Zavedené představy o "moderním válčení" jsou mylné:

Zpátky v sedle. Návrat pilotovaných špionážních letounů

8. 4. 2019

čas čtení 3 minuty
S růstem napětí mezi Východem a Západem přichází renesance pilotovaných špionážních letadel, která se vzpírají obecnému trendu k přechodu na létající zařízení bez osádky (UAVs, "drony"). Po sestřelení letounu U-2 pilota Garryho Powerse nad SSSR v roce 1960 se objevil trend přechodu k nepilotovaným zařízením, který ještě zesílil v 90. letech 20. století s šířením bezpilotních prostředků. Ty se staly ikonou americké "globální války proti terorismu", napsal Tim Ripley.


Nicméně zpravodajští profesionálové v USA a dalších zemích upozorňují, že streamování videa z UAV v reálném čase rozhodně neplní všechny zpravodajské požadavky. V březnu 2014, když ruské jednotky převzaly kontrolu nad Krymem, se náhle objevil požadavek na mnoho různorodých typů zpravodajských produktů. Prakticky přes noc chtěli špičkoví západní politici vědět, kde se nacházejí ruské tanky, taktické balistické rakety, systémy protivzdušné obrany, stíhačky, bojová plavidla a ponorky. V důsledku toho byla opět povolána pilotovaná průzkumná letadla.

Mimochodem, pilotované průzkumné letouny po roce 1989 nepřestaly existovat. Místo toho stále častěji dostávaly úkoly v oblasti taktického průzkumu na podporu jednotek provádějících protipovstalecké operace. S využitím kamer pro elektrooptické zobrazování, senzorů SIGINT (elektronického průzkumu), radarů se syntetickou aperturou k získání trojrozměrných obrazů cílů skrytých za listím nebo kamuflážními sítěmi a indikátorů pohybu na zemi (GMTI) se průzkumné letouny soustředily na vyhledávání a identifikaci zájmových osob nebo vojenského vybavení nestátních aktérů.

Po Krymské krizi se klíčovou prioritou USA, NATO a dalších západních zpravodajských agentur stala pomoc při vytvoření detailního zpravodajského obrázku nového strategického soupeře - Ruska. Ve výsledku bylo třeba oprášit staré techniky sběru zpravodajských informací a udělat je relevantními pro nové scénáře a hrozby.

Obnovená priorita strategického zpravodajství o ruské vojenské síle znamenala, že zpravodajské agentury toho musely mnoho dohnat. Práce na monitorování struktury ruských leteckých, pozemních, námořních a protivzdušných sil, zejména jejich elektronických emisí, byly zanedbávány. Navíc technické shromažďování zpravodajských informací o výkonech ruského konvenčního vojenského vybavení bylo oslabeno, neboť se nepředpokládalo, že by takové informace byly znovu třeba.

A co je nejdůležitější, připustilo se, aby varovné zpravodajské procedury NATO, které tvořily jádro operací během studené války, zanikly. Procedury byly založeny na sběru a analýze zpravodajských indikátorů mobilizace Varšavské smlouvy a měly rychle předat vitální informace nejvyššímu vojenskému a politickému vedení NATO.

Vznikající hrozby překvapujícího útoku ve formě hybridní války, na jejichž čele by stály ruské jednotky zvláštního určení, proti členům NATO ve Východní Evropě znamenají, že existuje urgentní potřeba vzkřísit v alianci "varovné a poplašné" zpravodajství.

Ačkoliv satelity a bezpilotní prostředky mohou udělat značný díl této práce, neznamenají odpověď na každý zpravodajský požadavek. To vyústilo v požadavek, aby díry zalátaly pilotované průzkumné lety.

Nová pilotovaná průzkumná kampaň je velmi citlivá - politicky i vojensky - takže je zahalena tajemstvím a USA, Británie a NATO o ní nebudou veřejně debatovat.

Podrobnosti v angličtině: (pdf) ZDE

0
Vytisknout
5414

Diskuse

Obsah vydání | 11. 4. 2019