Orbánův plot na srbsko-maďarské hranici nefunguje

Zoufalí uprchlíci se stejně dostávají do Maďarska

27. 8. 2015

Maďarsko se stalo novým ohniskem evropské uprchlické krize. Přijíždí tam nyní denně více než 2000 osob, většinou uprchlíků ze Sýrie a z Afghánistánu. V úterý zatkla maďarská policie 2330 osob, většinou Syřany, Afghánce a Pákistánce, z nichž bylo 555 osob děti.

Pohraniční plot Viktora Orbána uprchlíky nezadrží a začíná být považován za jeden z řady nepraktických, ale vychloubačných projektů maďarského premiéra. Populistická Orbánova vláda vydala 100 milionů euro na vybudování čtyřmetrového plotu z žiletkového drátu a zahájila protiuprchlickou billboardovou kampaň, která má uprchlíky přesvědčit, aby nechodili do Maďarska.

Jenže plot měl opačný efekt. Naopak začalo přicházet ještě víc uprchlíků než dosud. V časných ranních hodinách ve středu ráno do něj stovky lidí udělaly díry štípacími kleštěmi. Jiní použili přikrývky nebo spací pytle, jimiž plot zakryli a přeskočili na druhou stranu.

Orbán je obviňován, že přebírá politický program ultrapravicové strany Jobbik. Ve středu použila maďarská policie slzný plyn proti uprchlíkům u jednoho registračního střediska. Několik stovek Afghánců tam protestovalo proti zdlouhavé registrační proceduře a odebírání otisků prstů, ve středisku, kde jsou lidé zadržováni po dobu 36 hodin, než jsou dopraveni do jiného střediska v Maďarsku.

Balázs Szalai z organizace Migszol Szeged, která pomáhá uprchlíkům, si stěžoval, že maďarská policie je zahlcena a nekoordinována, takže většinu humanitární práce musí dělat občanský sektor. Szalai zdůraznil, že plot je zbytečný: "Neměli by stavět plot a organizovat billboardové kampaně. Měli by používat zdrojů k zvládnutí situace, jako budování malých táborů, aby děte, nehrozilo riziko, že proti nim bude použit slzný plyn."

Studentka medicíny z Teheránu Leila Mirzaei pomáhá v středisku pomoci pro uprchlíky Migszol uprchlíky léčit a překládá jim. "Nejčastější jsou abscesy způsobené zvířecím či hmyzím kousnutím. Také je lidem často špatně od žaludku a mají chřipky. Děti mívají často horečku." Mirzaei platí za léky pro uprchlíky z vlastní kapsy.

Navzdory překážkám uprchlíci dál přicházejí. Jusef Maen, 37, šel pěšky směrem na sever podél železniční trati do Maďarska s manželkou a dětmi ve věku tří a čtyř let. Řekl: "Cestovali jsme z Homsu v Sýrii do Damašku, pak Kalmymnos, Atény, Makedonie a Srbsko. Použili jsme letadlo, vlak, pěší chůzi, autobus a taxík. Vydal jsem 9000 dolarů a teď už nemám nic." Pokrčí rameny, řekne "Allah" a rukou ukáže k nebi.

Kompletní článek v angličtině ZDE

0
Vytisknout
4130

Diskuse

Obsah vydání | 28. 8. 2015