USA ani NATO nejsou připraveny čelit ruské invazi na Ukrajinu

28. 2. 2014

Ani USA, ani NATO nemají podrobné plány pro případ vojenského vměšování Ruska do ukrajinských záležitostí na Krymském poloostrově, informuje s odvoláním na Reuters ruský liberální list Nězavisimaja gazeta. Ruský prezident ve středu uvedl do pohotovosti 150 000 vojáků v Západním a Centrálním vojenském okruhu (=počet, který Američané použili k okupaci Iráku) a byly zaznamenány pohyby vojsk těsně u hranice i přímo na Krymu.

Generál letectva Philip Breedlove, který velí silám NATO v Evropě, v rozhovoru pro Reuters a Wall Street Journal prohlásil, že Aliance v souvislosti s událostmi na Ukrajině nepřijala žádná zvláštní opatření a spoléhá na mírové řešení. Generál vyjádřil nad situací na Ukrajině znepokojení, zabývá se však "důležitějšími" záležitostmi.

Britský premiér David Cameron také včera vyjádřil znepokojení a vyzval Rusko, aby v souladu s Budapešťským memorandem respektovalo územní celistvost Ukrajiny. V podobném duchu se dříve vyjádřil americký ministr obrany Chuck Hagel.

Centrem napětí je v tuto chvíli především Krym, kde má Ruská federace pronajatý strategicky důležitý vojenský přístav Sevastopol. Kromě posádek lodí se zde v danou chvíli nachází brigáda námořní pěchoty a další speciální prapor námořní pěchoty určený pro "protiteroristický boj".

Podrobnosti v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
10168

Diskuse

Obsah vydání | 28. 2. 2014