BBC: Jaký je rozdíl mezi tím, když Rusko ukradne část Ukrajiny a Izrael ukradne část Palestiny?

25. 2. 2025

čas čtení 8 minut
Moderátor, pořad PM, BBC Radio 4, pondělí 24. února 2025, 17 hodin: Příměří v Gaze se blíží ke konci své první fáze a nikdo v současné době příliš netuší, zda dosáhne fáze druhé. V zásadě se jedná o několik dní, ale pokusy o ukončení války v Gaze možná spíše odvádějí pozornost od eskalace konfliktu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Izrael je tam uprostřed rozšiřující se vojenské operace, jejímž cílem je podle jeho slov postavit teroristické aktivity mimo zákon. Důsledkem je, že 40 000 Palestinců bylo vyhnáno z domovů ve třech různých uprchlických táborech. Včera večer tam Izrael poprvé po více než 20 letech rozmístil tanky a izraelský ministr obrany Israel Katz prohlásil, že vojáci zůstanou v městských oblastech Západního břehu Jordánu i v příštím roce. Generální tajemník OSN Antonio Guterres vyjádřil nad vývojem znepokojení:

 

Guterres: „Na okupovaném palestinském území se od strašlivých útoků Hamásu ze sedmého října a neúnosné míry úmrtí a ničení v Gaze prudce zvýšilo porušování lidských práv. Jsem však vážně znepokojen rostoucím násilím na okupovaném Západním břehu Jordánu ze strany izraelských osadníků a dalším porušováním práv, jakož i výzvami k anexi. Jsme svědky nejistého příměří, musíme se za každou cenu vyhnout obnovení nepřátelských akcí. Lidé v Gaze již příliš mnoho vytrpěli.“

Moderátor: Alistair Burt je bývalý konzervativní poslanec a bývalý britskýá ministr pro Blízký východ v roce 2010, je se mnou ve studiu. Co říkáte na události na Západním břehu Jordánu, Alistaire?

Alistair Burt: No, správně jste upozornil na to, že Gaza už delší dobu zastírá to, co se děje na Západním břehu. Tři nebo čtyři roky zvýšené aktivity osadníků na Západním břehu, zvýšené násilí ze strany osadníků, více teroristických útoků a reakcí ze strany Izraele v souvislosti s tím, ale také rostoucí pocit, že politika v regionu se mění a posouvá se směrem k těm v Izraeli, kteří by nejraději viděli jako odpověď anexi Západního břehu. Ale nedávné potíže, o kterých mluvil generální tajemník, jsou velmi znepokojivé v tom smyslu, že Izrael samozřejmě musí proti teroru zakročit, ale míra jeho reakce, vysídlení desítek tisíc lidí bude palestinskému obyvatelstvu jen připomínat to, co se děje v Gaze. Absence politického procesu znamená, že lidé budou hnáni směrem k dalším extremistům. A to znamená, že šance na vyřešení problémů se ještě více vzdaluje, protože lidé se ještě více polarizují, jako když k tomuto pocitu beznaděje a zoufalství přispěly všechny události po 7. říjnu,
.
Moderátor:  Je to velmi zajímavé, že ano, protože v Gaze je z propuštění rukojmích vidět, že Hamás není zničen. Stále tam stojí maskovaní lidé se zbraněmi. Maskují sihlavy a spousta lidí zemřela a spousta Gazy byla zničena kvůli snaze postavit Hamás mimo zákon.

Alistair Burt:  Ano, bylo by těžké netvrdit, že dvojí cíl premiéra Netanjahua po zvěrstvu ze 7. října zničit Hamás, zcela eliminovat Hamás a vrátit všechna rukojmí vojenskou akcí, obojí selhalo a  je situace, kdy je prokazatelně jasné, že Hamás stále existuje. Vyvstává tedy otázka, jak se s touto situací vypořádat? Pravděpodobnost, že další násilí přinese jiný konec, se zdá být nepravděpodobná. Politika v regionu se tedy, jak se mnohým zdá, stále vrací k tomu, že musí existovat politické řešení. Vojenské řešení neexistuje, ani ti, kteří stále věří, že Izrael může být vymazán z povrchu mapy, nemohou uspět. Nemohou ani ti, kteří věří, že je možné palestinskou otázku neřešit, ale prostě ji zvládnout a najít nové způsoby jejího zvládnutí, především vyhnáním palestinského obyvatelstva z Gazy nebo obsazením Západního břehu Jordánu a odsunem tamního palestinského obyvatelstva. Ani jedno z toho však nebude řešením. Musí existovat politické řešení, a to se mi i po mnoha letech pohledu na tuto otázku zdá velmi obtížné. Nevidím nic jiného než dva státy, protože si nedokážu představit, že by jeden stát fungoval.

Moderátor:  Tato otázka anexe, Izrael anektuje Západní břeh Jordánu je velmi aktuální, čekáme na verdikt prezidenta Trumpa, co by se mělo stát na Západním břehu Jordánu, mnozí očekávají, že řekne, jdi do toho, Izraeli, jestli to chceš. A my víme, že mnozí Izraelci to chtějí, ale předpokládám, že je otázka, jestli už Západní břeh Izrael v podstatě anektoval?

Alistair Burt:  Existuje argument, že povaha osad a způsob, jakým je Západní břeh rozparcelován s oddělenými silnicemi, ztěžuje Palestincům pohyb. O víkendu jsem mluvil s přáteli v Izraeli i ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu. A to, o čem se příliš nemluví, jsou obtíže při cestování po východním Jeruzalémě, doba, kterou trvá cesta od jednoho kontrolního stanoviště ke druhému, demolice, které stále probíhají, a rostoucí pocit, že, jak říkáte, protože počet osad se nyní dotýká 750 000 lidí, kteří tam žijí, myšlenka jejich pohybu se stává velmi obtížnou a fakticky máte situaci, kdy pokud se Izrael a Spojené státy rozhodnou, že nechtějí dodržovat mezinárodní právo na území, které je mezinárodně uznáváno jako okupované, pak to pro zbytek mezinárodního společenství představuje docela velký problém a neexistuje žádná záruka bezpečnosti Izraele. Jak Izrael, tak Palestinci mají právo na bezpečnost a spravedlnost a bezpečí, a zatím jsme byli svědky toho, že Izrael rozdělil palestinské vedení, zabránil vzniku palestinského státu a snažil se jednat vojensky, ale neřešil to politicky. A následná reakce Palestinců je, že  také nehledají politické řešení. Jediné, co máme, je nejistota, smrt a utrpení pro všechny. Musí existovat lepší způsob.

Moderátor:   Co by znamenala anexe? Jestliže americký prezident řekne, že je to vaše, vezměte si to, Izraeli, co by to vlastně znamenalo? Protože to není totéž jako říct, že obyvatelstvo vytlačíme. To znamená říct, že se Západní břeh stane součástí Izraele. V Izraeli žije mnoho Palestinců.

Alistair Burt: Dvacet procent izraelské populace tvoří Arabové. A jednou ze zajímavých věcí v posledních několika letech je, jak se toto obyvatelstvo neúčastní demonstrací, není součástí ničeho, co jsme viděli v souvislosti s Hamásem v Gaze nebo něčím podobným. Ale právní důsledek anexe by znamenal změnu povahy těchto území, znamenalo by to, že státy, zejména v západní Evropě, by byly postaveny před problém, jak se vypořádat s produkty z osad z území, které bylo okupováno. Ptali bychom se, jaký je rozdíl mezi tím, když Rusko násilím zabere oblasti Ukrajiny, a tím, když totéž udělá Izrael ve vztahu k mezinárodně uznanému okupovanému území. A vznikla by celá řada potíží, především pro západní Evropu, protože Spojené státy by pravděpodobně podporovaly Izrael až do konce. Takže to má finanční důsledky, ekonomické důsledky, ale především žádné řešení problému, který zabil nespočet lidí jak v Izraeli, tak v Palestině, a lidé si zaslouží něco lepšího a lepší šanci na mír a bezpečí, které nedostanou další silou.

0
Vytisknout
2347

Diskuse

Obsah vydání | 26. 2. 2025