USA obnovily prodej útočných zbraní přednímu porušovateli lidských práv - Saúdské Arábii

15. 8. 2024

čas čtení 5 minut
Takový krok pouze posílí tento represivní režim a zvýší četnost regionálních konfliktů.

Jednou z otázek, která se z hlediska zpravodajství dostala pod drobnohled, je nedávné rozhodnutí Bidenovy vlády obnovit prodej útočných zbraní Saúdské Arábii. USA pro začátek pošlou v nadcházejících měsících zásilku bomb v hodnotě 750 milionů dolarů.

Dodávky těchto zbraní Bidenova administrativa v roce 2021 přerušila, protože Saúdové je používali v Jemenu ve válce proti Húsíům, kde zabíjeli tisíce civilistů, píše na webu Common Dreams Medea Benjamin.

Obnovení prodeje útočných zbraní je součástí snahy USA přimět Saúdy k normalizaci vztahů s Izraelem. V roce 2020 podepsaly Bahrajn, Maroko, Súdán a Spojené arabské emiráty (SAE) normalizační dohody, které jsou souhrnně známé jako Abrahámovy dohody. Tyto dohody zprostředkovala především Trumpova vláda. Některé ze zemí, které dohodu podepsaly, jako například SAE, ji považují nejen za způsob, jak posílit obchodní vazby, ale také za vojenské spojenectví proti svému historickému rivalovi, Íránu.

Pro Saúdy však normalizaci odsunul ze stolu izraelský útok na Gazu a sympatie veřejnosti k Palestincům. Průzkum proizraelského Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku z prosince 2023 zjistil, že téměř jednomyslně 96% Saúdů tvrdí, že by arabské země měly na protest proti izraelským útokům v Gaze přerušit veškeré kontakty s Izraelem.

Saúdové říkají, že Izrael musí nejprve ukončit válku v Gaze a, což je ještě nepolapitelnější, vytvořit věrohodnou cestu ke vzniku palestinského státu. Saúdská Arábie sdělila Spojeným státům, že s Izraelem neobnoví diplomatické vztahy, pokud nebude souhlasit s přijetím nezávislého palestinského státu v mezinárodně uznaných hranicích z doby před rokem 1967 s hlavním městem ve východním Jeruzalémě. Takový palestinský stát je přesně to, proti čemu se premiér Netanjahu a Kneset rozhodně staví.

Američtí představitelé však stále chtějí usilovat o normalizaci a Bidenova administrativa nabídla Rijádu řadu pobídek, včetně vyjednání obranného paktu a dohody o civilní jaderné spolupráci.

USA chtějí také navázat užší vztahy se Saúdskou Arábií, aby vrazily klín do mírového procesu mezi Saúdskou Arábií a Íránem, který loni zprostředkovala Čína, a aby čelily pro nikání Číny do regionu. Bezprostředněji chtějí Spojené státy spolupracovat se Saúdskou Arábií při odrážení íránských odvetných útoků na Izrael. V polovině dubna, kdy Írán odpověděl na izraelský letecký útok z 1. dubna, při němž byl v Sýrii zabit vrchní velitel Revolučních gard, Saúdové spolu s Jordánskem a Spojenými arabskými emiráty spolupracovali s USA a Izraelem při odrážení přibližně 300 raket a bezpilotních letounů, které Írán vypálil na Izrael. Izraelci se nyní připravují na další íránskou reakci na zabití politického vůdce Hamásu Ismaíla Haníji v Teheránu.

Prodej zbraní však porušuje dřívější sliby Bidenovy vlády o novém přístupu k Saúdské Arábii, který by se zaměřil na lidská práva. V roce 2020 Biden slíbil, že bude s korunním princem Mohammedem bin Salmánem, faktickým vládcem království, zacházet jako s „vyvrhelem“, především kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018. Navzdory nedávnému kosmetickému uvolnění, jako je pořádání hudebních koncertů, a některým skutečným reformám, jako je povolení ženám řídit motorová vozidla a zrušení náboženské policie, zůstává Saúdská Arábie jednou z nejrepresivnějších zemí na světě. Zatímco američtí představitelé pravidelně kritizují volby v sousedním Íránu, v Saúdské Arábii se žádné volby nekonají. I nadále je jednou z posledních zbývajících absolutních monarchií na světě.

Nemusíte se ani dívat na odsuzující zprávy skupin jako Amnesty International a Human Rights Watch, abyste viděli rozsah saúdské represe. Stačí se podívat na zprávu amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv za rok 2023. Hovoří se v ní o mimosoudních popravách, násilných zmizeních, mučení, životu nebezpečných podmínkách ve věznicích, svévolném zatýkání a zadržování, neexistenci nezávislého soudnictví, trestání rodinných příslušníků za údajné trestné činy příbuzného, násilí na novinářích a cenzuře tisku, závažném omezování svobody internetu, náboženské svobody a svobody pohybu, včetně práva opustit zemi, zákazu nezávislých odborů, násilí na homosexuálech a transsexuálech a nadměrném používání trestu smrti.

Nezapomeňte, že tato ostrá kritika přichází od vlády USA - hlavního spojence Saúdů.

Posílání dalších zbraní Saúdům tento represivní režim pouze posílí a zvýší četnost regionálních konfliktů. Ale samozřejmě to také zvýší zisky zbrojních společností, jako jsou Lockheed Martin a Northrop Grumman. To na oplátku plní volební pokladny našich politiků.

Americká vláda tedy schvaluje prodej útočných zbraní Saúdské Arábii, zatímco se nadále vyzdvihuje jako obránce „svobodného světa“.

Celý článek v anglickém originále ZDE

 

0
Vytisknout
2501

Diskuse

Obsah vydání | 16. 8. 2024