Duong Nguyen Jirásková: Můj žlutobílý život v pražském MHD

15. 7. 2017

čas čtení 4 minuty


Maminka mi dala krásné jméno Duong, což znamená ve vietnamštině slunečnice, píše na svých stránkách Duong Nguyem Jirásková, známá česko-vietnamská spisovatelka a bloggerka.  Její stránky jsou ZDE. Duong je v sedmém měsíci těhotenství. Na Facebooku napsala o svém aktuálním zážitku z pražské tramvaje:Vypadám jak velryba, co za chvilku vyflusne dvojčata. Chlápek okolo 30 na mě čumí, sedí dál. Po chvilce ten kravaťák se smíchem povídá svýmu kámošovi vedle: "No co, stejně se jich tu množí jak krysy, kurvy šikmooký."

Tvl, ještě že sem tak zen! Sandra, za kolik že máš ty individuální hodiny kickboxu?!?!  
 

Rozhovor Britských listů 118. Karlovy Vary vzdorně ruší nesmysly šířící se v České republice

14. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Dokumentaristka Dominika Švecová hovoří s Janem Čulíkem o nejzajímavějších filmech na letošním festivalu v Karlových Varech. Tématy jsou: hrůzy války, bigotnost nenávisti zaměřené proti jinakosti a postavení žen. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. července 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Čečenský prezident Kadyrov o homosexuálech: Jsou to ďáblové. Nejsou to lidi

16. 7. 2017

čas čtení 1 minuta
V Čečensku neexistují žádní homosexuálové a pokud ano, jsou to ďáblové, kteří by měli okamžitě utéci do Kanady. Reportér David Scott z televize HBO se ho zeptal, proč Čečensko vězní a zabíjí homosexuály a bisexuály. Kadyrov v reakci na otázky zuřil: "Proč sem jezdí? Co je smyslem těchto otázek?"

Kadyrov nakonec odpověděl: "Takové lidi tady nemáme. Pokud tady jsou, odvezte si je do Kanady. Abychom očistili svou krev, odvezte si je."

Ústavní soud ČR potvrdil, že si smíte sednout

16. 7. 2017

čas čtení < 1 minutaPředstavte si, že musíte mít soudní rozhodnutí, abyste si mohli sednout. Rasisické místní předpisy jsou pro ČR systematicky ztrapňující:


Ústavní soud zrušil části vyhlášky Litvínova a Varnsdorfu, které zakazovaly sedět na veřejných prostranstvích jinde než lavičkách. Návrh podala ombudsmanka Anna Šabatová. Sezení podle soudu samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek. Sice může být takzvaným předpolím pro páchání přestupku, ale není to výlučná činnost, čímž se ztrácí míra společenské škodlivosti, která by mohla legitimizovat povýšení přípravného jednání na dokonaný přestupek, uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Zdroj ZDE


"Měli bychom se všichni stydět" za umírání lidí v Jemenu

14. 7. 2017

čas čtení 2 minutyOsmnáctiletá Saida Ahmad Baghili  (na obrázku) je jedna z více než 14 milionů lidí v Jemenu, které v důsledku války hladovějí.

Za poslední měsíc se ve válkou rozervaném Jemenu vážně zhoršila epidemie cholery. Činitelé OSN ohledně toho ve středu varovali Radu bezpečnosti OSN.

Spojené národy bily na poplach už předtím, ale nyní koordinátor humanitární pomoci Stephen O'Brien varuje, že "miliony jemenských civilistů - ženy, děti a muži - jsou i nadále vystavovány neuvěřitelné bolesti a utrpení" - v důsledku hladomoru a epidemie cholery.

Sunnitští obyvatelé Mosulu čelí po porážce IS masovým persekucím

14. 7. 2017

čas čtení 2 minuty

"Lidé v Mosulu dostanou své výplaty, zatímco lidé v Basře dostanou těla svých mučedníků," tvrdí hořký komentář kolující po iráckých sociálních médiích. Mnoho Iráčanů považuje obyvatele Mosulu za ochotné kolaboranty IS. Zejména se objevují výzvy k potrestání "rodin Daeše", jejichž mužští příslušníci se stali bojovníky nebo představiteli teroristické organizace.

Jak se Západ smířil s existencí koncentračních táborů

14. 7. 2017

čas čtení 7 minut

Západ se v Sýrii snažil neopakovat irácké omyly - definované jako vtažení do nekonečné války na Blízkém východě, píše v recenzi knihy Mustafy Khalify "The Shell" Kyle Orton. Tento přístup vedl k přihlížení se založenýma rukama, zatímco režim Bašára Asada masakroval pokojně protestující a vylidňoval antická města s použitím stíhacích bombardérů a otravných plynů; k exodu, který šíří nestabilitu do Evropy a umožnil strategickým protivníkům jako Írán a Rusko zisky, které jim do té doby západní politika upírala.

Londýn směřuje ke konfliktu s velšskou a skotskou vládou ohledně brexitu

14. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová jednala v Bruselu s vyjednavačem EU pro brexit Barnierem

Theresa Mayová zřejmě  směřuje k explozivnímu ústavnímu konfliktu ohledně brexitu. Skotská a velšská vláda konstatovaly, že nemohou podpořit její zákon o zrušení legislativy Evropské unie, který byl zveřejněn ve čtvrtek. Tento zákon Mayové o Odchodu z Evropské unie se stal terčem ostré kritiky od poslanců i lidskoprávních aktivistů, stejně jako politiků v Edinburku a v Cardiffu, kteří ho odsoudili jako pokus Londýna přisvojit si veškerou moc.

V Londýně došlo ve čtvrtek večer k několika útokům "korozivní tekutinou" na chodce

14. 7. 2017

čas čtení < 1 minutaŠestnáctiletý mladík byl v Londýně zatčen a policie zahájila rozsáhlé vyšetřování série útoků kyselinou, k nimž došlo ve čtvrtek večer v Londýně během devadesáti minut.

Útočníci postříkali pět obětí korozivní tekutinou v pěti útocích k nimž došlo mezi 22.25 a 23.37. V několika případech obětem ukradli mopedy.

V roce 2016 došlo v Londýně k 455 trestným činům, při nichž byla použita korozivní tekutina. Čtvrtina z nich byly pouliční krádeže.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Ve vězení zemřel Liou Siao-po - nositel Nobelovy ceny míru, který požadoval pokojný přechod Číny k demokracii

14. 7. 2017

čas čtení 2 minuty

 Naposledy zemřel nositel Nobelovy ceny ve vězení r. 1938. Byl to pacifista Carl von Ossietzky, který zemřel na tuberkulózu za přítomnosti stráží v nemocnici v nacistickém Německu.


Bylo to rozhodnutí Číny uvěznit Lioua Siao-poa na 11 let za to, že požadoval pokojnou demokratickou reformu, které vedlo norský Nobelův výbor k tomu, že mu r. 2010 udělil cenu míru, čímž se Liou stal mezinárodně známým. Poprvé však byl na Nobelovu cenu míru nominován o dvě desetiletí dříve, po prodemokratických protestech na náměstí Nebeského míru r. 1989, při nichž tento spisovatel a intelektuál hrál klíčovou roli. Nejprve jako jeden z prominentních "čtyř pánů", kteří zahájili hladovku na podporu studentů, a pak, když pomohl vyjednat pokojný odchod z náměstí po krvavém zásahu armády pro zbývající demonstranty.

Hostitelka Airbnb, která zrušila rezervaci turistce, protože "byla z Asie", zaplatí pokutu 5000 dolarů

14. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

 

Tami Barkerová musí také podstoupit kurz asijsko-amerických studií


Hostitelka Airbnb, která zrušila rezervaci turistce rasistickým výrokem, dostala příkaz zaplatit 5000 dolarů odškodného za rasovou diskriminaci a zapsat se na kurs asijsko-amerických studií.

Dyne Suh, šestadvacetiletá právní úřednice, si rezervovala horskou chatu Tami Barkerové v Big Bear v Kalifornii na lyžařský víkend letos v únoru, avšak Barkerová rezervaci zrušila esemeskou jen několik minut před jejich příjezdem. Napsala: "Tobě bych to nepronajala, kdybys byla posledním člověkem na Zemi" a "Jediné slovo vypovídá všechno: Asiatka!"

29715

Společenská objednávka obětí "zdravého rozumu"

Negramotná společnost nepřežije

13. 7. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Víte, jak ohnout politiku do mýtického kruhu nevývoje? Hackněte společenský diskurs. Předkládejte lidem marginální problémy (Absolutní dobro v nutelle, Boris Cvek) a perte se na mediální úrovni o hledání jejich řešení. Předestřete obraz světa, v němž tyto marginální problémy tvoří pilíře sociální reality a nechejte lidi, aby si ji podle tohoto vzoru rekonstruovali. Skutečné problémy v diskusi bagatelizujte. Prostě se k nim nevyjadřujte a pokud, jednejte podle toho, co říká "zdravý rozum", to je nejjednodušší způsob jak utvrdit obecně sdílenou demagogii. Pokud ji někdo zpochybní, udělejte z něj nepřítele obyčejných lidí a zdravého rozumu. Zdravý rozum, jak víme, není objektivní veličina. Je to odraz zvládnutí moci nad společností. Blbost, v jaké se česká společnost utápí, se jí v budoucnosti nesmírně prodraží.

O tom, jak se absolutní dobro zjevilo v nutelle

13. 7. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Je zajímavé, jaký rozruch vyvolává dávno objevený i politizovaný „objev“, že v Česku jsou prodávány ve stejných obalech jiné, horší, potraviny (a další zboží) než v Německu. Co je na tom divného, když si člověk srovná české a německé sociální demokraty nebo české a německé lidovce? Nebo libo-li české a německé exekuce? České a německé platy?

29716

Co také nemusí běžného Čecha zajímat, když útočí muslimové...

Ostudně nízké platy v ČR, ve zdravotnictví zejména

13. 7. 2017 / Jaroslav Polák

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Za vcelku zvláštního nezájmu majoritních médií byla na internetu zveřejněna znepokojující informace: otevřený dopis České internistické společnosti ministru zdravotnictví o kritickém stavu interních oddělení. Shodou okolností mi příbuzní sdělili informaci o kritickém stavu porodnic v Plzeňském kraji. Tedy konkrétně omezení v Rokycanské nemocnici. Příčina je zřejmá – nedostatek personálu z důvodu stále ostudně nízkého ohodnocení zdravotního personálu. Příčinou je za prvé nízká výše mezd a platů v České republice. Podíl mezd a platů vyjádřeno v poměru k HDP činil 32 %, přičemž průměr EU28 je roven 39 %, ale v Německu je to například 42 % a v námi srovnatelném Slovinsku 44 %.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Nejasná zpráva o záchraně světa

14. 7. 2017 / Pavel Urban

čas čtení 2 minuty

„Pokud však druhý největší producent skleníkových plynů [USA] odmítá nést svůj díl odpovědnosti za osud planety, a to navzdory globálnímu konsenzu, k němuž se připojila i zlořečená Severní Korea, budoucnost lidstva je značně nejistá,“ končí svůj článek Daniel Veselý. Proti obsahu této věty nemohu nic namítnout. Pokud ovšem druhý největší producent skleníkových plynů přijme svůj díl zodpovědnosti a přistoupí k Pařížské dohodě o klimatu, co se stane? Nastane klimatická stabilita, jaká v mladších čtvrtohorách dosud neexistovala? A budoucnost lidstva se stane značně jistou?

Rozhovor Britských listů 117: Strach plus frustrace rovná se nenávist

7. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Na karlovarském filmovém festivalu hovoří Jan Čulík s dokumentaristou Vítem Klusákem o jeho novém celovečerním filmu o "naivním neonacistovi" z Prostějova Svět podle Daliborka. Film jde do celostátní distribuce dne 13. července 2017. Stojí za zhlédnutí a za úvahu, jak, myslíme, dokazuje i tento rozhovor.
 Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. července 2017.

K tomu:

Jan Čulík, "Klusák a Remunda: Svět podle Daliborka"

Klusákův "něžný neonacista" se hájí: "Hrál jsem v hraném filmu"
Vít Klusák, Marianna Stránská: Dalibor K. věděl, že natáčíme jeho dokumentární portrét

  

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři,
 máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Kaufland jako koncentrák?

14. 7. 2017 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

 Většina manažerů Kauflandu ČR jsou Češi nebo Slováci, jak vyplývá z obchodního rejstříku. Srovnání osobních čísel zaměstnanců s čísly vytetovanými na ruku v koncentráku je násilné a urážlivé. Policajti a železničáři mají čísla taky. Možná jde o povinnou ochranu osobních dat. Ta pokladní si možná nepřeje, aby její jméno vyřvával místní rozhlas v obchodě. Ptát se přímo té pokladní nebo nějaké vedoucí je směšné, ty o tom nerozhodují.

Merkelová a Macron slibují reformu eurozóny

14. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Německá kancléřka Angela Merkelová na čtvrteční společné tiskové konferenci s Emmanuelem Macronem slíbila užší spolupráci s Francií, včetně podpory Macronova nápadu na zřízení ministerstva financí a rozpočtu eurozóny.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Putinovy "otrokářské státy" v Evropě

14. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Podle vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk využívají proruské jednotky na východě Ukrajiny tisíce lidí k neplaceným nuceným pracím. Tato síť pracovních táborů pomáhá financovat "lidové republiky" v Doněckém a Luhanském regionu.

Rather open republic than “critical liberalism”

13. 7. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 13 minut


This essay was originally published here in Czech as "Raději otevřenou republiku než 'kritický liberalismus'".

In 1990, the sociologist Ralph Dahrendorf observed that the wave of revolution in Central and Eastern Europe did not bring about any new ideas. According to him, the Western model that was uncritically introduced by the new democracies was well past its peak and heading into apparent crisis. In 2017, Czech journalists Petr Honzejk and Erik Tabery disputed the proper form of liberalism, whether “critical” or basic. At the same time, Radoslav Procházka has observed the creeping return of “people’s democracy” in Slovakia.

Virtuální realita jako fatální hrozba i obrovská příležitost pro české školství

13. 7. 2017 / Kryštof Kozák

čas čtení 4 minuty

Moderní technologie v oblasti virtuální reality dokáží už dnes zprostředkovat cestování do jiných světů, které se našim smyslům jeví jako reálné. Až se tato technologie plně rozšíří, reálně hrozí, že se pouze dále prohloubí propast mezi každodenní technologickou realitou mladých lidí a tím, co je od nich vyžadováno ve školách. Už smartphone s připojením k internetu, který teď většina žáků a žákyň má, zásadním způsobem proměnil to, jak se dozvídají a učí nové věci. Ve školách však panuje vůči smartphonům spíše skepse a rozhodně se nestaly integrálními součástmi formálního vzdělávacího procesu.

Návštěva v Kauflandu

Číslo 912 k pokladnám, opakuji...

13. 7. 2017 / Lucie Součková

čas čtení 3 minuty

Postavili nám tu nový Kaufland. Dám stranou problém další střelné rány do čela obyvatel maloměsta, který tím vznikl, protože čím více krabic super a hyper, tím méně života uvnitř samotného města. Byla jsem se v novém Kauflandu podívat. Jako ostatní jsem prostě potřebovala zjistit, jaký je rozdíl v umístění zboží do regálu oproti dalším pěti super hyper, co tu máme. Z žádného regálu na mě středověký minstrel nevyskočil, odcházela jsem tedy pryč. Ovšem zastavil mě hlas z tlampačů. „Číslo 912 k pokladnám, opakuji, číslo 912 k pokladnám.“

Bodláky Václava Duška

Mutace inteligence

13. 7. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 3 minuty

Sladké násilnosti v kleci současných bláznů jsou k přežití. Pacientů přibývá k radosti odborníků přes duši – ano, budeme slavnostně otevírat nová oddělení. V čekárně zevlují otrávení marodi. Sesterská péče ujistí přítomné, že vstup do ordinací rovná se pohádkové průpovídce – Sezame, otevři se. Zasažena minulostí zmaru, očekává zarytá kritička uměleckých výbojů, že bude vbrzku doléčena. Zapadlá ve zrádných bažinách minulosti zapškla. Okrasa zbytečných salonů slovních laxírek plive jedovatá oznámení, přitom sama nevykonala práce za halíř.

Bývalý brazilský prezident byl odsouzen na devět let do vězení

13. 7. 2017 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty


Soudce Sérgio Moro, který řeší největší korupční skandál v historii této planety, který se týká stamilionů dolarů, vytunelovaných z brazilského státního ropného gigantu Petrobras a různých stavebních společností, odsoudil jednu z nejvýznamnějších osobností světové levice, bývalého odborového předáka, disidenta (bojujícího proti vojenské diktatuře, která v Brazílii trvala od roku 1964 do roku 1985), který se roku 2003 stal prezidentem Brazílie a postavil se do čela skutečné sociální revoluce, jež osvobodila z chudoby 32 milionů lidí, ukončila hladovění a zdesetinásobila přístup ke vzdělání pro nižší vrstvy, na devět let do vězení.

Ne, ne, Donald Trump "vůbec nezná" Goldstona a Agalarovy

13. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta


CNN právě zveřejnila   exkluzivně video z roku 2013, na němž se při večeři přátelsky baví Donald Trump jak s Robem Goldstonem,  agentem rusko-ázerbajdžánského zpěváka Emina Agalarova, i samotným Eminem a jeho otcem Arasem.

Goldstone loni nabídl prostřednictvím Agalarových synu Donalda Trumpa Donaldu Trumpovi juniorovi od ruských úřadů kompromitující materiály proti Hillary Clintonové. Donald Trump junior tvrdí, že o tom jeho otec "vůbec nevěděl". 

Trump: "Putin chtěl, aby vyhrála Clintonová"

13. 7. 2017

čas čtení 1 minutaV rozhovoru s Patem Robertsonem pro Christian Broadcasting Network tvrdil Donald Trump ve středu, že Vladimír Putin chtěl, aby v prezidentských volbách zvítězila Hillary Clintonová, navzdory tomu, že americké výzvědné služby konstatují, že ruský prezident řídil tajnou operaci s cílem dosáhnout její porážky.

Nadřazenost a arogance Britů vůči Evropě

13. 7. 2017

čas čtení 5 minut

Britská vláda, která nejprve Benešovi nařídila, aby nebojoval, ho pak obvinila, že se Hitlerovi vzdal příliš rychle. Zatímco nacisté páchali v Praze zvěrstva, československého prezidenta v Londýně prakticky ignorovali a systematicky ho ponižovali.  Když vedoucí představitelé českého hnutí odporu prosili Londýn, aby zrušil atentát na Heydricha, nestalo se nic. Důsledkem byla krvavá lázeň, trvající čtrnáct dní, v níž bylo usmrceno 5000 českých občanů.

Sofka Zinovieff recenzuje v deníku Guardian novou knihu americké historičky Lynne Olson Last Hope Island (Ostrov poslední naděje) o emigrantských vládách v Londýně během druhé světové války.

Jejich příběhy jsou vzrušující, dojemné a děsivé. Zahraniční monarchové, špioni, vědci a vojáci se snažili pokračovat ve svém boji proti nacistickému Německu ze zranitelného ostrova, který nebyl zrovna dobře připraven na obranu proti německé invazi.

V USA schválena léčba leukémie na bázi genetické modifikace buněk

13. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta

Americký národní úřad pro potraviny a léky (F.D.A.) schválil léčebný postup určený založený na genetické změně v buňkách. Léčba má pomoci pacientům s některými typy leukémie. Komise F.D.A. schválila léčebný postup jednohlasně. Jde o první případ svého druhu.

Varování Británii z EU: Váš ministr zahraničí ohrozil vyjednávání

12. 7. 2017

čas čtení 3 minutyBoris Johnson, poněkud šílený ministr zahraničí v podivné vládě Theresy Mayové reagoval v úterý v Dolní sněmovně na výzvu jednoho ultrabrexiťáckého konzervativního poslance, požadující, aby Británie Evropské unii "nic neplatila", výrokem, že britská vláda Evropské unii skutečně nebude "nic platit" a že si Brusel "může jít hvízdat".

Jde o závažný problém a Boris Johnson svými neodpovědnými výroky dále poničil už tak velmi špatnou mezinárodní pověst Velké Británie. V Evropské unii se o rozpočtu na budoucí léta rozhoduje dlouho dopředu a Velká Británie, tak jako další země, se konkrétními písemnými dohodami zavázala k určitým finančním příspěvkům do různých programů Evropské unie na příští léta. Částka, k jejímuž uhrazení se Británie zavázala, se odhaduje na 100 miliard euro.

Pohádka o antipolitickém Babišovi

12. 7. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

James Duesterberg ZDE upozorňuje na pro někoho překvapivé vazby americké "alternativní pravice". Nejen že existuje značný průnik s prostředím technologického průmyslu, který se rád ohání ultralevicovou ideologií, a že v tomto reakcionářském kontextu vznikla i vlivná "akceleracionistická" interpretace Marxe. Pokud se vám zdá zajímavý nápad "řídit stát jako firmu", i pak jste na správné adrese.

Firma British American Tobacco terorizuje africké země

12. 7. 2017

čas čtení < 1 minutaObří nadnárodní firma British American Tobacco a další multinacionální tabákové společnosti vyhrožují vládám nejméně v osmi afrických zemích a chtějí od nich, aby zrušily či změkčily ochranné předpisy proti kouření, které na Západě zachránily miliony životů.

Firma British American Tobacco se snaží soudně blokovat pokusy vlády v Ugandě a v Keni zavést předpisy, které omezují škody způsobené kouřením. Velké tabákové firmy chtějí posílit odbyt svých cigaret v Africe, která má rychle se zvětšující mladé a bohatnoucí obyvatelstvo.

Investigace deníku Guardian zjistila, že BAT a další tabákové společnosti tvrdě zastrašují vlády zemí, jako je Uganda, Namibia, Togo, Gabon,Demokratická republika Kongo, Etiopie a Burkina Faso.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Stane se francouzský výjimečný stav stavem trvalým?

12. 7. 2017

čas čtení 2 minuty

Francouzský parlament minulý týden odhlasoval šesté prodloužení výjimečného stavu, což znamená nejdelší nepřerušené období platnosti výjimečného stavu od alžírské války v 60. letech, upozorňuje Yasmeen Serhanová. V parlamentním projevu z minulého pondělí prezident Emmanuel Macron slíbil "obnovit francouzské svobody" zrušením dekretu a jeho nahrazením novým, trvalejším protiteroristickým zákonem.

Britský aristokrat čelí vězení, poté, co zveřejnil výhrůžky a rasistické urážky směřující na protibrexitovou aktivistku

12. 7. 2017

čas čtení < 1 minutaAnglický vikomt Rhodri Phillips byl shledán vinným, že požadoval na Facebooku, aby "někdo omylem přejel" Ginu Millerovou, známou protibrexitovou aktivistku. Bude odsouzen do vězení.

Rhodri Phillips, čtvrtý Vikomt St Davids, napsal na Facebooku čtyři dny poté, co Millerová zvítězila u soudu ve své soudní při s britskou vládou, kdy požadovala, aby o brexitu rozhodoval parlament, nikoliv jen ministři:

"Věnuji 5000 liber (150 000 Kč) první osobě, která 'omylem' přejede tuto zatraceně otravnou imigrantku první generace."

Trump chválí Putina, kterého ale nechápe

12. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Prezident Trump se během pátečního setkání s Vladimirem Putinem dopustil mnoha omylů, počínaje tvrzením, že je mu "ctí" setkat se s ruským vládcem. Ale největší znepokojení pramení z toho, že stejně jako předtím Barack Obama a John Kerry, také Trump a jeho ministr zahraničí Rex Tillerson zásadně nechápou povahu muže, se kterým jednají.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2017

4. 6. 2017

čas čtení 1 minuta

V květnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 213.44(včetně poplatků za přístup k diskusnímu fóru ve výši 26 769,44 Kč).  Výdaje na provoz Britských listů byly 66 360.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem května 2017 147 226.37 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

36477