Theresa Mayová oznámila, že nepovede Konzervativní stranu do příštích voleb

14. 12. 2018

Je to oficiální. Theresa Mayová právě veřejně znovu potvrdila, že sdělila poslancům, že před příštími všeobecnými volbami odstoupí, informuje Laura Kuenssbergová. Původně to řekla před středečním parlamentním hlasováním o nedůvěře vůči ní, aby snížila počet hlasujících vzbouřenců v Konzervativní straně. Jenže politik, který oznámí, že odchází, tím automaticky ztrácí moc.

Nepřekvapivě neměla chuť pouštět se do debaty o datu odchodu, když řekla, že se soustředí na zlepšení dohody o brexitu a její prosazení.

Nicméně navzdory zjevným požadavkům poslanců Downing Street zřejmě očekává jen málo, že by se něco rychle změnilo, a varuje před "okamžitým průlomem". Jen málokdo v její straně věří, že má Mayová skutečnou šanci získat zásadně odlišnou verzi dohody - přinejmenším ne na tomto eurosummitu. A pozornost se začíná upínat k otázce, kdo by ji mohl nahradit.

Jedna věc je, když premiérka řekne kolegům v soukromém rozhovoru, že jim půjde z cesty, v rámci určitého politického obchodu. Říci to veřejně je něco zcela jiného - zpráva veřejnosti, kterou nelze vzít zpět.

Samozřejmě, jde o stejnou premiérku, která opakovaně prohlašovala, že nevyvolá předčasné volby, a pak úplně změnila názor. Tehdy však vypadala silně - ona i celý Westminster nyní žijí v jiné realitě, ačkoliv... nikdy neříkej nikdy.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3630

Diskuse

Obsah vydání | 18. 12. 2018