Rusko: Nenecháme bez povšimnutí žádost krymského premiéra o pomoc

1. 3. 2014

čas čtení 1 minuta

Možnost otevřené vojenské intervence Ruska na Krymu v sobotu výrazně vzrostla poté, co nový premiér tohoto ukrajinského regionu požádal Vladimíra Putina o pomoc a zdroj v Kremlu uvedl, že "nenechá tuto žádost bez povšimnutí". Sergej Aksenov, proruský premiér regionu, požádal Moskvu o pomoc při udržování zákona a pořádku a tvrdil, že má plnou kontrolu nad armádou, policií a dalšími bezpečnostními službami.

Ruské ministerstvo zahraničí reagovalo, že je "nesmírně znepokojeno" nedávným vývojem na Krym, který prý potvrzuje touhu kyjevských politiků destabilizovat situaci na tomto poloostrově.

Ruské ministerstvo zahraničí také obvinilo prokyjevské ozbrojence, že se pokusili okupovat ústředí ministerstva vnitra v tomto regionu, a tvrdilo, že došlo k několika zraněním.

"V Rusku jsme nesmírně znepokojení nedávným vývojem na Krymu," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. "Jsme přesvědčeni, že je nesmírně neodpovědné dál vyvíjet nátlak na už tak napjatou situaci na Krymu."

V eskalující válce slov mezi Kyjevem a Moskvou obvinil ukrajinský ministr obrany (z neofašistické strany Svoboda) Ihor Tenyukh Rusko, že "nedávno" přesunulo na Ukrajinu dalších 6000 osob vojenského personálu a že ukrajinská armáda je na Krymu ve stavu nejvyšší pohotovosti.

Rusko má na Krymu strategickou námořní základnu, kterou si pronajímá od Ukrajiny. Ruští činitelé v pátek tvrdili, že se vojenské přesuny v regionu konají v rámci platné nájemní smlouvy o základně, což Kyjev popřel.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
5714

Diskuse

Obsah vydání | 28. 2. 2014