Britská "labouristická" ministryně financí oznámila rozsáhlé škrty ve finanční pomoci pro nejchudší občany

27. 3. 2025

čas čtení 6 minut
Foto: Britská "labouristická" ministryně financí Rachel Reeves

Více než 3 miliony domácností ve Spojeném království přijdou kvůli snížení sociálních dávek o peníze

Podle oficiální vládní analýzy přijdou postižené domácnosti v průměru o 1 720 liber ročně


Podle oficiální analýzy přijdou v důsledku vládních škrtů v sociálních dávkách o více než 3 miliony domácností, přičemž do roku 2029-30 se do relativní chudoby dostane dalších 250 000 lidí.

Oficiální hodnocení dopadu snižování dávek  ukazuje, že nejvíce budou postiženy osoby s nárokem na dávky pro lidi se zdravotním postižením. V důsledku toho se počet lidí žijících v relativní chudobě zvýší na téměř 14,5 milionu, včetně dalších 50 000 dětí.

Analýza vyvolala hněv aktivistů z řad zdravotně postižených a pravděpodobně přispěje k rozčílení labouristických poslanců, z nichž desítky zvažují, že budou ještě letos hlasovat proti těmto opatřením.

 
Charles Gillies, vedoucí politický pracovník Společnosti pro roztroušenou sklerózu, uvedl:  „Ministryně financí se rozhodla zdvojnásobit škodlivé škrty v dávkách, a to navzdory varováním, že tento přístup uvrhne více zdravotně postižených do chudoby a zhorší jejich zdravotní stav.

Lidé si kladou otázku, jak budou i nadále hradit své základní životní náklady a další náklady spojené s jejich postižením, jako jsou návštěvy pečovatelů, kteří jim pomáhají s takovými věcmi, jako je praní, vaření a chození na toaletu. Vláda má morální povinnost zrušit tyto škrty dříve, než dojde ke skutečným škodám.“

Ministryně práce a důchodů Liz Kendallová minulý týden představila většinu změn v systému dávek, jejichž cílem je dostat více lidí do práce a přinést státní pokladně okamžité úspory ve výši miliard liber.

Tyto změny zahrnovaly program v hodnotě 1 miliardy liber, který má pomoci lidem vrátit se do práce, a také změny v dávkách v pracovní neschopnosti, které mají povzbudit více lidí, aby se registrovali jako potenciálně schopní v budoucnu pracovat.

Nejvýznamnějšími opatřeními však byly změny kritérií pro osobní příspěvek na nezávislost (Pip), které mají omezit počet osob, které o něj mohou žádat. Podle těchto změn již nebudou moci žádat o Pip lidé, kteří si nejsou schopni umýt polovinu těla nebo kteří si nejsou schopni sami uvařit jídlo, pokud nemají další omezující podmínku.

Ministři v posledních dnech provedli řadu dalších škrtů poté, co Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) usoudil, že balíček, který Kendallová oznámila, nepřinese takové úspory, jaké slíbila.

Kromě toho budou nyní zmrazeny i dávky v pracovní neschopnosti, které již měly být sníženy na polovinu, a to v peněžním vyjádření až do roku 2029-30, přičemž v roce 2029 bude snížena i základní sazba sociálních dávek.

Ve středu zveřejněné posouzení dopadů poprvé uvádí přesný dopad na miliony domácností.

Analýza ukazuje, že 3,2 milionu domácností, které v důsledku opatření přijdou o své příjmy, se v reálném vyjádření sníží v průměru o 1 720 liber ročně.

O dávky přijde něco málo přes 370 000 lidí, kteří v současnosti pobírají dávky PiP, a dalších 430 000 lidí, kteří by v budoucnu měli na tyto dávky nárok, je nyní nedostane. Tito lidé přijdou v průměru o 4500 liber ročně.

Dalších 150 000 lidí ztratí přístup k příspěvku na péči - což odpovídá jednomu z deseti neplacených pečovatelů. Charitativní organizace Carers UK uvedla, že se jedná o „první výrazné snížení příspěvku na péči za poslední desetiletí“ a že způsobí „obrovské obavy těžce zkoušeným pečovatelům a jejich rodinám, kteří potřebují každou korunu, aby mohli zaplatit své účty“.

Průměrná ztráta individuálního Pip ve výši 4 500 liber ročně v kombinaci se ztrátou 4 250 liber ročně v příspěvku na péči by mohla znamenat, že některé domácnosti přijdou v důsledku změn nejméně o 8740 liber ročně. Více než milion neplacených pečovatelů již žije v chudobě.

Mezitím bude rozhodnutím o zmrazení zdravotní složky platby postiženo 2,25 milionu lidí, kteří pobírají základní dávky, přičemž každý z nich přijde v průměru o 500 liber ročně. Dalších 730 000 budoucích příjemců přijde v průměru o 3 000 liber ročně.

OBR uvedl, že balík škrtů ve výši 4,8 miliardy liber je „největším balíkem úspor v sociální oblasti od rozpočtu z července 2015“, který předložil bývalý konzervativní ministr financí George Osborne a který zahrnoval čtyřleté zmrazení většiny dávek v produktivním věku a škrty v daňových úlevách a univerzálním kreditu.

Podle samostatné analýzy ministerstva financí škrty nejvíce pocítí lidé s nižšími a středními příjmy. Zatímco 10 % osob s nejnižšími příjmy tento efekt příliš nepocítí, dalších 20 % přijde v průměru o 250 liber ročně, zatímco 20 % nad touto hranicí o zhruba 300 liber ročně.

Úředníci tvrdí, že skutečný dopad celkových opatření bude méně závažný, protože některá z nich pomohou více lidem vrátit se do práce, což OBR neměřil. OBR ve svém prohlášení uvedl, že tak nemohl učinit částečně proto, že oznámení bylo tak uspěchané.

„Vláda nám neposkytla komplexní a robustní analýzu těchto potenciálních dopadů a my jsme ve velmi omezeném čase, který jsme měli k dispozici, nebyli schopni vypracovat vlastní analýzu jejich čistého dopadu na nabídku práce,“ uvedla.

Alison Garnhamová, výkonná ředitelka organizace Child Poverty Action Group, uvedla: „Skryté škrty v sociálním zabezpečení nepřinášejí rodinám, které se potýkají s problémy, ani stabilitu, ani jistotu a ještě více zvýší dětskou chudobu. Růstu a lepší životní úrovně nedosáhneme tím, že budeme brát peníze rodinám, které jich mají nejméně.“

Rebecca Florissonová, hlavní analytička nadace Work Foundation při Lancasterské univerzitě, uvedla, že škrty by mohly být „zničující“ pro šestinu všech žadatelů o Pip, kteří pracují, protože by podkopaly jejich schopnost udržet si zaměstnání.

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1868

Diskuse

Obsah vydání | 28. 3. 2025