
Stonehenge: Původ těch, kdo postavili světově proslulý monument, odhalil průlomový výzkum
3. 8. 2018
Nová studie poprvé odhaluje, kdo postavil slavnou britskou neolitickou památku Stonehenge.
Komplexní testy provedené na 25 neolitických lidech pohřbených v době stavby nebo po ní zjistily, že 10 z nich nežilo nikde poblíž Stonehenge, ale v západní Británii, a polovina z nich navíc potenciálně přišla z jihozápadního Walesu (odkud pocházejí nejstarší monolity Stonehenge).
Dalších 15 může pocházet přímo z Wiltshire, nebo může jít o děti jiných potomků migrantů ze západu. Všechny ostatky prošly kremací.
Až dosud se mělo za to, že není možno ze spálených kostí zjistit původ zemřelého - ale nedávný výzkum belgického vědce Christophe Snoecka ze Svobodné univerzity v Bruselu na Oxfordu odhalil, že kremace ve skutečnosti krystalizuje strukturu kosti a brání tomu, aby izotop klíčový pro určení původu byl kontaminován izotopickými signály z okolní půdy.
Kremované ostatky 10 osob západobritského původu ze Stonehenge byly postupně pohřbeny v období mezi 33. a 28. stoletím př.n.l.
Polovina z nich (vesměs z 33. až 30. století) zřejmě pochází ze západního Walesu, zatímco ostatní (vesměs z 30. až 28. století) patrně souvisí s místy, která leží mezi západním Walesem a Gloucestershire. Je pravděpodobné, že šlo o přibližně rovnoměrnou směsici žen a mužů s vysokým společenským postavením.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse