
Trump oznámil rozsáhlá cla ve výši 10-49 % na obchodní partnery USA po celém světě. Ne ale na Rusko
3. 4. 2025
Trump slapping Ukraine with 10% tariffs and Russia with 0% isn't quite unexpected (I mean we are talking about the dumbest head of state in History, after all). But still shows that Agent Krasnov is on a tight leash from the Kremlin.
— JB Perrin - 🇺🇦 🇵🇸 🇹🇼 - Geopolitics graduate (@alphast) April 2, 2025
Promiňte, co jste čekali? Miluju #Rusko. Tu krásnou zemi s chytrými lidmi ve vládě. To je úžasné. Věřte mi, že chtějí mír a milují mír.
Sorry guys, what did you expect? I love #Russia. This beautiful country with smart guys in the government. This is wonderful. Believe me, they want peace and love peace. #TrumpTariffs #Trump #Tarrifs #Trumpisunfittforoffice https://t.co/qg3VMDfFb5
— Testament of Bucha (@TestamentBucha) April 2, 2025
Trump také neuvalil cla na Kanadu a na Mexiko.
Trump prohlásil, že hodlá zavést „reciproční cla“ na zahraniční
dovoz, a prozradil různé částky vůči nejvýznamnějším obchodním partnerům
USA.
Liberation Day - the day when Americans had their savings ‘liberated’ from them https://t.co/leZr2XLYO4
— Jon Sopel (@jonsopel) April 2, 2025
CNN: Američané zaplatí za Trumpova cla 6 bilionů dolarů - největší zvýšení daní v americké historii!
HAPPY LIBERATION DAY!
— Morgan J. Freeman (@mjfree) April 2, 2025
Isn’t it great to be liberated of all of your hard work and all of your savings? pic.twitter.com/B7ego4lqb1
Shrnutí Trumpova oznámení o takzvaném „Dni Osvobození“ celních sazeb
Donald Trump ve středu v 16:00 východního času v Růžové zahradě oznámil zavedení rozsáhlých cel vůči obchodním partnerům USA po celém světě.
Trumprezident oznámil rozsáhlá cla ve výši 10 % až 49 % na veškeré zboží dovážené ze zahraničí. Patří mezi ně 34% clo na zboží z Číny, 20% clo na zboží z Evropské unie a 10% clo na zboží ze Spojeného království.
Trump oznámil 25% clo na všechny zahraniční výrobce automobilů.
Zahraničním představitelům, kteří se chtějí clům vyhnout, vzkázal: „Ukončete svá vlastní cla, zrušte své bariéry, nemanipulujte se svými měnami.“
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vydá ve čtvrtek ráno středoevropského času prohlášení, v němž bude na cla reagovat.
Na oznámení začali reagovat přední američtí demokraté, podle nichž „prezident riskuje recesi“.
Ekonomové zpochybňují středečníí tvrzení Donalda Trumpa, že Spojené státy jsou „laskavé“, když uvalují cla pouze ve výši poloviny toho, co si účtují ostatní země.
Tabulka, kterou Trump ukázal dnes odpoledne v Růžové zahradě, obsahovala součty sazeb, které zahraniční země prý účtují Spojeným státům, ale tyto výpočty zahrnovaly „měnové manipulace a obchodní bariéry“. Není jasné, jak Trumpova administrativa tato procenta vypočítala.
Ekonom z Michiganské univerzity Justin Wolfers tvrdí, že „reciproční“ cla, která Trump zavedl, dají Spojeným státům „nejvyšší celní sazby ze všech průmyslových zemí.“.
Irský vicepremiér a ministr obchodu Simon Harris uvedl, že rozhodnutí uvalit na EU 20% cla je politováníhodné.
Irsko se připravovalo na mnohem horší situaci v podobě možných sektorových cel na farmaceutický sektor poté, co Donald Trump opakovaně prohlásil, že chce americké společnosti jako Pfizer a Johnson and Johnson zpět.
V pondělí se v EU koná summit ministrů obchodu na toto téma.
Svaz výrobců a obchodníků s automobily ve Spojeném království (Society of Motor Manufacturers and Traders) cla rovněž ostře kritizoval.
Generální ředitel Mike Hawes uvedl, že 10% clo, i když je nižší než v jiných zemích, je dalším „hluboce zklamáním a potenciálně škodlivým opatřením“ vedle 25% cla vývozců automobilů, mezi něž patří i výrobci vozu Mini vyráběného BMW v Oxfordu, tváří.
„Tyto celní náklady nemohou výrobci absorbovat, a tak zasáhnou americké spotřebitele, kteří mohou čelit dodatečným nákladům a omezenému výběru ikonických britských značek, zatímco výrobci ve Spojeném království budou možná nuceni přehodnotit výrobu tváří v tvář omezené poptávce. Obchodní diskuse proto musí pokračovat rychlým tempem a my naléhavě vyzýváme všechny strany, aby pokračovaly v jednáních a přinesly řešení, která podpoří zaměstnanost, spotřebitelskou poptávku a hospodářský růst na obou stranách Atlantiku.“
'Prezident riskuje recesi': Demokraté se obořili na Trumpovo oznámení o clech
Přední demokraté kritizují „reciproční cla“ Donalda Trumpa a varují, že poškodí pracující Američany.
„Trumpův krátkozraký celní plán neobnoví americkou výrobu ani nepomůže pracujícím rodinám dostat se dopředu,“ uvedl senátor Ron Wyden z Oregonu. „Je to daň téměř na všechno, co rodiny kupují, aby Trump mohl svým miliardářským přátelům snížit daně.“
„Prezident touto národní daní z prodeje, které říká cla, riskuje recesi - a zároveň si zbytečně znepřátelí naše nejbližší spojence,“ dodal senátor Dick Durbin z Illinois. „Až americké rodiny uvidí, co to udělá s cenami zboží, jako jsou auta, potraviny a benzín, vytvoří to negativní ekonomickou sílu v celé zemi a bude to stát mnoho amerických pracovních míst.“
Orgán zastupující britské výrobní podniky Make UK uvedl, že 10% clo Donalda Trumpa na britský vývoz bude „zničující“ a „je to velkým zklamáním“ vzhledem k vyváženým obchodním vztahům země s USA.
Stephen Phipson, výkonný ředitel Make UK, uvedl, že to bude mít přímý i nepřímý dopad.
„Oznámení amerického prezidenta o zavedení 10% cel na britské zboží vyvážené do Spojených států a 25% cel na britské automobily, ocel a hliník je pro britskou výrobu zničující.
„I bez formální preferenční obchodní dohody se Spojené království a USA po desetiletí těšily vyváženým obchodním vztahům, vzájemné spolupráci a investicím, které napomáhaly vytváření pracovních míst, růstu a společnému úsilí na obou stranách Atlantiku.
„Je velkým zklamáním, že síla těchto vztahů v době, kdy obě země potřebují posílit společný růst, pracovní příležitosti a možnosti inovací, se nerozšiřuje o posílení volného obchodu, spíše naopak, což ve svých důsledcích okamžitě poškodí i americké spotřebitele a ekonomiku.“
V Trumpově celní akci chybí: zmínky o Kanadě a Mexiku
Navzdory opakované kritice Kanady a Mexika, dvou nejbližších obchodních partnerů Spojených států, Donald Trump neoznámil žádná „reciproční cla“ na tyto dvě severoamerické země.
Ani tabulka, kterou prezident během odpoledního ceremoniálu v Růžové zahradě držel v ruce, tyto dvě země nezahrnovala.
Trump zakončil akci exekutivními příkazy o Číně a „recipročních clech
Donald Trump zakončil svou akci „Make America wealthy again“ v Růžové zahradě Bílého domu podpisem dvou exekutivních příkazů.
První z nich uzavírá „mezeru de minimis“ vůči Číně, která této zemi umožňovala vyvážet levné zboží do USA bez placení daní a dovozních cel.
Druhý zavádí prezidentova „reciproční cla“, která, jak prezident vysvětlil, zahrnují 25% clo na všechna dovážená auta a 10% až 49% clo na veškeré zboží dovážené ze zahraničí.
Evropská unie, která čelí 20% clům na veškerý vývoz do USA, bude reagovat až „velmi brzy zítra“, kdy se vyjádří předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Donald Trump prohlásil: „Moji milí Američané, dnes je den osvobození!“
Prezident to řekl účastníkům: „2. duben 2025 si budeme navždy pamatovat jako den znovuzrození amerického průmyslu. Po desetiletí byla naše země drancována, pleněna, znásilňována a pleněna blízkými i vzdálenými národy.“
Prohlásil: „Podepíšu historický exekutivní příkaz, kterým zavedu reciproční cla vůči zemím po celém světě. Reciproční, to znamená, že oni to dělají nám a my jim.“
Trump tvrdil, že Evropská unie nás „okrádá“, když USA účtuje 39% cla. „My jim budeme účtovat 20 %, takže jim v podstatě účtujeme polovinu.“
Donald Trump tvrdí, že jím oznámená cla přinesou „investice ve výši 6 bilionů dolarů“, ale odborníci vysvětlují, že cla ve skutečnosti zaplatí americké podniky a spotřebitelé. Jedná se tak o největší „zvýšení daní“ v historii USA.
Zdroj v angličtině ZDE
Diskuse