Podle izraelských médií byl cílem pátečních úderů v Bejrútu pravděpodobně Nasralláhův nástupce Hašem Safieddine
4. 10. 2024
Podle izraelských médií byl Hašem Safieddine, předpokládaný příští vůdce Hizballáhu, cílem izraelských leteckých úderů na Dahíju, jižní předměstí Bejrútu, o půlnoci ze čtvrtka na pátek
Barak Ravid z Axiosu s odvoláním na izraelské zdroje uvedl, že cílem útoku byl Safieddine. Hizballáh se k těmto tvrzením nevyjádřil.
Safieddine, šéf výkonné rady Hizballáhu, byl podle analytiků nejpravděpodobnějším kandidátem na místo zesnulého generálního tajemníka Hizballáhu Hasana Nasralláha, který byl minulý týden zabit izraelskými nálety v Dahíji.
Páteční údery zněly podobně jako výbuchy, které zabily Nasralláha, a Bejrútem otřásla série hlasitých explozí, které následovaly jedna za druhou. Z místa náletů vycházely velké rudé kouře.
Izrael údajně minulý týden při úderu použil desítky 2000librových bomb typu bunker buster, které po sobě zanechaly krátery hluboké desítky metrů.
Uvádí se, že Hachem Safieddine, předpokládaný příští vůdce Hizballáhu, je cílem izraelských náletů na Dahiyeh, jižní předměstí Bejrútu, v noci ze čtvrtka na pátek.
Hašem Safieddine, který předsedá výkonné radě Hizballáhu, je nejzřejmějším kandidátem na nástupce Hasana Nasralláha. Safieddine, Nasralláhův bratranec, se narodil v roce 1964 v jižním Libanonu a je dalším zakládajícím členem. Předpokládá se, že strávil mnoho let v íránském náboženském městě Kom a v průběhu desetiletí byl Hizballáhem pověřen řadou úkolů, včetně řízení rozsáhlého portfolia legálních i nelegálních obchodů organizace.
Safieddine je v organizaci a mezi jejími sponzory v Teheránu oblíbený. V loňském roce prohlásil: „Může to trvat jednu válku, dvě války, tři války, několik konfrontací, vojenskou konfrontaci, oběti mučedníků, nesení břemene, vyrovnávání se s následky, ale nakonec musí (Izrael) skončit.“
Izraelské údery zabily v Libanonu za posledních 24 hodin 37 lidí
Libanonské úřady oznámily, že izraelské údery zabily za posledních 24 hodin 37 lidí.
Od čtvrtečního pozdního večera se útoky na Bejrút zřejmě zintenzivnily, přičemž zdroj blízký Hizballáhu agentuře AFP sdělil, že Izrael provedl 11 po sobě jdoucích úderů na baštu skupiny na jihu hlavního města, což byl jeden z nejprudších náletů od doby, kdy Izrael minulý týden zintenzivnil svou bombardovací kampaň.
Zpravodajové agentury AFP v hlavním městě i mimo něj slyšeli hlasité rány, při kterých se spustily alarmy aut a otřásly se budovy. Na záběrech AFP bylo vidět, jak z cílového místa stoupají obří ohnivé koule, z nichž se valí hustý dým a vystřelují světlice.
Při izraelském vojenském úderu v uprchlickém táboře Tulkarm na okupovaném Západním břehu Jordánu bylo zabito nejméně 18 lidí, uvedli palestinští představitelé. Izraelské obranné síly (IDF) potvrdily, že v Tulkarmu provedly nálet stíhačkou. Ve svém prohlášení IDF uvedly, že zabily Zahiho Jasera Abd al-Razeqa Oufiho, vedoucího sítě Hamásu v Tulkarmu.
V pátek v časných ranních hodinách bylo v Bejrútu slyšet několik mohutných výbuchů, přičemž se objevily zprávy, že nejméně jeden úder dopadl mimo perimetr bejrútského mezinárodního letiště. Zdroj blízký Hizballáhu sdělil agentuře AFP, že Izrael provedl 11 po sobě jdoucích úderů na jižní předměstí Bejrútu. Novináři přirovnali nejnovější údery k izraelským úderům z minulého pátku, při nichž byl zabit šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh. Agentura Axios uvedla, že cílem izraelského úderu byl Hachem Safieddine, předpokládaný Nasralláhův nástupce.
Nejnovější izraelské údery na Bejrút v pátek přišly poté, co izraelská armáda nařídila civilistům v blízkosti dvou budov v Dahíji na jižním předměstí Bejrútu, aby se před leteckými údery okamžitě evakuovali. Mluvčí izraelské armády spolu s oznámením zveřejnil mapy a varoval civilisty, aby se od těchto objektů vzdálili nejméně na 500 metrů.
Ve čtvrtek bylo v libanonském hlavním městě slyšet několik leteckých úderů, přičemž jeden z nich údajně zasáhl kancelář mediálního oddělení Hizballáhu v Dahíji na jižním předměstí Bejrútu. Jeden z představitelů mediální kanceláře uvedl, že navzdory výbuchu jsou v bezpečí. Izrael uvedl, že se zaměřil na zpravodajskou operaci Hizballáhu.
Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že při čtvrtečních izraelských úderech v zemi zahynulo 37 lidí a 151 dalších bylo zraněno. Od začátku izraelských útoků na Libanon v průběhu minulého roku bylo zabito téměř 2 000 lidí, včetně 127 dětí, a 9 384 osob bylo zraněno, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví země. Více než 1,2 milionu Libanonců bylo v důsledku izraelských útoků vysídleno. Libanonský ministr zdravotnictví uvedl, že za poslední tři dny bylo při izraelských útocích zabito více než 40 záchranářů a hasičů.
Izraelské údery na zdravotní středisko v centru Bejrútu zabily ve čtvrtek v časných ranních hodinách nejméně devět lidí. Izraelský úder zasáhl ve čtvrtek v časných ranních hodinách zdravotnické středisko patřící Islámské zdravotnické organizaci napojené na Hizballáh. Jednalo se o druhý letecký útok na centrum Bejrútu v tomto týdnu, přičemž většina úderů se předtím týkala pouze jižních předměstí. Nejvyšší diplomat EU Josep Borrell označil izraelský úder za „porušení mezinárodního humanitárního práva“.
Ve čtvrtek provedl Hizballáh nové údery, při nichž zasáhl salvou raket izraelskou „základnu Sachnin“ pro vojenský průmysl v Haifském zálivu na středomořském pobřeží severního Izraele. Při střetech s Hizballáhem v jižním Libanonu bylo zabito nejméně osm izraelských vojáků.
Libanonská armáda uvedla, že opětovala palbu na izraelské síly poté, co byl jeden z jejích vojáků zabit při izraelském úderu, což znamená, že se libanonská armáda poprvé zúčastnila bojů proti Izraeli. Voják byl zabit, když byl zasažen konvoj libanonského Červeného kříže doprovázený libanonskou armádou při evakuaci raněných z Taybehu, pohraniční vesnice v jižním Libanonu.
Podle vysokého představitele OSN nesou civilisté hlavní tíhu „skutečně katastrofální“ situace v Libanonu. Od chvíle, kdy Izrael před více než týdnem dramaticky zvýšil počet leteckých útoků v Libanonu, překročilo tempo vysídlování nejhorší scénáře, řekl agentuře Reuters Imran Riza, rezidentní a humanitární koordinátor OSN. „Úroveň traumatu a strachu mezi obyvatelstvem je extrémní,“ řekl.
Vedoucí představitelé skupiny G7 vyjádřili „hluboké znepokojení nad zhoršující se situací na Blízkém východě“ a vyzvali regionální aktéry k „odpovědnému a zdrženlivému jednání“. Ve společném prohlášení ve čtvrtek vedoucí představitelé skupiny G7 uvedli, že „co nejdůrazněji odsoudili“ vojenský útok Íránu proti Izraeli, k němuž došlo počátkem tohoto týdne a který podle nich „představuje vážnou hrozbu pro regionální stabilitu“.
Americký prezident Joe Biden prohlásil, že v reakci na raketový útok Teheránu z počátku tohoto týdne „projednává“ možné izraelské údery na íránská ropná zařízení. Jeho komentáře rychle způsobily prudký nárůst cen ropy. Na otázku, zda by „dovolil“ Izraeli provést odvetný úder proti Íránu, Biden ve čtvrtek odpověděl, že „Izraeli to ‚nedovolujeme‘, Izraeli radíme. A dnes se nic nestane“. Ve středu Biden řekl, že by nepodpořil izraelský útok na íránská jaderná zařízení.
Írán varoval Washington, že každá země, která napomůže izraelskému útoku, bude považována za íránský cíl. V prohlášení, které ve čtvrtek vydala íránská mise při OSN, Írán varoval, že velký izraelský úder povede k útokům na izraelskou infrastrukturu a že „pokud jakákoli země poskytne agresorovi pomoc, bude stejně tak považována za spoluviníka a legitimní cíl“. Tato varování zazněla v době, kdy íránský prezident Masúd Pezeškán v Dauhá usiloval o ujištění států Perského zálivu, že v případě jakéhokoli společného izraelsko-amerického útoku na Írán zůstanou neutrální.
Podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví tohoto území ze čtvrtka se počet obětí v Gaze zvýšil na 41 788 hlášených mrtvých a 96 794 zraněných. Při osmi izraelských útocích za posledních 24 hodin zahynulo nejméně 90 Palestinců a 169 dalších bylo zraněno, uvedla palestinská tisková agentura Wafa.
Šéf agentury OSN pro palestinské uprchlíky (Unrwa) uvedl, že jen za poslední dva dny byly v Gaze zasaženy tři školy tohoto orgánu OSN, přičemž zahynulo nejméně 21 lidí. Podle palestinských médií a úředníků izraelské síly přes noc a ve středu zintenzivnily útoky na pásmo Gazy a při úderech na školu a sirotčinec, kde se ukrývají vysídlenci, zabily nejméně 70 lidí. „Školy bývaly bezpečným útočištěm pro učení, nyní se změnily v peklo pro příliš mnoho lidí,“ řekl ve čtvrtek šéf Unrwa Philippe Lazzarini.
Izraelská armáda uvedla, že zabila velitele Hizballáhu, který byl zodpovědný za raketový útok na Izraelem okupované Golanské výšiny, při němž v červenci na fotbalovém hřišti zahynulo 12 dětí a mladistvých. IDF uvedly, že Khader Shahabiya byl zabit při středečním leteckém útoku. Při útoku na převážně drúzskou vesnici Majdal Šams zahynulo 12 dětí ve věku 10 až 16 let, které si hrály fotbal, a desítky dalších byly zraněny.
Izraelská armáda rovněž oznámila, že při úderu „přibližně před třemi měsíci“ podle jejího názoru zabila tři vysoce postavené představitele Hamásu. Jmenovala je jako „Rawhi Mushtaha, šéfa vlády Hamásu v pásmu Gazy; Sameh al-Siraj, který zastával bezpečnostní portfolio v politickém byru Hamásu a v pracovním výboru Hamásu; a Sami Oudeh, velitel všeobecného bezpečnostního mechanismu Hamásu“.
Diskuse