Federální soudce znovu nařídil Trumpově vládě, aby vysvětlila, proč ignorovala jeho příkaz

18. 3. 2025

čas čtení 6 minut
Federální soudce dal Trumpově administrativě lhůtu do úterý, aby poskytla podrobnosti o letadlech s Venezuelany, které deportovala navzdory soudnímu příkazu, aby to nedělala, a to v rámci sporu o prezidentské pravomoci.

Trump tvrdí, že deportovaní Venezuelané jsou členy vězeňského gangu Tren de Aragua, který označil za zahraniční teroristickou organizaci.

Bílý dům v sobotu zveřejnil Trumpovu proklamaci, která se odvolává na zákon o cizích nepřátelích z roku 1798 a prohlašuje, že gang vede neregulérní válku proti USA.

Později v sobotu vydal americký okresní soudce James Boasberg příkaz k zablokování deportací, ale lety přesto pokračovaly a do děsivé věznice v Salvadoru bylo letecky deportováno 261 lidí. Není absolutně jasné, zda se tito lidé něčím provinil.

Právník Trumpovy administrativy argumentoval jednak tím, že původní ústní rozhodnutí soudce o zablokování letů bylo nahrazeno později vydaným úsporněji napsaným příkazem, jednak tím, že vláda měla zákonné právo pokračovat v letech, jakmile opustili vzdušný prostor USA.

Doge vnikl do budovy amerického Mírového institutu poté, co Bílý dům vyřadil z provozu jeho správní radu

 

Trumpova administrativa v pondělí propustila většinu členů správní rady Amerického mírového institutu (USIP) a do washingtonského sídla této nezávislé organizace poslala svého nového vedoucího, což je její nejnovější snaha zaměřená proti agenturám spojeným s prací v oblasti zahraniční pomoci.

Zbývající tři členové správní rady skupiny - ministr obrany Pete Hegseth, ministr zahraničí Marco Rubio a prezident Univerzity národní obrany Peter Garvin - propustili v pátek prezidenta a výkonného ředitele George Moose, jak vyplývá z dokumentu, který získala agentura Associated Press.

Exekutivní příkaz, který Donald Trump podepsal minulý měsíc, se zaměřil na tuto organizaci, která byla vytvořena Kongresem před více než 40 lety, a na další organizace, které mají být redukovány.

Současní zaměstnanci USIP uvedli, že do budovy vstoupili pracovníci takzvaného „oddělení vládní efektivity“ Elona Muska, a to navzdory protestům, že institut není součástí výkonné moci. USIP zavolal policii, jejíž vozidla se v pondělí večer nacházela před budovou.

Trumpova administrativa odstranila z webových stránek amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí doporučení bývalého generálního lékaře amerického státu Viveka Murthyho týkající se násilí páchaného střelnými zbraněmi jako problému veřejného zdraví.

Tento krok byl učiněn v souladu s exekutivním příkazem Donalda Trumpa na ochranu práv vyplývajících z druhého dodatku, povolujícího vlastnictví zbraní.

Stránka „násilí páchané střelnými zbraněmi v Americe“, kde bylo poradenství zveřejněno, byla plná údajů a informací o dopadech střelby, o výskytu sebevražd střelnými zbraněmi a o počtu zastřelených amerických dětí a mladistvých. Nyní je tam zpráva „stránka nenalezena“.

Když byly Murthyho informace  loni v létě původně zveřejněny, setkaly se s pochvalou ze strany skupin zabývajících se prevencí násilí a výzkumem, naopak byly pranýřovány právnickými centry a organizacemi na podporu druhého dodatku, které tvrdily, že Bidenova administrativa využívá veřejné zdraví jako zástěrku k prosazení větší kontroly zbraní.

„Jedná se o pokračování války Bidenovy administrativy proti držitelům zbraní, kteří dodržují zákony. Amerika má problém s kriminalitou, kterou způsobují zločinci,“ uvedla Národní asociace držitelů zbraní (NRA) v prohlášení zveřejněném na Twitteru 25. července 2024.



Kanadská herečka byla téměř dva týdny zadržována na hranicích USA v nelidských podmínkách

Podnikatelka a herečka Jasmine Mooneyová, která měla hrát v pokračování filmu American Pie, konstatuje, že byla zatčena na jižní hranici USA a zadržována kvůli neúplnému pracovnímu vízu.

Kanadská podnikatelka a herečka ve filmové sérii American Pie uvedla, že byla americkými pohraničními orgány téměř dva týdny zadržována v nelidských podmínkách kvůli neúplnému vízu.

Jasmine Mooneyová, herečka, která je také spoluzakladatelkou značky nápojů Holy! Water, byla zadržena 3. března v kalifornském San Diegu.

Pětatřicetileté kanadské občance bylo údajně zrušeno pracovní vízum do USA již v listopadu, když cestovala z Vancouveru do Los Angeles, a pokoušela se podat novou žádost.

Její matka Alexis Eaglesová, která žije v Britské Kolumbii, sděluje, že Mooneyová byla 3. března zadržena na hraničním přechodu San Ysidro mezi Mexikem a San Diegem, nejrušnějším pozemním hraničním přechodu na světě, s neúplnou žádostí o pracovní vízum. Eaglesová řekla deníku Vancouver Sun, že místo toho, aby její dceru poslali do Kanady nebo jí poradili, aby si žádost opravila, ji zatkli příslušníci americké celní a pohraniční ochrany.

Mooneyová nebyla obviněna z žádného trestného činu a nemá žádný předchozí záznam v trestním rejstříku.

V detenčním centru strávila tři noci, poté byla převezena. „Nakonec jsme se dozvěděli, že asi 30 lidí včetně Jasmine bylo ve tři hodiny ráno vyvedeno z cel a převezeno do detenčního centra San Luis v Arizoně,“ uvedl Eagles.

„Jsou ubytováni společně v jedné betonové cele bez přirozeného světla, se zářivkami, které nejsou nikdy zhasnuté, bez rohoží, bez přikrývek a s omezeným sociálním zařízením.“

Pokaždé, když byla Mooneyová přemístěna, byla spoutaná a v řetězech, sděluje Eaglesová.

Mooneyová řekla televizi ABC 10, že byla zděšena podmínkami uvnitř soukromého detenčního zařízení v San Luis, kde byla držena.

„Nikdy v životě jsem neviděla nic tak nelidského,“ řekla. „Dali mě do cely a dva a půl dne jsem musela spát na rohoži bez deky, bez polštáře, s hliníkovou fólií omotanou přes tělo jako mrtvola.“

Zdroj v angličtině ZDE  ZDE

1
Vytisknout
1340

Diskuse

Obsah vydání | 20. 3. 2025