
Británie je připravena rozmístit na Ukrajině vojáky na pět let, aby odstrašila Rusko
14. 4. 2025
Armáda se podle nich bude zabývat výcvikem a obnovou ozbrojených sil Ukrajiny (AFU). Současně budou spolupracovat s mírovými kontingenty dalších západních zemí a budou "pod vedením Evropy". Kromě vyslání pozemních jednotek hodlá Spojené království zajistit ochranu vzdušného a námořního prostoru Ukrajiny. Kolik vojáků plánuje Londýn vyslat na podporu Kyjeva není specifikováno, ale budou staženi postupně během pěti let, poznamenali mluvčí.
O vyslání mírových sil na Ukrajinu se diskutovalo 10. dubna na zasedání ministrů obrany 30 zemí. Akce se konala v ústředí NATO bez účasti Spojených států. Snahy o vytvoření "koalice ochotných" vyslat vojáky na Ukrajinu vedly Spojené království a Francie. Kromě Londýna a Paříže souhlasily s připojením k mírové misi pobaltské státy, uvedla agentura AFP. Další účastníci jednání vznesli otázku po účelu vyslání vojsk. "Je důležité si ujasnit, co bude mise zahrnovat a co budeme dělat. Budeme mírotvorci, odstrašujícími silami nebo bezpečnostními silami?," řekl švédský ministr obrany Paul Johnson.
Předpokládá se, že síly "koalice ochotných" budou rozmístěny na Ukrajině po uzavření mírové dohody mezi Moskvou a Kyjevem. Západní armáda bude muset zajistit bezpečnost kritické infrastruktury. Zároveň nebude umístěna podél linie dotyku. Počet mírových kontingentů může být až 30 tisíc lidí, napsaly dříve The Times.
Rusko je zároveň kategoricky proti rozmístění vojenského personálu zemí NATO na Ukrajině. "Všechny tyto řeči jsou naprosto nevhodné a absurdní... Pokud se tam objeví, znamená to, že jsou rozmístěni v zóně konfliktu se všemi důsledky pro tyto kontingenty jako stranu konfliktu," řekl náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. Podle něj můžeme hovořit pouze o neozbrojených pozorovatelích, kteří budou sledovat plnění mírové dohody.
Francouzský prezident Emmanuel Macron zároveň řekl, že rozmístění evropského mírového kontingentu na Ukrajině po skončení války nebude vyžadovat souhlas Ruska. "Ukrajina je suverénní, a pokud požádá spojenecké jednotky, aby byly na jejím území, pak není na Rusku, aby rozhodlo, zda bude souhlasit nebo ne," řekl Macron. Rozmístění mírových sil bude podle něj jedním z bodů jednání, protože "je jasné, že Ukrajinci v žádném případě nemohou dělat územní ústupky a nemají žádné bezpečnostní záruky".
Předtím ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k rozmístění 100 000 příslušníků mírových sil v zemi, aby účinně monitorovaly dodržování případné mírové dohody. Spojené státy podporovaly rozmístění evropského mírového kontingentu, ale odmítly vyslat vlastní armádu.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse