Trump na jednání skupiny G7 ostře útočil na NATO. "Je tak špatné jako Nafta."

29. 6. 2018



Na nedávné schůzce skupiny G7 Donald Trump ostře zaútočil na Severoatlantické společenství. "Je tak špatné jako NAFTA", Severoamerická dohoda o volném obchodu, kterou Trump otevřeně pohrdá. Informaci přinesl Axios a ve čtvrtek ji potvrdili dva evropští činitelé. Vyvolalo to silnou nervozitu mezi spojenci USA ohledně toho, co se stane na vrcholné schůzce NATO v Bruselu, která začíná 11. července a po níž se setká Trump s Putinem v Helsinkách.
 

Na schůzce skupiny G7 v Quebecu kritizoval Trump šest představitelů hlavních průmyslových zemí světa za to, že prý zneužívají USA, v obchodních stycích i ve výdajích na obranu. K nadcházejícímu summitu NATO řekl: "Bude to zajímavý summit. NATO je tak špatné jako Nafta. Pro USA je příliš drahé."

Mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost tyto Trumpovy výroky nepopřel, ale řekl: "Pan prezident alianci podporuje, jak řekl opakovaně. Také jasně řekl, že očekáváme, že naši spojenci budou spravedlivě sdílet naše společné břemeno výdajů na zbrojení a budou dělat víc v oblastech, které se jich týkají."

Vlády v Londýně, v Paříži, v Berlíně a v Ottawě se obávají, že jim bude Trump na summitu NATO nadávat a pak bude v Helsinkách lichotit Putinovi, čímž vyvolá krizi v transatlantické alianci.

Evropané jsou připraveni na Trumpovu kritiku jejich údajně nízkých výdajů na obranu, ale po katastrofálním summitu v Quebecu se obávají, že Trump zpochybní účel a existenci NATO.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
0
Vytisknout
5670

Diskuse

Obsah vydání | 3. 7. 2018