Súdán: EU a Velká Británie přislíbily na londýnské konferenci pomoc v podobě milionů dolarů

16. 4. 2025

čas čtení 6 minut
Diplomaté se sešli, aby zorganizovali pomoc a diskutovali o tom, jak pomoci ukončit násilí a utrpení v Súdánu po dvou letech občanské války. Polovojenské RSF mezitím uvedly, že sestavují novou konkurenční vládu, píší Rana Taha, Kalika Mehta a Srinivas Mazumdaru.

Evropská unie a Británie v úterý přislíbily stovky milionů dolarů na zmírnění utrpení v Súdánu u příležitosti druhého výročí občanské války v zemi.

Od roku 2023 zemřely desítky tisíc lidí, 14 milionů lidí bylo vysídleno a velké části země byly uvrženy do hladomoru.

Vysocí diplomaté a humanitární úředníci z Velké Británie, Německa, Francie, Evropské unie a Africké unie se sešli na jednodenní konferenci pořádané v Londýně, kde vyzvali k okamžitému zastavení nepřátelských akcí.

EU a její členské státy přislíbily na rok 2025 pomoc ve výši 522 milionů eur (590 milionů dolarů).

Co řekli diplomaté?

Nicméně německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková na konferenci řekla, že "žádné množství humanitární pomoci nebude dostatečné, pokud bude tato válka pokračovat".

Mezitím Spojené království oznámilo finanční prostředky ve výši 120 milionů liber (141 milionů eur) na nadcházející rok na dodávky potravin pro 650 000 lidí v Súdánu, protože válka rozpoutala rozsáhlý hladomor.

Britský ministr zahraničí David Lammy připustil, že dosažení míru si vyžádá čas, obnovení mezinárodního úsilí a "trpělivou diplomacii".

Lammy řekl delegátům, že "mnozí se vzdali Súdánu" a připustili, že pokračující konflikt je nevyhnutelný.

Řekl, že nedostatek politické vůle je největší překážkou míru.

"Musíme přesvědčit válčící strany, aby chránily civilisty, aby pustily pomoc do země a po celé zemi a aby dal mír na první místo," dodal Lammy.

Mezi účastníky byli představitelé západních zemí, mezinárodních institucí a sousedů Súdánu, ale nebyli přítomni žádní zástupci ze Súdánu.

Polovojenské RSF oznamují konkurenční vládu

Mezitím v Súdánu polovojenská organizace Síly rychlé podpory (RSF), která je zapletena do boje o moc se súdánskou armádou, oznámila vytvoření konkurenční vlády.

Vůdce RSF Muhammad Hamdan Dagalo u příležitosti druhého výročí vypuknutí občanské války v prohlášení na Telegramu uvedl: "U příležitosti tohoto výročí hrdě vyhlašujeme založení vlády míru a jednoty, široké koalice, která odráží skutečnou tvář Súdánu."

Nová "vláda" by podle tohoto prohlášení byla federální, necentralizovaná s "jednotnou, profesionální, apolitickou armádou" s personálem ze všech různých provincií. Jeho součástí by byla také prezidentská rada složená z 15 členů vybraných ze všech provincií.

Dagalo slíbil, že nový úřad bude poskytovat základní služby, "vzdělání, zdravotnictví a spravedlnost", a to nejen v oblastech pod kontrolou RSF, ale po celé zemi.

Súdánská armáda i RSF byly obviněny z válečných zločinů.

Proč v Súdánu vypukla občanská válka?

Občanská válka v Súdánu vypukla 15. dubna 2023 v Chartúmu a od té doby se rozšířila po celé zemi a uvrhla třetí největší africký národ do humanitární krize.

Konflikt vyplynul z mocenského boje mezi šéfem armády Abd al-Fattáhem Burhánem a vůdcem RSF Dagalem.

Dagalo a Burhan se již dříve dělili o moc po vojenském převratu v roce 2021, který svrhl přechodnou vládu dosazenou po svržení dlouholetého vůdce Umara al-Bašíra v roce 2019.

Vztahy mezi oběma siláky se však zhoršily, což vyvolalo konflikt.

RSF mají kořeny v Dárfúru a kontrolují většinu jeho území, stejně jako části jihu Súdánu.

Armáda minulý měsíc dobyla zpět hlavní město Chartúm a drží si nadvládu na východě i severu, takže země je v podstatě rozdělena na dvě části.

Občanská válka způsobila masivní humanitární krizi

Dallia Abdalmonajmová, súdánská politická komentátorka, která uprchla před násilím, řekla DW, že súdánská občanská válka je nyní "největší a nejhorší humanitární krizí" na světě.

"Čím déle tato válka pokračuje, tím horší je situace, a to nejen politicky nebo vojensky, ale ještě více pro civilisty," řekla.

Abdalmonajmová dodala, že "se dělá velmi málo pro nalezení způsobu, jak ukončit tuto válku nebo alespoň dosáhnout příměří".

Šéfka Mezinárodního výboru Červeného kříže Mirjana Spoljaric uvedla, že dva roky "ničivé války" v Súdánu zanechaly civilisty "uvězněné v neúprosné noční můře smrti a destrukce".

Vyzvala všechny strany, aby "podnikly konkrétní kroky" k ochraně civilistů.

Před konferencí Baerbocková přislíbila humanitární pomoc ve výši 125 milionů eur (142 milionů dolarů), aby umožnila mezinárodním a místním humanitárním organizacím dodávat naléhavě potřebné potraviny a léky lidem v nouzi.

Konflikt nazvala "největší humanitární katastrofou naší doby".

Komisař Africké unie pro politické záležitosti Bankole Adeoye uvedl: "Dosažení míru v Súdánu závisí na tom, zda si vážíme každého hlasu a každého, kdo hraje roli při budování prosperujícího Súdánu."

Odhaduje se, že bylo zabito nejméně 20 000 lidí, ale počet obětí bude pravděpodobně mnohem vyšší. Sexuální násilí je na denním pořádku a odhaduje se, že přibližně 12 milionů žen a dívek je ohroženo genderově podmíněným násilím.

Občanská válka také vyvolala největší krizi vysídlení na světě, kdy bylo asi 13 milionů lidí vysídleno do uprchlických táborů a sousedních zemí.

Světový potravinový program uvádí, že téměř 25 milionů lidí – polovina súdánské populace – čelí extrémnímu hladu.

Rostou také obavy, že se konflikt přelije přes súdánské hranice a vyvolá napětí a nestabilitu v celém regionu.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1266

Diskuse

Obsah vydání | 17. 4. 2025