Každý čtvrtý litr v Evropě mizí zbytečně. Úniky vody zatěžují rozpočet obcí i firem

27. 2. 2025

čas čtení 5 minut

Efektivní využívání vody je zásadní pro udržitelnost i hospodárnost firem a domácností. Mnohé podniky však nevědomky přicházejí o stovky litrů vody kvůli netěsnostem nebo zastaralým měřicím systémům. To potvrzují i aktuální statistiky – úniky vody v evropských zemích představují zhruba 24 procent z celkové spotřeby. Řešením podle odborníků může být monitoring a analýza dat v reálném čase. Jak tyto moderní systémy fungují? Umí snížit finanční náklady? A jak si Česko vede ve srovnání s ostatními evropskými státy? I na tyto otázky odpovídá následující článek.

 

Téměř čtvrtina vody v distribučních sítích se ztrácí v důsledku technických závad a neefektivního systému. Ve své studii to uvádí evropská federace EurEau, která sleduje stav vodárenské infrastruktury v členských státech Evropské unie. Medián hodnot měřených v evropských zemích se pohybuje na úrovni 24 procent. Česká republika vychází z unijního srovnání dobře. Ztráty vody se v tuzemsku pohybují kolem 15 procent celkové spotřeby, lepší je situace pouze v Německu, Dánsku, Finsku, Estonsku a Nizozemsku. V porovnání s minulostí došlo ke skokovému zlepšení – v devadesátých letech minulého století dosahovaly ztráty vody až 40 procent.

Nefakturovaná voda je problémem především rozlehlých areálů

Tyto ztráty mají nejen environmentální, ale i ekonomické dopady. Velká část vodárenské infrastruktury v Česku je nadměrně dimenzovaná a neodpovídá aktuální situaci, tedy postupnému poklesu spotřeby vody. Zatímco před třiceti lety dosahovala průměrná denní spotřeba více než 200 litrů na osobu, v současnosti se podle Českého statistického úřadu tato hodnota pohybuje kolem 87 litrů.

Lokální distribuční soustavy, nemocnice, školy nebo průmyslové a logistické parky nakupují vodu přímo od vodáren a dál ji rozvádí. „Nefakturovaná voda je problémem především rozlehlých areálů. Jejich potrubní systém bývá rozsáhlý a v důsledku poruch často dochází k nekontrolovatelným únikům,“ popisuje Tomáš Halouzka, produktový manažer společnosti Enbra. K dalším ztrátám dochází přímo v budovách, například následkem poruch napouštěcích armatur u splachovačů, ochranných ventilů u boilerů nebo opomenutím obsluhy a ponecháním otevřených výtoků.

Odhalení těchto problémů bývá časově i finančně náročné. Nejnovější technologie pro sledování spotřeby využívají chytré senzory a IoT zařízení, která umožňují v reálném čase detekovat netěsnosti a neefektivní využití vody. Tyto systémy umožňují domácnostem i podnikům monitorovat spotřebu online, přijímat upozornění na nestandardní situace a automaticky vyhodnocovat potenciální rizika. „Díky automatickému sběru dat lze sledovat nadměrné odběry, identifikovat poruchy na vodovodním řadu nebo odhalit nechtěně otevřené ventily. Nadměrné ztráty vody lze odhalit kombinací několika metod analýzy dat, například výpočtem klouzavých průměrů nebo kontrolou průtoku na základě stanovených mezních hodnot,“ vysvětluje Halouzka.

Kombinace smart vodoměrů a umělé inteligence

Moderní systémy tak postupně nahrazují ruční odečty vodoměrů, které jsou nejen časově náročné, ale i náchylné k chybám. Odpadá tak potřeba manuálních kontrol a snižuje se riziko chybného měření. Odborníci tvrdí, že na rozdíl od mechanických měřičů nemají ultrazvukové vodoměry pohyblivé součásti, což zajišťuje jejich vysokou přesnost po celou dobu jejich životnosti. „Tyto přístroje prokazatelně snižují množství nefakturované vody. Zejména průmyslové podniky díky těmto řešením získávají data častěji a mohou interval vyhodnocování spotřeby zkrátit z ročního na měsíční nebo dokonce denní. To jim umožňuje reagovat okamžitě, nikoliv až po roce,“ tvrdí Halouzka.

Pokročilá analýza dat ve spojení s umělou inteligencí dokáže firmám předpovědět spotřebu vody a optimalizovat její využití. Například vodárna v Berouně díky tomu dokázala odhalit několik skrytých poruch a snížit ztráty vody v testované lokalitě v Hořovicích ze čtyřiceti až na dvacet procent, jak o tom informovalo Sdružení vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK).


Tuzemská města a průmyslové podniky tak začínají postupně implementovat obdobné technologie. Jejich cílem je minimalizovat provozní náklady a snížit ekologickou zátěž. „Pokud má obec, firma či jakýkoliv průmyslový podnik přesná data o spotřebě, může optimalizovat procesy, snížit provozní náklady a prodloužit životnost vodovodní infrastruktury,“ potvrzuje Halouzka a dodává, že chytrý monitoring dokáže odlišit skutečné úniky od zdánlivých ztrát, které mohou být způsobeny například neregistrovanou spotřebou v zásobované oblasti. Tím se podle expertů daří eliminovat nefakturovanou spotřebu vody i na specifických místech, například na staveništích nebo hromadných akcích.





O společnosti ENBRA

Firma ENBRA byla založena roku 1991 a od svých počátků až do dnešní doby se profiluje jako klíčový hráč v oblasti technického zařízení budov. Obchodní a zakázkové aktivity společnosti zahrnují mimo jiné také oblast měření spotřeby vody a tepla, indikace dodaného tepla v bytech, rozúčtování nákladů na vytápění, dodávky bojlerů, kotlů, tepelných čerpadel, energetické audity budov a mnoho dalšího. Společnost ENBRA provozuje rovněž nejrozsáhlejší síť špičkově vybavených autorizovaných metrologických středisek v ČR a SR.


0
Vytisknout
1731

Diskuse

Obsah vydání | 27. 2. 2025