
Spojené státy uvalily sankce na kryptopeněženky jemenských Húsiů spojené s ruskou burzou
4. 4. 2025
Dvě z osmi peněženek jsou spojeny se Sajídem ad-Džamalem, finančníkem se sídlem v Íránu, který spolupracuje s Húsii a Islámskými revolučními gardami. Zbytek adres je spojen se skupinami, které financují teroristické organizace, uvedl izraelský Národní úřad pro boj proti financování terorismu (NBCTF). Pomáhaly dodávat komponenty pro drony a vojenskou techniku. Byla vytvořena přímá spojení mezi těmito dodavatelskými sítěmi a společností Garantex.
Na společnost Garantex se v březnu 2024 vztahovaly americké sankce za účast na schématech praní špinavých peněz. Tether, největší emitent stablecoinů, zmrazil na svých účtech 27 milionů dolarů, načež platforma přestala fungovat. V březnu 2024 zadržel Ústřední úřad pro vyšetřování Indie litevského občana Alexeje Beščokova, který je považován za manažera společnosti Garantex. K zatčení došlo po obvinění USA ze spiknutí za účelem praní špinavých peněz, nelegálních převodů a dalších porušení.
V posledních letech Húsiové útočili raketami a bezpilotními letouny na vojenské a civilní lodě v Rudém moři. V lednu americký prezident Donald Trump prohlásil tuto skupinu za teroristickou organizaci. V americkém prohlášení se uvádí, že "akce Húsiů ohrožují bezpečnost amerických občanů a vojenského personálu na Středním východě". Slava Demčuk, odborník na praní špinavých peněz v oblasti kryptoměn, řekl Cointelegraphu, že používání peněženek Húsíi znamená rozšířené používání kryptoměn v geopolitických konfliktech.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse