
Nový pokus o vysvětlení statistiky příjmové chudoby
27. 2. 2020 / Boris Cvek
Představte si, že máte společnost, kde jsou všichni chudí tak, že nemají žádný příjem a umírají hlady. Podstatné je toto: všichni stejně. Podle statistiky příjmové chudoby není v takové společnosti ovšem nikdo chudý. Jak je to možné? Protože nikdo nemá nižší příjem než ti ostatní. Když tedy budete mít zemi, v níž jsou všichni lidé tak nějak stejně chudí, budete v ní mít nízkou příjmovou chudobu. Ideální vymazání příjmové chudoby je tak dostat lidi na nulu (neboť jakmile připustíte nějaký příjem, už budou i nějaké rozdíly).
Jiný příklad: vezměte si deset lidí, z nichž sedm má příjem deset tisíc a tři dva tisíce. Ti tři jsou v takové společnosti chudí. A pak si vezměte jiných deset lidí: sedm má příjem dva tisíce a tři jeden tisíc. Ti tři v takové společnosti nejsou chudí. Právě v této logice je u nás chudých méně než v západních zemích Unie, kde mají lidé obecně mnohem vyšší příjmy než u nás, tedy oproti těmto vysokým příjmům jsou tam chudí i ti, kdo by u nás patřili mezi průměr.
Porozumět této logice je velmi důležité, protože politici i různí odborníci výsledky ČR právě ve statistice příjmové chudoby uvádějí jako argument, že u nás se chudobou nemusíme vůbec zabývat. Je to podobné situaci, kdy by ve výše zmíněné společnosti, kde jsou všichni na nule a umírají hlady, někdo řekl: ale přece tu není žádný problém, nikdo tu není chudý.
Diskuse