchod populární dvojice Zeman-Soukup by neměl zapadnout.

Ukazuje se totiž, jasněji než dříve, o co tu jde. O peníze, o kšeft, o nic jiného. Sponzor - ať je to Čína, Rusko nebo domácí oligarcha - přestal platit, protože se to přestalo vyplácet, vliv multižánrového moderátora klesá k nule. Z největšího přítele je najednou nepřítel, ze dne na den.

Human Rights Watch: Izrael a Palestina v roce 2019

16. 1. 2020

Izraelská vláda v loňském roce pokračovala v praktikách tvrdých a diskriminačních restrikcí proti palestinskému obyvatelstvu; tj. např. omezování svobody pohybu osob a zboží z Gazy a zpět a transfer izraelských občanů do osad na okupovaném Západním břehu.

Izraelská blokáda, na níž se podepisují i egyptské restrikce, trvá už 12 let. Sankce omezují přístup k pitné vodě, lékařské péči, ke vzdělávání, dále pak k ekonomickým a jiným příležitostem dvou milionů Palestinců žijících v Gaze. Osmdesát procent obyvatel Gazy závisí na humanitární pomoci.

Trump mění verzi týkající se atentátu na Kásima Solejmáního

16. 1. 2020

Americký prezident Donald Trump se nyní snaží tvrdit, že „skutečně nezáleží“ na tom, zda přední íránský generál Kásim Solejmání představoval pro americká vojska bezprostřední hrozbu předtím, než Bílý dům nařídil jeho cílené usmrcení bezpilotním letounem u mezinárodního letiště v Bagdádu. Donald Trump však několik dnů dříve tvrdil, že Solejmání plánoval útok na čtyři ambasády.

Iráčtí šíitští lídři volají po milionovém pochodu proti americké vojenské okupaci

16. 1. 2020

Vlivný irácký šíitský klerik Muktada Sadr a další šíitští lídři tento týden uvedli, že ve spolupráci s iráckými lidovými jednotkami chtějí uspořádat milionový pochod, kde budou požadovat, aby americký prezident Donald Trump stáhl americký vojenský kontingent z Iráku. Muktada Sadr má v iráckém parlamentu nejsilnější zastoupení, píše blízkovýchodní odborník Juan Cole.

Klimatická krize: Rok 2019 byl druhým nejteplejším od doby, co se to začalo zaznamenávat

15. 1. 2020Posledních pět let i posledních deset let bylo nejteplejších za posledních 150 let


Nejteplejším rokem byl rok 2016, protože v tom roce došlo k zvýšení teploty v důsledku tzv. jevu El Niño.

K dispozici jsou nová data průměrné globální teploty vzduchu při povrchu Zeměkoule. Více než 90 procent tepla zachyceného v důsledku emisí skleníkových plynů vypouštěných člověkem absorbují oceány a v pondělí vědci informovali, že rok 2019 byl nejteplejším rokem v mořích od doby, kdy se to začalo zaznamenávat, a označili to za "děsivou zprávu".

Průměrná teplota v roce 2019 byla o 1,1 stupňů Celsia vyšší než průměr z let 1850-1900, než bylo zahájeno rozsáhlé spalování fosilních paliv. Světoví vědci varují, že globální oteplení nad 1,5 stupnů Celsia podstatně zhorší extremní počasí a utrpení pro stamilionuy lidí.

Globální analýza rizik Světového hospodářského fóra pro nadcházející desetiletí, také zveřejněná ve středu, zjistila, že pět nejvýznamnějších nebezpečí je ekologických: extremní počasí, neschopnoste se připravit na klimatickou změnu a zničení přírody.

"Poslední desetiletí bylo daleko nejteplejším desetiletím od doby, kdy se to začalo zaznamenávat, a je to první desetiletí, které bylo o více než 1 stupeň Celsia teplejší než teplota koncem 19. století," řekl Gavin Schmidt z Goddardova institutu NASA pro vesmírná studia.

"Důležitá je totalita důkazů z mnoha druhu nejrůznějších dat, že se Země otepluje, že to způsobuje lidská činnost a že dopady cítíme jasně," dodal. "To, co říkám, může znít tak trochu jako prasklá deska, ale je to bubnování antropocénu."

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Ruské vraždění v Idlíbu pokračuje

15. 1. 2020

Deset nevinných lidí zatím usmrceno, včetně dobrovolníka od Bílých helem, v důsledku obnovení brutálních útoků Ruskem a Asadovým režimem na Idlíb a okolní města. Vysíláme SOS světu, protože jsou ohroženy miliony lidí.


Británie: Konzervativní politikové nutili lorda Dubse, aby přestal požadovat ochranu dětských uprchlíků

15. 1. 2020

Foto: Čech lord Dubs, poslanec Horní sněmovny


Tři konzervativní náměstci britského ministra vnitra si tento týden pozvali na kobereček labouristického lorda českého původu Alfa Dubse (88), který vede kampaň za přijetí dětských uprchlíků a nutili ho, aby přestal prosazovat klíčový dodatek k zákonu o odchodu Británie z EU.

Součástí platné legislativy EU je zákonné ustanovení, že pokud má dětský uprchlík, který se dostane na území EU, v nějaké členské zemi EU příbuzné, ta země má povinnost ho přijmout a umožnit sjednocení rodiny. Británie zamýšlí po brexitu tuto povinnost zrušit.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Amnesty International: Pište dopisy!

15. 1. 2020Nebudete tomu věřit, ale dopisy veřejnosti zachránily můj život, píše Moses. Když mu bylo 15, byl zatčen a obviněn, že ukradl tři mobily. Byl uvězněn a mučen. Policie mu vytrhala nehty, aby se přiznal. Měl být popraven.

Ale pak přišlo od stoupenců Amnesty International 800 000 dopisů.

Ty dopisy zachránily můj život. Bylo rozhodnuto mě propustit.

Pište ty dopisy!Exekutorská komora čelí žalobě za neposkytnutí dat

15. 1. 2020

Tisková zpráva Institutu prevence a řešení předlužení

Data o exekucích by měla přejít pod resort spravedlnosti, myslí si odborníci. Proti Exekutorské komoře podávají žalobu

Boj o data o exekucích pokračuje. Institut prevence a řešení předlužení (IPŘP) podává proti Exekutorské komoře ČR žalobu. Odborníkům došla s Komorou trpělivost. O aktuálnější data ji žádají dle zákona o svobodném přístupu k informacím už déle jak rok. Komora navíc nemá kapacity tato data sama zpracovávat, přesto jejich poskytnutí podmiňuje vysokými poplatky nebo nelegitimními podmínkami. Řešením je podle Institutu přesun dat pod ministerstvo spravedlnosti.

Debata o počtu exekucí v Česku nabírá nových rozměrů. Institut prevence a řešení předlužení, který nyní spoluzodpovídá za aktualizaci Mapy exekucí, podává proti Exekutorské komoře ČR žalobu. Komora, která podle zákona spravuje Centrální evidenci exekucí, ovšem dlouhodobě odmítá zdrojová data poskytovat dalším subjektům k jejich dalšímu zpracování, případně je podmiňuje vysokými poplatky. Sama přitom zveřejňuje na svém webu jen základní statistiky bez jakékoli aktualizace.

Útoky na Válkovou jsou zástupné problémy

15. 1. 2020

tisková zpráva  Spolku zastánců dětských práv – české sekce DCI 

Rada Spolku zastánců dětských práv – české sekce Defence for Children International – vítá další spolupráci s prof. Helenou Válkovou jako vládní zmocněnkyní pro lidská práva, první v této funkci, která veřejně vyhlásila jako svou prioritu práva dítěte. Již od svého jmenování činí aktivní kroky ke změnám legislativy tak, aby se nejlepší zájem dítěte stal předním hlediskem při rozhodování o všech věcech, které se dětí týkají. K tomu Českou republiku již od jejího vzniku zavazuje Úmluva o právech dítěte.

Tato její dnešní aktivita naprosto převažuje nad zástupnými problémy, jakým je i jeden odborný článek, který jako začínající výzkumnice publikovala před 40 lety a jehož spoluautora si sama nevybrala, nýbrž jí ho určili nadřízení.

Toto prohlášení schválila Rada spolku jednomyslně na svém zasedání 13. ledna 2020.

Mailové spojení: dci.praha@seznam.cz

Bližší informace: Miroslav Prokeš, předseda spolku

Spolek zastánců dětských práv byl založen v roce 1991 a od té doby monitoruje naplňování Úmluvy o právech dítěte v České republice. Je tvořen výhradně dobrovolníky, nepobírá žádné dotace od vlád ani jiných úřadů ani nepořádá sbírky. Je členem evropské organizace Eurochild, mezinárodní organizace Defence for Children International a prostřednictvím české národní Aliance za dětská práva i světové organizace Child Rights Connect.

Vždy poté, co vláda ČR zašle Výboru pro práva dítěte se sídlem v Ženevě periodickou zprávu o plnění Úmluvy, posílá spolek tamtéž svou alternativní zprávu. Poslední slyšení českých spolků před ženevským Výborem se konalo 2. 10. 2019. Na jeho základě požádal Výbor českou vládu o doplnění mnoha dat a informací s doporučeným termínem 14. února 2020. Poté pozve vládní delegaci na svoje květnové zasedání, na němž jí bude pokládat řadu otázek. Pak přijme na svém uzavřeném zasedání doporučení pro Českou republiku jako signatářský stát Úmluvy.

Kauza Ur-Válková: Výmluvná ukázka postkomunistického marasmu

15. 1. 2020 / Karel Dolejší

Veřejnou debatou v posledních dnech zamávala kauza Zemanem vybrané kandidátky na příští ombudsmanku Heleny Válkové - právničky, která v době před rokem 1989 usilovně propagovala notoricky zneužívaný institut tzv. ochranného dohledu a na jejíž práci se podílel klíčový aktér loutkových politických procesů 50. let, bývalý prokurátor Josef Urválek.

Stojíme při Austrálii

15. 1. 2020

 


Akce:  Stojíme při Austrálii

Pořádá: Extinction Rebellion Česká republika

Termín: 16. 1. 2020

Čas: 11.00 až 12.00 hod.

Místo: Náměstí republiky, Praha


Aktivisté české odnože mezinárodního hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion, XR) pořádají ve čtvrtek 16. ledna solidární akci s Austrálií, na jejímž území právě dochází k bezprecedentním požárům. Jejich nebývalá intenzita a rozsah jsou jedním z přímých důsledků probíhající klimatické krize, která se stává existenční hrozbou nejen pro Australany nebo tamější biosféru a živočišné druhy, ale má své dopady už i na Českou republiku. XR chce svým solidárním happeningem poukázat na to, že jsme všichni na jedné lodi, protože klima se neřídí hranicemi národních států.

V rámci happeningu budou aktivisté odhalovat svoji nahotu na znamení zranitelnosti člověka přírodními ději, a také jeho vystavení nehostinným přírodním podmínkám. Půjde tedy o lednový polonahý pochod, který začne na Náměstí Republiky a bude pokračovat až k sídlu Australského konzulátu v Praze, kde bude mj. předčítán otevřený dopis australské vládě. Jsou to především vlády jednotlivých zemí, které jsou zodpovědné za zajištění bezpečnosti vlastních obyvatel.


Pomozte vypravit kamion s pomocí pro uprchlické rodiny a děti v Řecku

14. 1. 2020


V řeckém uprchlickém táboře Diavata jsou převážně rodiny s dětmi, ale i děti bez rodičů. Nemají téměř nic, často přebývají v nevytápěných stanech, někteří pod širým nebem. Poprvé jsme sem přijeli v listopadu 2019. Po dvou týdnech jsme se vrátili s dodávkou materiální pomoci. Při každém rozdávání sbírky jsme při pohledu na přeplněný tábor pociťovali marnost. Naše pomoc byla jen malou kapkou. Navíc teploty již padaly k nule a dětem chybělo teplé oblečení a obuv. Rozhodli jsme se dovézt více "kapek" :

Pojďte jim s námi kapku pomoci! Společně to zvládneme.

"Z potůčku potok, z říčky řeka." Podařilo se nám rozproudit vlnu solidarity a koncem prosince jsme do Diavaty vypravili celý kamion. Naplníme další?

Zahájení další sbírky materiální pomoci a zejména finanční podpory na vypravení dalšího kamionu 27.1.2020. Sběr darů ve sběrných místech probíhá do 20. 1.

Máte věci, které chcete darovat?

Sběrná místa: Český Brod, Zlín, Praha 2,6,3,9, Buštěhrad, Pečky a Uhlířské Janovice, Roztoky u Prahy, Vyškov, Tuchoměřice, Chvalkovice na Hané, Olomouc, Brno, Ostrava.

Prosíme, zavolejte nebo napište pro bližší informace.

Kontaktujte +420 775 231 290 nebo balicky.miminka@gmail.com

Chcete pomoci finančně?

Příspěvky na nákup věcí pro rodiny a děti je transparentní účet 2300893794/2010.

Globální oteplování: Teplota oceánů dosáhla rekordní výšky, klimatická krize akceleruje

14. 1. 2020Oceány jsou nejzřejmějším měřítkem klimatické krize, pohlcují totiž 90 procent tepla zachyceného skleníkovými plyny


V roce 2019 dosáhlo teplo světových oceánů dosud nejvyšší, rekordní intenzity. Dokazuje to, že se oteplování planety Země zrychluje.

Světové oceány jsou nejjasnějším měřítkem klimatické krize, protože pohlcují více než 90 procent tepla, zachyceného skleníkovými plyny a emitovaného pálením fosilních paliv, likvidací lesů a další lidskou činností.

Z nové analýzy vyplývá, že posledních pět let je pět nejteplejších let zaznamenaných v oceánech a posledních deset let je také dosud nejteplejších deset let. Množství tepla přidávaného do oceánů je totéž, kolik tepla by vzniklo, kdyby všichni obyvatelé planety měli trvale ve dne v noci zapnutou 100 mikrovlnných troub.

Teplejší oceány vyvolávají vážnější bouře a narušují vodní cyklus, což znamená více povodní, sucha a divokých lesních požárů, stejně jako nezadržitelné stoupání hladiny oceánů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

USA požadují, aby Británie odmítla technologii firmy Huawei

14. 1. 2020

Používat technologii firmy Huawei v sítích 5G v Británii by ohrozilo sdílení výzvědných informací mezi Británií a USA, sdělili vysocí američtí činitelé britským ministrům. Varovali je, že poskytnutí přístupu firmě Huawei do britské sítě 5G by se "rovnalo šílenství".

Toto pozoruhodné nové americké ultimatum prezentoval Británii Trumpův náměstek poradce pro národní bezpečnosti Matt Pottinger. Předložil kontroverzní soubor dokumentů, který varuje, že spoléhání na firmu Huawei a používání její technologie v budoucích telefonních sítích znamená bezpečnostní riziko.

Pozvánka: Beseda s německou sociální demokratkou

14. 1. 2020


VMO 9 ČSSD Praha 11 si Vás dovoluje pozvat na  neformální posezení s návštěvou z Německa

    Helena Päßlerová

Beseda s předsedkyní Seligerovy obce, organizace sutetoněmeckých  sociálních demokratů Helenou Pässlerovou.

Pedagožka a přítelkyně českých exulantů a disidentů bude vyprávět o svém životě a blízkosti i rozdílech mezi Čechy a Němci.

Středa 15. ledna,
18:00
Steinerův sál Lidového domu,
Hybernská 7


Hospodaření OSBL za prosinec 2019

6. 1. 2020

V prosinci  2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 77 561.50 Kč, výdaje byly 91 481.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
21755