Británie v chaosu: David Davies, vyjednavač britské vlády pro brexit, odstoupil
9. 7. 2018
/
Jan Čulík
čas čtení
4 minuty
Po pátečním celodenním jednání v letním sídle britských premiérů v
Chequers se Therese Mayové podařilo přimět členy její vlády, aby přijali
složitý, a pro Brusel zřejmě neakceptovatelný plán tzv. "mékkého
brexitu", kdy by Británie dále respektovala jurisdikci Evropského
soudního dvora a britské výrobky by komplikovanou cestou měly i nadále
přístup na evropský trh (nikoliv však britské služby, a britskou
ekonomiku z 80 procent tvoří služby). Komentátoři poukázali na to, že
fundamentalističtí stoupenci brexitu v britské vládě se v pátek zřejmě
nevzbouřili, protože očekávají, že dohodnutá strategie bude stejně
odmítnuta Bruselem, a tak dojde k drsnému vypadnutí Británie z Evropské
unie, což oni chtějí.
Drsné vypadnutí Británie z Evropské unie by bylo katastrofou pro většinu britských podniků a nadnárodní společnosti v Británii už signalizují, že se připravují přesunout své provozy z Británie do členských zemí EU. Mimo jiné by bylo obrovským problémem pro britský automobilový průmysl, protože na to, aby se nějaký výrobek mohl po světě prodávat jako evropský, musí se z 55 procent skládat ze součástek vyrobených v EU, a po odchodu Británie z EU už britské součástky za evropské považovány nebudou.
Evropská unie, která je nyní v ohrožení od populistů ve středovýchodní Evropě, si nemůže dovolit nechat si rozmělnit volný evropský trh, který je jedním z největších úspěchů EU. Brusel bude zřejmě trvat na tom, že pokud chce Británie přístup na jednotný evropský trh, musí respektovat čtyři evropské svobody, tedy i volný pohyb obyvatelstva. Ten, kupodivu, jako kdysi východoevropští komunisté, chce Británie zakázat.
Jinými slovy, celá brexitová strategie Theresy Mayové je naprosto nerealistická a tato žena se zoufale snaží řešit rozkol ve své Konzervativní straně ohledně Evropy, který se z ní rozšířil do celé anglické (nikoliv skotské, velšské či severoirské) společnosti a drsně ohrožuje ekonomickou a politickou budoucnost Británie.
Je jasné, že v současnosti, v době velkých ekonomických celků, nemá šedesátimilionová Británie proti Číně, EU či Spojeným státům naprosto šanci.
V pondělí ráno se situace dále ještě zkompolikovala, protože hlavní vyjednavač Theresy Mayové pro brexit, fundamentalista David Davis, oznámil, že ze své funkce odchází.
K tomu poznamenal v britském rozhlase v pondělí ráno právník Keith Starmer, stínový labouristický ministr pro brexit, že rezignace Davida Davise je "obrovskou ranou" pro Mayovou a že je v jejím důsledku "tvrdý brexit",tedy vypadnutí Británie z EU, daleko pravděpodobnější:
"Ministr pro brexit rezignoval a tím vlastně vyjádřil nedůvěru premiérce. To ji vrhá do dalšího chaosu. Odhaluje to, co je už dlouho podstatou tohoto problému: obrovský konflikt ve vládě mezi těmi, kdo chtějí zůstat ekonomicky blízko Evropské unii, a těmi, kteří chtějí roztrhat ekonomický model, který používáme už dlouhá desetiletí."
Potíž je, že šéf britské Labouristické strany Jeremy Corbyn je socialistický fundamentalista, který považuje Evropskou unii za kapitalistické spiknutí, a tedy také podporuje brexit. Labouristická strana nefunguje v Británii efektivně jako opozice proti brexitu.
V zemi je obrovský konflikt mezi mladšími občany a důchodci. Důchodci, zejména v Anglii, hlasovali pro brexit, mladí lidé se považují za Evropany a zastávají důrazně názor, že angličtí důchodci hlasováním pro brexit jim zničili život.
Proti brexitu hlasovalo i Skotsko a Severní Irsko. V Severním Irsku zůstává neřešený problém hranice mezi touto provincií a Irskou republikou. Odchod Británie z EU by znamenal, že by mezi Severním Irskem a Irskou republikou musela znovu vzniknout pevná hranice. To by bylo porušením dohody z devadesátých let, která vedla k ukončení severoirského terorismu, a zřejmě byl znovu vznikl severoirský terorismus. Londýnská vláda nemá pro severoirskou hranici žádné řešení.
Podrobnosti v angličtině ZDE
10523
Diskuse