Mega bohatí sehráli žábu škorpionovi Trumpovi

4. 4. 2025 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty
 

V okamžiku velkého dramatu, nevídaného od dob Říma (nebo alespoň od úpadku Twitteru v digitální bleší trh), se někteří z nejbohatších aristokratů světa - pardon, tvůrců pracovních míst - ocitli jako oběti velkého amerického koníčku: sebepoškozování. Donald Trump, věčný showman, konečně namířil svůj obchodní válečný kanón přímo na zlatou třídu, která mu tak vesele pomohla znovu usednout do Oválné pracovny, což znamená, že zásoby šampaňského v Mar-a-Lago budou pravděpodobně na nějakou dobu v ohrožení. Trumpovy rozsáhlé tarify, zavedené s grácií býka v obchodě se zlatým porcelánem, způsobily finanční úzkost nepředstavitelných rozměrů. Ve skutečnosti tato celní smršť dokázala to, co žádný progresivní daňový návrh nedokázal: přinutit miliardáře, alespoň na chvíli, trpět za své hříchy.

 
Elon Musk přišel během jediného dne o 11 miliard dolarů. Můžeme jen doufat, že technologie autonomního řízení Tesly je stabilnější než jeho jmění. Mezitím Jeff Bezos, vládce maloobchodního impéria, které zlikvidovalo více nezávislých podniků než morová rána, se smutně rozloučil s 15,9 miliardami dolarů, když akcie Amazonu utrpěly propad, jaký nezvrátí ani jeho vesmírná společnost Blue Origin.

Ubohý Mark Zuckerberg, neochvějný zastánce svobody slova, pokud je algoritmicky výhodná, utrpěl největší ztrátu ze všech - 19,9 miliardy dolarů - i když vzhledem k jeho robotické mimice lze pochybovat, že si toho vůbec všiml. Jeho poslední pokusy zalíbit se administrativě, možná včetně nějaké nové svatyně Trumpovi v Metaverse, mu očividně nijak nepomohly.

Mezitím Bernard Arnault, král luxusu, zchudl o 6,2 miliardy dolarů, což je obzvláště krutý zásah. Sergey Brin, který kdysi pomohl vytvořit vyhledávač pro ty, kdo hledají znalosti, ale nyní primárně slouží k uspokojování marnivosti superbohatých, bezmocně sledoval, jak mu z účtů mizí 4,5 miliardy dolarů.

Utrpení přesahuje hranice Silicon Valley. Miriam Adelson, patronka politického vlivu financovaného kasiny, ztratila téměř miliardu dolarů. Dokonce i Rupert Murdoch, 93letý loutkář konzervativní propagandy, utrpěl ztrátu. 

A přesto, zatímco Wall Street hoří pod tíhou své vlastní chamtivosti, jeden muž zůstává neotřesitelný, nehybný vůči finančnímu masakru, který způsobil. „Myslím, že to jde velmi dobře,“ prohlásil Trump, když se ho novináři ptali na krach trhu, s tou samou jistotou, jakou vykazoval při bankrotech svých kasin v Atlantic City.

Ano, pro ty, kteří stále věří, že bohatí jednoho dne shodí své bohatství dolů na masy, je tohle probuzení. Tito titáni průmyslu, tak dychtiví podpořit Trumpa, tak přesvědčení, že jejich akciové opce jsou imunní vůči jeho ekonomické ruletě, konečně okusili chuť vlastního jedu. Zda se z toho poučí, je vysoce nepravděpodobné.

Zatímco se Amerika noří hlouběji do králičí nory ekonomického absurdna, můžeme se alespoň těšit z krátké a krásné ironie miliardářů, kteří prohrávají ve hře, kterou sami zmanipulovali.

4
Vytisknout
1992

Diskuse

Obsah vydání | 8. 4. 2025