Vyjednávání o "míru" nad našimi hlavami

24. 2. 2025 / Matěj Metelec

čas čtení 1 minuta
Během prvního roku ruské války proti Ukrajině se našli takoví, kteří sebevědomě prohlašovali, že vše skončí rozpadem Ruska. Po třech letech se namísto toho rozpadl Západ. Asi nejsmutnějším symptomem tohoto rozpadu bylo, když americký prezident na mezinárodním fóru seřval ukrajinského, který byl ještě ne tak dávno oslavován jako "Churchill", jako malého kluka, a zbytek západního světa tomu přihlížel, cítíl se trapně, ale není schopen k tomu něco ráznějšího říct. Celé to působilo jako výjev šikany na školním dvoře.

 
 
Pro Trumpa Ukrajina je nepochybně vzdálená země, o které moc neví, určující pro jeho přístup je však spíše narcismus a omezenost. On, Musk nebo Bannon působí dojmem teenagerů, uchvácených tím, co všechno si mohou dovolit a projde jim to, protože se dostali tak vysoko. Jak už jsem psal, je to jako sledovat Camusova Caligulu, jenže naživo. Rozpačité dotazy, zda budoucí německý kancléř Friedrich Merz bude tím novým evropským lídrem, který se dokáže americkým caligulům postavit, je symptomem evropské bezradnosti.

Ti, kteří volali na celém spektru od idealistických pacifistů po obdoby Oswalda Mosleyho, sice zaplesali nad zvolením Trumpa, který slíbil "peace for our time", aby pak byli často rozčarovaní z toho, že ten mír bude hlavně mír mezi velmocemi reprezentovanými chlápky s obřími egy a představami o historické úloze, jež je jim osudem dáno sehrát, kde se na zájmy obyčejných lidí bude hledět až v poslední řadě.

Ovšem přesně toto je podoba míru, po které volali, mír zajištěný přerušením dodávek zbraní, dohodnutý velmocemi, nad hlavami Ukrajinců. Těžko se pak budou moci dále divit, až se začne o našem osudu vyjednávat nad našimi hlavami.

0
Vytisknout
1748

Diskuse

Obsah vydání | 25. 2. 2025