Tripartita je dnes tak trochu jako křesťanský bůh: trojjediná

Sociálnědemokratická politika pro 21. století: bez ideálů, bez skrupulí a bez voličů

14. 5. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 8 minut

Když jste kandidátem politické funkce, můžete mít ideály. V rámci politické kampaně se dokonce tak trochu předpokládá, že je budete vystavovat na odiv a atrahovat ty, kdo s nimi rezonují. Jakmile jste ale zvolen a máte kupříkladu "ministerské starosti", měli byste na ně zapomenout. V tom okamžiku by se z politika měl stát machiavelistický manipulátor, který klidně zlikviduje předchozí dobrou práci ve prospěch svého vlastního mocenského zájmu, sděluje někdejší ideolog ČSSD Martin Profant v reakci na článek o masových výměnách úředníků na úřadech před tím než vstoupí v platnost zákon o státní službě. Politika, kterou obhajuje a kterou vzývá, často připomíná takřka ultrakonzervativní postoje: calm down and carry on, chtělo by se říct. Je to přesně ta levice která vzhledem ke své vyprázděnosti ztrácí ideologii i voliče. Tato strana příští volby pravděpobobně nevyhraje...

Umělecká díla z "nového východu"

14. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Na benátském Bienále letos zaujala návštěvníky i kritiky četná pozoruhodná díla ze zemí středovýchodní a východní Evropy. Podívejte se na galerii, kterou z nich vytvořil deník Guardian. ZDE.

Německý hospodářský zázrak vyrostl z nacismu, manažersky i majetkově. Německu byla prominuta polovina dluhů. Řecko a další země se zasloužily o hospodářský zázrak Německa...

Německý hospodářský zázrak ( III. díl)

14. 5. 2015

čas čtení 14 minut

Dnes, po šedesáti letech, otřásá Evropou finanční krize. Německo nutí ostatní země, aby přijímaly tvrdá úsporná opatření. A radí jim: "Kdybyste byli tak pilní, jako jsme byli my po válce, tak byste také dosáhli výhod hospodářského zázraku.“ To působí arogantně a sebevědomě. Odkud bereme vlastně jistotu předepisovat ostatním, co a jak mají dělat? Shoduje se vůbec naše verze hospodářského zázraku se skutečností, pokud tomu tak vůbec bylo. Co kdyby to bylo jinak? Může existovat jiný názor na to, jak se věci měly? Přinášíme dokončení přepisu německého dokumentárního filmu Christopha Webera Ist Zukunft der Wirtschaft düster? (Chmurná budoucnost ekonomiky?, I. díl, II. díl), jenž popisuje pozadí tzv. německého hospodářského zázraku po 2. světové válce. Pro Britské listy přeložil Milan Lelek.

V Baltimore vznikla spontánní iniciativa za obydlení prázdných domů. Je něco takového možné v ČR?

Prázdných bytů je několikanásobně více než bezdomovců

14. 5. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Deník Washington Post ve svém článku upozorňuje na velmi nešťastnou skutečnost. Na příkladu Baltimore ukazuje, že spousta lidí, kteří nedobrovolně žijí na ulici, by mohla bydlet v některém ze 16 000 prázdných domů, které v relativně chudém městě tvoří často celé neobydlené bloky. Ve městě vznikla iniciativa, která chce docílit toho, aby byly opuštěné a nevyužívané domy a byty poskytnuty těm, kdo v důsledku chudoby, ztráty zaměstnání a jiných případů tíživé sociální situace přišli o střechu nad hlavou. Kdy vznikne podobná iniciativa v ČR?

Pozdrav "z druhé strany fronty"

14. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Jeden čtenář umístil na fórum deníku Guardian pod článek o Rusku tuto poznámku:

Being a Kremlin troll, an FSB employee whose main duty is to flood this comment section with anti-western propaganda, I would like to take this opportunity to say big HI to all of my peers from CIA and MI-6 whose only job is to flood this comment section with anti-Russian propaganda. It's been a long day at the office.

Jako troll Kremlu, zaměstnanec FSB, jehož hlavním úkolem je zaplňovat toto fórum protizápadní propagandou, bych chtěl využít této příležitosti k tomu, abych velmi pozdravil všechny své kolegy z CIA a z MI6, jejichž jediným zaměstnáním je zaplnit toto fórum protiruskou propagandou. Je to otrava být pořád v práci, že?
K tomu dodává pro vysvětlení Karel Dolejší:

Až na to, že existuje několik reportáží z Ruska a jsou známy i platy putinských trollů, zatímco americký přístup spočívá nikoliv v tomto, ale v implantování jednotlivců dovnitř konkrétních diskusních skupin na sociálních sítích.

Velká Británie si koleduje o všeobecný posměch

Konzervativní mýty o tom, proč je třeba zrušit zákon o lidských právech

14. 5. 2015

čas čtení 5 minut

Britská konzervativní vláda svým návrhem na zrušení Zákona o lidských právech směřuje mimo společenství národů, které po druhé světové válce přijaly za svá univerzální lidská práva. Takový počin by Velkou Británii na mezinárodním poli výrazně poškodil, domnívá se Keir Starmer, labouristický poslanec a dříve hlavní žalobce pro Anglii a Wales v deníku Guardian. Starmer vyvrací mýty, které by konzervativní vláda mohla využít pro ospravedlnění zrušení zákona.

Britská poslankyně EP za UKIP tvrdí, že jde ze strany konzervativců o podvod

Skotsko odmítá snahu konzervativců zrušit Zákon o lidských právech

14. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Záměr zrušit Zákon o lidských právech (obdoba Listiny základních lidských práv a svobod, která je součástí české ústavy), jenž oznámili britští konzervativci okamžitě po vítězných volbách, v nichž získali dostatečný počte křesel v dolní sněmovně na sestavení jednobarevné britské vlády, se střetl s odporem skotské vlády. Skotská vláda i skotští poslanci ve Westminsteru budou stát proti. Je možné, že Skotsko bude nadále uplatňovat evropské pojetí lidských práv, zatímco Anglie bude hledat "vyváženost mezi právy a odpovědností". To by vedlo k další prohloubení propasti mezi Skotskem a Anglií.

Viceprezident Evropské komise:

Britská ministryně vnitra asi naše návrhy nečetla...

14. 5. 2015

čas čtení 2 minuty

Evropská komise obvinila britskou konzervativní ministryni vnitra Theresu Mayovou, že neví, o čem mluví, když kritizovala nové a radikální plány Evropské unie na sdílení uprchlíků po celé Evropské unii, v reakci na krizi ve Středozemním moři.

Šrámkův Sobotka, čili Profily z podlahy

14. 5. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Česká politická romance utěšeně pokračuje. Premiér oznámil, že republika nepřijme unijní kvóty na uprchlíky, protože potřebným sice pomáhá nesmírně ráda, ale nikoliv z povinnosti. Rozprav o základech kantovské etiky zde netřeba, všichni na první pohled vidí, že Sobotka je učiněná Schillerova krásná duše.

Americká Sněmovna reprezentantů hlasovala drtivou většinou proti shromažďování záznamů o telefonátech občanů

14. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Americká Sněmovna reprezentantů hlasovala drtivou většinou pro zákaz masového shromážďování záznamů o telefonátech Američanů a hlasovala ve prospěch amerického Zákona o svobodě. Sněmovna reprezentantů vyvinula tlak na hlubokou reformu americké špionážní agentury NSA.

Dva roky poté, co americký whistleblower Edward Snowden odhalil, že NSA hromadně shromažďuje informace o telefonátech amerických občanů, hlasovali poslanci Sněmovny reprezentantů v poměru 338 ku 88 hlasům ve prospěch amerického Zákona o svobodě. Zůstává pouze šest dní na to, aby americký Kongres schválil kontroverzní část amerického Vlasteneckého zákona z roku 2011, který používala NSA od roku 2006 na ospravedlnění svého špehovacího programu. Republikánští předáci v Senátu program špehování sice chtějí obnovit, ale přiznávají, že na to nedají dohromady dostatečný počet hlasů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Umějí v televizi používat internet?

ČT: "vzor" v tom, jak předávat výslovnost nejen cizích jmen a názvů

14. 5. 2015 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

Navazuji na svůj předchozí příspěvek. Týkal se především česky utkvělé tradice ve výslovnosti výrazů z cizích jazyků. Jako kdyby ten spontánně se nabízející přístup, podle známého či tušeného vzoru improvizovaně odvozovat výslovnost výrazů dalších, byl stále převažující. Ne-li pravidelně znovu a znovu se překvapivě objevující. Určitě kupodivu také stále v rozhlase i v televizi. Což stěží unikne pozornosti, když sám signál pokrývá celou oblast českého území a kdekdo sleduje stále kdeco, že? A když navíc doba přichází určitě s nesrovnatelně frekventovanějším náporem cizích slov, jmen a názvů institucí. Přitom je možná „ku podivu“, že média s obdobnou suverenitou, jako třeba zrovna nejednou ještě v tom 19. století, improvizují. Ačkoliv by si takto počínat nemusela. Proč? Protože tu jsou potřebné informační zdroje přímo a doslova po ruce. Stačí si „kliknout“, že? Nebo by to mělo stačit…

Vatikán uzná stát Palestina

13. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Vatikán učinil symbolický, nicméně důležitý krok, když oznámil, že uzná palestinský stát. Na krok Vatikánu upozornil deník NY Times, smlouva by měla být oficiálně zveřejněna v nejbližší budoucnsti. Jde o krok, který pochopitelně přivítají Palestinci, způsobí nicméně tenzi mezi katolickou církví a státem Izrael. Vatikán a zvláště papež František se už v minulosti vyjadřovali v tom smyslu, že palestinský stát je skutečností. Poté, co OSN v roce 2012 zvýšila status palestinské samosprávy a co řada evropských zemí signalizovala uznání palestinského státu se jedná o další zvýšení tlaku na Izrael.

Podrobnosti v angličtiněZDE

Get up! Dva dobré důvody, proč finančně podporovat <i>Britské listy</i>

Britské listy pomáhají i vaší zásluhou

18. 4. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Vážení čtenáři, děkujeme za vaši trvalou přízeň. Vážíme si toho, že po 19 letech jsou Britské listy, se svým minimálním rozpočtem a personálním i technickým zázemím, stále jedním z nejvýraznějších médií v České republice, a to navzdory záměrné ignorance části české mediální obce. Sta tisíce unikátních návštěvníků každý měsíc navštíví tento web, aniž by je k tomu ponoukala masivní reklama nebo moudrá doporučení mediálních autorit. To o něčem vypovídá. Existují dva dobré důvody, proč Britské listy drobnou částkou pravidelně podporovat.

Řecká vláda nevypíše referendum o reformách

13. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Řecká vláda dnes odmítla myšlenku referenda o nepopulárních reformách spojených s požadavky věřitelů. Místo toho se hodlá soustředit na závěrečnou kampaň za kompromis s věřiteli, jehož chce dosáhnout koncem května.

Turecko: "Nic neospravedlňuje" ruskou politiku

13. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Turecko včera v předvečer jednání NATO prohlásilo, že nic nemůže ospravedlnit ruské akce na Ukrajině a v dalších postsovětských státech. Jedná se o neobvykle silnou kritiku ze strany státu, který se s Ruskem stále více sbližuje.

Prohlášení, které publikovala albánská média:

UCK Makedonie: Deklarace č. 5 z 12. května 2015

13. 5. 2015

čas čtení 4 minuty

Přinášíme z informativních důvodů překlad deklarace albánských separatistů v Makedonii. Text obsahuje mimořádně dlouhá kostrbatá souvětí plná narážek, které osobám z vnějšku makedonsko-albánské komunity militantů často nedávají smysl; přesto však jde patrně o nejlepší prostředek, jak pochopit, co se nyní opět na Balkáně děje.

Deklarace č. 5! Armáda národního osvobození svedla válečnou bitvu v Kumanovu, ve čtvrti hrdinů, tato bitva nebyla neočekávaná, přišla k nám jako dar občanů čtvrti, osobně žádáme o prominutí za škody a zabíjení, omlouváme se vám za špatné zacházení, ale někteří obyvatelé by se měli také omluvit čtvrti, ti lidé, kteří sami pozvali slovanské Makedonce, aby provedli masakr, štěstí bylo na naší straně.

Na Západ byly propašovány dokumenty dokazující zločiny syrského prezidenta Bašara al Asada

13. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Ze Sýrie bylo během posledních tří let propašováno dostatečné množství dokumentů k tomu, aby byl syrský prezident Bašar al Asad a 24 vysokých činitelů jeho vlády postaveni před soud, konstatovala mezinárodní komise vyšetřovatelů. Dokumenty se soustřeďují na jednání vedoucích činitelů syrského režimu od potlačení protestů, které vyvolaly v roce 2011 nynější konflikt. Desetitisíce disidentů byly uvězněny. Mnozí z nich byli mučeni a usmrceni.

Kerry jednal čtyři hodiny s Putinem

13. 5. 2015

čas čtení 2 minuty

Americký ministr zahraničí John Kerry strávil v úterý v Soči čtyři hodiny jednáním s Vladimírem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. "Vedl jsem otevřené rozhovory s prezidentem Putinem a ministrem Lavrovem o klíčových otázkách včetně rozhovorů o Íránu, Syrii, Ukrajině," napsal Kerry na Twitteru.

Kreml: Rozhovory mezi Kerrym a Putinem "nepřinesly průlom"

13. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Rozhovory mezi americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym a ruským prezidentem Vladimirem Putinem včera nepřinesly žádný průlom, sdělil novinářům poradce Kremlu Jurij Ušakov.

Prohlásil také, že by Putin rád, aby se vztahy mezi USA a Ruskem vrátily k normálu.

Zdroj v angličtině: ZDE

Noc krátkých žabikuchů?

13. 5. 2015 / Martin Profant

čas čtení 6 minut

Bohumil Kartous upozornil ZDE, že na funkce, jejichž nositelé budou mít díky novému zákonu o státní službě „definitivu“ (pokud lze vůbec v souvislosti s naším zákonem použít tak silné slovo), se pokoušejí různí ministři dosadit na poslední chvíli svoje lidi. Očekávatelný fenomén Kartous odsuzuje silnou metaforu "noci dlouhých nožů" naznačující čistku a masovou likvidaci nepohodlných, doplněnou dvěma příklady, které kupodivu příliš nesvědčí pro autorův názor.

Činitelé Konzervativní strany "vyhrožovali před volbami BBC"

13. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Činitelé britské Konzervativní strany "vyhrožovali vedoucím pracovníkům BBC, že radikálně změní systém vybírání koncesionářských poplatků, pokud nezmění své předvolební vysílání, tvrdí Tom Baldwin, významný poradce bývalého šéfa Labouristické strany Eda Milibanda.

Baldwin tvrdí, že vedení BBC a novináři z BBC čelili během předvolební kampaně opakovaným hrozbám, "co se stane", pokud nebudou poslouchat.

Dodal, že "je vedena dlouhodobá kampaň Konzervativní strany, podporovaná komerčními zájmy určité části tisku, která útočí na nejúspěšnější státem financovanou veřejnou vysílací službu jako na obří levicové spiknutí".

Činitel Konzervativní strany obvinění popřel jako "naprostý nesmysl".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vídeň instalovala heterosexuální i homosexuální semafory

13. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Vídeň instalovala řadu světelných semaforů na přechodech pro chodce s heterosexuální i homosexuální tematikou před sérií akcí, které mají společné téma tolerance. Semafory jsou instalovány na 47 přechodech a budou v provozu do června. Do té doby bude Vídeň hostem celé řady akcí zdůrazňujících toleranci, včetně Bálu pro život (Life Ball), největší evropské charitativní akce pro výzkum AIDs a HIV a Eurovizní písňové soutěže.

Pravicová Strana svobody oznámila, že podala v této věci žalobu na členku vídeňské městské rady Marii Vassilakou, která je odpovědná za dopravní záležitosti ve městě. Tvrdí, že nové semafory porušují dopravní předpisy, město Vídeň to popírá.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Barack Obama lhal:

Usáma bin Ladin byl neozbrojený starý invalida, když ho američtí vojáci zastřelili

12. 5. 2015

čas čtení 2 minuty

Investigativní novinář Seymour Hersh upozornil, že Usáma bin Ladin zemřel úplně jinak, než jak praví oficiální verze americké vlády

Seymour Hersh, investigativní novinář a držitel Pullitzerovy ceny, tvrdí, že Barack Obama lhal ohledně okolností usmrcení Usámy bin Ladina. Učinil to ku svému osobnímu politickému prospěchu. Když Usámu v roce 2011 zastřelili američtí vojenští námořníci, byl to neozbrojený "invalida". K žádné přestřelce nedošlo.

Kauza Usáma bin Ládin a okolnosti jeho dopadení a smrti: Plagiátorství nebo shoda v informacích?

12. 5. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Karel Dolejší píše, že Seymour Hersh se s „největší pravděpodobností jen chlubí cizím peřím“, protože bloggerka R. J. Hillhouseová již 7. srpna 2011 publikovala verzi o smrti Usámy bin Ládina, v níž je řada informací totožná s těmi, jež Seymour Hersh zveřejnil ve svém rozsáhlém textu o 10 000 slovech ZDE. Dolejší nicméně odkazuje pouze na krátký text zmiňované bloggerky a její obvinění Hershe z plagiátorství. Myslím, že je třeba srovnat oba texty, takže přikládám obsáhlý Hershův článek, který vyšel letos ve vydání na 21. května v London Review of Books ZDE, nechť čtenář sám rozhodne, jde-li o plagiátorství, či nikoliv.

Makedonie: Čeká Evropu další válka?

11. 5. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Dvoudenní boje u města Kumanovo v neděli skončily, nicméně jeden z poražených aktérů, kosovskoalbánský ozbrojenec, ještě na závěr oznámil, že "skutečná" válka začne až 12. května ZDE. To poté, co makedonské bezpečnostní složky horkotěžko udolaly až 120 militantů vyzbrojených útočnými i odstřelovačskými puškami a reaktivními granátomety ZDE, přičemž padlo 8 policistů ZDE a 37 jich bylo raněno.

Věda o nedostatku: Behaviorální ekonom o chudobě

12. 5. 2015

čas čtení 3 minuty

Ke konci 2. světové války, když tisíce Evropanů umíraly hlady, se 36 mužů z University of Minnesota dobrovolně přihlásilo k provedení studie, jež je přivedla na hranici vyhladovění. Cílem bylo zjistit, jak bezpečně znova vyživit zbídačené obyvatele, s nimiž se potkávali spojenečtí vojáci.

Cameron chce uspořádat referendum o odchodu Británie z EU už v roce 2016

12. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Britský konzervativní premiér David Cameron nyní plánuje uspořádat referendum o případném odchodu Británie z EU už v roce 2016. Původně bylo plánováno na rok 2017, ale v tom roce se budou ve Francii a v Německu konat volby, což britská vláda považuje za potenciálně nebezpečný střet s jejím referendem.

Cameron se připravuje zaútočit na BBC

12. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Britský konzervativní premiér, rozzuřený předvolebním vysíláním televize BBC, jmenoval nepřítele BBC Johna Whittingdale ministrem kultury a uložil mu úkol, aby "BBC vyřešil". Whittingdale zahájí akce ke zrušení povinného koncesionářského poplatku BBC. Jak konstatuje konzervativní deník Daily Telegraph, jde o vyhlášení otevřené války proti BBC.

Whittingale se v minulosti vyjádřil, že "BBC vyřeší" a že "koncesionářský poplatek je horší než městská daň". Ultrakonzervativní poslanci se chtějí BBC pomstit, protože tvrdí, že její vysílání bylo zaujaté ve prospěch Labouristické strany.

Konzervativci se také obávají, že před vyhlášením referenda o odchodu Británie z EU by BBC mohla vysílat názory podporující setrvání Británie v Evropské unii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Překvapení z britských voleb, které platí i pro Českou republiku

Politika se nedělá na Facebooku či Twitteru

12. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Jedním z největších překvapení nedávných britských voleb je, že nelze vytvořit socialistický ráj na Zemi publikováním na Twitteru či na Facebooku, píše ironicky Suzanne Moore v deníku Guardian.

Lidé, kteří to dělají, sledují, nebo mají mezi přáteli jen sami sebe, a zdá se, že mnoho z nich si to vůbec neuvědomuje. Tito lidé poslouchají jen vlastní ozvěnu a neuvědomují si, že ne všichni občané jsou levicového přesvědčení.

Zákon o státní službě nyní vede přesně k tomu, čemu má později zamezovat

"Noc dlouhých nožů" na českých úřadech

12. 5. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Současné dění v Agentuře pro sociální začleňování, kde se většina zaměstnanců vzbouřila proti svému politickému nadřízenému Jiřímu Dienstbierovi a vstoupila do stávky, není jen zprávou o tom, co se děje na úřadu vlády, resp. v úseku řízeném ministrem bez portfeje. Je to zpráva o tom, co se děje v posledních týdnech před tím než vstoupí v platnost zákon o státní službě, jehož původním záměrem bylo zamezit přílišné politické manipulaci úřadů oblíbeným dosazováním loajálních a často zcela neschopných přátel na místa, jejichž prostřednictvím je možné úřady řídit. V současnosti vrcholí frenetická snaha těch, kdo jsou v politickém držení úřadů, aby dosadili své příznivce do 1. 7., kdy zákon vstoupí v platnost. Poté totiž budou mnozí z nich takřka neodvolatelní.

Sociální demokrat Jonas Savimbi, aneb Víme, že nic nevíme?

12. 5. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Bývalý angolský guerillový předák Jonas Savimbi se v mládí angažoval v portugalské komunistické straně; v polovině 60. let navázal spolupráci s Pekingem a odjel na výcvik do Číny; v polovině 80. let získal podporu amerických konzervativních institucí. Souběžně s tím v různých životních etapách vystupoval jako komunista západního střihu, maoista a sociální demokrat. Při veškerých proměnách politické identity zůstal fakticky kmenovým lídrem kmene Ovimbundu a jedním z nejúspěšnějších guerillových velitelů 20. století. Kdo však ví, možná by jej někteří kritizovali za "chybějící identitu"...

Improvizace podle („neochvějných“) pravidel (?)

12. 5. 2015 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

Před lety jsem náhodou poznal jednoho pana docenta, který zřejmě po celá desetiletí, když se dostal se svým výkladem na začátek 19 století, důvěryhodně zahlaholil o „Óžýstu Kóntovi“. (Šlo ovšem o jméno Auguste Comte, jehož křestní jméno se čte „ógyst“.) Měl-li takto naservírováno každoročně v posluchárně třeba na sto párů uší, infikoval do hlav jejich nositelů přinejmenším v tomto zcela konkrétním případě výslovnostní zmetek.

Pravidelný týdenní přehled o událostech ve vzdělávání

Rektor Masarykovy univerzity: vzdělávací systém reprodukuje sociální rozdíly

12. 5. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity, přednesl zásadní projev u příležitost Dies academicus (dne akademiků). Upozornil v něm na fakt, že český vzdělávací systém se podílí na reprodukci sociálních rozdílů, místo aby se je snažil snižovat, což je jeho zásadní sociální funkce. Potvrdil tak zjištění, která na přednášce o vlivu vzdělání na sociální mobilitu pro českou odbornou veřejnost přednesl Jan Germen Janmaat z University College London. V rozporu se stávajícími trendy požaduje ministr školství Marcel Chládek odklon od všeobecného vzdělávání ve prospěch odborného: na úrovni 15letých. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném vzdělávacím think-tankem EDUin

Více než 5000 signatářů požaduje připojení severní Anglie ke Skotsku

12. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Po všeobecných volbách v Anglii stoupl počet signatářů na rok staré petici na serveru Change.org, požadující připojení severní Anglie ke Skotsku na více než 5000.

V petici se praví: "Diskuse v londýnské sněmovně je pro sever Anglie stále více irelevantní. Severoanglická města cítí daleko větší afinitu se svými skotskými protějšky, jako je Glasgow a Edinburgh než s ideologií jihu země, soustředěné na Londýn. Potřeby severu nechápe nekonečná fronta absolventů soukromých škol z Etonu, kteří osazují poslanecké lavice v londýnském parlamentu. Sever Anglie by se měl připojit k nově nezávislému Skotsku a znovu získat kontrolu nad vlastním osudem. My, obyvatelé severu, požadujeme, pokud Skotsko získá nezávislost, aby byla hranice mezi novým Skotskem a Anglií posunuta na jih až k řece Dee a k ústí řeky Humber."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zruší-li konzervativci Zákon o lidských právech, rozbijí tím mírovou dohodu ze Severního Irska

12. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Severoirská lidskoprávní organizace Committee on the Administration of Justice, Výbor pro provádění spravedlnosti CAJ, upozorňuje, že pokud britští konzervativci zruší Zákon o lidských právech, jak plánují, poruší tím "Velkopáteční" mírovou dohodu, uzavřenou v roce 1998 mezi dvěma suverénními státy, Velkou Británii a Irskou republikou. CAJ požaduje bezodkladné jednání s britskou ministryní pro Severní Irsko Theresou Villiersovou.

Nepál byl zasažen dalším silným zemětřesením

12. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Lidé v hlavním městě Nepálu Kathmandú dnes v hrůze vyběhli do ulic, poté co byla země znovu zasažena dalším silným zemětřesením o síle 7,4 na Richterově stupnici. Epicentrum bylo blízko Mount Everestu. Zatím nejsou informace o nových mrtvých a raněných. Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2015

7. 4. 2015

čas čtení 2 minuty

V březnu 2015 přispělo 199 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 45 939,60 Kč dále .

Zůstatek byl koncem března 2015 179 819,02 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
24344