
Již druhý rok po sobě hrozí Rusku ztráta části úrody kvůli mrazům
14. 4. 2025
Problémy jsou zatím hlavně se zahradníky: Stromům se podařilo rozkvést. Dlouhodobé mrazy však mohou poškodit i úrodu na polích, obává se šéf jedné z farem v regionu: Ozimé plodiny ztrácejí do dubna zimní odolnost, řepka a cukrová řepa umírají při stabilní teplotě pod minus 4 ° C. Po zodpovězení otázky, jak dlouho budou mrazy trvat, bude možné posoudit škody až příští týden, říká.
Zatím jsou hlavní problémy na anektovaném Krymu, kde podle ministra zemědělství Denyse Kraťjuka dubnové mrazy do poloviny týdne poškodily již asi 30 % třešňových a švestkových sadů. Mandloňové sady, broskvové sady a jahodníky byly postiženy přibližně stejným způsobem, dodal.
Krasnodarský kraj se také připravuje na ztrátu části úrody. Škody zatím nejsou příliš velké, protože jižní plodiny - třešně, višně, švestky, kvetly pouze na samém jihu a jabloně, které tvoří 95 % sadů v regionu, ještě nekvetly, řekl 10. dubna Nikolaj Ščerbakov, předseda Asociace rolnických farem regionu. Ozimá úroda je podle něj poškozena "lokálně". Ministerstvo pro mimořádné situace v regionu však oznámilo, že mrazy budou trvat až do konce týdne, což zvyšuje "riziko poškození a úhynu plodin - květů a pestíků ovocných peckovin, jádrovin plodin, teplomilných rostlin," řekl Ščerbakov.
Dokonce i zahradníci ve středním Rusku si začínají dělat starosti. Obávají se opakování loňské situace, kdy jarní mrazy zničily tisíce hektarů sadů v Bělgorodské, Kurské a Voroněžské oblasti, připouští jeden z členů Asociace zahradníků Ruska. Sady třešní, broskví a meruněk vysazené za pomoci státních dotací (1 milion rublů na hektar) zamrzly ze 70-80 % a na některých místech úplně, tvrdí. "Zpočátku jsme očekávali, že k nám mrazy a sníh přijdou na den až dva, nyní se ukazuje, že je to téměř na týden. Takže všichni netrpělivě čekají na předpověď počasí – co se bude dít dál," poznamenává mluvčí.
V loňském roce se zemědělská produkce snížila, a to i v důsledku povětrnostních anomálií, o 3,2 %, včetně rostlinné výroby o 6,5 %. Sklizeň obilí klesla o 13,8 % na 125 milionů tun, slunečnice o 4 %, cukrové řepy o 21 %.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse