Šéf NATO se obává ruských jaderných zbraní ve vesmíru

14. 4. 2025

čas čtení 2 minuty
"Vývoj jaderných zbraní ve vesmíru je pro Rusko způsobem, jak zlepšit své schopnosti," řekl generální tajemník NATO Mark Rutte pro Welt am Sonntag.

NATO se obává, že Rusko usiluje o rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, což je vývoj, který by mohl ohrozit tisíce satelitů obíhajících kolem Země, které jsou klíčové pro obranu i každodenní život lidí, řekl šéf aliance.

"Jsme si vědomi zpráv, že Rusko zkoumá možnost umístění jaderných zbraní ve vesmíru," řekl generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro německé noviny Welt am Sonntag.

"Vývoj jaderných zbraní ve vesmíru je pro Rusko způsobem, jak zlepšit své schopnosti," řekl Rutte. "Je to velmi znepokojující," zdůraznil.

"Vesmír je také velmi důležitý pro naše odstrašení a obranu – stejně důležitý jako země, moře, vzduch a kybernetický prostor," řekl Rutte. "V posledních letech je vesmír stále přeplněnější, nebezpečnější a nepředvídatelnější. Víme, že konkurence ve vesmíru je nelítostná," řekl.

Pokud by Moskva rozmístila jaderné zbraně ve vesmíru, mohla by ohrozit stovky satelitů, nejen ty, které používá Kyjev a jeho spojenci k obraně Ukrajiny před totální ruskou invazí.

S asi 7 000 satelity, které v současné době obíhají kolem planety, "vesmírné systémy přímo ovlivňují náš způsob života," řekl Rutte, bývalý nizozemský premiér. "Zajišťují například fungování mobilních telefonů, bankovních služeb nebo předpovědi počasí."

V roce 1967 vstoupila v platnost mezinárodní dohoda zabraňující závodům ve zbrojení ve vesmíru, kterou podepsalo 114 zemí včetně Ruska. Přesto to zcela nevylučuje vojenské aktivity ve vesmíru a kritici tvrdí, že nemusí adekvátně řešit nebezpečí, která vyplývají z moderních satelitních systémů.

"Spojenci NATO se přizpůsobují výzvám ve vesmíru, včetně sdílení zpravodajských informací a zřizování národních vesmírných velitelských středisek, ale také vývoje menších satelitů, které jsou manévrovatelnější a lépe chráněné," řekl Rutte.

Zdroj v němčině: ZDE

1
Vytisknout
1017

Diskuse

Obsah vydání | 15. 4. 2025