
Evropská unie se připravuje na ukončení posledních dlouhodobých kontraktů na ruský plyn
16. 4. 2025
Evropská komise analyzuje smlouvy a možnost vyhlášení vyšší moci, což umožní dovozcům vzdát se svých závazků bez placení dalších poplatků, řekli novinám tři úředníci EU obeznámení s plánem. "Pokud je celá myšlenka neplatit Rusku, pak by [vyplácení kompenzací] tento cíl podkopalo," vysvětlil jeden z nich.
Právníci EK zkoumají tyto právní možnosti jako součást plánu, jak se do roku 2027 zcela zbavit bloku nákupů ruských energetických zdrojů. Nyní je oznámení naplánováno na 6. května, uvádí informované zdroje: Podle nich může EK navrhnout i obchodní opatření, jako jsou kvóty nebo cla; právní kroky pro realizaci balíčku opatření budou představeny později.
Podle Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší zaplatila EU mezi únorem 2024 a únorem 2025 Rusku 21,9 miliardy eur za plyn a ropu. Dovoz pohonných hmot Gazpromu se během války snížil asi třikrát a LNG, který dodává především Novatek, se zvýšil o 60 %. V loňském roce podle Evropské komise a LSEG zajišťoval ruský plyn 18,8 % dovozu do EU: 11,4 % plynovody a 7,4 % ve zkapalněné formě; v předválečném roce 2021 činil podíl Ruska 40 %.
Hlavními dovozními centry ruského LNG jsou přístavy Francie, Španělska a Belgie. Projekt LNG Jamal společnosti Novatek má smlouvy s některými z největších energetických společností v EU, včetně společností Shell a Naturgy. Potíž pro právníky ES spočívá v tom, že smluvní podmínky jsou důvěrné a zpravidla se od sebe liší. Podle jednoho ze zástupců EU nemusí být válka na Ukrajině z právního hlediska dostatečným důvodem pro vyhlášení vyšší moci.
Příprava plánu na zbavení se ruských uhlovodíků se časově shoduje s obchodní válkou, kterou zahájil Donald Trump a která nutí EU aktivně hledat způsoby vyjednávání s Washingtonem. Jednou z možností, jak čelit celnímu tlaku amerických úřadů, může být dohoda o zvýšení nákupů amerického LNG. Ale řada účastníků průmyslu, jako je generální ředitel TotalEnergies Patrick Pouyanné, naléhá na Evropu, aby se nestala příliš závislou na americkém plynu. Někteří se dokonce domnívají, že je možné vyrovnat evropský trh s plynem částečným návratem ruského paliva.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse