Trump zahajuje obchodní válku s tučňáky, ale ne s Putinem

4. 4. 2025

čas čtení 4 minuty
Prezidentova nová cla zasáhla ekonomické spojence a arktické vodní ptactvo, ale z nějakého důvodu ne Rusko, napsal Tim Dickinson.

Posedlost Donalda Trumpa cly nabrala temný směr, který by mohl být komediálním zlatem, kdyby nestál Američany tolik těžce vydělaných peněz.

Konkrétně: Trump uvaluje cla na země po celém světě – včetně vzdálených antarktických ostrovů obývaných pouze tučňáky – a zároveň vyjímá ruský režim Vladimira Putina.

Během ceremoniálu v Růžové zahradě Trump představil plán na uvalení nových cel – tedy daní placených americkými spotřebiteli – na dovážené zboží.

Nová cla se pohybují od 10 do 50 % na zboží dovážené z Lesotha a 49 % na zboží z Kambodže. Američané budou platit nové clo ve výši 34 % na produkty z Číny a 20 = na zboží z Evropské unie, stejně jako překvapivé 17 % clo uvalené na dovoz od věrného amerického spojence Izraele.

Při ceremoniálu Trump prohlásil, že tyto nové daně jsou "reciproční cla" – a tvrdil, že pouze reaguje na cla a další obchodní bariéry, které již byly uvaleny na americké zboží vyvážené do zahraničí.

Ale procentuální čísla "cel", která Trump představil (na velkém grafu, který objal ve větrném dubnovém počasí), nemají žádný přímý vztah ke skutečným clům, která tyto země uvalují. Místo toho ekonomičtí pisálci, kteří se snaží rozluštit čísla Bílého domu, teoretizují, že představují obchodní deficit každé země se Spojenými státy, dělený hodnotou exportu této země do USA – což je metrika, kterou přispěvatel The Atlantic James Surowiecki nazval "mimořádným nesmyslem".

Ještě podivnější je, že Trump oznámil uvalení významného cla na neobydlené australské území Heardovy ostrovy a McDonaldovy ostrovy – odlehlou lokaci obývanou pouze tučňáky a dalšími antarktickými živočichy. Trump také uvalil cla na ostrovní území Diego Garcia v Indickém oceánu, které je proslulé domovem vojenského zařízení společně provozovaného USA a Spojeným královstvím. Trump zároveň neuvaluje žádná nová cla na Rusko, a údajně ani na Kubu, Bělorusko nebo Severní Koreu. (Bílý dům řekl NOTUS, že obchod s Ruskem je již kvůli sankcím v podstatě na nule; nicméně tato logika nezabránila Trumpovi uvalit na Írán nové 10 % clo.)

Ekonom Justin Wolfers z Michiganské univerzity odhaduje, že Trumpova cla budou fungovat jako nová rovná daň pro americké spotřebitele, která bude průměrnou domácnost stát asi 5 000 dolarů ročně. V příspěvku na Bluesky Wolfers popsal nový režim v nepřikrášlených termínech jako: "Monstrózně destruktivní, nesoudržná, špatně informovaná cla založená na výmyslech, imaginárních křivdách, zdiskreditovaných teoriích a ignoranci desetiletí důkazů." "Skutečnou tragédií," dodal Wolfers, je, že cla "poškodí pracující Američany více než kohokoli jiného".

Trump nazval svá nová cla "deklarací ekonomické nezávislosti" a tvrdil, že povedou k větší americké prosperitě. Trhy však reagují šokovaně na Trumpovo podněcování nestálé globální obchodní války a okamžitě se zbavují bilionů na hodnotě, přičemž index S&P 500 se v odpoledním obchodování propadl o více než 3 %.

Trumpovo široké zavedení obchodních bariér znamená obrat v ideologii volného obchodu, kterou Republikánská strana v poslední generaci prosazovala s téměř náboženským zápalem. Ratingová agentura Fitch vypočítala, že Trump zvyšuje efektivní americkou celní sazbu z 2,5 % na 22 %.

"Je to změna hry, a to nejen pro americkou ekonomiku, ale pro globální ekonomiku," řekl šéf amerického ekonomického výzkumu agentury Olu Sonola. "Mnoho zemí pravděpodobně skončí v recesi. Většinu předpovědí můžete vyhodit ze dveří, pokud tato celní sazba zůstane zachována po delší dobu."

I když je Trumpova celní moc široká, není absolutní a je omezena zákonodárnou mocí. Jinými slovy, Kongres řízený republikány by mohl toto šílenství kdykoli ukončit. Kéž by měl páteř.

Zdroj v angličtině: ZDE

1
Vytisknout
2074

Diskuse

Obsah vydání | 8. 4. 2025