Ruská duma chce legalizovat invazi do Československa, Čechům je to jedno?

2. 6. 2019

Dnes jsem byl svědkem totálního bordelu a nezájmu v českých médiích, píše Peter Kollega. Jakž takž chápu, že se v médiích zamlčují fakta o Babišovi a o Zemanovi, ale toto je už daleko za čarou, osobně to neumím obhájit a je to nebezpečné.
 
Český portál forum24 uveřejnil zprávu o tom, že ruská duma přijme zákon o oprávněnosti okupace Československa. 

Slovenská média tento článek převzala prakticky všechna a okamžitě kontaktovala slovenské politiky, co s tím budou dělat. DenníkN v sobotu v 12-05, SME uveřejnila zprávu v  13-51,aktuality.sk v 15-51. Informace se vyskytla i v hlavních zprávách  RTVS i když až po 15 minutách. Dokonce Pravda.sk v 19-10 uveřejnila vyjádření premiéra k celé záležitosti.  

Když jsem si pustil ČT24 a chtěl sledovat zprávy, tak se to tam vůbec nevyskytlo. Zpráva není ani na  idnes.cz, ani ihned.cz, lidovky.cz .  Dnes je v ČR pátek 22.30.

Londýnský primátor: Donald Trump je jako fašista z dvacátého století

2. 6. 2019Londýnský primátor Sadiq Khan ostře zaútočil na Donalda Trumpa před jeho nadcházející návštěvou Británie


Londýnský labouristický primátor Sadiq Khan srovnal jazyk, jehož používá Donald Trump k aktivizaci svých stoupenců, k jazyku "fašistů ze dvacátého století". Sadiq Khan v článku pro týdeník Observer ostře odsoudil prominentní zacházení s Trumpem, kterého a jeho manželku Melanii bude od úterka po tři dny hostit anglická královna. Očekávají se v Londýně obrovské protesty. Khan konstatoval: "Prezident Trump je jedním z nejvíce do očí bijících příkladů rostoucí globální hrozby. Ultrapravice je po celém světě na vzestupu, ohrožuje naše těžce získaná práva a svobody i hodnoty, které definují naše liberální, demokratické společnosti už více než sedmdesát let.


Rozhovor Britských listů 221. Eurovolby: Největší vliv budou mít v EU STAN, TOP 09 a Piráti

31. 5. 2019Politika ve střední Evropě je posunuta k extrémům, k populismu a k nacionalismu. Středoevropští politikové říkají na veřejnosti takové věci, jaké by třeba rakouským nebo německým populistickým stranám vůbec neprošly. V západní Evropě existuje jiná optika. Z českých politických stran budou mít v Evropské unii mít největší vliv STAN, TOP 09 a piráti, protože budou členy těch poslaneckých klubů, které budou rozhodovat. Velký vliv a energii budou mít v Evropském parlamentu při procesu integrace liberálové a zelení, kteří zaznamenali v eurovolbách podstatné úspěchy. Vytvořit internacionálu z nacionalistických stran je nemožné. O těchto a dalších důsledcích voleb do Evropského parlamentu na domácí české i celoevropské scéně hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s politologem Jiřím Pehem. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 31. května 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Chceme-li slušný stát, musíme EU mnohem více zatahovat do našich poměrů proti našim vlastním politikům

31. 5. 2019 / Boris Cvek

V obecné rovině můžeme říci, a to už od antiky, že není žádným překvapením, pokud se zjistí, že nejvíce rozkrádají a podvádějí ti nejbohatší. Ne všichni nejbohatší a ne ve všech zemích stejně. Když je v dané zemi silný právní stát, svobodná a schopná média, pak je to pro ty nejbohatší, kteří by chtěli podvádět, mnohem těžší (vidíme, jak se Trump bojí zveřejnit svá daňová přiznání).

Opak můžeme vidět v postkomunistické Evropě a tím více, čím méně tam funguje právní stát. Státní instituce jsou naprosto zotročeny v Rusku, kde stát a mafie splynuly (a to už v dobách Stalina a Brežněva, ba asi už z cara). Na Ukrajině drží faktickou vládne několik oligarchů, proti nimž je bývalý prezident Porošenko, tzv. čokoládový král, bezmocný chudák, i kdyby měl celý státní aparát na své straně (o současném komikovi nemluvě).

Včely rády řepku. A Zeman frťana

31. 5. 2019 / Karel Dolejší

Podle premiéra Babiše "včely rády řepku" - což má zřejmě dokazovat, že jim tato plodina neškodí, ačkoliv "novináři" prý tvrdí něco jiného ZDE. Dodávám, že například Miloš Zeman velice rád kouří a pije. Avšak z uvedeného vůbec nevyplývá, že by mu snad zmíněné (zlo)zvyky nějakým způsobem prospívaly - ať už si novináři napíšou, co chtějí.

Monitor Jana Paula: Malíř Tomáš Smetana a sochař Matouš Háša

31. 5. 2019 / Jan Paul

 

Dva generačně odlišní umělci malíř Tomáš Smetana (1960) a sochař Matouš Háša (1992) vystavují v Galerii Art Chrudim do 18. června 2019 svá díla. Oba spojuje pouze studium na Akademii výtvarných umění v Praze. Galeristé Světlana a Luboš Jelínkovi postavili koncepci výstavy oborově odlišných umělců na konfrontaci dvou různých přístupů k tvorbě, na jedné straně velmi subtilní, ba téměř křehká ukázka imaginace kreslířské a grafické formy, na straně druhé prezentace tektoniky sochařského objemu hmoty.

Kousek nebe...

31. 5. 2019 / Richard F. Vlasák

Včera slavili křesťané po celém světě svátek Nanebevstoupení Páně, před pár dny nás opustil Jíra Stránský, spisovatel, skaut a sokol. Bratru Jírovi poděkování a pozdravení, nám ostatním kousek nebe.

Určitě jste to také zažili, den, kdy přes samou ocel oblohy nebylo vidět slunce, den pošmourný a nálada tak na staré desky a šálek kakaa. Den, kdy bývá člověku ouvej, i když čistě hmotně se mu vede docela fajn. Taková ta "depka", říkají mí vrstevníci a nemají na mysli chorobu ze seznamu nemocí Světové zdravotnické organizace.

Severní Korea zřejmě popravila svého velvyslance v USA za neúspěch jednání s Trumpem

31. 5. 2019Jedny jihokorejské noviny píší, že Kim Hyok-chol byl popraven a čelný severokorejský vyjednavač Kim Yong-chol byl poslán na nucené práce


Mimořádný velvyslanec KLDR pro USA, který přípravil rozhovory s Washingtonem ohledně jaderného odzbrojení, a pracovníci severokorejského ministerstva zahraničí byli podle informací jihokorejského listu Chosun Ilbo letos v březnu popraveni. Informace nebyla ověřena, KLDR se k tomu nevyjádřila. List také uvedl, že Kim Yong-chol, hlavní severokorejský vyjednavač, který jednal s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, byl poslán na nucené práce a na "ideologickou převýchovu".

List Chosun Ilbo píše, že Kim zahájil novou čistku vysokých činitelů svého režimu ve snaze odvrátit pozornost od vnitropolického chaosu a nespokojenosti.

Kim Hyok-chol a čtyři činitelé severokorejského ministerstva zahraničí byli v březnu popraveni, píše list. Byli také obžalováni ze špionáže pro USA.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Julian Assange je terčem psychického mučení

31. 5. 2019

Julian Assange projevuje všechny příznaky dlouhodobého vystavení psychickému mučení a neměl by být deportován do USA, konstatoval vysoký expert OSN, který ho navštívil ve vězení.

Nilz Melzer, mimořádný vyšetřovatel OSN pro mučení, konstatoval, že se Assange stal po dlouhá léta terčem "úmyslného a systematického psychického mučení".

Trump před návštěvou Británie: Boris Johnson a Nigel Farage jsou vynikající osobnosti

30. 5. 2019Donald Trump před návštěvou Británie příští týden:


Nigel Farage je můj přítel. Boris je můj přítel. Jsou to oba vynikající osobnosti, velmi zajímaví lidé. Nigel zaznamenal velké vítězství. Získal 32 procent voličů a začal z ničeho. A myslím si, že jsou oba v Británii velmi mocnými politiky. Myslím, že dělají dobrou práci. No, mně jsou sympatičtí. Chci říct, jsou to moji přátelé. ale neuvažoval jsem o tom, že bych je měl podpořit. Možná to nemám dělat, podporovat lidi. Ale oba tyto muže obrovsky respektuju.


Vyjednavač EU Michel Barnier: "Brexit je důsledkem nostalgie vůči minulosti"

31. 5. 2019


Brexit byl částečně způsoben nostalgií vůči minulosti, která nemá v politice žádný účel, konstatoval v rozhovoru s časopisem New York Review of Books hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier. Identifikoval "typicky britské" příčiny hlasování pro brexit. Jednou z nich byla "naděje, že může dojít k návrat k mocné globální Británii, nostalgie pro minulost".

Zdůraznil také, že smlouva, kterou Theresa Mayová vyjednala s EU, je jedinou možností jak odejít z Evropské unie.

Rozhovor Britských listů 220. Petr Pithart o ohrožení demokracie. "Netušil jsem tu sílu minulosti"

24. 5. 2019


Former Czech PM Petr Pithart speaks about danger to democracy. "I did not know that the impact of the past is so powerful!"

(For English, scroll below)

V době voleb do Evropského parlamentu hovoří Bohumil Kartous s Petrem Pithartem, bývalým premiérem České republiky i bývalým předsedou Senátu o varovném ústupu středoevropských zemí od liberální demokracie. Je to snad proto, že iluze po pádu komunismu před třiceti lety byly příliš silné a nyní zažíváme deziluzi a propad? Jenže skončíme nakonec v koncentrácích? Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. května 2019.

Britské listy presenter Bohumil Kartous talks to the former Czech Prime Minister Petr Pithart about the current worrying move of the East Central European post-communist countries away from liberal democracy. Is this happening perhaps because the illusions about the glorious capitalist future, which spread around Central and Eastern Europe after the fall of communism, were too unrealistic and what inevitably had to follow was disillusionment and collapse? The interview was broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 24th May, 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Maďarsko: Vláda přebírá totální kontrolu nad akademií věd

31. 5. 2019

Podle předlohy zákona o restrukturalizaci Maďarské akademie věd (MTA), spolu s odmítnutím všech dříve odsouhlasených prvků, ministerstvo inovace a technologie bude požadovat také předání všech aktiv akademie k "volnému využití". V očích mnoha lidí to fakticky znamená konec akademické svobody jedné z předních maďarských výzkumných institucí, informuje Ábrahám Vass.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Tvrzení, že se ve Švédsku šikanují děti, které odmítají demonstrovat proti globálnímu oteplování, je nesmysl

30. 5. 2019 / Jan Čulík

Na jednom českém neseriozním serveru vyšel článek, tvrdící, že prý kdo ve Švédsku ve škole nestávkuje proti globálnímu oteplování, je vystaven šikaně. Zdrojem článku byl pochybný švédský web Det Goda Samhället, něco jako české Parlamentní listy. Článek převzaly pochybné britské noviny Daily Mail, které si vymýšlejí blbosti, natolik, že je dokonce i Wikipedie vyloučila jako důvěryhodný zdroj - odmítá je uvádět v odkazech.Jiří Pallas, žijící ve Švédsku, nám k tomuto nesmyslu napsal:

1. Děti ve škole ve Švédsku za neúčast (když stávkují) dostávají neomluvené hodiny, nikdo je na demonstrace nenutí (to mám od vnuků 12 let), ověřit lze jistě i obecně.

2. Pokud chce učitel / učitelka, aby někdo vysvětlil svůj nějaký názor, je to zcela v pořádku.

3. Jestli bylo dítě za názor šikanované, je to individuální pocit, těžko soudit, ale šikana mezi dětmi ve škole se vyskytuje všude na světě.

4. Jediný sporný bod je komunikace mezi rodičem a ředitelem školy, z té však známe pouze verzi jedné strany a pouze přeneseně.
 

Vzkaz koalice Babiš-Zeman-Kubera a PPF: Huawei je v pohodě

Výsledky českých eurovoleb vám demokraticky ukradneme

30. 5. 2019 / Albín Sybera

Výsledky eurovoleb ukazují, že většina českého elektorátu preferuje strany snažící se alespoň prezentovat demokraticky a vycházet z premisy jednotné Evropské unie. To je nepochybně dobrá zpráva. Ta horší je, že demagogie nacionálního populismu nezmizí a navíc už se nebude na pomyslném marketingovém „trhu“ pro voliče prodávat jenom v jasně označených obalech. Už samotné personální obsazení postů českých europoslanců totiž vyvolává otázky o skutečných motivech a názorech nově zvolených představitelů.

Milion chvilek v Přibyslavi

30. 5. 2019 / Albín Sybera

Jeden z projevů v obci Přibyslav u příležitosti celostátních protestů svolávaných spolkem Milion chvilek pro demokracii.

Sousedé, přátelé, rodáci a drazí příbuzní,

Přibyslav je nejenom krásné město, ale v mnoha ohledech především krásné místo pro život. Přibyslaváci se mají lépe než většina obyvatel naší planety. Kdyby tu stál Andrej Babiš, tak by Vám možná řekl, že „se Přibyslavákům daří výborně, mají nízkou nezaměstnanost a životní úroveň stále roste“ (– a v duchu by si možná řekl „hlavně kupujte Kostelecké uzeniny, dalo to pořádnou práci dotáhnout tuhle fabriku do bankrotu, aby ji můj Agrofert mohl znovu postavit na nohy“).Groteska kolem pana Staňka

29. 5. 2019 / Boris Cvek

Ministr kultury Staněk podal demisi, kterou podat nechtěl. Přinutilo ho k ní vedení jeho vlastní strany. Prezident Zeman takovou demisi nemusel přijmout. A asi ani nepotřeboval, aby za ním přišel orodovat šéf komunistů, jehož strana ovšem není ve vládě, aby tu demisi panu Staňkovi rozmluvil. Jistě nebylo zapotřebí dlouhého přemlouvání.

Proč jsou evropští komisaři jen úředníci a proč potřebujeme evropskou federaci

30. 5. 2019 / Boris Cvek

Tuto dobu, totiž tahanice ohledně sestavování Evropské komise, by si měli Češi pořádně vrýt do paměti. Komisi skládají vrcholní politici národních států. Nespadla z nebe, nerozhodují o ní žádní úředníci. A pokud jsou komisaři jen úředníky, oněmi nenáviděnými „byrokraty z Bruselu“, pak právě proto, že národní politici nechtějí, aby nad nimi byl někdo politicky mocnější. Mají to být úředníci, kteří poslouchají národní státy.

Experti: Moskva testuje jadernou munici

31. 5. 2019

Šéf amerického vojenského zpravodajství (DIA) generálplukovník Robert P. Ashley Jr. obvinil Rusko z provedení jaderných výbuchů malé ráže na archipelagu Nová země, informuje Vladimir Muchin. V Organizaci smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBTO), která sleduje možné jaderné výbuchy na planetě, prohlásili, že generál nemá pravdu. Nicméně expertní komunita je přesto přesvědčena, že vývoj jaderné munice na polygonu Nová země (Objekt 700) opravdu probíhá.

Robert Mueller popřel, že je Donald Trump nevinen

30. 5. 2019

 

Mimořádný vyšetřovatel Robert Mueller ve středu posílil požadavky na Trumpův impeachment. Porušil své dvouleté mlčení a veřejně popřel, že by Trump nespáchal žádný trestný čin.

Mnoho pozorovatelů interpretuje jeho sedmiminutové prohlášení jako výzvu, aby Kongres proti Trumpovi zasáhl.

Robert Mueller:

"Během našeho vyšetřování jsem nemluvil na veřejnosti. Mluvím dnes, protože naše vyšetřování skončilo. Ministr spravedlnosti zprávu o našem vyšetřování skoro celou zveřejnil. Oficiálně uzavíráme úřad mimořádného vyšetřovatele a já také odcházím z ministerstva spravedlnosti  a vracím se do soukromého života. Příkaz, v jehož důsledku jsem byl jmenován mimořádným vyšetřovatele, nám dal pravomoc vyšetřovat činy, které by mohly vyšetřování bránit. To vyšetřování jsme provedli a úřad prozatímního ministra spravedlnosti jsme průběžně informovali o průběhu naší práce. A jak bylo vysvětleno ve zprávě po tomto vyšetřování, kdybychom bývali přesvědčeni, že pan prezident zjevně žádný trestný čin nespáchal, bývali bychom to řekli. Neučinili jsme však rozhodnutí, zda pan prezident trestný čin spáchal. Úvod k druhému svazku naší zprávy toto rozhodnutí vysvětluje. Vysvětluje, že podle dlouhodobé politické strategie ministerstva, prezident nemůže být obžalován z federálního trestného činu, pokud zastává úřad. To je protiústavní. I kdyby bylo obvinění zapečetěno a skryto před zraky veřejnosti, i to je zakázáno. Úřad mimořádného vyšetřovatele je součástí ministerstva spravedlnosti a podle předpisů musel dodržovat politickou strategii ministerstva spravedlnosti. Obvinit pana prezidenta z trestného činu proto nebylo alternativou, o níž bychom bývali mohli uvažovat."Zpráva mimořádného vyšetřovatele, která má 448 stran, nezjistila kriminální spiknutí mezi Trumpovou předvolební kampaní a Ruskem. Identifikovala však 10 incidentů, kdy se Trump pokusil bránit průběhu spravedlnosti, například propuštěním ředitele FBI. Zpráva však Trumpa neobvinila z trestného činu.

Muellerovo středeční prohlášení je v rozporu s Trumpovým tvrzením, že Muellerova zpráva ho "naprosto očistila" i s odvážným argumentem ministra spravedlnosti Williama Barra, že Muellerovo rozhodnutí nebylo založeno na politické strategii ministerstva spravedlnosti.

Mnozí interpretovali Muellerovo veřejné vystoupení jako jasný poukaz na to, že zatímco jeho ruce byly svázány politickou strategií ministerstva spravedlnosti, ruce Kongresu svázány nejsou. Několik demokratických kandidátů na prezidenta požaduje, aby byl Trump impeachmentem zbaven moci i funkce.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Vzbouření proti vyhlazení vyřadí z provozu londýnské letiště Heathrow

30. 5. 2019

Akce mladých lidí Vzbouření proti vyhlazení (Extinction Rebellion) plánuje ochromit 18. června londýnské letiště Heathrow. Pokud britská vláda nezruší plány proměnit Heathrow v největšího znečišťovatele životního prostředí v Brítánii vypouštěním CO2 do ovzduší, od 1. července pak ochromí toto letiště na deset dní.


30397

Brexit Airways

30. 5. 2019

Nová obrazová rubrika Britských listů pod názvem Daily Fail. 

Pro stoupence czexitu: Výroba automobilů v Británii v dubnu kvůli brexitu poklesla o 44,5 procent

30. 5. 2019


Výroba automobilů v Británii letos v dubnu poklesla téměř o polovinu, protože se automobilky připravovaly na brexit, k němuž mělo dojít 31. března- Způsobilo to podle mluvčích automobilového průmyslu "neuvěřitelné škody".

Společnost výrobců a prodejců automobilů (SMMT) charakterizovala jako "pozoruhodnou" skutečnost, že v Británii bylo v dubnu 2019 vyrobeno jen 70 971 automobilů, zatímco v dubnu 2018 jich bylo vyrobeno 127 970. Jde o pokles o 44,5 procent.

Kdo potřebuje ultrapravici…

30. 5. 2019

Strany - a to dokonce i levicové strany - v Evropě vytvářejí konsenzus, že je okolo Evropy nutné postavit pevnost, aby se sem nemohli dostat migranti. Takže si musíte položit otázku: Kdo potřebuje ultrapravici, když za ni dělají práci liberálové? ptá se na Twitteru člen hnutí DiEM25 David Adler.Brazilská vláda zintenzivnila destrukci amazonského deštného pralesa

30. 5. 2019

Brazilské environmentální skupiny varují, že deforestace amazonského deštného pralesa se za posledních devět měsíců zvýšila o 20 procent. Experti soudí, že těžba dřeva a činnost s ní spojená je primární příčinou rozsáhlého odlesňování.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro a jeho ministr životního prostředí usilovně pracují na tom, aby byla Amazonie otevřena velkému agrobyznysu, potažmo intenzivnější těžbě dřeva a nerostů, zatímco dochází k pošlapávání práv domorodých etnik.

Osm bývalých brazilských ministrů životního prostředí zkraje tohoto měsíce varovalo, že Bolsonarova vláda zcela systematicky ničí tradiční environmentální agendu brazilských vlád. Jeden z nich se nechal slyšet, že Bolsonaro je "likvidátorem budoucnosti“.

Zdroj v angličtině ZDE

30396

Proč a jak se v České republice zabývat Spojenými státy

České probuzení z amerického snu

30. 5. 2019 / Kryštof Kozák

Na začátku devadesátých let 20. století nebylo vůbec těžké být fascinován Amerikou. Jednak na ní spočívala aureola vítězství ve studené válce i v Kuvajtu, jednak představovala v porovnání s komunistickým režimem model otevřenější, transparentnější a spravedlivější společnosti, ve které měli všichni šanci na úspěch. Zaujala mne tehdy především připravovaná dohoda NAFTA, respektive její potenciál pro vyproštění Mexika z korupce a chudoby, což mně přišlo jako zajímavá alternativa programů Evropské unie pro střední a východní Evropu. Už při podrobnějším studiu NAFTA se však ukázalo, že obraz USA je mnohem komplikovanější a občas i temnější, než se mohlo z Prahy 90. let zdát.

V Izraeli se budou konat nové volby

30. 5. 2019

 

Izraelský parlament hlasoval pro své rozpuštění poté, co se Benjaminu Netanyahuovi nepodařilo utvořit vládu. Znamená to, že se budou konat nové všeobecné volby. Poslední volby se konaly v Izraeli před měsícem. Nové volby se budou konat 17. září.

Rozhovory o utvoření koalice se rozložily poté, co bývalý ultrapravicový ministr obrany Avigdor Lieberman, někdejší Netanjahuův spojenec, ale nyní soupeř, odmítl premiéra podpořit.

Netanjahu potřeboval podporu od Liebermanovy ultranacionalistické strany Yisrael Beiteinu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Íránský prezident se nebrání dialogu s USA

30. 5. 2019

Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu během zasedání vlády oznámil, že „cesta není uzavřena“, pokud Bílý dům bude chtít s Íránem vyjednávat a pokud se bude chtít vrátit k jaderné dohodě mezi Teheránem a světovými mocnostmi (JCPOA). Ačkoli Rúhání explicitně Spojené státy nezmínil, uvedl, že je otevřený dialogu, jestliže (oni) zruší kruté sankce a vrátí se k jednacímu stolu, který opustili.

Íránský prezident tato slova pronesl v době, kdy napětí mezi teheránským režimem a Spojenými státy nepolevuje. Poradce pro národní bezpečnost USA John Bolton Írán obvinil z útoků na ropné tankery ve výsostných vodách Spojených arabských emirátů, k nimž došlo tento měsíc. Bolton však svá obvinění nepodepřel žádnými důkazy.

Blízkovýchodní expert Juan Cole se domnívá, že jediným východiskem z krize je návrat Spojených států k JCPOA, kterou mnozí pozorovatelé považovali za záruku stability na Blízkém východě. 

Více informací v angličtině ZDE a ZDE a ZDE

Aktivistovi hrozí až 20 let vězení za pomoc migrantům

30. 5. 2019

Arizonský humanitární aktivista a dobrovolník Scott Warren stanul ve středu před soudem kvůli tomu, že dvěma migrantům bez dokumentů poskytl pitnou vodu, jídlo, čisté šaty a lůžko. Kdyby byl muž usvědčen, mohl by za mřížemi strávit až dvacet let.

Warren, který pracuje pro organizaci No More Deaths, se měl podle obžaloby dopustit těžkého zločinu, když údajně „ukrýval“ nezdokumentované migranty. No More Deaths a další humanitární skupiny už roky pomáhají přežít lidem, kteří se pokoušejí překročit nehostinnou americko-mexickou hranici.

Warren byl zatčen jen několik hodin poté, co No More Deaths zveřejnila zprávu, která popisuje, jak agenti americké pohraniční stráže záměrně zničili zásoby více než tří tisíců galonů vody (zhruba 14 tisíc litrů) určené pro migranty. Organizace také publikovala video, jež zachycuje pohraniční agenty, jak vyhazují vodu do pouště.

Policie vtrhla do Warrenova domu, kde nalezla dvě osoby bez dokladů. Amnesty International a další lidskoprávní skupiny nyní volají po tom, aby byla žaloba proti aktivistovi stažena.

Bližší informace v angličtině ZDE

Pět poučení z evropských voleb

29. 5. 2019

Jestliže evropské volby bývávaly nudnou záležitostí, v roce 2019 to neplatí, napsal Dalibor Roháč. Kromě zjevného - fragmentace evropské politiky, solidní, ale ne dominantní pozice ultrapravice a stále zelenější levice - se z víkendového hlasování vynořila pětice lekcí.
 16388

Mueller vypracoval žalobu proti Trumpovi pro trestné činy bránění průběhu spravedlnosti

29. 5. 2019Michael Wollf, autor knihy Fire and Fury (Palba a zuřivost, 2018) o šílených poměrech v Bílém domě, vydává 4. června její pokračování pod názvem Siege: Trump under Fire (Obklíčení: Trump pod palbou), v níž tvrdí, že mimořádný vyšetřovatel Robert Mueller vypracoval trojnásobnou žalobu proti Donaldu Trumpovi za bránění průběhu spravedlnosti, ale nakonec ji odložil.

Wollf v knize konstatuje, že jeho tvrzení jsou založena na "interních dokumentech, které jsem dostal od zdrojů blízkých úřadu mimořádného vyšetřovatele". Muellerův mluvčí Peter Carr však jejich existenci popřel.

Magid Magid: "Imigranti dělají Británii velkou!"

29. 5. 2019
Magid Magid, nar. 26. června 1989, je britsko-somálský aktivista a politik, který byl primátorem severoanglického Sheffieldu od května 2018 do května 2019. Jeho jmenování vyvolalo podstatný zájem médií, protože je to první Somálec, a nejmladší, a první radní za Stranu zelených, který se stal sheffieldským primátorem. V květnu 2019 byl Magid Magid zvolen do Evropského parlamentu jako europoslanec Strany zelených za severoanglický region Yorkshire a Humber.

Magid Magid se narodil v Somalilandu v Somálsku a přišel do Británie r. 1994 v pěti letech jako dětský uprchlík. Vyrostl v Sheffieldu a vystudoval akvatickou biologii na univerzitě v Hull, kde byl zvolen předsedou tamější studentské unie. Pracoval v oboru digitálního marketingu a v roce 2016 byl zvolen v Sheffieldu radním za Stranu zelených. V letech 2017-2018 působil jako náměstek sheffieldského primátora. Zároveň se účastnil televizní reality show Hunted.

Po svém zvolení europoslancem Magid Magid kritizoval ultrapravicové politiky, jako je Matteo Salvini a Nigel Farage a zdůraznil, že jejich rétorika je "každodenním vyhlášením války míru v Evropě".

Ve výše uvedeném videu sleduje deník Guardian Magid Magidovu předvolební kampaň pro evropské volby.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Macron chce přeorganizovat Evropský parlament

29. 5. 2019

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ve víkendových volbách do Evropského parlamentu zakusila porážku. Nebyla to však katastrofa a bude dál prosazovat jak proevropskou agendu, tak přeskupení stran v parlamentu.

Globální oteplování vážně ohrožuje západoevropskou ultrapravici

29. 5. 2019Po nynějších volbách do Evropského parlamentu zůstává ultrapravice zcela marginální, píše Washington Post. Je to jednak v důsledku výrazného úspěchu liberálních, proevropských stran a také v důsledku dramatického nárůstu volební podpory pro zelené. Pravděpodobná aliance mezi liberály a zelenými bude znamenat, že agenta EU  bude ještě silněji protikladná vůči plánům euroskeptiků, o nichž se většinou píše v médiích.

Zelení zaznamenali obrovské volební zisky. V Německu se stali druhou volebně nejúspěšnější stranou a zaznamenali zisky i po celé severní Evropě a částečně i v západní Evropě.

Státní bankrot, k němuž vyzývá oligarcha Kolomojskij, by Ukrajinu uvrhl do náruče Moskvy

29. 5. 2019

Ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskij, všeobecně považovaný za hlavního sponzora volební kampaně nově zvoleného prezidenta Zelenského, vyzývá k použití bankrotu jakožto prostředku nastartování ekonomiky. Ale takový krok by Kyjev stál podporu Západu a takřka jistě by jej uvrhl do náruče Moskvy, píše zástupce ředitele Kyjevského institutu světové politiky Mykola Bělěskov.

Hospodaření OSBL za duben 2019

23. 5. 2019

V dubnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 611,84 Kč, výdaje však byly 88 231.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


38669