USA posílají na Blízký východ druhou letadlovou loď a vyhrožují, že do září zničí Írán

4. 4. 2025

čas čtení 3 minuty
Americké ministerstvo obrany rozmisťuje na Středním východě údernou skupinu letadlových lodí vedenou letadlovou lodí USS Carl Vinson. Oznámil to mluvčí Pentagonu Sean Parnell. "Po dokončení plánovaných cvičení v indopacifickém regionu dorazí úderná skupina letadlových lodí vedená USS Carl Vinson do oblasti odpovědnosti amerického Centrálního velitelství (CENTCOM), aby posílila regionální stabilitu, odstrašila agresi a zajistila bezpečnost obchodních tras," uvedl Parnell v prohlášení. V regionu se Carl Vinson připojí k letadlové lodi USS Harry S. Truman, která byla dříve opakovaně napadena Húsii v oblasti Rudého moře.

Zdroje blízké administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa řekly Expressu, že Írán by mohl "přestat existovat do září", pokud nebude souhlasit s jadernou dohodou a nezačne omezovat svůj jaderný program. "Ano, existuje touha dát prezidentu Trumpovi příležitost uzavřít dobrou dohodu, kterou bychom také upřednostnili před válkou. Ale vojenská možnost zůstává na stole a čas na rozhodnutí se blíží," cituje publikace svůj zdroj.

Mezitím Spojené státy již rozmístily šest neviditelných bombardérů B-2 Spirit na Brity kontrolovaném ostrově Diego Garcia. Tyto bombardéry mohou nést protibunkrovou munici schopnou zničit íránská vojenská a jaderná zařízení. Jejich akce budou pravděpodobně podporovány šesti tankovacími letouny Stratotanker, které byly také spatřeny na základně Diego Garcia. Takové posílení umožňuje americkému letectvu provádět operace dlouhého doletu k úderu na Írán s možností návratu na své původní pozice.

USS Carl Vinson je vybavena dvěma odpalovacími zařízeními Mk 57 Mod13 Sea Sparrow; dvěma odpalovacími zařízeními raket RIM-116 Rolling Airframe; dvěma automatizovanými systémy boje zblízka Phalanx CIWS. Kromě toho je schopna přepravit na palubě až 90 letadel a vrtulníků.

Dříve média uvedla, že agentura Mehr informovala o uzavření vzdušného prostoru nad Íránem a o uvedení armády země do stavu vysoké pohotovosti. V současné době se však na webových stránkách agentury Mehr žádná taková zpráva nenachází.

Írán po léta tvrdil, že neusiluje o výrobu jaderných zbraní. Nicméně podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) země téměř dosáhla technologické úrovně potřebné pro jejich vytvoření. Zejména lednová zpráva Amerického bulletinu atomových vědců uvedla, že Írán již má uran obohacený na 60 % v množství dostatečném k výrobě šesti atomových hlavic. K dokončení procesu bude nutné dosáhnout úrovně obohacení na 90 %, což je podle odhadů MAAE možné během tří až pěti týdnů.

4. února Donald Trump oznámil zahájení kampaně "maximálního tlaku" na Teherán, kterou ospravedlnil důvody z oblasti národní bezpečnosti. V březnu poslal dopis íránskému nejvyššímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu, v němž požadoval novou jadernou dohodu do dvou měsíců.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1398

Diskuse

Obsah vydání | 8. 4. 2025