"Jsou to lidi, ne hmyz"

Britský premiér terčem kritiky, že hovořil o "hejnu imigrantů"

30. 7. 2015

čas čtení 4 minuty

"Používat slova jako 'hejno' nejen ty uprchlíky dehumanizuje, představuje je to jako jakousi koordinovanou hrozbu. Ale to jsou obyčejní lidé - matky, otcové, děti a synové - žijící ve strašlivých podmínkách, v jakých by neměl být nucen žít nikdo. Mnoho z nich je vysoce vzdělaných, jsou tam lékaři, zubaři a inženýři. Prchají před extremním násilím a chudobou a prostě chtějí pro sebe lepší život, natolik, že jsou ochotni riskovat svůj vlastní život."

Organizace hájící lidská práva a britská politická opozice ostře kritizovaly britského premiéra Davida Camerona. Protestují, že Cameronův výrok, že "hejno imigrantů v Calais" se snaží dostat do Británie, je dehumanizující.

Pro čtenáře Parlamentních listů:

Ne, to není váš názor. Prostě se mýlíte

30. 7. 2015

čas čtení 3 minuty

Existuje falešné přesvědčení, že člověk s názorem se nemůže mýlit, vždyť "má právo na svůj názor". Jenže než se začnete skrývat za svým "názorem", musíte si položit dvě otázky.

1. Je to opravdu názor?

2. Pokud je to názor, jak je informovaný a proč ho zastávám?

Názor je dávání přednosti něčemu anebo úsudek týkající se něčeho. "Moje oblíbená barva je černá." "Myslím, že máta má hnusnou chuť." "Doctor Who je nejlepší televizní pořad." Toto jsou názory. Mají jednu věc společnou: nelze je verifikovat kromě skutečnosti, že je zastávám.

Na tom, že lidé mají na různé věci názory, není nic špatného. Problémy vznikají s lidmi, jejichž "názory" jsou ve skutečnosti věcně chybné postoje. Nic neznamená, že takové věcně chybné postoje zastává velké množství lidí.

Citujme k tomu Johna Olivera, který hovořil v americké televizi o průzkumu veřejného mínění, podle něhož si pětadvacet procent Američanů myslí, že ke globálnímu oteplování nedochází:

"Koho to zajímá? Názory lidí ohledně ověřených faktů nepotřebujeme. Mohli byste rovnou uspořádat průzkum veřejného mínění o otázce: "Jaké číslo je větší, 5 nebo 15?" nebo "Existují sovy?" nebo "Jsou klobouky?"

Vývoj nezáleží na domnělé brilantní racionalitě dnešních analytiků, ale na "ještěrčí" reakci společnosti

O paralelních světech

30. 7. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Přistupme na tezi, že máme cosi jako ještěrčí mozek, jímž posuzujeme svět vůkol. Tento způsob uvažování, do značné míry emocionální, je ovlivněn z velké části životními podmínkami, v nichž se nacházíme a které naše emoce stimulují. Představte si třeba, že jste vysoce vzdělaný intelektuál, izolovaný na českém venkově a dlouhodobě si pěstujete svou umně vystavěnou skepsi vůči sociálnímu pokroku. Oproti tomu postavme levicového ekonoma, žijícího v Londýně, surfujícího na vrcholu civilizační vlny, obklopeného lidmi smýšlejícími ve stejných kategoriích, profesně zavázaného k tomu uvažovat radikálně. Oba musejí nutně dojít ke zcela opačným závěrům. A nebude to věru jejich prozíravý analytický intelektuální aparát, který určí směr a konečné resumé jejich úvah. Nu což. V konečném důsledku stejně rozhodně něco úplně jiného: prostý, primitivní ještěrčí rozum většiny. Ten udá směr vývoje a určí, zda zvítězí optimismus, skepse nebo šílenství.

Británie odmítla poskytnout čínskému disidentskému umělci vízum, protože "nedeklaroval, že byl v Číně trestně odsouzen"

30. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Slavný disidentský čínský umělec Ai Weiwei obvinil Velkou Británii, že se obrací zády k lidským právům poté, co britští imigrační úředníci mu odmítli poskytnout šestiměsíční "podnikatelské" vízum s tím, že prý "nedeklaroval, že byl v Číně trestně odsouzen".

Čínské úřady Ai Weiweie v roce 2011 tajně věznily po dobu 81 dní během zásahu proti aktivistům, o nichž se obávaly, že chtějí v Pekingu zahájit "jasmínovou revoluci".

Britský premiér o Calais: Musíme zajistit, aby britští turisté mohli jet na svou dovolenou

30. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Velká Británie neposkytne útočiště uprchlíkům v Calais, varoval britský premiér David Cameron. "Zajistíme, aby byly naše hranice bezpečné a aby britští turisté měli možnost cestovat na dovolenou," řekl Cameron. Uprchlíci budou z Británie deportováni, "aby lidé věděli, že to není žádné útočiště".

Reportéři BBC interviewovali uprchlíky v táboře v Calais. Absolvent studia anglické literatury Mohammad Al-Mohammad, 26, hovořil o tom, že uprchl před válkou v Sýrii. Prošel pěšky a cestoval stopem z Turecka přes Řecko, Makedonii, Srbsko, Rakousko a Itálii než dorazil před čtvrt rokem do Francie. "Pokusil jsem se dostat do tunelu asi desetkrát, ale nepodařilo se mi to," konstatoval Al-Mohammad z Aleppa. "Usiluji o mír v Británii a můj bratr je tam. Žádám britské úřady, aby mi pomohly se s ním sejít."

Džamal z Etiopie byl nucen strávit většinu svého dospělého života v etiopské armádě. 10 dní strávil na člunu ve Středozemním moři a prošel šesti zeměmi, než se dostal do Calais.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Krize v Calais:

"Jestli mě pošlete domů, zabijete mě. Lepší je, když umřu tady."

30. 7. 2015

čas čtení 2 minuty

Lékaři nestačí ošetřovat vysoké počty zraněných uprchlíků. Mezinárodní organizace Médecins du Monde, Lékaři světa, která má víceméně trvalou základnu v uprchlickém táboře v Calais, varuje, že počet osob, které potřebují naléhavou zdravotnickou péči, v posledních dnech radikálně vzrostl

Zdravotníci v Calais varují, že nejsou schopni ošetřit stále větší počty vážně zraněných uprchlíků, kteří podnikají stále riskantnější kroky ve snaze dostat se do Británie.

Od začátku června zemřelo 9 uprchlíků při pokusu dostat se do Británie. Posledním z nich byl v úterý Súdánec. Dva další Súdánci kolem třiceti let leží v nemocnici poté, co je v pondělí srazil vysokorychlostní vlak.

V Calais zahynul tento měsíc při pokusu proniknout do Británie už devátý imigrant

30. 7. 2015

čas čtení 2 minuty

Chaotické scény kolem přístavu a vjezdu do eurotunelu v Calais vedly v úterý večer ke tragedii: Muž ze Súdánu byl rozdrcen, když se pokoušel naskočit na kamion, jedoucí do Británie. Byla to tento měsíc už devátá smrt imigranta. V úterý se pokusilo do tunelu pod kanálem La Manche proniknout několik stovek uprchlíků. Francie oznámila, že na místo vyšle dalších 120 policistů. Britská ministryně vnitra tvrdila, že se bezodkladně budují ploty, které zaplatila Británie.

Cordelia Lynch: (Od minuty 2.31:) Považují to za svou cestu ke svobodě. Eurotunel to popisuje jako "systematickou invazi". Avšak mezi těmito kolejemi není nic jednoduché. Nálada je tady zdeprimovanější a temnější s každou další smrtí. Přespávají u dálnice a čekají na svou další šanci. Ilia prošel šesti státy, než se sem dostal. Ale čekání pokračuje.

Guardian: Británie má povinnost pomoci uprchlíkům v Calais

30. 7. 2015

čas čtení < 1 minuta

Máme mezinárodní, humanitární povinnost tak, jako jsme před osmdesáti lety pomáhali lidem prchajícím před Hitlerem, píše v deníku Guardian Anne Perkins. Británie přijímá jen zlomek z počtu uprchlíků, které přijímá Německo a Švédsko. Koncem roku 2014 zažádalo o azyl v Británii 36 000 osob. V témže roce to bylo v Německu 170 000 osob.

Mnoho mužů, žen a dětí v Calais je zoufalých. Opakovaně riskovali smrt při útěku z Eritreji, z Afghánistánu, z Iráku a ze Sýrie a nyní umírají ve snaze dostat se do Británie. Vydali veškeré své úspory ve snaze uniknout válce a pronásledování. Máme vůči nim i vůči naší vlastní představě, co to znamená být Britem, povinnost udělat víc, a to rychle a lidsky.

Kompletní článek v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 15:

Jak poznat, že média lžou

24. 7. 2015

čas čtení < 1 minuta

Jak nám pomůže, abychom poznali, zda tvrzení, zveřejňovaná na internetu i jinde, jsou spolehlivá:

- Vyhýbat se tomu, co je anonymní, co vám tvrdí, že je jediné, že má tyto informace

- Vyhýbat se zdrojům, které spojují spoustu různých informací a dávají vám k nim výklad, aniž by vás nechaly přemýšlet, co ty jednotlivé informace samotné znamenají

- Pozor na emocionalitu


Rozhovor Jana Čulíka s analytikem České televize Milanem Krumlem o tom, podle čeho se dá poznat, že "informace", která nacházíme na internetu nebo jinde, jsou nepravdivé. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. července 2015.

Za rizikové půjčky má nést následky neodpovědný věřitel

Proč stát nezasáhne proti společnostem, které ničí mladým lidem život?

30. 7. 2015 / Ivo Barteček, Štěpán Cháb

čas čtení 6 minut

Senza půjčky, půjčka pro ženy na mateřské, SMS půjčky, rychlá půjčka online, půjčka bez registru, nebankovní půjčky, soukromé půjčky, půjčka ihned, snadné půjčky, půjčky pro maminky, maxi půjčky, expert na půjčky, oddlužení (!). To je jen několik „společností“, které nabízejí „pomoc“ ženám na mateřské dovolené. Po zadání slov půjčka pro ženy na mateřské jich Google nalezne přes šedesát.

Znovu zoufalá prosba o finanční pomoc: český stát existenčně likviduje občany, kteří onemocní

27. 7. 2015 / Petr Hartman

čas čtení 3 minuty

Po velmi dlouhém přemýšlení jsem se rozhodl ještě naposledy požádat Vás o pomoc na účet 2110241859/2700 nebo o radu, práci, cokoliv… Jsem zoufalý.

Po posledním článku, kdy mi milí čtenáři Britských listů několikrát pomohli vyhnout se bezdomovectví, jsem doufal, že se po čase vrátím s happy endem. Nicméně jsem invalidní důchodce, žiji sám a žiji na severu Česka. Pro lidi jako já, zdá se, nejsou šťastné konce k mání. Naneštěstí, píše Petr Hartman a ke svému dopisu čtenářům Britských listů přiložil kompletní dokumentaci, která potvrzuje všechna fakta, jež uvádí.

Táhl jsem to pár měsíců, s prací na půl úvazku v Call centru, občasnou brigádou a důchodem, tip-top. Rozpočet: nájem, elektřina, jídlo, pes. Bohužel, když jste nucen fungovat tímto způsobem, stačí pár náhod, nečekaných událostí a celý rozpočet se zhroutí.

Je nepochopitelné, jak je možné, že český stát vás existečně zlikviduje a připraví o přístřeší, když onemocníte

27. 7. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Případ Petra Hartmana, jemuž, jak vděčně píše, čtenáři Britských listů finančně pomohli už v minulosti, není jediným případem, kdy se člověk na hranici svých existenčních možností dostal do katastrofální situace.

Nedávno jsme vás informovali o případu Jiřího Lofa, invalidy prvního stupně, který trpí arterosklerozou tepen a prodělal dvojitý bypass tepny . Na kotníku má bércový vřed cca 8 cm v průměru, který mu na chirurgii vyřezali a dodnes tuto ráno hojí. Panu Lofovi hrozilo, že skončí jako bezdomovec, protože jako nemocný neměl možnost vydělat prostředky na činži. Stát mu sice údajně uznal, že panu Lofovi náleží finanční podpora, ovšem prý ji může dostávat až od října 2015! Informoval jsem o jeho situaci ministryni sociálních věcí paní Marksovou-Tominovou, přislíbila, že případ dá k prošetření, zatím jsme od ní nedostali žádnou reakci. Přitom i pan Jiří Lof navzdory určité finanční pomoci, které se mu dostalo od našich čtenářů, stále stojí na pokraji finanční propasti.

Jiným případem byl případ pana Jana Posoldy ze Zlína, pacienta po mrtvici, který se těžce zadlužil, protože pomáhal synovi s problémy jeho firmy. Pan Posolda argumentoval, že by dluhy dokázal postupně splácet, avšak státní systém sociálního zabezpečení mu dlouho odpíral jakoukoliv pomoc. Nyní, když mu určitou pomoc už poskytl, pan Posolda skutečně pravidelně platí splátky z dluhů, ovšem jeho zdravotní stav a zdravotní stav jeho manželky se ve stresu, v němž žijí, výrazně zhoršuje.

Jsem si jist, že výše vyjmenované tři případy pana Lofa, pana Hartmanna a pana Posoldy jsou jen špičkou ledovce.

Jak je možné, že k takovýmto případům v České republice vůbec může docházet? A jak je možné, že se lidé zabývají nejrůznějšími pitomostmi - viz například nesmyslné ideologické řeže na facebooku - ale zásadní problémy, jako je lidskost a péče o lidi, kteří přece nemohou být necháni naprosto na pospas krutému osudu, je nezajímá?

Žijeme opravdu v "takové trošku složitější počítačové hře"?

30. 7. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Četba intelektuální produkce Paula Masona je vysoce přínosná a každému ji nelze než vřele doporučit. Například mikulášský text z roku 2013 se slibným názvem "How computer games can help us overthrow capitalism" (Jak nám počítačové hry mohou pomoci svrhnout kapitalismus) ZDE jednoznačně dokazuje, jak vysoko se autor nachází na současné civilizační vlně. O mimořádné úrovni osobnostní zralosti, kterou sepsáním takového textu demonstroval, ani nemluvě. Jen si nejsem úplně jist volbou titulu. Neměli bychom se na revoluci připravovat spíše "pařením" hry Civilization V?

Jaké organizační formy skutečně přináší současná computerizace?

30. 7. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Computerizaci dnes už táhne především vývoj softwaru, nikoliv hardwaru, jak se domnívají hlasatelé zastaralého "robotismu". Důvod? Mj. Mooreův zákon, který už nefunguje. Svým způsobem se totiž ve vývoji čipů dosáhlo téměř na technologické dno. Počítačové komponenty přestaly zlevňovat, méně roste výkon, více pozornosti se věnuje snižování spotřeby.

Proces vývoje softwaru naopak zrychluje a vytvořil experimenty postupně nové společenské organizační formy - ale jen v samotné komunitě, která ho produkuje, čítající globálně řádově stovky tisíc lidí. Tyto formy nemají nic společného s autoritativními tradičními organizačními strukturami, jenže na druhé straně ani nejsou "demokratické", ale čistě pragmatické a pluralistické; nemají preferovanou ekonomickou ideologii, tj. nejsou ani přísně soukromé, ani komunální, ani dobrovolnické, ale vždy přesně takové, co je zrovna třeba z hlediska úkolu, který se momentálně řeší; kromě toho ovšem, že jsou také zřetelně antiideologické a antiutopické. Kam vlastně směřují, do toho dává nahlédnout např. Agile Manifesto z roku 2001, k němuž se připojila mj. česká firma BenSoft ZDE.

Zemřel historik Jiří Vančura

30. 7. 2015

čas čtení 2 minutyV noci na dnešek zemřel ve věku 86 let historik, chartista a bývalý šéfredaktor Listů Jiří Vančura. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodině, přátelům i spolupracovníkům. Bude nám chybět i jako pravidelný účastník pražského okruhu Listů a člen naší redakční rady. Čest jeho památce!" Listy

Jiří Vančura: Počkejte prosím, až umřeme

Dlouhé to čekání nebude. Našich krajanů, kteří prožili první, nacistickou okupaci alespoň na pokraji dospívání, už mnoho nezbývá. Také pamětníci února 1948, pokud jim tehdy bylo pouhých dvacet, patří dnes mezi osmdesátníky. Dokonce i protagonistů osmašedesátého roku a srpnového vpádu bratrských armád začíná být poskrovnu. Nebude to zkrátka trvat dlouho, a lidé schopní korigovat obraz naší společné a nedávné minulosti odejdou do nenávratna. k radosti mnohých, kteří se živí, často jen přiživují, na líčení a výkladu epochy, již nazýváme soudobou historií.

Bylo by ovšem chybou vyvozovat z napsaného závěr, že věrohodné svědectví o předcházejících desetiletích mohou podat pouze ti, kdo je prožívali. Sotva by se shodli. Vždyť jejich dnešní světonázorové zaměření vede i k různým výkladům společných prožitků. Bylo by možné uvést, jak různě a zgruntu odlišně chápou i nejaktivnější signatáři Charty 77 smysl opozičního proudu sedmdesátých a osmdesátých let. Nepřimlouvám se tedy za monopol pamětníků na výklad minulosti nebo za jejich právo korigovat, co o ní bylo vysloveno, napsáno a zveřejněno. Jde mi o to, aby mým vrstevníkům při poslechu rozhlasu nebo při četbě článků, zabývajících se dobou jejich aktivního života, nestoupal zbytečně krevní tlak. a také o to, aby paušálně neodsuzovali sice poněkud nepřesné, ale poctivě – bez ideologického koloritu – vytvořené studie. Drobné omyly a nepřesnosti jsou přece jiného druhu než cílené a lajdácké dezinformace.

Kompletní článek ZDE

Cuba libre?

30. 7. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Spojené státy a Kuba po 54 letech nepřátelství, či spíše nekompromisní izolace a trestání Havany Washingtonem, znovu otevřely ambasády v obou hlavních městech. To lze jistě považovat za pozitivní krok, který však doprovází nejedna znepokojující otázka. Kupříkladu hospodářské embargo na Kubu ze strany Spojených států prozatím ukončeno nebude, ani neblaze proslulá věznice na Guantánamu nacházející se v oblasti, kterou USA kdysi anektovaly, v blízké budoucnosti pravděpodobně zavřena nebude.

Venezuela: Zdravotnictví je v krizi

30. 7. 2015

čas čtení 2 minuty

Venezuela je jedním z největších světových producentů ropy, ale venezuelská ekonomika se octla v hluboké krizi. Inflace ve Venezuele je nejvyšší na světě. Obyvatelstvo je nutno stát v dlouhých frontách na základní životní potřeby. Nejdrastičtější je utrpení ve venezuelských veřejných nemocnicích. Chybí financování, léky i zdravotnický personál.

Fotografka a novinářka Betty Zapata získala exkluzivní přístup do rozkládajícího se venezuelského zdravotnictví. Její reportáž obsahuje četné šokující záběry.

Roku 1998 byl zvolen prezidentem Venezuely Hugo Chavez. Prohlásil o sobě, že je zachráncem chudých. Jeho revoluční program sociálních reforem byl financován částkou 1,2 bilionu liber z vývozu ropy. Avšak Venezuela se stala radikálně rozdělenou společností. Vznikla obrovská inflace. Došlo k astronomickému vzrůstu násilné zločinnosti. Krize se zhoršila po Chavezově smrti. Ekonomika je ve volném pádu. Veřejné služby se rozkládají.

Zpeněžené hroby, aneb Kde nic není hanba

30. 7. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prodal dva roky po smrti hrob paní Cecilie Hamrové z Jihlavy za pět a půl tisíce korun ZDE. Učinil tak přesto, že zesnulá nezanechala závěť a státu proto připadl také ne úplně malý majetek, který po ní zůstal - mimo jiné družstevní byt 2 + 1, za jehož prodej získal přes 850 tisíc korun.

Uprchlíci & imigranti

29. 7. 2015 / Milan Daniel

čas čtení 9 minut

Všímavý občan zahlédl mezi obcemi Prachovice a Vápenný Podol na Chrudimsku z kabiny svého kamionu tři muže, kteří si v lese „stavěli něco na způsob bunkru nebo týpí“. Policii oznámil, že jde určitě o běžence, protože takové lidi viděl při svém pobytu v Anglii. Přivolaní strážci zákona na místě objevili lesní dělníky, kteří skládali na hromadu větve.

Xenofobii lze překonat posilováním lásky k vlasti

29. 7. 2015 / Adam Votruba

čas čtení 6 minut

Před časem jsem přestal do Britských listů přispívat, protože nabyl dojmu, že mé názory zde nejsou vítány. Dnes bych se však chtěl přesto na Vás obrátit prostřednictvím otevřeného dopisu. Britské listy jsem nepřestal sledovat, protože přináší řadu zajímavých příspěvků, které nelze nalézt jinde. V poslední době mě však zklamaly svou úrovní rozpravy týkající se problémů xenofobie v české společnosti.

Děsí mě politika vytváření "druhořadých lidí". To vedlo k vzniku plynových komor

29. 7. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Není možné ohrožovat legitimní právo pronásledovaných uprchlíků na ochranu - podle mezinárodních zákonů! - vyvoláváním hysterie, že jsou to vlastně teroristi. O ochranu země před terorismem se musejí postarat bezpečnostní služby, ale s uprchlíky to nemá moc společného.

Ve slušném státě obranu před potenciálními teroristy provádějí bezpečnostní služby, aniž by předem média vyvolávala hysterii, že všichni uprchlíci jsou teroristé, a veřejnost je věcně informována teprve, když nějaký terorista je zatčen.

"Češství" jako neuróza?

29. 7. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

V klasickém cestopise "Smutné tropy" francouzský antropolog Claude Lévi-Strauss zmiňuje hypotézu, proč jsou prý některé přírodní národy přímo posedlé geometrickými obrazci, jež zhmotňují v architektuře a malují si je dokonce i na tělo. Život v tropickém deštném pralese přináší podle něj takové množství tak málo strukturovaných smyslových podnětů, že může vážně ohrozit psychickou stabilitu lovce a sběrače. Geometrické symboly pak skýtají jakousi zjednodušující protézu, jež pomáhá stabilitu podpořit, podobně jako obvyklá ritualizace kmenového života vnášející do "chaosu" alespoň nějakou pravidelnost. Když Lévi-Strauss prchal před nacisty do Latinské Ameriky, patrně už nečetl Gehlenovu knihu "Der Mensch. Seine Natur und seine Stellung in der Welt" (1940), kde se objevil klíčový pojem Entlastung (odlehčení, zbavení se zátěže).

Proč se stěhují olympijské hry do zemí s diktátorskými režimy? Není třeba se ptát obyvatel...

Olympijské hry jsou mrtvé: Copak je ještě někdo chce pořádat?

30. 7. 2015

čas čtení 4 minuty

Obyvatelé Bostonu nechtějí být Aténami ze stejného důvodu, z jakého nechtějí být Aténami Oslo, Krakov nebo Stockholm. Olympijské hry se staly korporátním tunelem odsávajícím miliardy dolarů a budoucnost měst do bezedné propasti megalomanství. Nemusí trvat dlouho a zbudou jen ta města, jejichž země chtějí prostřednictvím olympijských her udělat politické prohlášení, píše deník Guardian.

Když si představíte, že něčeho jste snědli hodně, sníte toho daleko míň než normálně

30. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

V oblíbeném pořadu televize BBC Trust me, I am a Doctor podnikli se skupinou občanů zajímavý experiment, založený na nejnovějším psychologickém výzkumu. Je možné dokázat se zbavit závislosti na čokoládě, nebo na kouření? Zkoušeli to s čokoládou: Když si představíte, že jste už snědli třicet čokoládových zákusků, sníte čokolády o čtyřicet procent míň, než když si to nebudete představovat. Zřejmě to platí i o dalších zlozvycích, jako je kouření nebo přejídání se.

Bodláky Václava Duška

Manipulátoři všech koutů - spojte se

30. 7. 2015 / Václav Dušek

čas čtení 2 minuty

V zájmu pokroku se musí manipulovat s národy, aby nezhasl plamen podezírání, nenávisti, krutosti, zrady a odplaty. V tomto čase - nečase - jsme podrobováni chirurgickým řezům zvláštních úřadů pracujících skrytě a urputně v zájmu jakýchsi vyšších bytostí, ovládajících podle mínění mudrců náš svět; náš svět je vesmírná kulička a v určeném čase skončí... zatím na sebe vymýšlíme krutosti všeho druhu. Rozdmýchává se oheň náboženských veličin – čí Bůh je větší, spravedlivější, následování hodný. Víra fanatická byla jest a bude nebezpečný jed.

Lov je od prvního do posledního okamžiku připraven profesionály, střelec je přiveden ke kořisti

Bohatí Američané zabijí v Africe stovky lvů ročně

30. 7. 2015

čas čtení 2 minuty

Zubař z Minnesoty Walter James Palmer se stal terčem kritiky globální internetové populace poté, kdy vyšlo najevo, že v Zimbabwe zastřelil populárního lva žijícího v národním parku. Na legálně povoleném lovu použila servisní služba, která lov pro Palmera připravila, návnadu, jíž vylákala lva z parku. Po zásahu šípem z kuše lev uprchl a podle odhadů ještě 40 hodin žil. Lovci ho následně našli a dorazili puškou. Podobně je ročně odloveno - podle posledních statistik - 600 lvů, odhady jsou však vyšší. 64 % trofejí směřuje do USA, protože tamní úřady odmítají zařadit lvy mezi ohrožený druh.

"Manželku nelze znásilnit!" Právník Donalda Trumpa hystericky vyhrožoval novináři

29. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Právník Michael Cohen, zastupující milionáře Donalda Trumpa, ostře kontroverzního kandidáta na nominaci Republikánské strany pro nadcházející prezidentské volby v USA, v pondělí hystericky zaútočil na kanadsko-amerického reportéra serveru Daily Beast Timu Makovi v reakci na jeho článek, že Trump kdysi znásilnil svou někdejší českou manželku Ivanu. Cohen novináři vyhrožoval trestním stíháním a tvrdil, zcela chybně, že "manželku nemůžete znásilnit".

Znásilnění spáchané v manželství je v USA ve všech státech trestným činem od r. 1993. Ve státě New York bylo trestným činem už r. 1984, pět let předtím, než Trump údajně znásilnil svou českou manželku.

Pozorovatelé konstatují, že skandál, který začal jedním z četných Trumpových drze rasistických výroků, kdy se Trump vyjádřil, že "imigranti jsou sexuální násilníci", zřejmě nyní ohrozí Trumpovu kandidaturu.

Donald Trump se od výroků svého právníka posléze distancoval, ale nepropustil ho.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Obamova vláda odmítla petici požadující milost pro Edwarda Snowdena

29. 7. 2015

čas čtení < 1 minuta

Bilý dům odmítl petici, jejíž signatáři požadovali milost pro Edwarda Snowdena. Podepsalo ji 168 000 lidí. Bílý dům konstatoval, že to, co Snowden odhalil o americkém špehovacím aparátu, bylo "nebezpečné" a poškodilo to bezpečnost státu. Obamova vláda v úterý opakovala, že by se Snowden měl vrátit do USA a čelit tam trestnímu stíhání za špionáž a "neskrývat se v autoritářském režimu".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jsou schopni mě vnímat jako lidskou bytost?

28. 7. 2015

čas čtení 11 minut"Snažíme se dostat na kamiony, ale nikdy se nám to nepodaří."

"Pokaždé, když se o to pokusíme, nás chytí policie."

"Byli jsme v Sýrii, kde spousta lidí umíralo."

"Moje maminka mě sem přivezla, aby mi vyléčili nohu."

Reportér: Jak se ti to stalo?

Dítě: "V Sýrii. Hrál jsem si venku. Přišli vojáci a řekli, že mi chtějí koupit dárek. Unesli mě a přejeli mě autem."

Jiné dítě: "Nevím, co mám říct. Jsem tu ztracená s maminkou."

Moderátor v televizi: V přístavu Calais roste napětí... Migranti v Calais dobíhají kamiony...

Reportér: Děje se to za denního světla!

Má tvrzení o změně režimu v České republice nějaké racionální jádro?

28. 7. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Ještě loni v lednu publikoval politolog Bohumil Doležal komentář, ve kterém stvrdil a rozvinul příležitostnou poznámku Václava Klause, že v České republice dochází ke změně režimu ZDE. Podle Doležala ovšem Klaus osobně ke změně režimu přispěl. Tvrzení, že se v ČR změnil režim, Doležal od té doby vícekrát zopakoval, v mnoha jiných souvislostech. Například, že k polistopadovému režimu s jeho zahraničněpolitickou orientací a hodnotovými základy pociťoval loajalitu, jakou k současnému již necítí.

Slyší Doležal trávu růst, nebo přece jen nalezneme určitý základ, který jeho postoj v něčem odůvodní?

Životy na pokraji zkázy: Pevnost Calais

28. 7. 2015

čas čtení 4 minuty

Na konci hřbitova na předměstí Calais hovoří tiše dva hrobníci a čekají u malé, čerstvě vykopané díry. Jejich rozhovor končí a připojí se k nim dva úředníci. Za okamžik později je přinesena z blízkého automobilu miniaturní rakev a umístěna do hrobu. Celá scéna trvá jen několik minut.

Samir Khedija, nemluvně, které se narodilo mrtvé, zemřel, když jeho maminka, dvacetiletá žena z Eritreje, potratila po 22 týdnech těhotenství, poté, co spadla z kamionu, když se snažila dostat do Británie.

Samir je nejnovější obětí drsné humanitární krize, která zahltila francouzských přístav a ještě se prohloubila v důsledku stávky pracovníků přívozu mezi Francií a Británií.

Proč jsou mnozí Češi ve své pohodovosti tak nelidští?

28. 7. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 9 minut

Ideologické hašteření jim jde, ale ohledně opravdu důležitých věcí zůstávají v nečinnosti

Ve svém komentáři "Máme se dobře, děkujeme za optání. Ale nikomu to neříkejte" argumentuje šéfredaktor pražských Hospodářských novin Miloš Čermák, že Češi mají velké štěstí, že žijí zrovna v České republice, která podle něho patří k nejbohatším a nejbezpečnějším zemím světa:

Kapitalismus zatím nekončí

28. 7. 2015 / Johan Bartoš

čas čtení 7 minut

V posledních několika dnech probíhá na Britských listech s pouze omezenou pozorností možná jedna z nejvýznamnějších debat, jaká se kdy vyskytla na českém internetu. Přežití či konec kapitalismu a jeho nahrazení něčím novým je natolik důležitým tématem, protože je s ním jakožto celosvětovým společenským systémem svázán osud celého lidstva. Ačkoliv Karel Dolejší i Bohumil Kartous v reakci na výňatky z knihy Paula Masona mají ve svých tvrzeních částečně oba pravdu, jsem přesvědčen, že jejich hlavní sdělení jsou mylná.

Zachrání čeští policisté v Maďarsku křesťanskou civilizaci?

28. 7. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Titulek se čte jako parodie na vážně míněnou argumentaci, parodií však bohužel není. Celé široké spektrum veřejně činných osob v České republice, včetně různých "levicových" politiků a komentátorů, hájí v "diskursu" extrémně konzervativní postoje. Včetně ministra vnitra Chovance, který nejnověji navrhuje, aby čeští policisté, technika a peníze v Maďarsku "chránili křesťanskou civilizaci", na níž ministrovi údajně tak záleží ZDE, před uprchlíky.

Mediální obraz duševně nemocných v ČR

27. 7. 2015 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 12 minut

Motto : „V mých očích jsou zdi, oddělující zdravé a nemocné, jen výrazem slepoty vůči skutečné hodnotě člověka, která je tam i zde stejná..“ Franz Kafka

Během posledního roku se v českých médiích velmi často objevují pojmy jako duševní porucha, psychiatrie, psychicky nemocný člověk v úzkém spojení se slovy agrese, nebezpečnost, nevyzpytatelnost a dokonce vražda. Zvláště se potom bez uvedení hlubších souvislostí hovoří o schizofrenii. Přitom se v psychiatrických ambulancích z velké části pohybují lidé, kteří řeší potíže v osobním nebo pracovním životě, někdy jsou to úzkosti spojené s osamělostí, jindy z vyčerpávajícího zaměstnání, starosti o fyzické zdraví, strach z nedostatečné naplněnosti života, obavy ze smrti své nebo svých blízkých.

"Nacisté se tajně krmí falafelem", tvrdí němečtí umělci

27. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Umělecká skupina Dies Irae se snaží v malém saském městě Freital zbavit ulice přítomnosti neonacistů. Zvolila k tomu jako prostředek billboardovou kampaň ve stylu "adbusters", podobně jako když si dělá legraci ze sexistických reklam v Berlíně.

Jenže minulou středu se vydala do Freitalu, který se v minulých měsících stal synonymem pravicového extrémismu, když zde neonacisté protestovali proti vznikajícím ubytovacím kapacitám pro žadatele o azyl.

Přidejte důchodcům

28. 7. 2015 / Jan Posolda

čas čtení 1 minuta

Co je císařovo, dejte císaři, co je Boží, dejte Bohu. Zatímco jednomu je od narození souzeno poroučet, druhý musí celý život poslouchat. Zatímco jeden rozhazuje pro svou potěchu tisíce, druhý je spokojen, když si vydělá na živobytí.To je stará pravda, která se vztahuje i na nadprůměrné platy lékařů. Co by za to daly tisíce důchodců. Kteří pobírají 5-6 tisíc Kč, kdyby jim bylo přidáno tisíc Kč., co by za to daly tisíce fyzicky pracujících, kteří berou minimální plat a musí živit rodinu a děti, kdyby jim zaměstnavatel zvýšil plat o tisíc Kč.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2015

17. 7. 2015

čas čtení 2 minuty

V čeervnu 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 150 564,80 Kč. Příjem z reklamy byl 13 996 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2015 209 875,59 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
20926