USA obnovují sankce proti Íránu. Osmi zemím zatím dovolí dál nakupovat ropu
5. 11. 2018
čas čtení
1 minuta
USA připíšou na černou listinu 700 jednotlivců a entit v rámci tlaku na obnovení sankcí proti Íránu - a snah vyvinout tlak na bankovní síť SWIFT, aby odřízla Teherán od svých služeb.
Avšak osm zemí bude moci i po dnešku, kdy sankce vstoupí v platnost, v menší míře nadále importovat íránskou ropu, aby zabránily tenzím na světových ropných trzích.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že jde o osm států s výjimkou, zatímco další představitelé identifikovali Itálii, Indii, Japonsko a Jižní Koreu s dočasným povolením dovážet íránské ropné produkty, pokud poté takové importy ukončí. Další výjimky mají podle vlastního vyjádření Turecko a Irák. Další dvě země s výjimkami zatím identifikovány nebyly.
Americké ministerstvo financí bude také žádat globální bankovní síť SWIFT, aby přestala obsluhovat íránský bankovní průmysl kvůli údajné íránské podpoře terorismu.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
8578
Diskuse