Nová politika firmy Google ohledně soukromí vyvolala vyšetřování EU

1. 3. 2012

čas čtení < 1 minuta

Francie požádala evropské úřady, zabývající se ochranou osobních údajů, aby zahájily vyšetřování rozhodnutí firmy Google slučovat od 1. března uživatelská data. Francie argumentuje, že změny, které Google zavedl, porušují právo Evropské unie. V rozhovoru v rozhlasu BBC to potvrdila ve čtvrtek v poledne také komisařka EU pro otázky spravedlnosti.

Francouzský úřad na ochranu osobních dat se postaví do čela celoevropského vyšetřování nové praxe firmy Google. Firma Google se rozhodla slučovat uživatelská data všech svých služeb, YouTube, Gmailu, Googlu+ i jiných a používat je k zahrnování uživatelů cílenými reklamami.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak můžeme pomoci Janě a Radovanu Čápovým?

1. 3. 2012 / Tomáš Fiala

čas čtení 3 minuty

V létě docházelo na Šumavě k masivnímu kácení stromů na území národního parku. Proti tomuto radikálnímu způsobu postupu proti přemnoženému kůrovci se kriticky vyslovila řada odborníků, o nichž se důvodně domnívám, že otázkám ochrany lesa a národních parků dobře rozumí.

Podle dalších informací docházelo přitom nejen k devastaci přírodního prostředí, ale i k porušování zákonů České republiky i mezinárodních smluv o národních parcích.

Hledám práci jako konzultant. Je mi 22 let, maturita, bez praxe a zkušeností! Zn.:Nejlépe ve státním orgánu, obor nerozhoduje, já už si nějak poradím!

1. 3. 2012 / Jiří Baťa

čas čtení 5 minut

Můžete nadávat jak chcete, můžete se rozčilovat, psát nebo spílat všem politikům, všechno je to k ničemu. Nedávno to byla paní Nagiová, jindy se dozvíte jiné jméno taky tvrdě pracujícího poradce (poradkyně), konzultanta (konzultantky), asistenta (asistentky) či jiné nepostradatelné, náročné, zodpovědné, ale hlavně mimořádně dobře placené funkce.

Co na tom, že vláda dře z občanů kůži za živa, co na tom, že je víc jak půl milionu nezaměstnaných, že lidé pracují za almužnu, mnohdy od vidím do nevidím, bez zaplacených příplatků za přesčasy, za ztížené prostředí, za práci o sobotách, nedělích a svátcích, že lidé bez práce vykonávají zdarma veřejné práce atd., atd.

Chytrá horákyně Lazika, aneb O gruzínském Kalouskovi

1. 3. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

Události srpnové války v roce 2008 jasně ukázaly, že gruzínské ozbrojené síly trpí jistou schizofrenií: Část jednotek je připravována pro expediční operace NATO, při nichž působí v podmínkách konfliktu nízké intenzity s převahou vlastní strany nejen v počtech ozbrojeného personálu, ale i ve všech zbraních a kategoriích výzbroje; avšak úkoly, jimž armáda potenciálně čelí doma, upomínají spíše na podmínky evropského válčiště před rokem 1989. Zde se naopak bojuje v podmínkách výrazného přečíslení, absolutní nadvlády protivníka ve vzduchu i prakticky ve všech dalších oblastech, snad s výjimkou taktického průzkumu a moderních pojítek.

KLDR souhlasí s moratoriem na svůj jaderný program

1. 3. 2012

čas čtení < 1 minuta

Severní Korea po diplomatických jednáních s USA souhlasí s přerušením programu obohacování uranu i jaderných testů a raket dlouhého doletu. Souhlasí také s monitorováním reaktoru v Jongbjonu inspektory OSN. Výměnou žádá 240 000 tun potravin.

Otevřený dopis do MFD:

K případu manželů Čápových

29. 2. 2012 / Radek Mikula

čas čtení 8 minut

Važený pane Viktoro, chci Vám poděkovat za pozornost, kterou věnujete případu manželů Čápových zjevně protiprávně stíhaných za smyšlené napadení policisty. Dovolím si k Vašemu včerejšímu materiálu v MfD pár kritických poznámek s nadějí, že Vám budou užitečné. Volím formu otevřeného dopisu, protože společenský dosah problému, který řeší, ji vyžaduje.

Předně ale musím konstatovat, že je vůbec s podivem, že je co kritizovat. Čeští novináři se podobné problematice věnují velmi neradi a tak je skoro nemožné nalézt články, které se zabývají protiprávním jednáním policistů a zvlášť jeho krytím ze strany justičních orgánů, o kriminalizaci objektů policejního násilí jako ve zmíněném případě nemluvě.

Veřejný dopis všem prezidentským kandidátům

1. 3. 2012 / Stanislav A. Hošek

čas čtení 3 minuty

Hned na úvod prozrazuji, že dopis obsahově totožného znění ode mne obdrželi osobně oba polistopadoví prezidenti naší společné vlasti. Již tehdy jsem návrhy v nich obsažené myslel naprosto vážně, i když jsem s jistotou věděl, že jde o házení hrachu na zeď.

I když ještě není jisté, že budou všichni občané mít možnost volit prezidenta, protože ještě nemusí být schválen prováděcí zákon o volbě, dovoluji si jako jeden z milionu občanů sdělit všem budoucím kandidátům podmínky, za kterých obdrží můj hlas. Tentokrát své návrhy sděluji veřejně, aby jimi byl osloven nejen každý kandidát, ale i mnohý občan, který tak dostává příležitost se k mému názoru přidat. Protože navíc považuji své návrhy za velmi potřebné, troufám si voličskou veřejnost tímto požádat, aby bylo o nich diskutováno. Je docela možné, že nebudu nakonec zdaleka sám, kdo bude po kandidátech žádat totéž, nebo velmi podobné.

Smyslem mého návrhu je zlomit jednak tatíčkovský mýtus nejvyššího ústavního činitele, ale především přiblížit náš ústavní systém víc skutečnému republikanismu, který je v Ústavě uveden hned v její Preambuli a v prvním článku, z nichž vyplynul i název našeho státu.

Takže:

Bouřlivé jaro v Orwellstánu?

29. 2. 2012 / Jaroslav Bašta

čas čtení 3 minuty

Poslední týden přinesl několik informací, které trochu nabouraly mou skepsi ohledně dalšího politického vývoje u nás. Až doposud jsem si v souladu s autorem knihy 1984 myslel, že Velký bratr má situaci u nás pod kontrolou, protože média fungují tak, jak od nich očekává. Proto vláda, která zadlužuje zemi tempem, jež nemá v Evropě obdoby, se hrdě nazývá Vládou rozpočtové zodpovědnosti, ve svém programu má na prvém místě boj proti korupci, ač kvůli podezření z ní musela odejít už polovina jejích členů. Politicky se označuje za konzervativní, vyznávající hodnoty euroatlantické civilizace, nicméně nás systematicky odsunuje z Evropy na (jí tak proklínaný)politický Východ, takže se den po dni stále více přibližujeme k Ukrajině a Rusku a vzdalujeme našim sousedům na severovýchodě a východě, o západu a jihu nemluvě.

Rektoři na koberečku, neboli bolestivá reforma v praxi

1. 3. 2012

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva

Chcete vidět, jak bude vypadat manažerské řízení v praxi na Ministerstvu šikany, mučení a týrání ČR (MŠMT) do roka a do dne? Přijďte se podívat na krocení českých rektorů ve čtvrtek 1. 3. 2012 v 10:00 do Karmelitské ulice před budovu MŠMT. Však on Vám spadne hřebínek, milí akademici! Účinkují: nejlepší bachař v ČR a čeští rektoři.

Piráti podporují studentské protesty

1. 3. 2012

čas čtení 2 minuty

Celý tento týden probíhá na řadě vysokých škol v České republice protestní akce Týden neklidu. Pirátská strana, která opakovaně upozorňuje na nekompetentnost ministra Dobeše, protesty studentů nadále podporuje a mnozí členové se jich aktivně účastní. Ministr Dobeš by měl ukončit kličkování a podat demisi.

POZVÁNKA:

Zádušní mše za Karla Kryla

29. 2. 2012

čas čtení < 1 minuta

V basilice sv. Markéty v Břevnovském klášteře v Praze 6 se v sobotu 3. března v 18 hodin koná zádušní mše k 18. výročí úmrtí Karla Kryla. Celebruje převor Prokop Siostrzonek, po mši následuje minikoncert z Krylova díla. Poté si Karlovi přátelé a příznivci zavzpomínají a zazpívají jeho písně v restauraci U Kláštera na Bělohorské třídě (u tramvajové zastávky Břevnovský klášter). Všichni jste srdečně vítáni, píše Martin Štumpf.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Britská vláda provedla obrat o 180 stupňů ohledně povinného pracovního programu pro mladé nezaměstnané

1. 3. 2012

čas čtení < 1 minuta

Britská vláda ve středu zrušila základní pilíř své politiky, týkající se osmitýdenních programů "pracovních zkušeností" pro nezaměstnané ve věku od 16 do 24 let . Původně měli nezaměstnaní za sociální podporu pracovat u soukromých podniků zadarmo a pokud by to odmítli, vláda by jim odebrala podporu v nezaměstnanosti.

Kritikové to označili za "otroctví" a velké britské supermarkety se na projektu odmítly podílet. Uvedly, že budou pracovníkům v rámci těchto programů platit normální plat a že program pracovních zkušeností povede k normálnímu zaměstnání.

Ve středu britská vláda oznámila, že ruší předpis, podle něhož měla být podpora v nezaměstnanosti odebrána těm mladistvým, kteří z programu pracovních zkušeností předčasně odejdou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Dějiny podle majora Zemana

1. 3. 2012 / Pavel Urban

čas čtení 3 minuty

Poznámka Bruno Solaříka k tzv. Vítěznému únoru je plná nepřesností.

Je pravda, že současná adorace bratří Mašínů je cítit účelovostí. Na druhou stranu skupina bratří Mašínů provedla několik sabotážních akcí a posléze se prostřílela skrze tehdejší NDR do Západního Berlína. Přinejmenším tohle vyžadovalo pořádný kus houževnatosti a odvahy. Pouhá klukovská nerozvážnost by to nedokázala, o zbabělosti ani nemluvě. Pokud se Bruno Solařík domnívá, že členové skupiny dostali medaili POUZE za podřezání omámeného a svázaného policisty, měl by to vysvětlit. Takhle to vypadá, jako by informace o skupině čerpal pouze ze seriálu Třicet případů majora Zemana.

■ ■ ■

1. 3. 2012 / Filip Špecián

čas čtení < 1 minuta


na české vrcholné scéně byl odhalen
černý obchod se všudybílekem pravým
jeden kontraband byl propašován k redaktorům
a lovcům senzací
a bylo zle
náhubkový zákon to nezachránil

Vašík dělal že o ničem neví
a dál si žmoulal v kalhotkách svá péra

zvláštní fluidum na Prahou
nikdo netušil
že i z Olčetrhenda se stane kokot
fuj
vyměnit Hatatytlu za bavoráka
a kouzelná puška přestala taky mluvit

načančaný vlezdoprdelkovství

Nepřijatelní prezidentští kandidáti

29. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Tisková zpráva

Níže podepsané občanské iniciativy považují některé kandidáty navržené do 1.kola prezidentských voleb za zcela nepřijatelné, jmenovitě paní Miroslavu Němcovou, Janu Bobošíkovou a pány Přemysla Sobotku, Jana Fischera, Jana Švejnara a Karla Schwarzenberga. Aktivisté občanských iniciativ se zavazují podpořit kandidáty, kteří jsou schopni důstojně reprezentovat Českou republiku a důsledně hájit zájmy všech občanů. Tito kandidáti by se měli otevřeně přihlásit k hodnotám, jakými jsou solidarita a sociální spravedlnost. Nesmí být napojeni na žádné finanční skupiny. Musí být zcela morálně bezúhonní a bez jakýchkoliv vazeb na korupční skandály. Musí nekompromisně podporovat principy právního státu i dodržování Charty OSN a Všeobecné deklarace lidských práv.

Thorium namísto uranu?

29. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Zajímavým tématem se zabýval v úterý ekologický pořad rozhlasu BBC, Costing the Earth, který informoval, že je možno budovat jaderné elektrárny, které by spalovaly thorium, nikoliv uran. Použivaly by tekuté, nikoliv pevné palivo, reaktor by bylo možno vypnout a nemohl by se přehřát, to znamená, že by nikdy nemohlo dojít ke katastrofě jako ve Fukušimě a odpadl by problém se skladováním vyhořelého paliva. Ovšem z thoria by se nedaly vyrábět jaderné zbraně. Právě z tohoto důvodu se prý po druhé světové válce Američané rozhodli budovat jaderné reaktory pro uran, nikoliv pro thorium. Ekologové reaktory na thorium podporují. Thoria je na světě čtyřikrát více než uranu. Mohl by se stát levným a v podstatě neomezeným zdrojem bezpečné energie.

Ve Francii i v Británii se nyní intenzivně pracuje na výzkumu jaderné energie za pomoci reaktorů používajících thorium, o reaktory na thorium má zájem také Indie a Čína, avšak očekává se, že současná jaderná průmyslová lobby bude tvrdě vystupovat proti jakýkoliv změnám. Podle aktivistů je to pošetilé, protože by z přechodu na thoriové reaktory měly prospěch nejen společnost, ale i energetický průmysl. Britská vláda si v současnosti vyžádala v této věci od jaderného průmyslu analýzu, v níž jaderný průmysl thoriové reaktory ostře odmítl. Analýza má být nyní podrobena nezávislému zkoumání.

Půlhodinový pořad na toto téma je v angličtině ZDE

Realita okolo thoriových reaktorů

29. 2. 2012 / Vladimír Wagner

čas čtení 11 minut

K problematice thoriových reaktorů nám operativně poslal Vladimír Wagner níže zveřejněný článek. Informativně v něm shrnuje technickou problematiku thoriových reaktorů v podstatě týmž způsobem, jakým to učinil v úterý zmíněný pořad rozhlasu BBC. Jediným rozdílem je snad jen odstavec o údajných rizicích thoriových reaktorů, kde Vladimír Wagner považuje tekuté palivo za značné riziko, kdežto odborníci v pořadu BBC naopak argumentovali, že tekuté palivo je možné daleko operativněji zvládat než palivo pevné. Za výhodu tekutého paliva byla v pořadu BBC označena i skutečnost, že samo tekuté palivo je v thoriových reaktorem přenášečem tepla, zatímco v klasických jaderných reaktorech je teplo přenášeno vodou pod vysokým tlakem, což je podle pořadu BBC vážný bezpečnostní problém. Za výhodu byla v pořadu BBC označena i skutečnost, že při zahřívání se thoriové palivo roztahuje, takže čím je směs teplejší, tím je paliva v reaktoru méně, což je prý bezpečnostní záruka.

Pořad rozhlasu BBC i Vladimír Wagner se shodují v tom, že thoriová technologie potřebuje další výzkum a že bezpečnostní zkoušky thoriových reaktorů mohou trvat řadu let. Rozhlas BBC upozorňuje na bojkot thoriové technologie ze stran jaderného průmyslu. Francie má aktivní výzkum thoriových reaktorů založených na solném roztoku, Británie vyvíjí jinou technologii. (Redakce BL)

V středečních Britských listech se objevily dva příspěvky týkající se thoriových reaktorů ZDE ZDE. Komentář Britských listů, který je zde obsažen, docela dobře ukazuje zkušenost, že ten, kdo problematiku nezná a nerozumí ji, vymýšlí konspirační teorie. Protože mám poměrně slušné znalosti jaderné fyziky a dokonce se na studiu některých aspektů možného využití thoria v budoucích jaderně-energetických systémech se svými studenty podílím, pokusím se některé aspekty problému s diskutovanými typy reaktorů objasnit.

ČMKOS podpoří Evropský akční den

29. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

ČMKOS, ve svém prohlášení 27. 2. 2012 k nejnovějším záměrům vlády ČR zmrazit sociální výdaje státního rozpočtu vyjádřila nesouhlas s nesoudnou politikou vlády a upozornila na bezvýchodnou cestu - proškrtávání se k prosperitě.

Jednou z nekoncepčních reforem je i reforma vysokých škol. ČMKOS již dříve tuto reformu označila za neuváženou a varovala před ohrožením úrovně vzdělanosti v ČR. I z toho důvodu ČMKOS podporuje iniciativu Za svobodné vysoké školy a její zástupci se aktivně zúčastní protestní akce studentů vysokých škol a akademiků, 29. února 2012 v Praze na náměstí Jana Palacha.

Studentů je příliš mnoho, jsou pasivní

29. 2. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Těžko dokáži přistoupit na úvahy pana Pavláska o tom, že akademici selhávají, pokud jsou v NERVu nebo dělají poradce premiérovi současné vlády, nebo že vůbec existuje něco jako "my akademici". Akademická půda by měla být charakteristická názorovou diverzitou, měly by ji tvořit samostatné a vyhraněné osobnosti s promyšleným a vyhraněným názorem, nikoli nějaké stádo, opakující táž slova, tytéž názory a tytéž zájmy. Láska ke vzdělání nemůže být láskou k jedné straně barikády a nemůže být stranictvím. Jedním z hlavních poslání univerzit je ukázat studentovi svět z mnoha různých úhlů pohledu a učit ho chápat argumenty i kulturní a historické kořeny pozic, s nimiž nesouhlasí. Taková osvěta nemůže spočívat v kádrování.

O korupci v londýnské policii

29. 2. 2012

čas čtení < 1 minuta

Text pod tímto kresleným komentářem obsahuje slova policisty, který vidí pranici před nočním klubem: "Musíte změnit titulní stranu! Chci říct: potřebuju posily."

V minulých dnech vyšlo najevo, že Murdochův deník The Sun poskytoval úplatky policii, aby mu dávala informace.

Zkreslující pořad České televize

28. 2. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 18 minut

Dne 23. 2. se ČT 24 prezentovala od 20:00 diskusním pořadem Planeta Země 2012. Moderování se ujal Václav Moravec. Zvolený tematický blok sliboval mnohé. Mělo se diskutovat zejména o současné krizi, postihující především Evropu a USA, a to z různých úhlů pohledu a v širokém kontextu. Projekt byl velmi ambiciózní a od pohledu zajímavých témat se vyrojila celá řada, namátkou: Kam směřují lidé na planetě Zemi? Čeho má být konec a čeho začátek? Právo a spravedlnost.

Problémem však bylo, že výběr diskutujících byl pestrým pouze na první pohled.

Polovičatý "Týden neklidu na VŠ"

28. 2. 2012 / Miroslav Polreich

čas čtení 8 minut

Ochrana ohrožených akademických svobod měla být smyslem protestů studentů ale i učitelů na našich vysokých školách. Podíváme-li se do požadavků, pro které je mohutná akce vedena, tak jsou velmi opatrnické a navíc tak trochu mimo podstatu akademické svobody jak je ji již po staletí a doufám i nadále třeba rozumět.

Dovolím si proto nejenom se vyjádřit k zásadám těchto svobod, ale i ilustrovat na příkladech jak jsou jednoznačně porušovány a to ve své podstatě přímo samotnou akademickou komunitou. V tom je jádro věci a zde leží i hlavní nedostatečnost našeho školského systému. Jde o vnímání společenského prostředí (chcete-li politického) a jejího omezujícího vlivu na samotný prostor tradiční akademické svobody.

Proč se účastním neklidného týdne na univerzitách

28. 2. 2012 / Michal Pavlásek

čas čtení 9 minut

Zeptal jsem se dnes na přednášce studentů, zda se potkáme na akcích Týdne neklidu v Brně pořádaných Iniciativou za svobodné vysoké školy. "Týdne čeho?" bylo mi odpovědí. Ach jo, zas ten roj očí nevinně - a s o to větší nutkavostí - sledující ručičku hodin, která již začala přesluhovat. Že by ono příslovečné mladí a neklidní jaksi neplatilo?

Vítej, Týdne neklidu

Po prvním dnu vyplněném koncerty, přednáškami či diskuzemi během akce Noc universit se ošívám dvojí formou neklidu, kterou ve mne vyvolaly události kolem snahy transformovat vysoké školy na korporace. V čem vidím smysl účasti na neklidném týdnu na českých univerzitách?

Univerzity v ohrožení

V Británii byl zaveden ničivý manažerský systém, jemuž se asi neubrání ani vysoké školy v ČR

27. 2. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 23 minut

Anglosaské vysoké školy procházejí v posledních dvou až třech desetiletích restrukturalizací, jejichž cílem je z institucí pro svobodné vzdělání je proměnit v komerční podniky. Zvlášť silný je útok proti podstatě univerzit ve Velké Británii, kde se snoubí prosazování komerčních principů v oblasti vysokých škol se zásahy státní správy. Součinnost etatismu s manažerským přístupem je destruktivní. Britské vlády vytvořily struktury, jejichž prostřednictvím byly vysoké školy akademikům odebrány a dány do správy malých, nevolených manažerských struktur.

Noví britští univerzitní manažeři mají několik vlastností. Především si platí velmi vysoké mzdy, plat mnoha rektorů britských univerzity se pohybuje dnes kolem 300 000 liber ročně (tj. přibližně 750 000 Kč měsíčně). Vysoké platy a pravidelné velké prémie dostávají i ostatní členové malých manažerských týmů.

Tabulku současných platů britských univerzitních rektorů naleznete ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2012

18. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

V prosinci 2011 přispělo finančně na Britské listy 256 osob bankovním příkazem celkovou částkou 92 904.72 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v listopadu 2011 částkou 10 938 Kč, příjem z reklamy byl 9000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 1. 2012 částku 135 736.21 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

30866