Rusko: Státní duma se rozhodla zakazovat zahraniční dětské knihy kvůli "cizím" hodnotám

16. 4. 2025

čas čtení 2 minuty
Ruské děti je třeba chránit před zahraničními knihami s "destruktivní propagandou", řekla v rozhovoru pro Parlamentskuju gazeta předsedkyně Výboru Státní dumy pro rozvoj občanské společnosti Jana Lantratova. Navrhla vytvořit na ministerstvu kultury oddělení, které by bylo zodpovědné za cenzuru: "zabývalo by se zkoumáním a rozvojem doporučení pro vydavatele". "Více než polovina populárních knih pro děti jsou překlady západních autorů, kteří často nesou hodnoty, které jsou nám cizí... Domníváme se, že je to ministerstvo kultury, které by mělo kontrolovat obsah dětských knih, jejich ideologickou složku," uvedla Lantratova.

Zahraniční literatura podle náměstkyně "vštěpuje antivlastenectví", "změnu společenských rolí", "antimateřství a nechuť k rodičům", zejména učí "chlapce, aby nebyli hrdiny, a dívky přílišné nezávislosti a popření tradičních hodnot". Jako příklad uvedla knihu "Voják", kde armáda "není prezentována jako obránce vlasti, ale jako nesmyslná vražedná zbraň", a dílo "Toxičtí rodiče". Náměstkyni se také nelíbí, že zahraniční autoři kážou individualismus. "Dětem je od útlého věku vštěpována myšlenka žít jen pro sebe, bez ohledu na druhé... Knihy jako Beruška vštěpují dítěti pocit zbytečnosti v rodině, nahrazují realitu fantazií," uvedla Lantratova.

Kromě zavedení cenzury náměstkyně navrhla také trestat vydavatele za destruktivní obsah. Podle ní by odpovědnost měla být stejná jako odpovědnost internetových platforem. Kromě toho chce Lantratova zavázat knihkupectví k tomu, aby vyčlenila alespoň 30 % regálů pro domácí literaturu. Dalším opatřením jsou daňové úlevy na "neprodané produkty" pro vydavatele knih ruských autorů. Náměstkyně dodala, že vše nahlásila ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ve Státní radě a ten pověřil Státní dumu, aby záležitost vyřešila. Poslanci nyní hledají mechanismy, jak tyto návrhy implementovat.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1369

Diskuse

Obsah vydání | 17. 4. 2025