Zemřel Josef Škvorecký

3. 1. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 11 minut

V úterý ráno 3. ledna 2012 zemřel ve věku 87 let v torontské nemocnici spisovatel Josef Škvorecký. Uvedl to v krátké zprávě kanadský deník Globe and Mail.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Josef Škvorecký patřil k nejvýznamnějším českým spisovatelům druhé poloviny dvacátého století, byl členem plejády velkých spisovatelských hvězd, které vytvořila v Československu zlatá šedesátá léta, jako byli Bohumil Hrabal, Arnošt Lustig, Milan Kundera, Václav Havel, Ludvík Vaculík.

Škvoreckého jméno je především spojeno se skandálem kolem jeho románu Zbabělci (byl napsán r. 1948, poprvé vydán až r. 1958, kdy jeho vydání využil slábnoucí komunistický režim jako provokace ve snaze zastavit ofenzívu kulturně liberální obce, což se nepodařilo. Román byl sice zakázán a různí kulturní pracovníci byli povyhazováni ze zaměstnání, liberalizace Československa však pokračovala nezadržitelně a Zbabělci pak vyšli r. 1964.)

Zbabělci jsou považováni za základní kulturní a literární mezník. Je to neformální, vysoce subjektivní výpověď teenagera z posledních sedmi dnů druhé světové války na malém českém městě. Svou neformálností, subjektivitou a autentičností román rozdrtil principy socialistického realismu v Československu - po vydání Zbabělců už se nedalo použít této literární "metody". Jenže Škvorecký Zbabělce nepsal proto, aby zničil socialistický realismus. Napsal je v létě 1948, kdy ještě v Československu nikdo moc neměl potuchy o tom, jaké požadavky bude mít stalinský režim na literaturu.

Josef Škvorecký (1924 - 2012)

3. 1. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 28 minut

JOSEF ŠKVORECKÝ vystudoval náchodské reálné gymnázium a od roku 1943 do konce války byl totálně nasazen v místní továrně. Po válce absolvoval filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a pak učil na středních školách v Polici nad Metují a v Hořicích v Podkrkonoší. Po vojenské službě v letech 1951 - 1953 se stal nakladatelským redaktorem, v letech 1956 - 1958 působil jako redaktor týdeníku Světová literatura. Od r. 1963 byl ve svobodném povolání, r. 1969 odešel se svou ženou Zdenou Salivarovou do exilu. Od téhož roku vyučoval na torontské univerzitě anglickou literaturu.

Vybráno z monografie Jana Čulíka Knihy za ohradou, Česká literatura v exilových nakladatelstvích, Praha 1991ZDE

Sbohem, "Errole" -- a díky za Tvůj podíl na české literatuře!

3. 1. 2012 / Daniel Strož

čas čtení 3 minuty

Zrovna se dozvídám, že 3. ledna zemřel v torontské nemocnici spisovatel Josef Škvorecký. Vzalo mě to u srdce. Když jsem totiž v rozhovoru o Václavu Havlovi (vyšel ve stejný den v BL) citoval z jednoho jeho dopisu, tak mi jenom tak maně v mysli vytanulo, že už o něm dlouho nebylo slyšet. A teď se utěšuji tím, že se dožil alespoň požehnaného věku sedmaosmdesáti let. Ačkoli právě tohleto pro jeho manželku, dlouholetou duši nakladatelství 68 Publishers Zdenu Salivarovou, taktéž spisovatelku, žádnou útěchou být nemůže.

Hrst osobních vzpomínek na Václava Havla, ale nejenom na něho

3. 1. 2012 / Daniel Strož

čas čtení 33 minut

Rozhovor s Danielem Strožem, exilovým vydavatelem Havlových her, zaznamenal Karel Sýs

Sledoval jsem skutečně všechno, co se v posledních týdnech událo v médiích kolem úmrtí Václava Havla. Nenašel jsem ale nikde jediné vyjádření od tebe. A ani o tobě se nikdo nezmínil slovem, přestože přece musí být známo, že jsi byl kdysi s Havlem v poměrně čilém styku a v Mnichově vydal tiskem několik jeho divadelních her. Můžeš mi k tomu něco říct?
No, nejspíš jsem asi se svou "trochou do mlýna" k Havlově osobě vyčkával, až přijdeš ty, s tímhle rozhovorem...

Ale teď už úplně vážně: Já jsem také sledoval onen mediální humbuk, bylo to snad až znásilňování veřejného mínění! Skutečně hrůza. Napřed se -- a to je v této zemi dávnou tradicí -- k Havlovu úmrtí vyslovovali lidé, kteří s ním za jeho života nic do činění neměli anebo se k němu v minulém režimu stavěli i zády. Pak teprve s odstupem hodin následovala skupinka z těch, kteří mu byli opravdu blízcí a zůstávají ještě naživu. Já jsem nikdy žádným Havlovým kamarádem nebyl, spíš v osmdesátých letech po určitý čas a jenom do určité míry jeho sympatizantem. A to až do doby, než mě jako člověk a poté i v roli prezidenta, zklamal. Pozůstatkem toho tehdejšího několikaletého vzájemného kontaktu zůstávají mnou tři knižně vydané jeho divadelní hry. Tím myslím v mém nakladatelství Obrys/Kontur-PmD. Byly to Largo desolato, Pokoušení a Asanace. Všechny mezi lety 1985 až 1988.

Zdráhám se Strožovi věřit jediné slovo

3. 1. 2012 / Vilém Prečan

čas čtení 6 minut

Vážený pane Čulíku,

v rozhovoru, který jste publikoval v dnešních Britských listech, mě zaujalo jedno tvrzení z úst Daniela Strože. Rád bych je uvedl na pravou míru.

Strož píše, že od přelomu 1979/80 na požádání Jiřího Pelikána "vypravoval za pomoci jednoho svého spolupracovníka na Prečanovu hannoverskou adresu desítky balíků" údajně samizdatové produkce pašované z Československa. "Odvážel jsem je ve svém autě a platil za ně poštovné ze svého. Trvalo to tak po určitý čas, ale mělo to pro mě i jednu přednost: S Prečanovým souhlasem jsem si mohl ze samizdatových svazků vybírat, co mi bylo libo." Tolik Strož.

Češi už nepoznají, co je ironie??

3. 1. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Dostali jsme několik rozzuřených mailů, kritizujících návrh Jiřího Jírovce, aby Ústav pro studium totalitních režimů nechal na DVD Menšíkových Silvestrů jasně označit grafickou značkou u všech účinkujících jejich případné členství v KSČ.

Děsí mě, že někteří čtenáři skutečně už nepoznají, že článek je míněn ironicky?

Pozn. ŠOK: Děsivé není, že čtenáři nepoznají, co je ironie. To je možná děsivé při pohledu z Glasgow. Děsivé je, že politická realita v mnoha ohledech předběhla v České republice jakoukoliv myslitelnou ironii. Možné už je prakticky vše. Takže proč ne toto? Čím se to liší od jiných absurdit, které JSOU REALITOU?

Pozn. JČ: Štěpán Kotrba má pravdu. Chtěl jsem dopsat těchto pár vět, ale předběhl mě: Ironie může fungovat tam, kde existuje pevné srovnání s jasným hodnotovým systémem, který společnost respektuje. Za ironické považujeme to, co s takovým jasným hodnotovým systémem absurdním způsobem koliduje. Vzhledem však k tomu, že v českém prostředí může přijít kdykoliv kdokoliv s jakoukoliv pitomostí a nikdo neprotestuje, funkce onoho jasného hodnotového systému zmizela. Takže nemůže zřejmě fungovat ani ironie.

Nová opencard respektuje soukromí ovšem za poplatek 250 korun

3. 1. 2012

čas čtení 4 minuty

Tisková zpráva Iuridicum Remedium

Magistrát hlavního města Prahy konečně po dlouhých průtazích a nátlaku ÚOOÚ a nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) spustil od pondělí pilotní provoz vydávání nového typu karty opencard. Pokud kartu, která konečně neukládá údaje držitele do databáze, schválí Rada hl. m. Prahy, měla by být zřejmě od příštího týdne vydávána "naostro".

Desetitisíce Maďarů protestovaly proti nové ústavě a zákonům, ohrožujícím demokratické svobody

3. 1. 2012

čas čtení 3 minuty

Desetitisíce občanů protestovaly v pondělí v Budapešti proti kontroverzní nové maďarské ústavě den poté, co vešla v platnost. Vládnoucí strana Fidesz prosadila novou ústavu v parlamentě v dubnu loňského roku poté, co vyhrála dvoutřetinovou většinou parlamentní volby.

Před ústředím státní televize MTV drží maďarští novináři od 9. prosince hladovku na protest proti tomu, co označují za hrubé redakční zásahy provládních editorů do jejich práce. Jsou rozhořčeni, že bývalý vysoký soudce byl odstraněn z vysílání státní televize, což připomnělo nejhrubší metody maniupulace médií z komunistické éry.

V prosinci občané také protestovali, že rozhlasová stanice Klubradio, populární liberální stanice kritická vůči vládě, oznámila, že bude r. 2012 nucena přestat vysílat, protože jí byly odebrány vysílací frekvence. Rozhodnutí odebrat frekvence učinila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, jejíž všichni členové jsou jmenováni vládní stranou Fidesz.

Pod Kalouskovým vedením se ČR zřejmě vydává hospodářskou cestou Irska a Řecka

3. 1. 2012 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Ministr financí Kalousek v pondělí odhadl, že objem hospodářství ČR poklesne během roku 2012 až o dvě procenta. Ani se nezačervenal, nad katastrofálními důsledky ekonomické politiky jeho ministerstva i jeho osobně. Škrty ve státním rozpočtu vedou prokazatelně k vzniku hospodářské krize, protože se snižuje kupní síla obyvatelstva a zvyšují se státní výdaje na podporu pro nezaměstnané. Kalousek likviduje české hospodářství a vede ho směrem ke krachu, k němuž se blíží po zavádění tvrdých státních škrtů i ekonomiky Irska a Řecka.

Česká republika je jednou z nejméně zadlužených zemí Evropské unie a ideologizujících škrtů není zapotřebí. Naopak je zapotřebí straetegických investic do hospodářského rozvoje.

Doufejme, že občané budou mít dost energie na to, aby ministry, kteří hospodářskou krizi svými ideologizujícími opatřeními způsobí či prohloubí, pohnali k odpovědnosti.

V Německu klesla nezaměstnanost na nejmenší míru od sjednocení země

3. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

  • V Německu v prosinci klesl počet nezaměstnaných o 22 000 na 2,888 milionu. Nezaměstnanost je tam nyní 6,8 procent, je nejnižší od doby sjednocení východního a západního Německa. Německá Bundesbanka očekává v roce 2012 růst jen ve výši 0,6 procent, avšak Německo je i nadále nejsilnější evropskou ekonomikou. To je dobrá zpráva pro ČR, protože její vývoz je orientován převážně na Německo. Pokud ovšem Kalousek nezpůsobí v ČR další hospodářský propad svými nesmyslnými škrty.
  • Britský výrobní sektor právě zveřejnil informace o svých nejhorších čtvrtletních výsledcích od doby, kdy hospodářská krize oficiálně údajně skončila. Vývoz nicméně stoupl poprvé od července v prosinci, v důsledku rostoucí poptávky po britských potravinách z Číny, z Německa a z východní Evropy.
  • Ve Španělsku dosáhl počet nezaměstnaných koncem prosince 4,42 miliony. Je to nejvyšší míra od r. 1996, kdy se to začalo zaznamenávat. Nezaměstnanost ve Španělsku dosahuje více než 22 procent. Ve městech to ovšem skoro není vidět - v městech, jako je Barcelona, jsou obchody, supermarkety i drahé restaurace stále plné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Írán vyzkoušel raketu dlouhého doletu

3. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

Írán během probíhajících námořních manévrů v Perském zálivu provedl již druhý test raketové zbraně. Raketa země-země dlouhého doletu typu Núr (světlo) byla podle zástupce hlavního velitele námořnictva Mahmúda Músávího otestována úspěšně.

Náhrada politických stran?

3. 1. 2012 / Pavel Urban

čas čtení 9 minut

"... po sto šedesáti letech [od K.H.Borovského] příliš často vidíme zdegenerovaný systém stran ovládaných ze stranické centrály bez toho, že by je občané mohli donutit k práci pro obyvatelstvo ... V typické straně se příkazy předávají shora k nižším složkám a poslancům" píše Josef Mrázek. Jako alternativu navrhuje občanská hnutí, která "si musí občany získat tím, že hájí věcné zájmy a jeho síla je založena na přímé vazbě poslanců a jejich voličů v regionech."

Nízkoemisní zóny: Německo zavádí 6 nových a zpřísňuje 19 stávajících

3. 1. 2012

čas čtení 3 minuty

Téměř čtyři desítky německých měst od nového roku zavedlo nebo zpřísnilo pravidla nízkoemisních zón, která omezují vjezd automobilům s nejhoršími emisemi. Bylo vyhlášeno 6 nových nízkoemisních zón a zpřísněna pravidla pro vjezd do 19 už existujících zón včetně významných center jako jsou Stuttgart, Frankfurt nad Mohanem, Karlsruhe nebo Mannheim. Naprostou novinkou je pak zřízení regionální nízkoemisní zóny Porúří, která zahrnuje území 14 měst mezi Dortmundem a Duisburgem a zahrnuje plochu okolo 850 km2.

Případ Nokia a další nepřesnosti: Bylo by dobré, kdyby si pan Třeštík občas přečetl noviny

2. 1. 2012 / Petr Nachtmann

čas čtení 3 minuty

Při čtení článků ZDE a ZDE mě zaujal výrok pana Třeštíka: "finská Nokie absolutně nebyla schopna zachytit nástup společnosti Apple a zoufale se snaží přežít, možná ji bude muset koupit Microsoft."

Možná by bylo hezké, pokud by si pan Třeštík občas přečetl noviny.

Společnost Nokia se ocitla v krizi, přesto je profitabilní a dosahuje marže kolem deseti procent.

V Německu prosperují firmy, které nejsou v zahraničním vlastnictví

2. 1. 2012 / Tomáš Krček

čas čtení 3 minuty

Děkuji, pane Čulíku, jste jeden z mála, který mne vesele rozesmál...

V časech temných novoročních ekonomických prognóz nastávajícího roku 2012 přichází Jan Čulík s něžnou naivitou knížecích rad, které udílí české ekonomice - zřejmě pod vlivem jiného iluzionisty - Jonathana Glanceyho z Guardianu. Nic proti - bez ironie - správnému, avšak bezzubému psaní Guardianu. Jen mi přišlo nápadné, že ten dobrý muž z Guardianu dává za příklad německé firmy, které mají jeden společný jmenovatel - jsou samostatné, čili nejsou v nějakém cizím vlastnictví. Nebo z jiného hlediska - i když jsou to akciové společnosti, mají rozhodující balík akcií tak či onak ve svých rukou. Můžete mi, prosím, jmenovat jedinou skutečně českou firmu aspoň evropského formátu (nebo třeba britskou, tam je to podobné - ale olejáře vynechte), která se může touto vlastností chlubit rovněž ?

Silvestrovské varování před komunisty

2. 1. 2012 / Jiří Jírovec

čas čtení 4 minuty


Hovno, prdel, kamení, to je naše znamení
hovno , prdel, sračka, to je naše hračka
Dětská říkanka

Uvedený citát byl kdysi projevem odporu dětí proti tlaku rodičů, kteří považovali lidový jazyk za neslušný. Doba se ovšem změnila, zábava lidoví, ale není ještě zcela dobojováno. Issovská zábava sice nastavila laťku takměř nepřekonatelně nízko, ale proti ní stojí vychytralost komunistů, s níž - k vlastnímu prospěchu - vytvořili takzvané Menšíkovy Silvestry.

Ty lze za nemalý peníz koupit na DVD. Zmíněné svinstvo lze s odporem zhlédnout zadarmo na YouTube.

KNIŽNÍ NOVINKA

Petr Chelčický, Síť víry

2. 1. 2012

čas čtení 1 minuta


Síť víry
Petr Chelčický

Editor Jaroslav Boubín
Počet stran 416, váz.
ISBN 978-80-7294-560-3
Edice
Česká knižnice
nakladatelství Host, Brno
Rok vydání
2011
cena: 314,00 Kč
běžná cena: 349,00 Kč

Petr Chelčický (narozen kolem 1380, zemřel před rokem 1460) byl spolu s Janem Husem nejvýraznějším představitelem husitského myšlení. V České knižnici vychází jeho nejznámější traktát Síť víry. V něm ostře kritizuje existující podobu společnosti a formuluje svou náročnou představu opravdu křesťanského života. Svým ideálem dělné pospolitosti lidí, založené na křesťanské rovnosti všech, zanechal výraznou stopu v české i světové kultuře ještě i v 19. a 20. století (L. N. Tolstoj, T. G. Masaryk). Editor svazku Jaroslav Boubín připravil nové znění textu na základě tisku z roku 1521 a podle současných textologických zásad. Čtenáři tak po mnoha desetiletích dostávají do ruky nově připravený a kriticky ověřený text tohoto klasického díla české literatury. Součástí svazku je komentář a odkazy na biblické citace a parafráze.

Vychází 6. ledna 2012.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Smogový dýchánek č. 4

2. 1. 2012

čas čtení 2 minuty



V úterý 10. ledna se od 8:30 přibližně do 9:00 uskuteční na Nuselském mostě Smogový dýchánek 4: Závod "Blíž Pražanům".

Účastníci happeningů Smogové dýchánky upozorňují na neúnosnou dopravní situaci v Praze, píše Erik Čipera z občanského sdružení asistence.org. První dýchánek v listopadu 2011 reagoval na smogovou situaci, při které zůstal největší zdroj znečištění ovzduší v Praze, automobilový provoz. Současně jsou dlouhodobě překračovány limity nejenom pro znečištění ovzduší, ale i pro hluk.

VIDEO Jak vypadal Smogový dýchánek 3 ZDE

VIDEO pozvánku na happening promítají divákům všech filmových představení až do 10.1. kina Světozor, Aero a BIO OKO. Na sociálních sítích Facebook a NYX se k akci připojilo již 150 lidí. Během tiskové konference v kině Světozor promluvil i Architekt Adam Gebrian VIDEO: ZDE

Zdravotníci začnou více respektovat soukromý a rodinný život pacientů

2. 1. 2012

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva Ligy lidských práv

Pacienty a rodiče čeká v novém roce nejen tolik diskutované zvýšení regulačních poplatků, ale i větší respektování jejich soukromého a rodinného života. Změnu v přístupu zdravotníků přinesou nové zákony, které vstoupí v platnost od 1. dubna 2012. Zdravotníci již nebudou moci nadále omezovat nepřetržitý kontakt rodičů a dětí, ani vyžadovat peníze za doprovod rodičky u porodu. Nové zákony ale obsahují i řadu nejednoznačných ustanovení, která mohou být podle expertů zneužita v neprospěch pacientů.

PRAHA:

Problém s dostupností opencard bez anonymních údajů

2. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

Chtěl bych upozornit na problém s dostupností opencard bez anonymních údajů, píše Karel Kulíšek.

Oficiálně bylo magistrátem sděleno, že od ledna 2012 bude dostupná uvedená karta bez osobních údajů - viz. např. ZDE.

Bohužel podle aktuálního zjištění na základě telefonického dotazu na informační linku opencard 12444 karta dostupná není a v lednu ani nebude, údajně až v průběhu února.

Je zajímavé, v čí prospěch je tak činěno a proč. Jednou z možných verzí může být, že jde o snahu zdánlivě vyhovět rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních informací, ale zároveň potlačit prodejnost tohot typu karty na minimun, neboť právě v lednu řada občanů nakupuje celoroční jízdné a nyní nemá možnost zvolit tuto variantu karty. Nakonec je možných cílem to, aby vznikl argument o tom, jak málo je potřeba tohoto typu kartu z důvodu nízké prodejnosti a dlouhodobě ke vzniku tvrzení, že lidé o ochranu svého soukromí vůbec nestojí.

Game over

2. 1. 2012 / Ilona Švihlíková

čas čtení 9 minut

Více než tři roky po oficiálním vypuknutí krize nevidíme v zemích Západu (protože tato krize je krizí zemí Západu, nikoliv globální) žádnou zásadní ekonomickou obnovu. Moudra "nezávislých" analytiků o "křehkém oživení" se jaksi nepotvrzují. G20 de facto přestala fungovat, ani snad ne tak z důvodu odlišné pozice vyspělých zemí a emerging (rozvíjejících se), ale spíše kvůli zásadnímu sporu mezi Spojenými státy a Německem.

Bude rok 2012 opravdu tak přelomový, jak se předpokládá? Jsou pro to vytvořeny podmínky? Odpověď je jasná: ano.

Dnešní krize a Velká hospodářská krize z třicátých let

2. 1. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

K článku Ilony Švihlíkové jen stručný dodatek. Asi před měsícem vysílal rozhlas BBC Radio Four zajímavý rozhovor s ekonomickým odborníkem na krach burzy na Wall Street r. 1929 a na následnou Velkou hospodářskou krizi. Nebyl to první odborník, který poukazuje na to, že zdroje Velké hospodářské krize ve třicátých letech a dnešní hospodářské krize byly stejné. Důvodem vzniku Velké hospodářské krize jako dnešní finanční krize byla nedostatečná regulace finančních trhů a vznik neopodstatněných finančních bublin.

Krize ve třicátých letech byla však horší, protože tehdy neexistovaly nadnárodní finanční instituce a každá země se krizi snažila vyřešit individuálně. Z krize se státy dostaly keynesovským programem investic.

Nejzajímavější byla otázka, co se stalo s obrovskou zadlužeností jednotlivých států. Odpovědí odborníka bylo, že tyto dluhy se nakonec prostě musely odepsat.

Bohužel jsem se hned nedostal k tomu, připravit informaci o tomto rozhovoru pro Britské listy. Vysílal se někdy v listopadu 2011, nyní ho v audiozáznamech pořadů rozhlasu BBC Radio Four nemohu zpětně najít, protože je stanice nemá tematicky řádně anotovány.

Nový rok a staré problémy. Jen větší

1. 1. 2012 / Egon T. Lánský

čas čtení 6 minut

Opravdu upřímně řečeno, vyhýbám se zuby-nehty psaní o aktuálni české politice a ekonomice. Již delší čas se naopak zabývám úmyslem formulovat několik kritických slov k vývoji v Evropské unii (EU) a k takzvanému arabskému jaru, jež po pravdě řečeno není vůbec jarem - ve smyslu něčeho pozitivního - a vlastně ani arabským.

Světová levice po roce 2011

2. 1. 2012 / Immanuel Wallerstein

čas čtení 7 minut

Pro světovou levici to byl dobrý rok -- ať definujeme levici jakkoli úzce nebo široce. Základní příčinou byly špatné ekonomické podmínky, kterými trpěla většina světa. Nezaměstnanost byla vysoká a dál rostla. Většina vlád se potýkala s vysokou zadlužeností a sníženými příjmy. Vlády reagovaly tím, že se snažily ukládat úsporná opatření svým obyvatelům a současně chránit své banky.

2012: radikální

31. 12. 2011 / Bohumil Kartous

čas čtení 10 minut

Nový rok je příležitost k bilancování a výhledu do dalšího období. Z tohoto nezpochybnitelného faktu se stala floskule, kterou jsou buď přímo, nebo v podobě nevyjádřeného podmětu, uvozována rituální zaklínadla, jimž se říká novoroční projev. V České republice se očekává, že po novoroční žranici, a po reklamě na hygienické potřeby pro seniory, objeví se na obrazovce tvář morální a intelektuální autority, zosobňující vážnost českého národa před sebou a před světem, tedy prezident, a sdělí všem dychtivým a dezorientovaným, cože jsme to vlastně celý rok dělali a co máme dělat ten příští.

Pár dalších dychtivých a dezorientovaných, kteří jsou placeni za přežvýkávání přežvýkaného, o tom pak popíše hektar lesa, a na internetu to završí nečitelné diskuse masy frustrovaných, kteří dávají dost transparentně najevo, že je něco hrozně trápí, ale že vlastně vůbec nevědí co.

Kdyby zůstal na lyžování, nic by se nestalo

2. 1. 2012 / Jiří Baťa

čas čtení 4 minuty

Václav Klaus přednesl tradiční novoroční projev. Ohlasy na projev jsou jak pozitivní, tak negativní. Nelze však říci, že by projev přinesl něco nového.V. Klaus stručně konstatoval, že jakkoliv jeho projev k Novému roku v loňském roce byl více optimistický a bylo tomu jinak, na letošní rok se spíše dívá pesimističtěji s nadějí, že i tentokrát tomu může být naopak.

Klaus v novoročním projevu: Hospodářská krize je vítanou záminkou k ožebračení národa

1. 1. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Postoj lidí, jako je Václav Klaus, je v podstatě tragický. V důsledku své životní zkušenosti z komunistické diktatury spojili tito lidé po roce 1989 svůj osud s osudem "kapitalistického", volnotržního systému. Paradoxně převzali z komunismu černobílé, binární vidění skutečnosti. Podle nich existovala jen dvojí možnost: svět "dobra" a "světla", dokonalé západní volnotržní demokracie, a pak "svět zla", to všechno ostatní. Tito lidé - a spolu s nimi převážná většina pražských médií - si celých dvaadvacet let libovali, jak jsme to vyhráli, protože jsme se stali součástí onoho dokonalého kapitalistického "světa dobra a světla".

Při vší té chvále a samolibosti nevnímali tito lidé skutečnost kolem sebe a nezaznamenali, že se svět radikálně mění a že se jejich ideál kapitalistického tržního systému, aspoň tak, jak existoval poslední půlstoletí na Západě, začíná rozkládat. Že se ohnisko ekonomického rozvoje přesunuje na Dálný východ, že Evropa a Amerika jsou v krizi a nikdo si s tím neví rady.

NOVOROČNÍ PROJEV:

Klausovu demagogii je nutno uvést na pravou míru

1. 1. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 12 minut

Dovolím si malý komentář k novoročnímu projevu prezidenta Klause. Budu reagovat pouze na vybrané pasáže.

"Vedle politických stran se jich zúčastňovaly i různé nátlakové skupiny, které stále nechtějí pochopit, že nelze získávat na úkor druhých a že ústupky v jejich prospěch nelze uskutečnit zcela jiné -- v jejich očích spravedlivější -- přerozdělení bohatství v zemi. Daleko méně se ke slovu dostávali ti méně hlasití, na které sice dnešní ekonomická situace doléhá nejvíce, ale kteří své názory a požadavky nejsou schopni mediálně prezentovat."

Nevšiml jsem si za celý minulý rok, že by Václav Klaus měl zájem o ty "méně hlasité" a že by se zastával zájmů chudých a vyloučených. Zastal se několikrát Věcí veřejných, které chtěly chránit Pražany proti bezdomovcům, obořil se proti průvodu homosexuálů Prahou a proti odborářům, kteří zastávají zájmy zaměstnanců. Prezident Klaus podporoval celý rok sociálně necitlivou vládu Petra Nečase. Ve svém novoročním projevu zmiňuje Klaus ty "méně hlasité" jenom proto, aby se pokusil je postavit proti "nátlakovým skupinám", kterými myslí nejspíše odboráře. Že by ale odboráři nechápali, že "nelze získávat na úkor druhých"?

Romney: Obama neselhal jen doma. Selhal i v Íránu

2. 1. 2012

čas čtení < 1 minuta

Republikánský uchazeč o Bílý dům Mitt Romney v neděli obvinil prezidenta Baracka Obamu, že jeho úsilí o to, aby Írán opustil jaderný program, selhalo stejně jako jeho vnitropolitické iniciativy. Podle Romneye je Írán "největší hrozbou, jaké čelíme".

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za listopad 2011

14. 12. 2011

čas čtení 1 minuta

V listopadu 2011 přispělo finančně na Britské listy 242 osob bankovním příkazem celkovou částkou 70 919.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v září 2011 částkou 14 692 Kč, příjem z reklamy byl 8000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 11. 2011 částku 97 385.99 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

34929