
Britský generál: Zájmy USA a Izraele nejsou totožné. Izrael by si měl hodně rozmyslet, zda podnikne něco proti Íránu
16. 4. 2024
čas čtení
6 minut
Moderátorka, BBC World at One, pondělí 15. dubna 2024, 13 hodin:
Nyní se obraťme na lorda Dannatta. Richard Dannatt byl náčelníkem
britského generálního štábu, šéfem britské armády v letech 2006 až 2009.
Dobré odpoledne.
Richard Dannatt: Dobré odpoledne.
Moderátorka: Dnes
ráno jste napsal článek do deníku Telegraph, ve kterém říkáte, že by si
Velká Británie měla připsat zásluhy za svou ochotu přispět k této
vojenské operaci. Můžete to rozebrat?
Moderátorka: Jen by mě zajímalo, jak to čtete, protože na jedné straně je to nehorázný útok, na druhé straně byli předem o něm všichni informováni, jak říkáte. Naznačuje to, co, že odpálili rakety v očekávání, že budou sestřeleny?
Richard Dannatt: Můžete namítnout, že faktem bylo, že většina z nich buď byla sestřelena, nebo poměrně velká část z nich selhala. Myslím si, že se jedná o odvetu Íránců za to, co oni označují za neoprávněný útok na jejich konzulát v Damašku. A myslím si, že Izraelci mají velmi silný důvod říci: no, tamto byla jedna akce, tohle byla druhá akce. Myslím, že bychom za tím měli v tuto chvíli udělat tlustou čáru. A samozřejmě, kdyby Izraelci provedli podobně velký útok na Teherán, na Íránce, na íránské jaderné kapacity nebo na jeho energetické zásoby, na jeho ropná pole nebo na cokoli jiného, je pravděpodobné, že s mnohem méně sofistikovaným íránským obranným systémem by Izraelci způsobili velmi velký počet íránských obětí, a vzhledem k širšímu kontextu všeho, co se děje v Gaze, a k tomu, že Izraelci, stojící před kritikou světového veřejného mínění, mají na svědomí více než 33 000 civilních obětí v Gaze, je třeba se ptát, proč by se Izraelci chtěli znovu dostat do kritiky veřejného mínění. Takže si myslím, že je zde silný argument, že Tel Aviv by se měl zastavit a promyslet si, jaká je jeho správná reakce, a podle mého názoru to znamená, že by se měl znovu zaměřit na své operace v Gaze, pokusit se dokončit to, co řekl, že chce udělat, tedy zničit Hamás, a zároveň se pokusit zmírnit kritiku světového veřejného mínění tím, že zajistí, aby se k nevinným civilistům dostával dostatek potravin.
Moderátorka: Jistě víte, že existují i tací v izraelské vládě, kteří nyní chtějí zaútočit na Írán. Zajímalo by mě, co vzhledem k tomu, co nyní víme o obranných schopnostech Izraele spolu s jeho spojenci, jaké výpočty podle vás budou v Izraeli probíhat? Dívají se a přemýšlejí? No, tohle bychom mohli udělat jen s Američany, nebo si myslí, podívejte, můžeme se na Američany naprosto spolehnout?
Richard Dannatt: No, já si myslím, že se na Američany spolehnout nemohou. Myslím si, že Američané spolu s dalšími spojenci, jako jsme my, udělali správnou věc, když ten útok v sobotu večer, v neděli ráno odrazili. Ale myslím si, že Izraelci by byli velmi nemoudří, kdyby si mysleli, že mohou počítat s podobnou podporou, kdyby chtěli podniknout další útok. Chci říci, upřímně řečeno, nechceme se na Západě ani ve Spojených státech nechat omotat kolem osy pravicového názoru v Knesetu. Opravdu si musí velmi pečlivě promyslet, co je pro ně důležité, a také si uvědomit, že vlastně jejich cíle a cíle Spojených států a Západu nemusí být stejné, a myslím si, že si to všechno musí velmi pečlivě promyslet, a když slyšíte čísla, která jsme tam slyšeli od Justina Bronka, že USA sestřelily více než 70 těchto raket, a samozřejmě podstatně Británie, Francie a Jordánsko...
Moderátorka: To by byly rakety, které by zasáhly svůj cíl?
Richard Dannatt: No, je to velmi těžké spočítat, ale upřímně řečeno si myslím, že pokud se Izraelci zastaví a promyslí si to, měli by si říct, že mají velké štěstí, že jejich úsilí a úsilí jejich přátel bylo úspěšné. V noci ze soboty na neděli a v neděli ráno nebylo zabito velké množství izraelských civilistů a občanů. A myslím, že by se nad tím měli zamyslet. A velmi pečlivě si rozmyslet, jak chtějí od nynějška vést věci, které se týkají budoucnosti. A myslím si, že stejná kalkulace by měla probíhat i v Teheránu. Posledních 6-7 měsíců jsme říkali, ano, dobře, Írán sponzoruje Hamás, sponzoruje Hizballáh, sponzoruje Húsíe. Ale opravdu chce Írán v současné době vést velkou válku se Spojenými státy a se Západem? Myslím, že ne. A nemyslím si ani, že by ji chtěl. Proto si myslím, že by se obě strany měly zastavit, zamyslet, přehodnotit a prostě si ujasnit, co je v jejich nejlepším strategickém zájmu.
Zdroj v angličtině (audio) ZDE
4355
Diskuse