Izraelský útok na nemocniční tábor využívaný novináři v Gaze zabil 10 lidí

8. 4. 2025

čas čtení 4 minuty

Desítky vážně zraněných při požáru stanů používaných palestinskými novináři v nemocničním komplexu v Chán Júnis

Při izraelském náletu na stanový tábor v nemocničním komplexu ve městě Chán Júnis na jihu Gazy zahynulo 10 lidí včetně novinářů a desítky dalších byly vážně zraněny poté, co jejich tábor zachvátil požár.

Snímky a videozáznamy z nádvoří Násirovy nemocnice v Chán Júnisu ukazovaly lidi, kteří se zoufale snažili uhasit požár, který propaloval řadu stanů. Na jednom videu bylo vidět, jak lidé křičí, zatímco se kolemjdoucí pokouší přemístit hořící kus nábytku, zatímco novinář, později identifikovaný jako Ahmed Mansour ze zpravodajského serveru Palestine Today, seděl vzpřímeně pohlcený plameny.

 

Jeho kolega Helmi al-Faqawi byl při zásahu zabit a mezi zraněnými bylo nejméně devět dalších novinářů. Mansourovi byly ošetřeny těžké popáleniny, zatímco fotograf Hassan Aslih byl údajně ve stabilizovaném stavu poté, co utrpěl zranění hlavy a řezné rány na pravé ruce.

Palestinské ministerstvo zahraničí v Ramalláhu uvedlo, že při náletu zahynulo 10 lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Ministerstvo označilo al-Faqawiho smrt za akt „mimosoudního zabití“ a označilo ji za součást narůstajících zločinů proti novinářům a za pokus zabránit médiím v pokrývání událostí na místě.

Desítky novinářů v Gaze se připojily k al-Faqáwího příbuzným, aby v hodinách po útoku pohřbili zabitého reportéra a položili modrou neprůstřelnou vestu na bílý rubáš, který zakrýval jeho tělo na nosítkách. Jeho zabitím se počet palestinských novinářů zabitých od října 2023 zvýšil na 207, uvádí palestinské ministerstvo zahraničí na okupovaném Západním břehu Jordánu.

„Budeme pokračovat v předávání zpráv a sdělovat pravdu celému světu. Je to naše humanitární povinnost,“ řekl agentuře Reuters novinář Abd Šaát. Uvedl, že je probudil hluk leteckého útoku, aby pak viděli, že nedaleký stan ukrývající jejich kolegy hoří.

Od začátku izraelského bombardování pásma Gazy se stovky lidí uchýlily do táborů v nemocničních areálech po celém obléhaném území v naději, že jim blízkost poskytne určitou míru bezpečí.

Izraelské obranné síly (IDF) a bezpečnostní agentura Šin Bet uvedly, že cílem leteckého útoku na areál nemocnice byl Aslih, kterého obvinily z členství v Hamásu. Ve svém prohlášení IDF obvinily Asliha z účasti na útoku Hamásu na řadu izraelských měst a kibuců 7. října 2023, kdy bylo zabito 1 200 lidí a 250 jich bylo vzato jako rukojmí.

Podle IDF se na útoku podílel tím, že na sociální média nahrál „záběry rabování, žhářství a vražd“. Aslih dokumentoval dopady izraelských útoků na Gazu nahráváním fotografií a videí na svou stránku na Instagramu, kterou sleduje 571 000 lidí.

Jeho poslední příspěvek ukazoval pohřeb novinářky Islam Miqdadové, jejíž modrá neprůstřelná vesta byla rovněž přehozena přes bílý rubáš na těle, což je pohřební rituál pro novináře. Miqdadová byla zabita při útoku na budovu, kde se ukrývala se svým malým synem v západním Chán Júnisu.

„Moje dcera je nevinná. Nebyla do ničeho zapletená, milovala novinařinu a zbožňovala ji,“ řekla agentuře Associated Press Miqdadova matka Amal Kaskeenová.

Podle Výboru na ochranu novinářů (CPJ) byl loňský rok pro novináře nejsmrtelnějším v historii, přičemž 70 % všech úmrtí pracovníků médií má na svědomí Izrael. Izraelský útok na Gazu si podle CPJ v roce 2024 vyžádal životy 82 palestinských novinářů.

Izrael obnovil letecké údery na Gazu poté, co minulý měsíc zkrachovalo křehké příměří. Agentura OSN pro palestinské uprchlíky uvedla, že po obnovení bojů bylo v březnu za pouhých šest dní vysídleno dalších 142 000 lidí.

Bojovníci v Gaze stále zadržují 59 rukojmích, z nichž 24 je podle všeho naživu. Podle ministerstva zdravotnictví v Ramalláhu izraelský útok na toto území zabil za 18 měsíců války více než 50 000 Palestinců, z toho třetinu dětí.


Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1167

Diskuse

Obsah vydání | 10. 4. 2025