Britské univerzity vychovávají nejvíce šéfů států na světě, ukazuje analýza

24. 2. 2025

čas čtení 5 minut
Pozn. JČ: Tohle dokazuje, jak je česká vláda hloupá, že tohoto nevyužívá ku prospěchu České republikuy v rámci tzv. "měkké", kulturní diplomacie. Kdyby systematicky podstatným způsobem podporovala finančně postupně v Británii upadající česká studia, měla by z toho velký prospěch. Naši absolventi českých studií sice nejsou vyloženě šéfy států, ale patří k nim Andrew Stroehlein, mediální ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch, Amy Mackinnon, odbornice na Rusko a střední Evropu pracující pro americký časopis Foreign Policy a Alexandra Klausmann, reportérka německého časopisu Focus, případně celá řada dalších našich absolventů, kteří skončili v britské Dolní sněmovně. Je přece obrovským prospěchem mít na strategických vlivových místech světa lidi, kteří jsou informováni o České republice a mluví česky.

Výzkum odhalil, že britské instituce vychovaly v roce 2022 50 světových lídrů, a to navzdory snižování počtu pracovních míst pro univerzitní profesory,  navzdory likvidaci unverzitních kurzů a poklesu počtu zahraničních studentů.


Univerzity ve Spojeném království, z nichž mnohé se potýkají s finanční krizí, „vychovávají více šéfů států než kterákoli jiná země na světě“, vyplývá z analýzy.

Výzkum společnosti Jisc, britské agentury pro digitální, datové a technologické služby ve vysokoškolském vzdělávání, zjistil, že britské instituce vychovaly 50 světových lídrů, kteří budou ve funkci v roce 2022, na druhém místě jsou USA se 41, následuje Ruská federace (14) a Francie (6).

 
Vedoucí představitelé sektoru uvedli, že tento výzkum dokládá úspěch britských univerzit na světové scéně, avšak podle nedávné prognózy regulátora vysokoškolského vzdělávání, Úřadu pro studenty, se očekává, že téměř tři ze čtyř anglických institucí budou v letech 2025-26 v červených číslech.

Na základě analýzy Wikidat společnost Jisc zjistila, že nejvíce hlav států a vlád ze všech britských univerzit vychovala Oxfordská univerzita, a to 36 od roku 1990, následovaná Londýnskou školou ekonomie a politických věd (LSE) s 24 šéfy států.

Ostatní instituce ve federaci University of London společně vychovaly dalších 16 vedoucích představitelů, následují University of Manchester a University of Cambridge, které vychovaly 13 hlav států.

Mezi současné vedoucí představitele, kteří absolvovali britský vysokoškolský systém, patří finský prezident Alexander Stubb, který získal doktorát z mezinárodní politiky na LSE, a Gaston Browne, premiér Antiguy a Barbudy, který získal titul MBA v oboru financí v Manchesteru.

Zvolená prezidentka Namibie a první žena v čele země Netumbo Nandi-Ndaitwah, která bude 21. března uvedena do úřadu, studovala na Keele University postgraduální diplom z mezinárodních vztahů a magisterský titul z diplomatických studií.

Řada vládnoucích monarchů rovněž studovala ve Spojeném království, včetně japonského císaře Naruhita, který na Merton College v Oxfordu získal postgraduální titul z historie. Jeho diplomová práce s názvem Studie o plavbě a dopravě na horní Temži v 18. století byla podle univerzity „velmi dobře přijata“.

V celém britském sektoru dochází k razantnímu snižování počtu pracovních míst a uzavírání kurzů. Podle prorektorů školné nedrží krok s inflací a nedávno oznámené mírné zvýšení z 9 250 na 9 535 liber tomu příliš nepomůže. Ke krizi přispívá také pokles počtu zahraničních studentů žádajících o víza.

Vivienne Sternová, výkonná ředitelka organizace Universities UK, která zastupuje více než 140 univerzit v Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku, řekla:  „Vždy jsme věděli, že naše univerzity jsou národním bohatstvím - a tato zpráva ukazuje, jak výjimečné jsou.

„V době rostoucí globální nestability jsou přínosy našich univerzit jako měkké síly důležitější než kdykoli předtím. Studium na britské vysoké škole může ovlivnit celý život a mnoho světových lídrů vzpomíná na svá studentská léta s hrdostí a připisuje své vysoké škole zásluhy za to, kým se dnes stali.

„Je nezbytné, abychom na tyto méně hmatatelné výhody titulu nezapomínali a abychom chránili naše univerzity a roli, kterou hrají na globální scéně, a to jak nyní, tak v budoucnu.“

Heidi Fraser-Kraussová, výkonná ředitelka společnosti Jisc, dodala: „Náš nejnovější výzkum ukazuje bezkonkurenční dopad britského vysokoškolského vzdělávání ve světě. Navzdory nedávným problémům by britské univerzity měly zůstat optimistické, že studenti, kteří studovali ve Spojeném království, mají vliv jako státníci po celém světě.“

Ministryně školství Bridget Phillipsonová se již dříve vyjádřila ke krizi, které tento sektor čelí: „Tíživá situace, kterou jsme zdědili, znamená, že tato vláda musí přijmout tvrdá rozhodnutí, aby postavila univerzity na pevnější finanční základ, aby mohly přinášet více příležitostí pro studenty a růst pro naši ekonomiku.“

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1614

Diskuse

Obsah vydání | 25. 2. 2025