Jak si Češi neváží svých hrdinů
6. 12. 2013 / Karel Dolejší
Polsko udělilo zesnulé Natalii Gorbaněvské, která v roce 1968 protestovala na Rudém náměstí proti okupaci Českoslovens...30. 11. 2013 / Tomáš Koloc
V pátek 29. listopadu zemřela ve věku 77 let Natalja Gorbaněvská, jedna z "Osmi statečných", kteří se 25. srpna 1968 sešli na moskevském Rudém náměstí, aby demonstrovali proti vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy (pod vedením SSSR) do Československa.
Ostatní tuto pětiminutovou demonstraci s transparenty typu "Za vaši i naši svobodu" (poté byla rozprášena KGB) zaplatili vězením a tábory nucených prací. Tehdejší knihovnice, vydavatelka samizdatového časopisu "Kronika běžných událostí" a čerstvá matka Natalja Gorbaněvská byla jednou z těch, kteří se dostali do brežněvovské "psychušky", kde byla po tři roky vystavena mimo jiné kruté spánkové deprivaci a užívání psychiku ničících hypnotik. Poté si s ní režim (který byl mj. díky helsinským smlouvám dodržovat alespoň zdání liberálnějšího zacházení) poradil jako s mnoha jinými (např. s A. I. Solženicynem); 17. prosince 1975 se vystěhovala do Francie. V knižním rozhovoru Petra Kotyka s manželi Tigridovými Mně se nestýskalo (2010) vzpomíná Ivana Tigridová, že okamžitě po zprávě o příchodu NG do Paříže poslala Gorbaněvské telegram s dotazem, co pro ni může udělat. Okamžitá odpověď zněla: Co mohu udělat já pro vás? Tak začala dlouholetá spolupráce těchto dvou žen na poli boje za lidská práva. Natalja Gorbaněvská napsala i řadu knih, které vycházejí ze zkušenosti legendární demonstrace, a věcí, které po ní následovaly, z nichž nejznámější je Poledne (česky: Torst 2008).
S NG jsem se osobně potkal 6. listopadu 2010 v Bratislavě na konferenci Středoevropské fórum, jehož hostem byl i další moskevský demonstrant z 25. srpna Viktor Fajnberg, který v anglické emigraci založil organizaci CAPA (= Campaign Against Psychiatric Abuse for political purposes), která se po léta snažila, aby sovětskými vědci vynalezená medicinská diagnóza "plíživá schizofrenie", popisovaná jako první fáze schizofrenie, v níž člověk údajně "neuznává svrchovanost státu" (která se později hodila NEJEN sovětskému režimu), byla vymazána ze světových učebnic psychiatrie. Moderátorka Irena Brežná tehdy představení těchto dvou statečných zakončila: "Dodnes bojují proti politické nespravedlnosti a vulgaritě konzumu." Protože Natalja Gorbaněvská byla mimo jiné také básnířkou, přednesla před třemi lety v Bratislavě spolu s herečkou Zuzanou Fialovou (jíž se později stala Moskva též osudnou, když byla zraněna při atentátu na tamní letiště Domodědovo) svou báseň, v níž zachytila vzpomínku na onen osudný den roku 1968, a vše, co po něm následovalo. "Dvorní překladatel" tvorby Natalje Gorbaněvské do češtiny, pan Milan Dvořák, mi dnes ráno telefonicky s velkou radostí poskytl povolení k publikaci svého překladu básně do českého jazyka.
Diskuse