Channel 4 News: Jak Trump lže

24. 2. 2025

čas čtení 7 minut
Moderátor, Channel 4 News pondělí 24. února 2025, 19 hodin:   Tři roky poté, co Putin zahájil invazi, hlasuje Trumpova Amerika v OSN s Ruskem proti Británii, Ukrajině a většině Evropy. Rezoluce odsuzující ruskou agresi a požadující její stažení je však přijata.


Dobrý večer, třetí výročí ruské invaze přineslo první oficiální rozkol v OSN mezi Británií a Amerikou ohledně války na Ukrajině. Amerika se zdráhala odsoudit ruskou agresi a postavila se na stranu Běloruska, Severní Koreje a Súdánu. Rezoluce Valného shromáždění, která byla přijata, má jen malou váhu. 

A dnes večer Donald Trump odmítl nazvat Vladimira Putina diktátorem s tím, že toto slovo nepoužívá lehce. Minulý týden ho ovšem použil na adresu Ukrajince Zelenského, ale stále mluví o vyhlídkách na dohodu, která přinese výnosy z ukrajinských nerostných surovin zpět do Ameriky. 

Evropští představitelé se vydali do Kyjeva, aby vyjádřili svou solidaritu. Dnes večer čekáme, čeho dosáhne francouzský prezident, jejich zástupce v Bílém domě právě teď, s Donaldem Trumpem.
Tři roky po ruské invazi na Ukrajinu je francouzský prezident v Bílém domě na misi, která má zabránit Donaldu Trumpovi obětovat Ukrajinu Vladimiru Putinovi. Emmanuel Macron uvedl, že některé evropské země by byly připraveny vyslat na Ukrajinu mírové jednotky jako bezpečnostní záruku po podpisu mírové smlouvy, ale podle jeho slov by nebyly vyslány do první linie, americký prezident řekl, že jeho ruští kolegové by evropské mírové jednotky přijali. Naše mezinárodní redaktorka Lindsey Hilsumová přináší reportáž z Washingtonu.

Reportérka: Entente cordiale. Anebo ne zas tak srdečné setkání, jak oba muži provedli stisk a trhnutí rukou a pokus o demonstraci mužské dominance. Při tom se při fotografování u Trumpvoa krbu oba muži se snažili vzbudit dojem, že případné rozpory ohledně Ukrajiny lze snadno vyřešit.

Macron: „Jsem tu jako přítel, protože po staletí jsme byli přáteli a jsme osobními přáteli. Jak jste zmínil, protože spolu velmi dobře spolupracujeme a a myslím, že USA a Francie vždy stojí na stejné straně. Na té správné straně, řekl bych, dějin.“

Trump: Dohoda o tom, že Amerika bude využívat ukrajinské nerostné zdroje jako platbu za vojenskou pomoc, je zřejmě před dokončením. Setkám se s prezidentem Zelenským. Zřejmě přijede tento nebo příští týden, aby dohodu podepsal. A což by bylo hezké. Rád bych se s ním setkal. Setkali bychom se v Oválné pracovně. Takže na dohodách se pracuje. Teď jsou velmi blízko konečné dohodě. Bude to dohoda o vzácných zeminách a různých dalších věcech. Rád by přijel a pochopil to tady, aby to podepsal, a bylo by to se mnou skvělé.“

A možná i výlet do Moskvy za svým přítelem Vladimirem Putinem.

Trump: „Pokud se to všechno vyřeší, což si myslím, že se vyřeší, určitě bych tam letos jel a on by sem taky přijel.“

Dnes si prezident Zelenskyj s manželkou v Kyjevě připomínali tříleté výročí ruské invaze. Ukrajina nikdy neuvádí, kolik vojáků bylo zabito, ale předpokládá se, že jich bylo více než 100 000. Tucet evropských lídrů jim přišlo vyjádřit svou trvalou podporu.

Díky videokonferenci si prezident Trump a prezident Macron ve Washingtonu vyslechli přímý apel prezidenta Zelenského.

Zelebnský: „Naše týmy již produktivně pracují s USA na hospodářské dohodě, kterou, jak doufáme, podepíšeme ve Washingtonu s prezidentem Trumpem. Opravdu bychom vás rádi slyšeli, protože všichni naši lidé, my všichni, naše rodiny, máme velké obavy. Dočkáme se podpory ze strany Ameriky?“

Západní představitelé považují Trumpovo odmítnutí odsoudit prezidenta Putina za invazi na Ukrajinu za potenciální povolení Číně napadnout Tchaj-wan nebo jakémukoli jinému vůdci vyhlédnout si nějakou lákavou nemovitost.

von den Leyen: „Svobodná a suverénní Ukrajina není jen v evropském zájmu, ale je v zájmu celého světa. Protože autokraté po celém světě velmi pečlivě sledují, zda existuje nějaká beztrestnost, pokud porušíte mezinárodní hranice nebo napadnete svého souseda. Nebo zda existuje skutečné odstrašení.“

Britský premiér, který by měl koncem tohoto týdne navštívit Washington, oznamoval další sankce vůči Rusku v době, kdy by prezident Trump rád zrušil ty již zavedené.

Starmer: „Je to oznámení největšího balíku sankcí od Spojeného království od počátku války. Jít po ruské stínové flotile a   jít po společnostech v Číně a jinde, lter= rusku posílají vojenské zdroje.“

Ve městě s 6000 obyvatel nebo východně od Moskvy postavili pomník 11 mladým mužům, které obec ztratila na Ukrajině. Hřbitovy po celém Rusku vyprávějí tento příběh. Za tři roky války zahynulo možná dvakrát více ruských než ukrajinských vojáků. Zatím se proti tomu příliš neprotestuje. I když někteří Rusové se možná tiše ptají, za co vlastně bojují.

Prezident Putin dnes v Moskvě přebíral meč a štít od velkého muftího, vůdce ruských muslimů. Ruský prezident  zajišťuje, že má podporu náboženských vůdců země, a je jasné, že rozhovory s prezidentem Trumpem mu nezabrání pokračovat v útoku na Ukrajinu.

Lavrov: „Jsme připraveni jednat jak s Ukrajinou, tak s Evropou s jakýmikoliv představiteli, kteří by v duchu dobré vůle chtěli pomoci dosáhnout míru, ale vojenské operace zastavíme teprve tehdy, až tato jednání přinesou pevný a udržitelný výsledek, který bude přijatelný pro Ruskou federaci.“

Ano, o víkendu Rusko rozpoutalo vlny útoků drony a raketami po celé Ukrajině. Mnohé z ukrajinské protivzdušné obrany zajišťují Spojené státy, ale jak dlouho ještě?

Je zajímavé sledovat ten rozhovor u krbu mezi prezidenty Macronem a Trumpem, začínáte chápat, jak těžké musí být s Trumpem cokoliv vyjednávat, protože tolik z toho, co říká, prostě není pravda, znovu zopakoval, že Spojené státy poskytly Ukrajině pomoc v hodnotě 350 miliard dolarů. No, ve skutečnosti se skutečná částka pohybuje mezi 100 a 150 miliardami dolarů, což je v podstatě totéž, co Ukrajina dostala od Evropy. A pak zopakoval, že všechny peníze, které Amerika poskytuje, jsou v grantech a Evropané poskytli půjčky, takže své peníze dostanou zpět, a proto potřebuje tu dohodu o nerostných surovinách. No, ani to není pravda. Evropa i Amerika poskytly jak půjčky, tak granty. Takže pro prezidenta Macrona dnes a pro britského premiéra, až sem přijede koncem týdne, to bude těžké, protože se jim neustále hýbe půda pod nohama,  když se snaží něco vybojovat.

Další věc, která se dnes stala a která je významná, je, že v OSN byla přijata rezoluce, která odsuzuje Rusko za jeho agresi, a Američané se postavili na stranu Ruska a nepodepsali ji.

Tato rezoluce se objevuje v OSN  každý rok na výročí, a letos Amerika skutečně změnila stranu a hlasovala s Ruskem. Takže to dává obrázek o tom, jak těžké to bude pro Evropany cokoliv vyjednat , a také prezident Trump neustále říká, jak to bude snadné. Že bude tak snadné tu válku vyřešit. Každý, kdo někdy jednal s prezidentem Putinem nebo vyjednával s Rusy, ví, že to nebude vůbec jednoduché.

0
Vytisknout
1592

Diskuse

Obsah vydání | 26. 2. 2025