
Robert Reich: Mírný optimismus o USA
26. 2. 2025
čas čtení
4 minuty
Robert Bernard Reich, americký profesor, spisovatel, právník a politický komentátor, burcuje Američany, píše Jan Jaderný:
„Bojkot se rozjíždí. Protesty jsou na vzestupu. Federální soudy
vracejí úder. Popularita Trumpova-Muskova-Vanceova režimu klesá a DOGE
ztrácí důvěryhodnost. V těchto temných časech je důležité si uvědomit,
že lidé se brání. Přidejte se k nim.“
Stručný výtah z jeho článku "10 důvodů pro mírný optimismus":

Američané mění své nákupní zvyky v reakci na Trumpovu politiku. Miliony lidí plánují na 28. února bojkot velkých řetězců, jako jsou Amazon a Walmart, protože ustoupily tlaku administrativy a omezily iniciativy pro diverzitu a rovnost. Podle průzkumu Harris Poll už 40 % Američanů přizpůsobilo své nákupy svým morálním hodnotám.
Prodej Tesly klesá – v USA i Evropě zaznamenala společnost výrazný propad. Zároveň stále více uživatelů opouští X a přechází na alternativy jako Bluesky, zatímco Musk dál žaluje inzerenty za bojkot jeho platformy.

Kanadský premiér Justin Trudeau zaujal pozici „válečného premiéra“ a otevřeně se staví proti Trumpovu tlaku. Kanada spustila bojkot amerických produktů a turistického ruchu. Bývalý premiér Jean Chrétien vyzval k mezinárodnímu odporu a podpořil spolupráci s Mexikem a EU.
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaum brání nejen Mexiko, ale i další latinskoamerické země, které Trump slovně napadl.
Po urážlivém projevu JD Vance na Mnichovské bezpečnostní konferenci evropské demokracie potvrdily podporu Ukrajině a odmítly Trumpovu proruskou politiku.

Trump a Musk chtěli ovládnout informační prostor, ale plán jim nevychází – i velká média jako The New York Times a Wall Street Journal informují kriticky a přesně.
Zároveň roste vliv nezávislých médií jako The Guardian, ProPublica a Democracy Now, která zaznamenávají nárůst předplatitelů. To pomáhá snižovat dopad dezinformací.

Podle průzkumů Quinnipiac University a Pew Research Center většina Američanů nyní vnímá Muska negativně. Navíc 55 % lidí se obává jeho příliš velkého vlivu na vládu.

Doge zveřejnila seznam „ušetřených“ vládních výdajů, ale obsahoval chyby v řádu miliard dolarů.
Musk a Trump také tvrdili, že miliony „mrtvých lidí“ pobírají sociální dávky, což inspektoři už dříve vyvrátili jako nesmysl. Tyto chyby podkopávají důvěryhodnost Doge i Muskovy administrativy.

Proti Trumpově režimu bylo podáno už 74 žalob, z nichž některé vedly k blokaci klíčových opatření, například omezování občanských práv či zásahů do nezávislých agentur.

Na Presidents Day vyšly do ulic tisíce lidí a hnutí 50501 organizuje protesty ve všech 50 státech.
Blíží se 250. výročí Paul Revere’s Ride, které odstartovalo americkou revoluci. Aktivisté plánují na 19. dubna celonárodní akci, včetně zvonění kostelních zvonů jako symbolu varování před hrozbou autoritářství.

Trumpovy plány na vysoká cla vyvolávají ekonomickou nejistotu – Dow Jones klesl, žádosti o podporu v nezaměstnanosti vzrostly a spotřebitelská důvěra se propadla.

Trump vyvolal vlnu kritiky, když na Truth Social prohlásil: „LONG LIVE THE KING!“ Guvernéři New Yorku a Illinois jeho výroky odmítli s tím, že „Amerika není monarchie“.
Jeho proruské postoje odsuzují i někteří republikánští senátoři.

Trump, Vance a Musk chtěli Ameriku zahltit chaosem, aby lidé rezignovali, ale odpor naopak sílí.
Historie ukazuje, že úspěšné hnutí odporu se nevzdává – boj za občanská práva trval 18 let, protesty proti válce ve Vietnamu donutily prezidenta rezignovat.
Demokraté by měli být slyšet, ale změna nepřijde od nich – přijde od lidí. „My jsme ti lídři, na kteréčekáme.“
2131
Diskuse