
Nový nástroj umožňuje rapidní analýzu koronavirových sekvencí a sledování variant
12. 5. 2021
V současnosti už existuje více jak milion genových sekvencí viru SARS-CoV-2. To ztěžuje umístění nových informací do "příbuzenského stromu" ukazujícího, jakým způsobem jsou spolu viry spojeny. Nicméně skupina výzkumníků z University of California Santa Cruz Genomic Institute vyvinula novou metodu, která to dokáže s bezprecedentní rychlostí. Nástroj zvaný Ultrafast Sample Placement on Existing Trees (UShER) identifikuje příbuzenské vztahy mezi nově sekvenovanými virálními genomy a všemi dosud známými genomy viru SARS-CoV-2 tak, že je umisťuje do existujícího fylogenetického stromu.
Tento typ sekvenční analýzy lze využít k objevení nových mutací viru hned jak se vyskytnou a sledování jejich vývoje a dynamiky přenosu. Lze jej také využít k identifikaci spojení mezi jednotlivými případy koronavirové infekce a ke sledování přenosových řetězců.
Nástroj UShER a s ním spojené vizualizační nástroje jsou výzkumné komunitě dostupné prostřednictvím univerzitního produktu SARS-CoV-2 Genome Browser, který dále poskytuje i přístup rozsáhlým datům a výsledkům probíhajících výzkumů, včetně zkoumání nových variant, které jsou zvlášť znepokojující.
Vědci identifikovali několik důležitých mutací, které způsobují vyšší nakažlivost viru. V USA nyní dominuje varianta označovaná jako B.1.1.7.
Výzkumníci uvádějí, že nástroj UShER najde správné umístění nového virového genomu v 97 % případů. Ve zbylých 3 % jsou nepřesná umístění velmi blízko těm správným a stále jsou užitečná pro sledování kontaktů.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse