Donald Trump nesmí blokovat své kritiky na Twitteru, rozhodl americký federální odvolací soud

10. 7. 2019
 
Newyorský odvolací soud potvrdil předchozí verdikt, že Trump porušil první dodatek americké ústavy, když na svém twitterovém účtu zablokoval jednotlivé uživatele, kteří se vůči prezidentu a jeho politické strategii vyjadřovali kriticky.

Prezident Trump nesmí blokovat své kritiky píšící na Twitterový účet, který Trump pravidelně používá ke své komunikaci s veřejností, rozhodl v úterý americký federální odvolací soud. Verdikt má důležité dopady na to, jak zvolení politikové v USA smějí komunikovat se svými voliči na sociálních sítích.

 Veřejným činitelům, kteří používají sociálních sítích pro komunikaci oficiálních vládních informací, konstatoval americký soud v úterý, je zakázáno vylučovat lidi z "jinak otevřeného dialogu na internetu jen proto, že vyjádřili názory, s nimiž činitel nesouhlasí". "Při rozhodování o tomto odvolání upozorňujeme žalobce i veřejnost, že pokud první dodatek americké ústavy něco znamená, znamená, že nejlepší reakcí na odmítaný slovní projev k věcem veřejného zájmu je více slovního projevu, ne méně."

Hlavním tématem tohoto případu byly Trumpovy zvyklosti na internetu projevované na jeho účtu @realDonaldTrump. Trumpa za blokaci žalovalo sedm osob, kteří na jeho účtu v roce 2017 zveřejnili kritické výroky.

První dodatek americké ústavy zakazuje vládě blokovat či zakazovat názory, s nimiž vláda nesouhlasí. Americký Nejvyšší soud přímo neřešil, jak tento zákon platí při rozšíření digitálního prostoru pro veřejnou debatu a případ týkající se Trumpova účtu na Twitteru - který sleduje více než 61 milionů osob - byl zásadním právním testem.

Soudní proces neřešil, zda Twitter při rušení kontroverzních účtů musí být vázán prvním dodatkem americké ústavy, který zaručuje svobodu projevu.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

0
Vytisknout
4213

Diskuse

Obsah vydání | 16. 7. 2019