Výroba 1 kg hovězího produkuje tolik uhlíkových emisí jako ježdění autem celý jeden rok

8. 8. 2019

čas čtení 4 minuty

 

Nová zpráva IPCC o správě půdy ignoruje zásadní otázky a nereprezentuje řádně vědecký výzkum, varuje George Monbiot. Zpráva totiž bere v úvahu jen provoz zemědělských farem, který podle ní produkuje jen asi 23 procent uhlíkových emisí způsobujících globální oteplování. Jenže zpráva IPCC nebere v úvahu celkový dopad zemědělství.

Jiná metoda zkoumání dopadů zemědělství je důležitější. Jaké jsou dopady zemědělství ve srovnání s dopady přirozených ekosystémů, které by jinak vládly Zemi? To analyzovala vědecké studie zveřejněná v časopise Nature loni. IPCC tuto studii ignoruje. Prosím, věnujte následujícím číslům velkou pozornost. Mohly by změnit celý váš život.

Channel 4 News: "Je maso nabitou pistolí, zaměřenou na živoucí svět?"
 


Evropská unie sleduje prostřednictvím dronů, jak se uprchlíci v Středozemním moři topí

8. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

Experti odsoudili přechod EU od provozování záchranných lodí k pouhému sledování situace drony jako odstoupení od odpovědnosti zachraňovat životy

Mezi zoufalými výkřiky z vody v zápachu benzínu od potápějícího se člunu krátce vyvolá zvuk blížícího se motoru naději. Desítky lidí bojujících ve Středozemním moři o život použijí poslední svou energii k zoufalému mávání o pomoc. Ve vzdálenosti téměř 3000 km, ve Varšavě, sleduje operátor dronů poslední okamžiky jejich života v živém televizním přenosu. Žádná loď, která by reagovala na jejich volání o pomoc, v oblasti není. Jen bezpilotní letadlo, provozované evropským úřadem pro ochranu hranic, Frontex.

Rozhovor Britských listů 231. Naše romské divadlo je silně žádané

2. 8. 2019

čas čtení < 1 minutaJan Čulík hovoří s Davidem Tišerem, ředitel divadla Ara art (Pozor, umění), které uvádí vysoce úspěšné romské divadelní hry se sociálním přesahem. Divadlo hraje v mnoha místech v České republice i na Slovensku. Hovoří se nejen o divadelní práci, ale i o tom, co to znamená pro Roma žít v České republice. "Je to něco, co se těžko dá pochopit, když tím sami neprojdete." Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. srpna 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Mezitím v Absurdistánu 104:

Polsko je poslední obrannou výspou ve válce o záchranu civilizace

8. 8. 2019 / Tomasz Oryński

čas čtení 15 minut

Foto: Historická tramvaj v Gdaňsku, jejímž prostřednictvím místní úřady "otevřeně glorifikují nacismus"

Polsko v současnosti opravdu těžce zápolí ve válce o přežití civilizace. Všichni jsou proti nám. Zapomeňte na Němce a na Rusy, naše největší nepřátele. Dnes po nás jdou dokonce i laskaví Češi, protizákonně vyhazují v naší zemi svůj nebezpečný odpad. (K tomuto problému publikoval autor nyní opravu a vysvětlení, viz níže, pod článkem. Pozn. red.)

Ale všeobecně řečeno, Evropská unie je prostě jen množství levičáckých idiotů, což dokázali tím, že nezvolili Beatu Szydłovou - navzdory tomu, že strana Právo a spravedlnost, která dobře ví, jak jsou tam blbí - jim tu šanci ji zvolit dala nikoliv jednou ale hned DVAKRÁT.  Avšak zjevně člověka, který - na rozdíl od většiny europoslanců - opravdu respektuje evropské a demokratické hodnoty (aspoň podle samotné Beaty Szydło) - takového člověka nemohou ti extremističtí levičáci v Bruselu prostě vůbec snést.

George Monbiot: Vlády světa nyní plní výlučně přání korporací, které ničí svět

8. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

 
 


Tragedií naší doby je, že zrychlující se kolaps systémů, které na této planetě podporují život, jde ruku v ruce s likvidací éruy veřejných služeb. Vlády na celém světě dnes plní přání nejdrsnějších a nejšpinavějších korporací. V Británii, v USA, v Brazílii, v Austrálii a v mnoha jiných zemí vládnou dnes obří znečišťovatelé.

30455

Vědci: Je nezbytně nutné změnit výrobu potravin a přístup ke krajině

8. 8. 2019

čas čtení 6 minut

Foto: Rozdíl mezi "bojem proti kůrovci" v Německu a v ČR. Německo je v horní polovině fotografie.

Společná tisková zpráva Klimatické koalice, Českého fóra pro rozvojovou spolupráci - FoRS, Greenpeace a Česka proti chudobě a nerovnostem ve spolupráci s Informačním centrem OSN

8. srpna 2019

Vědci: Změny v produkci potravin a přístupu ke krajině jsou pro stabilní klima podobně důležité jako konec fosilních paliv


Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) dnes v Ženevě zveřejnil novou zprávu, zaměřenou na půdu, krajinu a zemědělství.  Po loňské zprávě o možnostech, jak zabránit oteplení planety o více než jeden a půl stupně Celsia, jde o další naléhavé varování vědců, že bez zásadních řešení v produkci potravin a péči o krajinu nebude možné splnit požadavky Pařížské klimatické dohody ani zajistit dostatek potravin pro světovou populaci.

27112

Jak komunisté loví rasistické voliče

8. 8. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Čína vybíjí kvůli moru své chovy prasat tak intenzivně, že to otřáslo světovými cenami vepřového masa. Titulek zprávy ČT24 ze 7.6. dokonce říká: „Asie čelí nejhorší epidemii moru prasat v historii.“ A šéf českých komunistů Filip chce ve veřejnosti vyvolat dojem, že kdyby stát nechal být vepřín v Letech u Písku, tak bychom této bouři unikli.


K tomu: Nejezte šunku!  I mírná míra konzumace červeného a zpracovaného masa zvyšuje pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva.

Protest proti cenzuře a útlaku v Českém rozhlase

7. 8. 2019

čas čtení < 1 minutaSkupina dokumentaristů podepsala protestní dopis proti ostrakizaci a útlaku rozhlasových dokumentaristek Magdaleny Sodomkové a Brit Jensenové, jejichž projekt Matematika zločinu dostal ceny Prix Bohemia a Podcast roku.

Vedení ČRo útočí na obě dokumentaristky, autorky závažného projektu, pozoruhodně normalizačním jazykem. Obě prý „znevažují dobrou a zodpovědnou práci“ a „poškozují dobré jméno ČRo“. (Ještě ve vyjádření ČRo chybí husákovská formulace, že pracovníci Českého rozhlasu "potřebují klid na práci".)

Postoje Českého rozhlasu jsou alarmující.

Otevřený dopis vedení ČRo, podepsaný českými dokumentaristy, je ZDE 

Poprvé jsme v Britských listech získali podrobnější informace o tomto skandálu na konferenci European Broadcasting Union v irském Corku letos v dubnu.

Podrobnosti o tom ZDE

Británie: Johnson po vyjádření nedůvěry parlamentem neodstoupí

7. 8. 2019

čas čtení 1 minutaDominic Cummings, hlavní poradce nového britského premiéra Borise Johnsona, odmítl strategii konzervativního vzbouřence, právníka a poslance Dominica Grieveho a zdůraznil, že parlamentu se prý nepodaří odstranit Johnsona z funkce premiéra, ve snaze zabránit divokému brexitu.

Grieve, bývalý britský generální prokurátor, varoval, že by bylo neústavní, kdyby Johnson ignoroval hlasování o nedůvěře a zůstal v premiérské funkci až do doby po datu pro brexit dne 31. října.

Grieve v úterý řekl v televizi, že by v takovém případě Johnsona z premiérské funkce musela odstranit britská královna: "Jsme konec konců konstituční monarchie a královna není žádným dekorativním přívažkem," řekl Grieve v Channel 4 News. Královna by podle něho měla v takové situaci povinnost zasáhnout.

 


30470

Hospodaření OSBL za červenec 2019

1. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

V červenci 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 85 598,97 Kč, výdaje byly 106 131,50 Kč. MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, děkujeme také za mnohé vzkazy podpory - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu, situace se trochu zlepšila, avšak trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Sypané přehrady

7. 8. 2019 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Jak dobře byla udržována přehrada u Whaley Bridge, ptá se server BBC?

V životě jsem viděl stavbu podobných sypaných hrází u Hracholusek na Mži, u Chebu na Odravě, kde skončila na dně vesnice Jesenice/ Gassnitz, na Ohři u Chebu Skalku/ Stein, na Horce a u Tatrovic vodárenské nádrže v jihozápadním Krušnohoří.

Okolnosti chtěly tomu, že jsem měl u Vodních staveb, které to dělaly, několik dobrých známých a koncem totáče od roku 1987 jsem u VS pracoval. Takže mne téma zajímá a mám jisté znalosti oboru i dějin těchto staveb. Situaci u Whaley Bridge sleduji denně.

Boris Johnson zřejmě uskuteční divoký brexit: Opozice je šílená, neschopná a nejednotná

7. 8. 2019

čas čtení 2 minutyJohnsonova vláda už zahájila protibruselskou propagandu. Jeho pohůnek pro divoký brexit Michael Gove oznámil, že je "hluboce smutný", že "Brusel nechce vyjednávat". Přitom Británie nepředložila žádné návrhy, kromě nerealizovatelného požadavku zrušení irské podmínky:
1. Poslanci Britské Dolní sněmovny mají možnost zablokovat divoký brexit.
2. Neudělají to, protože jsou rozhádaní a neschopní.
3. Pravděpodobně se budou v Británii konat všeobecné volby, které rozhodnou, zda Británie odejde z EU, nebo v EU zůstane.

Poslanci Dolní sněmovny už dokázali, že mají moc ovládnout jednací pořádek ve sněmovně a donutit premiéra, aby požádal EU o další odklad brexitu, anebo zakázat divoký brexit.

Zadržení ruského tankeru signalizuje blížící se krizi v Černém moři

7. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

Ruský komerční tanker Nika Spirit vplul 24. července do ukrajinského přístavu Izmail. Nicméně Ukrajina s využitím mezinárodního informačního systému EQUASIS identifikovala plavidlo jako totéž, které se pod jménem Nejma účastnilo blokády Kerčského průlivu dne 25. listopadu 2018. Během incidentu došlo k zajetí tří plavidel ukrajinského námořnictva s 24 osobami na palubě ruskými bezpečnostními silami u pobřeží okupovaného Krymu. Při ruském útoku došlo ke zranění tří ukrajinských námořníků, píše Ihor Kabaněnko.

Jaké to je - být znova terčem?

7. 8. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Západní armády se postupně reorientují z Bushovy "války proti terorismu", která byla považována za hlavní bezpečnostní problém od 11. září 2001, na obnovené velmocenské soupeření, v prvé řadě s Ruskem a Čínou ZDE. Tato změna spolu se změnou klimatu ZDE představuje větší bezpečnostní hrozbu než dlouhá léta za "bezkonkureční" ohrožení označovaný terorismus ZDE ZDE (pdf) ZDE ZDE.
   

Český bezpečnostní diskurs, který je masivně ovlivněn na jedné straně (většinou) proruskými/pročínskými islamofoby, v menší míře pak islamofobními lobbisty "protiteroristických" teroristických uskupení jako kurdská PKK/YPG a "mírovými aktivisty", kteří se nehodlají seriózně zabývat reálnými příčinami a možným průběhem velmocenského soupeření ZDE, tuto změnu priorit zatím odráží nedostatečně nebo vůbec.

Pražská koalice jako laboratoř reálné politiky

6. 8. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Je pozoruhodné, jak se pan europoslanec, současný a možná už jen dočasný předseda TOP09, Jiří Pospíšil věnuje dění na pražské radnici. Petr Fiala a Andrej Babiš jsou, zdá se, angažovaní mnohem méně. Že by měl Jiří Pospíšil slíbené primátorské křeslo za to, když rozbije současnou koalici s Piráty a Prahou sobě?

30006

Češi a občanské nectnosti

5. 8. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

V roce 1992 - tedy ještě ve svém modrém období - vydal Václav Bělohradský knihu nazvanou Kapitalismus a občanské ctnosti. Doba však mezitím "pokročila" natolik, že kdyby dnes autor vrhl na trh dílo stejného názvu, již jen kvůli titulu, bez ohledu na obsah, by byl automaticky řazen mezi "sluníčkáře".

Itálie: Zuří konflikt mezi papežem Františkem a Salvinim ohledně uprchlíků

3. 8. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

 
Hodnostáři katolické církve ve střední Evropě, především v Polsku a v ČR (Duka), ale i na Slovensku (viz film Budiž světlo) se chovají populisticky, nenávistně a ostudně, a porušují tak doktrínu katolické církve.

Jeden arcibiskup v Polsku právě přirovnal polskou LGBT komunitu k "rudému moru" komunistické éry a označil ji za "duhovou chorobu". Katolická církev v Polsku vyvolává proti komunitě LGBT nálady pro páchání pogromů proti nim:
Naproti tomu katolická církev v Itálii se chová naprosto vzorně: Papež František a nejvyšší církevní hodnostáři důsledně realizují imperativy katolické věrouky, mezi nejpřednější z nichž patří povinnost pomáhat chudým, utlačovaným a bezmocným. Právě proto pomáhá papež František a katolická církev v Itálii intenzivně uprchlíkům. Až tak, že když v jedné velkoubytovně pro uprchlíky v Římě byla vypnuta elektřina, jeden z papežových kardinálů se tam vydal, slezl po žebříku do podzemí a přívod elektřiny do ubytovny pro uprchlíky znovu zapnul.

Katastrofa v Rusku: Co se vlastně stalo v Ačinském rajónu?

7. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Požár ve skladu materiálně-technického zabezpečení Centrálního vojenského okruhu v Ačinském rajónu Krasnojarského kraje byl uhašen. Poslední výbuchy byly zaznamenány v úterý před 5. hodinou moskevského času. 6. srpna 10 letounů Il-76 vojenského dopravního letectva a 5 vrtulníků Mi-8 armádního letectva zahájily polévání skladu vodou.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Maďarsko: Vládu naštvalo přirovnání Orbána k Trumpovi

7. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Nedávno zveřejněný komentář tvrdí, že politická rozhodnutí a "rasistická imigrační politika" využívaná Donaldem Trumpem pocházejí od "autokrata" Viktora Orbána. Podle autora článku Davida M. Driesena se americký prezident hodně naučil od maďarského premiéra, pokud jde o migraci a o to, "jak zničit demokracii", píše Péter Cseresnyés.

Stojíme na prahu neregulovaného jaderného klimatu

3. 8. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Spojené státy na začátku srpna podle očekávání vypověděly klíčovou smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Ta více než tři dekády představovala jeden z pilířů globální bezpečnosti. Letos v únoru Washington oznámil, že od INF do půl roku odstoupí, pokud Rusko nezničí veškeré rakety, které podle USA a NATO dohodu porušují. Nicméně je pravděpodobné, že INF porušily obě strany. Ať tak či onak; poslední klíčová smlouva (Nový START) je taktéž v ohrožení a my se tak ocitáme na prahu neregulovaného jaderného klimatu.

Brexit bez dohody zničí v Itálii přes 139 000 pracovních míst

7. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Nezaměstnanost v Itálii v případě brexitu stoupne každopádně, uvádí Clare Speaková. Brexit bez dohody však po celé Evropě zničí 1,2 milionu pracovních míst, tvrdí studie provedená univerzitou v belgickém Leuvenu. (Česká republika podle této studie může přijít kvůli tvrdému brexitu o více jak 47 000 pracovních míst - pozn. BL.)

Lidé se plaví v člunech do Evropy, protože se snaží utéci z otroctví v Libyi

6. 8. 2019

čas čtení 3 minuty


3. dubna 2019 zachránila stará německá záchranná loď Alan Kurdi uprostřed Středozemního moře 63 lidí z přeplněného gumového člunu.

V tentýž den, kdy jsme je zachránili, zaútočila Libyjská národní armáda pod velením Chalífy Haftara na hlavní libyjské město Trípolis.

Jakmile bylo 63 lidí na palubě lodi Alan Kurdi, Malta a Itálie je odmítly přijmout. V Bruselu bylo zahájeno vyjednávání o tom, kdo tyto lidi přijme. Trvalo to deset dní. Dost času, abychom se s uprchlíky seznámili.
 


 

K odporu tolika Čechů vůči změnám ve vědě a technice

3. 8. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta


Myslím, že odpor proti vědeckému výzkumu změny klimatu, a nutnosti s tou změnou něco dělat, je v Česku dán tradiční průmyslovou mentalitou, která tady převládá u technicky vyškolených lidí a je zakořeněna napříč společností.

Technika nebo přírodní věda není v Česku vnímána jako něco, co prochází prudkými změnami v rámci společenských a kulturních hodnot, ale jako něco, co existuje jaksi na nebesích ve středověkém smyslu jako věčná podstata neustálého pokroku a pravdy, která je intuitivní a navždy platná.

Nějaká změna klimatu pak, byť jde o přírodovědný fakt, do této nebeské sféry nesedí, protože upozorňuje na to, že jakákoli technika nebo věda je náhodným plodem kultury a může podléhat hodnotovému tlaku, ba dokonce se může jevit navzdory nebeskému zákonu nekonečného pokroku jako zhoubná.

Na prestižních západních technikách tento zbožštěný svět Julesa Verna (ale abych Vernovi nekřivdil: i on má své Ocelové město) už dávno neexistuje, pokud vůbec kdy existoval.

 V tomhle by si měli čeští inženýři listovat (produkce z MIT, asi nejlepší technické vysoké školy na světě vedle Caltechu a ETH):


https://mitpress.mit.edu/books/handbook-science-and-technology-studies-fourth-edition?fbclid=IwAR3IshpNzXXKRQsTdrSbE7gFysvUH_SEJpJvoIgHax3vJvfjkSfob4oy8Ao

Brexit: Skotsko chce nyní mírnou většinou znovu nezávislost

6. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová varovala Borise Johnsona, aby se nesnažil zabránit novému referendu o nezávislosti Skotska v Evropské unii poté, co z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění vyplynulo, že většina Skotů by nyní hlasovala pro nezávislost. 

Protesty v Hongkongu vedou přímo ke konfliktu Číny se Západem

6. 8. 2019

čas čtení 1 minuta


Jak eskalují prodemokratické demonstrace v Hongkongu, tak sílí zuřivost Číny. Protesty se konají už devátý týden. Vyvinuly se z omezených demonstrací, vedených studenty, protestujícímu proti zákonu o deportaci obviněných do Číny, v široké, rozáhlé protesty proti nadvládě Pekingu. Ohrožují vládu Číny nad touto bývalou britskou kolonií i nad vládou prezidenta Xi Jinpinga nad Čínou. Ohrožena je jeho polodiktátorská autorita. Blíží se bod zvratu, varuje Simon Tisdall.

Brexit: Boris Johnson "nebude s EU žádnou novou dohodu vyjednávat"

6. 8. 2019

čas čtení 2 minutyDavid Frost, nový "poradce" Borise Johnsona pro Evropu, sdělil činitelům Evropské unie v Bruselu, že Británie nemá v úmyslu vyjednávat žádnou novou dohodu o odchodu z EU s Bruselem a že divoký brexit je nyní Johnsonovým "ústředním scénářem". Frost namísto toho chtěl jednat v Bruselu o tom, jak by mohlo být vyjednávání s EU znovu zahájeno poté, co Británie 31. října 2019 divoce vypadne z EU.

Šipka, která nedokáže ukázat doleva

6. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Tato šipka, kterou vytvořit matematik a sochař Kokiči Sugihara, nedokáže ukázat doleva. Byla vyrobena na trojrozměrné tiskárně se sérií křivek, které lidský mozek nedokáže registrovat.


Trump si spletl město Dayton, kde došlo k masakru, s městem Toledo

5. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

Trump: Za víkendové masakry v USA mohou média, internet, videohry a imigranti. Zbraně ne!

Zuřivou kritiku vyvolal Donald Trump od komentátorů a politiků svými výroky po nedělních masakrech v USA.

Trump si ve svém vystoupení spletl město Dayton, v Ohiu, kde došlo k masakru, s městem Toledo:


"Média nesou obrovskou odpovědnost za život a bezpečnost v naší Zemi. Fake News velmi přispívají k hněvu a zuřivosti, které se hromadí už léta," napsal Trump v pondělí na Twitteru:
Požadoval také omezení imigrace, vzhledem k tomu, že masakr v městě El Paso byl podle manifestu, zveřejněného na webu před útokem, motivován nenávistí k imigrantům.

Vyvolalo to ostrou kritiku od většiny komentátorů a mnoha politiků. Demokratický senátor Jerry Nadler řekl v pondělí dopoledne v televizi, že mu Trump připomíná třicátá leta v Německu: "Jaká je vazba mezi reformou imigračních zákonů a kontrolou střelců? Že musíme odebrat zbraně hordám imigrantů, připravujících invazi?"

Trumpova dcera Ivanka označila bělošský suprematismus za terorismus a vyjádřila názor, že musí být potlačen:


Hned ji za to kritizovala poslankyně Rashida Tlaib:

Vaše modlitby nefungují. Zkuste omezit tweetování svého otce. 251 hromadných masakrů v USA za 216 dnů. Vyvolává násilí každý den svou nenávistnou agendou a rasismem. Umírá více lidí, protože nebojuje proti bělošským supremacistickým teroristům. To jsou ti, kdo nenávidí Ameriku.


Vášnivě odsoudil Donalda Trumpa také demokratický kandidát na prezidenta Beto O'Rourke. Není pravda, že Trump "toleruje rasismus", on ho aktivně podporuje:


Ruská opozice: "Musíme bojovat za svá práva"

5. 8. 2019

čas čtení 6 minut

 
 

Na terase nedávno zrenovované tržnice nad moskevským náměstím Trubnaja ploščaď popíjeli ruští japíci za zvuků reprodukované hudby své drinky, zatímco dole pod nimi na náměstí honila a zatýkala ruská policie demonstranty. Scéna, k níž došlo v sobotu, byla pozoruhodným shrnutím rozporů v životě Moskvy za nynějšího primátora Sergeje Sobjanina, který nabídl v posledních letech Moskvanům rozsáíhlý program zkrášlení Moskvy, avšak zároveň ostře omezuje politickou svobodu, píše z Moskvy Shaun Walker.

Protesty jsou největší, jaké Moskva zažívá za posledních deset let. Motiv protestů, že jsou nezávislí a opoziční kandidáti vyloučeni ze zářijových komunálních voleb v Moskvě, je relativně okrajový, ale nabalila se na to obecnější atmosféra nesouhlasu.

Skandál v Srbsku: Do odposlechů měly být "zapleteny ruské služby"

5. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

V Srbsku se rozbíhá skandál kolem odposlouchávání vysoce postavených politiků a představitelů. Opozice obviňuje prezidenta Aleksandra Vučiće, že byl zapleten do nezákonných odposlechů svého předchůdce Borise Tadiće. Vučić se brání tvrzením, že jeho údajně nezákonně odposlouchávali déle jak 20 let.

NATO nesouhlasí s ruským návrhem na moratorium ohledně rozmisťování raket středního a kratšího doletu

5. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta


NATO nebude zvažovat Ruskem předložený návrh ohledně moratoria na rozmisťování raket středního a kratšího doletu po rozpadu smlouvy o likvidaci tohoto typu zbraně (INF Treaty). Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na brífingu v Bruselu v souvislosti s neplatností smlouvy INF poté, co od ní odstoupily USA.

"Nebudeme to zvažovat. Rusko již několik let rozmisťuje v Evropě své rakety. Proto důvěra k tomuto návrhu je nulová, pokud navrhujete moratorium na rozmisťování raket, které jste už rozmístili," prohlásil Stoltenberg.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Rusko: Rozpad na tři části?

5. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Rozklad Ruska rychle pokračuje, když Čína fakticky převzala kontrolu nad velkými částmi území za jezerem Bajkal, čečenský vládce Ramzan Kadyrov ovládá velké oblasti Severního Kavkazu - a Moskva spolehlivě kontroluje pouze zbytek území, napsal Aleksandr Němec.

Další velký moment z moskevských demonstrací tento víkend

4. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Kandidát z Žirinovského (proputinovské) strany LDPR Valerij Bulygin sděluje reportéru televize Dožď, že se policie chová "velmi mírně". Hned poté je zatčen.

"Podle mého názoru jsou akce pracovníků policie dostatečně mírné."
"Mladý muži, půjdete s námi."


USA: Bělošský supremacista zastřelil nejméně 20 lidí

4. 8. 2019

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: K další střelbě právě došlo ve státě Ohio.  V městě Dayton v Ohiu bylo v neděli v časných ranních hodinách zastřeleno devět lidí a šestnáct zraněno. Policie střelce zastřelila. ZDE  

28. července zastřelil vrah tři lidi na "česnekovém festivalu" v severní Kalifornii. 

Andrew Stroehlein: Masakr v El Paso ukazuje tři strašlivá selhání americké politiky: 1. Odmítání rozumné kontroly vlastnictví zbraní, 2. Povzbuzování bělošského nacionalismu na nejvyšší politické úrovni, 3. Šikanující imigrační politika (rodiny obětí se bojí jít do nemocnic a do dalších institucí hledat své mrtvé či postřelené příbuzné).

Andrew Stroehlein: Nejdůležitější poučení z masakru v El Paso:

1. Server 8chan a pol board systematicky a záměrně radikalizuje hromadné střelce.

2. Masakrování nevinných lidí bylo proměněno v počítačovou hru.


Beto O'Rourke: Rasismus prezidenta Trumpa nejenže uráží naše hodnoty: podstatnou měrou to mění charakter této země. A vede to k násilí.

Nejméně dvacet lidí zastřelil jednadvacetiletý bělošský supremacista v supermarketu Walmart, plném zákazníků, nakupujících na nový školní rok,. v texaském pohraničním městě El Paso. Více než dalších pětadvacet lidí bylo zraněno.

Střelec, jednadvacetiletý běloch z předměstí Dallasu Allen, vzdáleném více než 1000 km, byl zatčen. Šéf policie v El Paso Greg Allen uvedl, že policie vyšetřuje "manifest", vydaný v souvislosti s masakrem, a že masakr je vyšetřován jako potenciální zločin z rasové nenávisti.

El Paso je v západním Texasu, přímo na hranicích Mexika. Multikulturní město má asi  680 000 obyvatel a z nich je 80 procent Hispánců. Jeho mexické dvojče, město Ciudad Juárez leží hned za velkou zdí, která odděluje obě města. Více než 23 000 chodců přechází z Ciduad Juárez do El Pasa každý den za prací.

Policie dostala první informace o střelbě v 10.39 dopoledne místního času v sobotu. V supermarketu bylo podle odhadů tehdy asi 3000 zákazníků a 100 zaměstnanců.

Každý den je v USA usmrceno střelnými zbraněmi 100 lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V USA už letos došlo k 250 masakrům střelnými zbraněmi: 
Don Moynihan: Nebudu zveřejňovat střelcův manifest, ale zde je jeho shrnutí:Andrew Stroehlein, HRW: "ManifestL masového vraha z El Pasa je typickým zrůdným extremistickým nesmyslem o "nahrazování bělochů" a o "invazi" migrantů. Je odrazem nenávisti z onlinových fór a z Bílého domu, kde Trump, který charakterizoval neonacisty jako "velmi slušné lidi" - zaměstnává bělošské nacionalisty. V roce 1996 bylo ve skotském Dunblane ve škole usmrceno střelbou 16 dětí a učitelka. Soukromé vlastnictví střelných zbraní bylo pak v Británii zakázáno. Británie má nyní snad nejnižší počet vražd střelnými zbraněmi na celém světě. Vnímejte to, Donalde Trumpe:


Demonstranti v Hongkongu se v sobotu znovu střetli s policií

3. 8. 2019

čas čtení < 1 minutaPolicie odpalovala kanistry se slzným plynem a držela demonstranty na zemi po ostrých střetnutích v sobotu večer na nejméně čtyřech místech v Hongkongu, poté, co se během dne konala pokojná demonstrace.

Tisíce demonstrantů se odchýlilo z povolené trasy pochodu a okupovalo hlavní ulice v Kowloonu, kde postavili barikády z rozmnotovaných dopravních bariér, rozdávali plynové masky a helmy a připravili se na konflikt s policií.

Demonstranti se nakonec uchýlili na nedalekou univerzitu. Policie uvedla v prohlášení, že demonstranti házeli cihly do policejní stanice a zapálili před ní oheň.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Sicilští rybáři riskují vězení zachraňováním uprchlíků: "Žádná lidská bytost by se k nim neobrátila zády"

3. 8. 2019

čas čtení 4 minuty

 

Otec a syn popisují, jaké to je, když slyšíte v noci  zoufalé volání v moři - v Itálii, která se chová vůči uprchlíkům stále krutějiKapitán Carlo Giarratano se dvakrát nerozmýšlel, když koncem minulého měsíce během nočního rybaření u libyjských břehů slyšel zoufalé volání o pomoc od padesáti migrantů v člunu, jemuž došel benzín a začal nabírat vodu. Šestatřicetiletý Sicilan žije podle zákonů moře. Doplul k migrantům a nabídl jim veškeré jídlo a vodu, které měl. Zatímco jeho otec Gaspare koordinoval pomoc z pevniny, Carlo čekal téměř 24 hodin na loď italské pobřežní stráže, která nakonec převezla migranty do Sicílie.

Stovky lidí byly v sobotu zase zatčeny v Moskvě

3. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Policie brutálně mlátila obušky pokojné demonstranty.

Absurdita autoritářského režimu: V Moskvě byl zatčen muž, za to, že držel oficiální ruskou vlajku:

Tisíce policistů zaplavily v sobotu centrální Moskvu ve snaze potlačit protesty občanů požadujících férové volby. Ruské úřady oznámily, že zahajují trestní vyšetřování protikorupční organizace, v jejímž čele stojí Alexej Navalnyj. Obviňují jeho Protikorupční nadaci, že získala 1 miliardu rublů (asi 15 milionů dolarů) "kriminálním způsobem".

Je to ostrá eskalace úsilí Kremlu umlčet Navalného, který byl v posledních týdnech katalyzátorem velkých občanských protestů v Rusku.

Andrew Strohlein: Varování: Útlak moskevského stylu brzo přijde do západní země nedaleko vás - pokud zvítězí ultrapravicoví populisté. Poučte se od ruských demonstrantů: bojovat za návrat svobody je neobyčejně obtížné. Lepší je, aby o ni západní země nepřišly!

Z megafonů opakovaně: Drazí občané, policie je tu na ochranu vaší bezpečnosti. Mezi nimi jsou i vojáci! Jsou to vaši vlastní synové!"
Ruská policie zatkla Ljubov Sobol, spolupracovnici Alexeje Navalného:

 

Německo zavádí vlaky na vodíkový pohon

3. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

Německo zavádí nejekologičtější vlaky na světě. Jezdí na vodík a kyslík. Jediná zplodina, kterou produkují, je voda. Ujedou 1000 km na jedinou plnou nádrž rychlostí 140 km/h. Zatím bylo vyrobeno 14 těchto vlaků a začnou jezdit na pravidelných linkách od prosince 2021, v Dolním Sasku. Nahradí vlaky na naftový pohon.  

Měla by vaše země taky zavést vlaky na vodíkový pohon?
 
Světové ekonomické fórum
 


Grónsko se zmenšilo: Roztálo tam ve středu 12 miliard tun ledu

2. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Zmrzlé oblasti severní polokoule nyní tají rekordní rychlostí. Arktidu ničí vlny tepla. Lesní požáry devastují Sibiř a ledovce tají v Grónsku a na vrcholcích Alp.

V Grónsku nyní tají ledovce, které bývaly pevné po celý rok. Glaciologové varují, že je to jak důsledkem globálního oteplování, tak příčinou jeho zrychlování.

Grónsko, které má druhou největší ledovou přikrývku se za poslední měsíc zmenšilo o větší rozlohu, než tomu býval mezi lety 2002 a 2019 roční průměr. Vyplývá to z odhadů ze satelitů.

Tento týden ve středu došlo k největšímu letošnímu tání. Teplota je totiž tento týden o 10 stupňů Celsia nebo o víc vyšší. I na vrcholu ledovce, ve výši 3200 metrů, byla ve čtvrtek teplota nad bodem mrazu. Došlo k tak obrovskému tání, k jakému dochází jen jednou za sto, možná tisíc let. Podle dánských činitelů včera roztálo 12 miliard tun ledu:


Rammstein....ALLE mit uns!

2. 8. 2019 / Matěj Sváček

čas čtení 1 minuta

Německá skupina Rammstein s temnou image a pochodovými rify by se mohla zařadit mezi mnoho a mnoho šokujících interpretů. Pro někoho by mohli dokonce znamenat příklon k jisté fázi historie. Možná i tak roky působili, ale...

Obrana proti hypersonickým útokům se stává největší vojenskou výzvou současnosti

2. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Ve věčném soupeření mezi ofenzívou a defenzívou vítězí ofenzíva. Rusko testuje hypersonické střely s plochou dráhou letu s rychlostí kolem 12 000 km/h, které lze použít k dopravě jaderných nebo konvenčních hlavic na cíle na moři i souši. Americké ozbrojené síly v současnosti nemají proti takovým zbraním žádnou obranu, píše Loren Thompsonová.

Varšava oslavila 75. výročí povstání

2. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

1. srpna se Polsko každoročně na chvíli zastaví. Za zvuku večerních sirén si Varšava včera připomněla 75. výročí zahájení Varšavského povstání - projevu odvahy tisíců obyvatel města, kteří pozvedli zbraně k boji s německými okupanty.

Staňkův konec a čekání na podzim

2. 8. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Antonín Staněk je skutečně už bývalým ministrem kultury. Docela mne to překvapilo, protože jsem myslel, že prezident nakonec od svého slibu couvne a Staňka neodvolá s odůvodněním, že ČSSD nemá vhodného nástupce a ministerstvo nesmí zůstat bez ministra. Ano, nesmí zůstat bez ministra a ode dneška je. Další výsměch Ústavě i sociální demokracii, která prý hledá nějaký srozumitelnější důvod pro odchod z vlády ve sporu o podobu státního rozpočtu.

Když slyší slovo "kultura"...

2. 8. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Situace, která vlivem Zemanových obstrukcí od středy panuje na ministerstvu kultury, odporuje kompetenčnímu zákonu. Protože v čele rezortu nestojí člen vlády, ale pouze odcházejícím ministrem vybraný zástupce, rozhodnutí ministerstva mohou být například soudně napadena jako neplatná ZDE.

Lobbistická firma blízká Borisi Johnsonovi šíří na Facebooku lži ve prospěch saúdské vlády

2. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

Foto: "Zpravodajské" stránky o Jemenu, z nichž není jasné, že je financuje saúdská vláda

Lobbistická firma blízkého spojence Borise Johnsona Lyntona Crosbyho tajně vytvořila síť anonymních "zpravodajských" stránek na facebooku. Udělala to pro desítky svých platících klientů, mezi nimiž  byla vláda Saúdské Arábie a řada firem znečišťujících životní prostředí.

Crosbyho lobbistická firma CTF Partners zprofesionalizovala vytváření dezinformací na internetu, dělala to pro celou řadu kontroverzních zákazníků a v jejím ústředí docházelo k četným incidentům mizogynního zastrašování zaměstnankyň.

Crosbyho firma také na Facebooku zveřejňovala množství vlivných probrexitových inzerátů, za něž zaplatila milion liber (cca 30 milionů Kč) ve snaze přimět britskou veřejnost začít věřit, že divoký brexit pro ni bude pozitivní.

Bolsonaro vyhodil šéfa brazilského vesmírného institutu za zveřejnění "lživých" informací o ničení amazonského pralesa

2. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Ředitel brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru byl vyhozen z funkce za to, že zveřejnil alarmující data, získaná ze satelitů, o zrychlující se likvidaci amazonského pralesa. Ultrapravicový brazilský prezident Bolsonaro je označil za "lži".

Ricardo Galvão se postavil na obranu ústavu a kritizoval Bolsonarův útok. Z funkce byl vyhozen v pátek

"Vyhodit ředitele Národního ústavu pro výzkum vesmíru je jen pomstou vůči někomu, kdo zveřejnil pravdu," konstatoval Márcio Astrini z brazilské pobočky organizace Greenpeace.

Británie: Konzervativci prohráli doplňovací volby, Boris má v parlamentě už většinu jen JEDNOHO poslance

2. 8. 2019

čas čtení 2 minuty


Čtvrteční doplňovací volby ve velšském volebním okrsku Brecon and Radnorshire podle očekávání vyhrála proevropská Liberálnědemokratická strana. Konzervativci se umístili jako druzí - z výsledku je zjevné, že je zničila The Brexit Party:
Ostudný byl volební výkon labouristů, v důsledku vedení strany Jeremym Corbynem. Labouristická strana se k svému katastrofálnímu volebnímu propadu nevyjádřila.

Šéfredaktor Financial Times: Boris zničí libru

1. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Lionel Barber šéfredaktor mezinárodního hospodářského deníku Financial Times: Libra už klesla pod 1.21 dolaru. Šéf BMW varuje před divokým brexitem. Čím více Boris Johnson bude šťavnit o tom, že nepřijme žádný kompromis, a bude se dál vrhat směrem k útesu, tím více zničí britskou měnu.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
17542