Ideologická bitva o minulost -- bariéra pro hledání alternativ v České republice

27. 7. 2012 / Ilona Švihlíková

čas čtení 6 minut

(Upravený příspěvek přednesený v rámci Letní univerzity Evropské levice, Portaria, Řecko)

Proces politické a ekonomické transformace zemí střední a východní Evropy nabízí vynikající příležitost analyzovat systémovou změnu a využití historického revizionismu.

Transformační proces zemí východního bloku byl nesmírně důležitý a to nejen pro ně. Výběr vlastní transformační cesty byl dosti omezen. Washingtonský konsenzus jako soubor jediných správných neoliberálních politik byl aplikován ve všech zemích (byť s různou intenzitou) a s nejhoršími dopady v Rusku. Země střední a východní Evropy se staly laboratoří pro velký neoliberální experiment po té, co si -- kvůli dluhové krizi -- neoliberálním šokem prošly již některé země Latinské Ameriky (např. Venezuela). Nelze zde rozebírat všechny dopady Washingtonského konsenzu, ale jedním z nejdůležitějších je bezesporu cílené oslabení státu. Toto oslabení bylo jak praktické, tak i ideologické (stát jako špatný vlastník a hospodář). Ve stejné době např. čínská ekonomika šla zcela jinou cestou.

Faustovská nabídka

27. 7. 2012 / Stanislav A. Hošek

čas čtení 12 minut

Volba prezidenta všemi občany je úlitbou, kterou mocenská vrstva blahosklonně poskytla veřejnosti, protože proces voleb má již dokonale propracován, aby v něm vždycky prosadila své zájmy. V zastupitelské demokracii parlamentní formy je navíc doslova nadbytečným aktem zatěžujícím rozpočet, takže je v mých očích podivné, že byla uzákoněna právě za vlády rozpočtového "skotství". Základním rysem tohoto způsobu volby prezidenta je, že se v ní objeví kandidáti, kteří by v minulém způsobu volby nepřicházeli vůbec v úvahu. V nedávné době mne zaujali dva z nich.

Premiér Cameron se omluvil Severní Koreji

27. 7. 2012

čas čtení < 1 minuta

Na Olympijských hrách v Londýně omylem vyvěsili britští činitelé pro severokorejský tým jihokorejskou vlajku, premiér David Cameron se za to Severní Koreji omluvil. Čína protestovala, že v Londýně na Regent Street byla omylem vyvěšena jménem Číny vlajka Tchajwanu, který Čína neuznává. Činitelé z Ukrajiny a Arménie zuří, protože podle informací na internetových stránkách Olympijských her jsou obě země stále ještě součástí Sovětského svazu. Británie si hraje na světovou velmoc, ale nedokáže dát dohromady základní informace o jiných zemích.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozum zvítězil: Paul Chambers po dvou letech shledán nevinným

27. 7. 2012

čas čtení 1 minuta

Britský Nejvyšší soud po dvou letech shledal nevinným účetního odborníka Paula Chamberse (27), který v lednu 2010, uprostřed tehdejší sněhové "kalamity" v Británii poslal twitterem následující výrok: "Blbé letiště v Nottinghamu je uzavřeno. Máte asi tak týden na to, abyste se dali dohromady, jinak to letiště vyhodím do povětří!" ZDE ZDE

Chambers, žijící v Severním Irsku, měl koupenou letenku na tu dobu k návštěvě své dívky. Původně byl Chambers za tento veřejný výrok na twitteru odsouzen k pokutě 1000 liber. Vždycky se hájil, že mu připadá nemožné, že by tento výrok mohl kdokoliv považovat za vážnou teroristickou hrozbu, avšak britské soudy byly původně jiného názoru.

Poté, co byl nyní Chambers shledán nevinným, jeho stoupenci obvinili britskou prokuraturu z plýtvání veřejných prostředků. Časopis Index on Censorship, který háji svobodu projevu, rozhodnutí Nejvyššího soudu přivítal. "Je to důležité rozhodnutí pro svobodu projevu na internetu, uvedla mluvčí časopisu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27928

Ještě několik dalších neinformovaných fotografických dojmů z Los Angeles

27. 7. 2012

čas čtení < 1 minuta

< Billboard v metru: Na kouření se málokdy umírá rychle, a nikdy to není bezbolestné.

viděno očima Jana Čulíka.

Konečně jsme v centru města našli pár budov, které měly víc pater než jedno. A pořád spoustu květin. A hlavní železniční nádraží, které vypadá jako mexický kostel. Budvar se smí v Americe prodávat jen pod názvem Czechvar. Děsí vás rakovina z kouření?

FOTOGALERIE

PŘEDCHOZÍ FOTOGALERIE

PŘEDCHOZÍ FOTOGALERIE

PŘEDCHOZÍ FOTOGALERIE

O sucháncích na filmových festivalech

27. 7. 2012 / Alex Koenigsmark

čas čtení 3 minuty

Vzpomínáte, jak kdysi musel ministr školství, později bankéř či co Pilip vyměnit služební Kia Sportage, jež směl používat soukromě (doufám, že tato neslušnost mezi tím ministerstva opustila) už po roce, jelikož mělo zničený interiér? S dětskou nevinností a samozřejmostí pravil, že vyměnit to auto bylo nezbytné, neboť jeho psi roztrhali packami sedadla. Ohlasy byly už tehdy různé, nikoho však nenapadlo napsat, že to auto, resp. opravu měl Pilip zaplatit. Vůz byl -- o správnosti či nesprávnosti toho nepíšeme -- propůjčen jemu, nikoliv rotvajlerům. Jeho spoluvěrci argumentovali tím, že Kia zase není tak drahé auto. Dávno, dávno již tomu... A teď se psalo a zase přestalo psát, o tom suchánkovi poslanci, jenž byl významným hostem karlovarského festivalu.

Mario Draghi: Euro je "nezvratitelné"

27. 7. 2012

čas čtení 1 minuta

Mario Draghi: Euro je "nezvratitelné" Mario Draghi, prezident Evropské ústřední banky, řekl ve čtvrtek, že euro je "nezvratitelné" a přislíbil, že udělá všechno, co bude v jeho silách, aby ho zachránil. Draghi zdůraznil na konferenci o globálních investicích v Londýně, kterou uspořádala britská vlda, že "V rámci našeho mandátu je Evropská ústřední banka připravena udělat všechno, čeho je zapotřebí, na záchranu eura. A věřte mi, bude to stačit."

V důsledku jeho prohlášení posílilo euro o 1 procento vůči dolaru na $1.2315 a také posílilo vůči ostatním hlavním měnám. Náklady na španělské a italské dluhy poklesly poté, co Draghi signalizoval, že je Evropská ústřední banka připravena jednat k uklidnění trhů s obligacemi.

Draghi poukázal na to, že je eurozóna daleko silnější, než za co ji lidé považují, a že pokrok za poslední půlrok byl "pozoruhodný". "Poslední summit byl skutečným úspěchem, protože poprvé šéfové všech 27 zemí zdůraznily, že jedinou cestou z této krize je intenzivnější integrace Evropy. To znamená, že daleko více národní suverenity bude realizováno na nadnárodní úrovni."

Podrobnosti ZDE

Chavez vyzval Venezuelany, aby pili domácí džus a ne zahraniční cukrové limonády

27. 7. 2012

čas čtení < 1 minuta

Venezuelský prezident Hugo Chávez vyzval Venezuelany, aby pili domácí venezuelský džus, který vyrábí státní společnost Uvita, a ne limonády Coca-Cola a Pepsi, plné nezdravého cukru. Televize BBC nedávno informovala, že zvlášť nebezpečný je v amerických cukrových limonádách užívání sirupu vyrobeného z kukuřice, protože lidské tělo ho neumí zpracovat.

Chávez často vyzývá občany, aby jedli zdravě, věnovali se sportům a vyhýbali se drogám a alkoholu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sýrie: Den poté

27. 7. 2012

čas čtení 1 minuta

Pro Washington nastal čas klást důraz na to, co Spojené státy v Sýrii udělat mohou, spíše něž na to, co nemohou. Americká politika je uvězněna mezi dvěma imperativy: Prezident Bašár al-Asad musí odejít a zabíjení musí ustat. Ale i když Asadova vláda pravděpodobně padne, jaké také téměř jisté, že zabíjení bude pokračovat - zatímco se Spojené státy a jejich spojenci budou snažit omezit vedlejší škody. Obamova administrativa by se měla snažit předejít šíření humanitární krize do dalších zemí, napsal David Ignatius.

Syrské vládní jednotky obkličují Aleppo

27. 7. 2012

čas čtení 1 minuta

Syrská armáda obkličuje Aleppo a připravuje se k útoku, zatímco povstalci, kteří se v druhém největším urbánním centru drží již týden, hromadí munici a léky. Na město útočí dělostřelectvo a bitevní vrtulníky. Podle opozičních aktivistů zde bylo zabito čtrnáct osob.

27880

Ještě k Nolanovu filmu o batmanovi

27. 7. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Poslední díl trilogie o batmanovi The Dark Knight Rises je poněkud nesourodou směsicí bojových a násilných scén, na něž je dáván důraz namísto hlubší charakterizace postav či rozpracování narativu. Kritikové mají pravdu, když poukazují na to, že (alespoň tak v první třetině) je film také zbytečně mnohomluvný, jal se totiž vysvětlovat, možná trochu zbytečně, co se dělo v předchozích dílech. Komentátor listu Daily Mail Dominic Sandbrook má samozřejmě pravdu, když poukazuje na to, že aktuálním motivem ve filmu je možnost revoluce davů v důsledku nespokojenosti s životem parazitické vrstvičky bohatců, a ve filmu skutečně jsou scény revolučních soudů, odsuzujících činitele establishmentu k smrti na běžícím pásu, scény zjevně inspirované francouzskou revolucí.

27921

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Pojištění povinné i pro nevlnné

27. 7. 2012 / Tomáš Koloc

čas čtení < 1 minuta

Tato, zdánlivě invenční reklama vykazuje tentokrát reklamní tupost grafického charakteru. Díky "vtipné" typografické klauniádě s "prodloužením" horního malého i je pojištění firmy Generali povinné i pro nevlnné...

Rekordní vedra v USA se rapidně zhoršují

27. 7. 2012

čas čtení < 1 minuta

Nejhorší vedra za mnoho desítek let zasahující dvě třetiny území kontinentálních USA se zhoršují a neexistuje žádná známka, že by měla polevit. Varování přinesla ve čtvrtek nová zpráva U.S. Drought Monitor. Úřady vyzývají k šetření vodou a farmáři zvažují, že začnou vyprodávat skot.

Ekvádor se snaží zabránit vydání Juliana Assange do USA

26. 7. 2012

čas čtení < 1 minuta

Ekvádorští diplomaté informovali, že usilují o ujištění od britské vlády, že Assange nebude ze Švédska vydán do USA. Ve Švédsku má být vyšetřován z údajného trestného činu sexuálního zneužití dvou žen.

Assange přebývá už pět týdnů na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Jeho právníci jsou přesvědčeni, že existují tajné plány na jeho vydání do USA, kde by mohl být postaven před soud za "špionáž" a odsouzen k doživotnímu vězení.

Pracovníci ekvádorského velvyslanectví v Londýně uvedli, že požádali jak britskou, tak švédskou vládu o ujištění, že Assange nebude vydán do USA, ale nedostal odpověď.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Raúl Castro: Kuba je ochotna jednat s USA. Jako rovný s rovným

27. 7. 2012

čas čtení 1 minuta

Kubánský prezident Raúl Castro včera u příležitosti devětpadesátého výročí neúspěšného útoku na kasárna Moncada, který zahájil povstání proti Batistovu režimu, prohlásil, že Kuba je ochotna jednat s USA, s nimiž přes půl století neudržuje diplomatické styky. Předběžná podmínka je jen jedna: "Nejsme ničí kolonie, ničí loutka," řekl Castro.

Přežvýkaná propaganda

26. 7. 2012 / Štěpán Steiger

čas čtení 5 minut

Náhoda mi v pondělí 23. tm. přihrála do rukou Mladou frontu Dnes (jinak ji čtu jen občas). Otevřel jsem ji na stránce s přitažlivým titulem "DVĚ TVÁŘE BAKALY" (češtější by asi bylo "Dvě Bakalovy tváře" -- jenže i pro mnohé novináře je čeština nástroj, který jen používají, protože nemohou jinak). Domníval jsem se nejdřív, že by mohlo jít o jednu z mladofrontovních "investigativních" (po česku: skandál odhalujících) reportáží. Abych hned po prvních řádcích zjistil, že článek -- ano, vůbec ne reportáž, pouhý článek -- je přežvýkanou propagandou o jednom z nejbohatších Čechů.

Začátek konce nemorálního vymahačného?

26. 7. 2012 / Petr Kopec

čas čtení 3 minuty

Dvoje ledy se hnuly od debaty na BL na téma exekuční šikany právníků a exekutorů, včetně mého příspěvku k tomuto tématu ze dne 13. 1. 2011.

Enormní odměny vymahačským firmám v případech bagatelních několikastovkových dluhů mezitím pokrátila Pospíšilova ministerská vyhláška, a ze stanoviska Ústavního soudu ze dne 29. 3. 2012 vyplynulo, že u těchto pohledávek by neměly být náklady řízení větší než pohledávka.

Kalousek jako vítěz od Lipan

26. 7. 2012

čas čtení 1 minuta

O všestrannosti pana ministra Kalouska pochybuje málokdo, píše Roman Laml. V nedávné době se skromně přihlásil ke své znalosti historie a postavil se na stranu vítězů bitvy u Lipan. "My, kteří se věnujeme historii, víme, že u Lipan jsme to vyhráli." ZDE.

Tato nenápadná věta může vysvětlovat i jeho jeho vidění světa a současnou politiku. Jak se u Lipan chovali vítězové, popsal ve své Historii české Enea Silvio Piccolomini, pozdější římsky papež Pius II. Nechme ale promluvit autoritu, pro katolíka Kalouska nezpochybnitelnou. Na základě lsti: "Vešlo do stodol...mnoho tisíc Táboritů a Sirotků, lidé to černí, otužilí sluncem a větrem, ohyzdných tváří a hrozní, kteří žili v táboře okolo ohňů, orlích očí, nečesaných vlasů, rozcuchaného vousu, vysokých postav s hřmotnými údy a kůže tak tvrdé, že meč od ní jako od krunýře odskakovati se zdál. Ihned byla vrata zavřena a stodoly zapáleny, kterýmžto ohněm onen vyvrhel a sběř lidská a hanebné stádo bylo upáleno po zločinech jež páchali; tehdy vytrpěli trest za potupené náboženství." (Piccolomini, Historie česká, Dialog 2010, s.98-99).

Stodol už tolik není a upalování je historickým přežitkem i u katolíků. Kalouskova politika ale může být pojímána jako trest pro nevěřící Čechy za tupení náboženství a malé nadšení pro církevní restituce. Historia magistra vitae...

Otupělost, nebo procitnutí. Jak dál?

26. 7. 2012 / Petr Pokorný

čas čtení 4 minuty

Když jsem psal dne 7.6.2010 na BL o tom, co lze očekávat od právě vznikající pravicové koalice, velice jsem se mýlil. Skutečnost mnohonásobně překonala mé obavy. Od té doby uplynuly více jak 2 roky a tytéž osoby a politické strany, které se tehdy dostaly spojením k moci, jsou u ní stále a jejich činnost již docela přesáhla únosnou míru i pro "banánovou republiku". Je to dáno bohužel (jak jsem se zmínil v článcích z 28.7. a 16.11.2011) otupělostí, až lhostejností většiny občanů. A to je faktor, se kterým právě pravicová koalice počítá.

Položme si otázku, jak je možné, že se to může v této zemi stát?

Nové informace:

Klíčem k hubnutí není pohyb, ale konzumace daleko menšího množství kalorií

26. 7. 2012

čas čtení < 1 minuta

K tomu dospěli britští, američtí a tanzánští vědci, kteří studovali chování příslušníků kmene Hadza v Tanzánii, lidí, kteří nepoužívají moderní nástroje, živí se převážně bobulemi a lovem. Vzhledem k tomu, že se členové tohoto kmene pohybují daleko více než člověk v západních společnostech, vědci se domnívali, že jejich spotřeba kalorií bude daleko vyšší než u člověka ze západní civilizace. S překvapením zjistili, že tomu tak není a že spotřeba kalorií je stejná, ať vyvíjíme fyzickou činnost nebo ne.

Fyzický pohyb je důležitý pro udržování celkového dobrého zdravotního stavu, nevede však k hubnutí. K hubnutí vede snížení množství kalorií, které konzumujeme. Rychlé šíření obezity v západní a evropské populaci je důsledkem toho, že se přežíráme a často konzumujeme potraviny s velkým obsahem cukru.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nový šéf Světové banky chce zlikvidovat chudobu

26. 7. 2012

čas čtení 1 minuta

Jim Yong Kim, nově jmenovaný šéf Světové banky, je rozhodnut odstranit globální chudobu sérií programů a měření jejich výsledků stejně, jak řídil před deseti lety léčebnou kampaň proti nemoci AIDS, jíž byli nakaženi chudí lidé.

Šéf Světové banky sdělil listu Guardian, že chce zlikvidovat absolutní chudobu, která ohrožuje přežití 1,3 miliardy lidí na tomto světě, kteří mají k životu jen 1,25 amerických dolarů (25 Kč) denně. Kim je prvním lékařem, vědcem a antropologem, který se dostal do vedení Světové banky. Je také prvním prezidentem Světové banky se zkušeností s kampaněmi pro rozvojový svět. Likvidace chudoby podle něho bude potřebovat úsilí na mnoha, navzájem propojených frontách. Musí růst soukromý sektor, musejí existovat sociální ochranné sítě, musejí vzniknout funkční zdravotnictví a školství. Z vědeckých důkazů vyplývá, že tento rozvoj musí být zároveň ekologicky udržitelný.

Roku 2003 jako vysoký činitel Světové zdravotnické organizace Kim vyvinul úsilí dát k dispozici léky proti nemoci AIDS lidem v třetím světě. Dal si úkol do roku 2005 zpřístupnit tyto léky 3 milionům lidí. Tento cíl nebyl včas splněn, avšak vedl k podstatnému zlepšení zdravotní péče pro osoby nemocné chorobou AIDS v třetím světě.

Podrobnosti ZDE

Prezident na obzoru

26. 7. 2012 / Václav Dušek

čas čtení 6 minut

V Čechách se nezavděčíš, i kdyby ses odhodlal rozkrájet. Lid je tu přísný a nesmlouvavý, pravda, ne vždy. Vydrží jak tažní koně v zápřahu, jen ale pocítí volnější pohyb vypne se k nebývalým činům. Ke všemu Trubýši hlídkují u úst, nic jim neunikne.

Mračna lží i polopravd otravují pokojnou pastvu. Není vždy moudré býti moudrým, což dobře věděli královští šašci. Hledáš nesmrtelnost a slávu? Pak jsi na správném místě.

Bude se volit prezident, prvně demokraticky -- občansky. Kolikátý bude, ptáš se?

Tedy přpomeňme si pokusně toto: první náš prezident, překrásný tatíček, vojácký posez na koni, vhodný k fotografování a malbě, i uchován v kameni; filosof, politik, asketa, milovník umění, zvláště slovesného, ženy se mu líbily.

Chyba je v lidech, kteří sedí ve sněmovně

26. 7. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Nedávno jsme v České republice byli svědky nechutné komedie kolem vydání poslankyně Parkanové policejnímu vyšetřování. Ministr financí při té příležitosti bojoval, jako by mu hořelo za zády, a veřejně zaútočil zcela bezprecedentním způsobem na práci policie. O co šlo? O to, aby se poslankyně Parkanová nedostala před soud. Co tomu bránilo? Poslanecká imunita. A Kalousek ji chtěl využít, aby zabránil vydání Parkanové.

Kdyby ovšem poslanecká imunita nebyla vůbec, nebo kdyby byla zúžena jenom na poslaneckou činnost ve Sněmovně, byla by Parkanová vyšetřována policií automaticky jako každý běžný občan.

A to je to, co nám poslanci už spoustu let slibují, totiž že výrazně omezí nebo přímo zruší svou imunitu. Všichni jsou tak nějak pro a různí mají různý názor, různě kličkují a tak různě nakonec zůstává imunita nedotčena.

Skoro se až zdá nebohému občanovi, který tyhle parazity platí, že to je prokleté téma, které je nad síly běžných lidí.

A ejhle! Na Slovensku to právě dokázali a omezili poslaneckou imunitu pouze na výroky v parlamentu. Opozice i vláda hlasovaly spolu, jednomyslně. Takže to jde. Chyba na české straně je prostě v lidech, kteří v té Sněmovně sedí.

Slovenští poslanci si zrušili imunitu. S návrhem souhlasily všechny strany ZDE

Kdo nekrade, není Čech

25. 7. 2012 / Adam Votruba

čas čtení 5 minut

Jistě mnozí pamatujete nebo mladší znáte z doslechu to moudré lidové přísloví z dob komunismu: "Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu."

Nedávno jsem poslouchal rozhlasový pořad, v němž byli hosty dva ekonomové. Mluvilo se tam o tom, že lidé se u nás vyhýbají placení daní, protože vidí, že stát je špatný hospodář a peníze promrhá. Dozvěděl jsem se o nových způsobech neplacení daní, o kterých jsem ještě nevěděl od svých kamarádů, a slyšel jsem i další zajímavosti.

Finanční expert: Dluhová lavina je v pohybu. Evropu čeká znehodnocení úspor

25. 7. 2012

čas čtení 6 minut

KD│ Finanční stratég z Kolína nad Rýnem Philip Vorndran je přesvědčen, že jedinou cestou z evropské dluhové krize je inflace. Jenže ta nezredukuje pouze dluh, ale také znehodnotí úspory.

Nedávno jste zveřejnil knihu nazvanou Dluhová lavina, která se samozřejmě vztahuje k evropské dluhové krizi. Pokud si představíme lavinu, kde se v ní právě teď nacházíme? Na úpatí hory, což znamená, že nás lavina zatím plně nezasáhla, nebo jsme právě uprostřed ní?
Jsme přesvědčeni, že se nacházíme v počátečních stádiích, cítíme nasávání materiálu lavinou, odčerpávání vzduchu. Ale dosud jsme ještě neprošli nejnebezpečnějšími oblastmi dluhové laviny.

Sociální darwinismus v (české) praxi

25. 7. 2012 / Jan Mertl

čas čtení 7 minut

Česká společnost se za posledních dvacet let tiše, ale výrazně změnila. Jako už několikrát v historii, ve svatém nadšení pro nové odhodila i to dobré, co měla. A tak podobně jako v padesátých letech se nesmyslně znárodňovaly či kolektivizovaly i drobné živnosti a hospodářství, v letech devadesátých totéž, jen v opačném gardu, postihlo většinu účelně institucionalizovaných forem spolupráce, jako byla bytová či zemědělská družstva a podobně.

Kmocháčci a kmotřičky

25. 7. 2012 / Václav Dušek

čas čtení 3 minuty

Kdo spravuje státní tajné černé fondy? Znal podrobnosti nebohý zastřelený údajný kmotr Mrázek? Položme si otázku, kdo je miliardář a vekslák ve velkém -- známe takové? Známe. Šafáři ekonomických polí, statků, luhů, potoků, rybníků a lesních plantáží žijí v poklidu, placeni jsou prý královsky; psychická odolnost podtržená jednička! Z nahých zadků bylo třeba nasekat novodobé zbohatlíky, globální šlechtu. Máme zasazeno? Umíme je, jak se říká po našemu. U nás není třeba nafty ani zlata. V ČT zazněla obžaloba rozčíleného režiséra, že Jiří Bartoška, kdysi obstojný herec, utrácí miliony na festivalu v Karlsbadu. Celebritky a jiné blitky se zlinýrujou jak hospodští nejposlednější nádeníci, vyzvrátí se, servou, chodí na ostro, výstavní kravěny a blběny; umělecká smetánka se točí se v kruhu zbytečností, protože náš film znamenaná ve světě, žel, stále velké pocukrované nic! Co nám po filmu, po prožraných penězích, po prezidentech, rezidentech, generálních ředitelích Tvarůžkových dolů? Vraťte peníze do státní pokladny, jednejte a neprodleně zavřete řízené zmetky, vytvořte útvar nepodplatitelných! Země si vydechne, zbaví se pijavic, štěnic, upírů.

Převrat v Paraguayi: kdo tím co získal?

25. 7. 2012 / Immanuel Wallerstein

čas čtení 8 minut

Na nedávný převrat v Paraguayi, sesazení prezidenta, "biskupa chudých" Ferdinanda Luga, se lze také dívat jako na potyčku v bitvě mezi Spojenými státy a Brazílií o geopolitickou hegemonii v Jižní Americe

Dvaadvacátého června 2012 odvolal paraguayský Senát prezidenta Fernanda Luga s odkazem na článek ústavy, který dává Senátu právo sesadit prezidenta pro "špatný výkon funkce". Lugo byl zvolen před třemi léty a jeho funkční období mělo skončit v dubnu 2013. Podle platných pravidel mohl být prezidentem pouze po jedno období.

Sekání kosou, neboli kosení

25. 7. 2012

čas čtení 3 minuty

Články Borise Cveka o sečení kosou ZDE a ZDE mě potěšily a protože mohu přidat pár osobních zkušeností, rozhodl jsem se napsat tento krátký text. Především samozřejmě potvrzuji veškeré výhody tohoto sečení. Především jde o zdraví prospěšnou činnost, kdy je možné i místo filozofických debat prostě jen "splývat" s okolní přírodou, zvláště pokud pracujete sami jako já, píše Miloš Martínek.

27864

Pár neinformovaných postřehů z Los Angeles

25. 7. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Pláž El Matador, Malibu, severně od Los Angeles

Obrovské město je souhrnem množství malých vesnic, s většinou přízemními domky mezi stromy a zahradami, tam, kde jdou ulice do kopců, bydlí zbohatlíci. Automobily zdvořile zastavují každému chodci. Jdete-li ulicí, kolemjdoucí vás zdraví ("Dobrý večer"). Množství etnických enkláv svědčí o neuvěřitelné toleranci vůči cizincům a jinakosti. V části města naleznete obchody, které mají štíty většinou jen v ruštině, psané azbukou, jinde obchody s korejskými, jinde zas thajskými či arménskými štíty.

Město mívalo efektivní systém veřejné dopravy, vlaky a tramvaje. Systému se zmocnily ropné společnosti, veřejnou dopravu zrušily a postavily dálnice, aby mohly vydělávat na prodeji benzínu do automobilů. SIlnice a dálnice jsou samozřejmě často ucpané. Mnoho vozidel jezdících městem jsou hybridní automobily, používající elektřinu a zároveň benzín. Odhadem je jich v ulicích zaparkovaných tak 40 procent. V současnosti v Los Angeles funguje efektivní systém autobusové dopravy a jezdí tu několik linek metra (jízdné je levnější než v Praze, dolar padesát, tedy 30 Kč). Bohatci v Beverly Hills bojují proti tomu, aby metro vedlo i do jejich čtvrti a mohly tam jezdit "nežádoucí elementy".

Překvapivě, navzdory neustálému slunci a teplu kolem 30 stupňů Celsia jsem neviděl ve městě jedinou střechu se solárním panelem - srovnejte to s Německem...

Los Angeles je centrem amerického televizního a filmového průmyslu a je velmi užitečné být tu na místě, protože si člověk okamžitě uvědomí, že se tu prodává jeden obrovský, marketingově nesmírně efektivně zpracovaný, falešný mýtus. Město vůbec nevypadá tak celebritálně jak ho lze vidět ve filmových produktech vznikajících v něm. Je to jedna provinční, nekonečně dlouhá vesnice. Tolerantní ovšem k jiným kulturám, které jsou v městě zastoupeny hojně a tak, že to nikdo nezpochybňuje. Dovedete si představit, jaký skandál by to vyvolalo třeba v Brně, kdyby si tam Arabové zavedli obchody s arabskými štíty?

27862

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Slušnost, která zabíjí

25. 7. 2012 / Tomáš Koloc

čas čtení < 1 minuta

Za reklamní kampaní firmy Philip Morris "Stavíme na slušnosti již více než 150 let" musí stát buď nebetyčná blbost, nebo stejně velká drzost. Jak jinak si lze vysvětlit, že se na slušnost odvolává firma, která vyrábí něco, co podle statistiky zabije ročně 4,8 milionu lidí.

Za tip děkuji čtenáři BL, který se podepisuje jako Ferenc Fíbek.

Přímá volba prezidenta ano, ale ...

25. 7. 2012 / Petr Sak

čas čtení 10 minut

Po poslední volbě prezidenta, jejíž kultura byla kritizována politiky i občany, dochází ke změně. Od vzniku Československa prezidenta tradičně volil parlament. Proč tato změna, co znamená? Jaké mohou být její důsledky?

Česká společnost a její politický systém je v hluboké krizi. Listopadový převrat vyvolal v lidech velká očekávání a otevřel široký prostor pro vznik nových politických a ekonomických elit. Pro kariéru nebyla klíčová mravní a odborná kriteria, ale antikomunistická frazeologie, a dále zkušenosti z šedé ekonomiky.

V Grónsku začal tát led bezprecedentní rychlostí

25. 7. 2012

čas čtení < 1 minuta

Vrstva ledu v Grónsku letos v červenci začala tát rekordní rychlostí. Led začal projevovat známky tání prakticky po celé ploše Grónska.

Rychlost tání během pouhých čtyř dnů zaznamenaly tři satelity. Rychlost tání ohromila a znepokojila vědce a prohloubila obavy o rychlosti a budoucích důsledcích globálního oteplování.

V prohlášení, zveřeněném v úterý na stránkách NASA přiznali vědci, že satelitní data jsou tak překvapivá, že si původně mysleli, že jde o chybu.

Fotografie ukazují rychlost tání mezi 8. a 12. červencem. Za tyto čtyři dny se oblast, kde dochází k tání, rozšířila ze 40 procent na 97 procent Grónska.

21. a 22. července se Grónsko vrátilo k běžnějším letním poměrům.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2012

3. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

V květnu 2012 přispělo finančně na Britské listy 214 osob bankovním příkazem celkovou částkou 62 046,37 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2012 částkou 44921.92 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.5. 2012 částku 92 806,98 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

54342