Čína začala nacvičovat bitvy satelitů na oběžné dráze

26. 3. 2025

čas čtení 2 minuty
Čína začala vést bitvy mezi satelity na oběžné dráze Země jako součást rozšiřování svých schopností ve vesmíru, řekl zástupce šéfa amerických vesmírných operací generál Michael Getlane. Čína a Rusko podle něj uzavírají technologickou mezeru v oblasti vesmírných technologií.

Podle U.S. Space Force "bylo na oběžné dráze pozorováno pět objektů, které manévrovaly kolem sebe synchronizovaným a kontrolovaným způsobem". "Čína vypracovává taktiky, metody a postupy pro provádění vesmírných operací na oběžné dráze s interakcí několika satelitů," řekl Getlane a dodal, že tyto operace byly zaznamenány pomocí komerčně dostupných informací.

Incident, o kterém hovoří zástupce vesmírných sil, souvisí se sérií čínských manévrů v roce 2024 provedených za účasti experimentálních satelitů Šijan-24 °C a Šidžian-6 05A/B na nízké oběžné dráze Země. Takové technologie by mohly Číně umožnit zničit satelity nebo je vyřadit z provozu, což by jí potenciálně umožnilo přerušit komunikaci nebo operace nepřátelských ozbrojených sil, jako je odpalování a detekce raket. Takové akce mohou také způsobit zmatek v globálních navigačních systémech, od bankovních transakcí po volání sanitek.

Na otázku ohledně Číny a Ruska Getlane poznamenal, že tyto země vyvinuly "výjimečné" schopnosti. Jako příklad uvedl použití rušicího zařízení k rušení satelitních signálů, možnost oslepení průzkumných satelitů lasery a také manévry související se zachycením satelitu a jeho přesunem na jinou oběžnou dráhu. Nazval to "nejobtížnějším strategickým prostředím" za dlouhou dobu, nebo dokonce v historii. "Dříve byla mezi námi a našimi nejbližšími "kolegy" propast, a to hlavně kvůli technologickému pokroku Spojených států... Tato mezera v potenciálu se výrazně snížila," uvedl.

Manévrování v blízkosti jiných satelitů by mohlo být důkazem "vývoje protikosmických zbraní", řekl Clayton Swope, zástupce ředitele Projektu vesmírné bezpečnosti ve Středisku pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu. Přiblížení se k jinému satelitu, řekl, znamená, že "byste jej mohli potenciálně zachytit, vypustit na něj mřížku nebo projektil, nebo použít energetickou zbraň, jako je laser nebo rušička." Takové manévry však lze použít i pro doplňování paliva nebo údržbu, stejně jako pro fotografování objektů, poznamenal odborník. Dodal, že Čína vypouští "stále více satelitů, které prokazují schopnost provádět složité manévry".

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1642

Diskuse

Obsah vydání | 27. 3. 2025