Nový občanský zákoník:

Moderní kodex, nebo mrtvá vzpomínka na minulost?

1. 8. 2012 / Aleš Uhlíř

čas čtení 2 minuty

Od 1. ledna 2014 by měl nabýt účinnosti nový občanský zákoník. Jde o kodex vymykající se jakémukoli stručnému hodnocení. Z dosavadní úpravy soukromého práva nezůstane doslova kámen na kameni. Někteří jásají nad údajně geniálním dílem, jiní jsou opatrnější a část odborné veřejnosti vyjadřuje své nemalé obavy. Jako kodex soukromého práva jde o dílo zajisté monumentální. Skvěle by se s ním dalo kupříkladu demonstrovat pojetí soukromého práva, jak se vyvinulo od počátku 19. století, kdy vznikaly první civilní kodexy, dejme tomu do přelomu 19. a 20. století. Je to totiž dílo spíš historické, než norma, která by odrážela aktuální život a jeho potřeby.

Průzkum koruptivnosti novinářů provedený PR agenturou

1. 8. 2012

čas čtení 43 minut

tisková zpráva PR agentury Donath Business & Media. Redakce Britských listů neprověřovala objektivitu ani nekomentuje metodiku (zejména výběr respondentů - novinářů z adresáře PR agentury :-)) průzkumu DBM ve spolupráci s MRThink. Nicméně zjištění a závěry vyznívají podle editora BL a jeho zkušeností realisticky. Ano, takový a možná ještě daleko horší je svět českých médií a české žurnalistiky... │ŠOK

Novináři se při své práci nejčastěji setkávají s tlakem ze strany vedení redakce z ekonomických důvodů. Podle tří čtvrtin respondentů ovlivňuje negativně kvalitu českých médií, zhruba stejnou měrou také nízká odborná a etická úroveň novinářů. Redakce mají nastavená interní pravidla, jak přistupovat k „motivačním“ nabídkám firem či PR agentur. I přesto se pouze 42 % novinářů vyslovilo zásadně negativně k přijímání darů. Vyplývá to ze závěrečné zprávy z rozsáhlého průzkumu, kterou dnes zveřejnila agentura (DBM). Na elektronické dotazování v období od 4. do 17. června 2012 odpovědělo 566 z 2577 oslovených aktivních novinářů z tištěných celostátních a regionálních médií, rozhlasu, televize a internetových zpravodajských periodik v ČR. Nepřekvapil pouze počet respondentů, ale zejména otevřenost jejich odpovědí.

„Cílem průzkumu bylo zmapovat aktuální názory českých novinářů na mediální prostředí v ČR včetně vnějších vlivů ze strany inzerentů, politiků i PR agentur,“ uvedl Michal Donath, ředitel DBM.

Moc Nečasovy vlády

1. 8. 2012 / Milan Valach

čas čtení 14 minut

Vláda a poslanci vládní koalice ovládají tuto zemi. Co se rozhodnou uskutečnit, to se stane, i když s tím nesouhlasí většina občanů. Tak například se současnou podobou zákona o tzv. církevních restitucích nesouhlasí drtivá většina občanů a samotná vláda má důvěru jen 16% občanů, poslanecká sněmovna ještě méně. Zastupitelská demokracie tedy funguje paradoxně. Ač to má být demokracie, občané ji ve velké míře jako demokracii nevnímají a třebaže je pojmenována jako zastupitelská, občané svým zastupitelům ve své většině nedůvěřují a necítí se být jimi zastupováni.

Vedou neokonzervativci Romneyho do války?

1. 8. 2012

čas čtení 5 minut

Vypsal Mitt Romney Izraeli bianco šek na válku proti Íránu?

Tak to alespoň vypadá podle prohlášení jeho poradce Dana Senora v Jeruzalémě, které znamená rozsvícení zeleného světla signalizujícího: "Pokud do toho půjdete, Mitt vám bude krýt záda".

Obamovy vyhlídky vypadají zle. Může ještě vyhrát?

1. 8. 2012

čas čtení 2 minuty

Pokud by prezident Barack Obama v listopadových volbách zvítězil, musel by překonat sadu údajů, přes něž neprošli žádný obhájce postu v Bílém domě ani žádná strana. Míra nezaměstnanosti už celé měsíce překračuje osmiprocentní hranici; musíte se vrátit až do roku 1936, abyste našli prezidenta znovuzvoleného v době vyšší nezaměstnanosti. V případě Franklina Delano Roosevelta šlo o údaje podstatně lepší, než jaké zdědil po předchůdci. A ekonomika rapidně rostla...

Irsko ztrácí důvěru k římskokatolické církvi - a není samo

1. 8. 2012 / Miloš Kaláb

čas čtení 12 minut

Ještě před několika lety bylo naprosto nemyslitelné, aby se stalo to, k čemu došlo nedávno: Irský místopředseda vlády požádal římskokatolického kardinála, primase Veškerého Irska, aby se vzdal své funkce a odstoupil. Donedávna představovala církev nejmocnější sílu v Irsku - ona vlastně říkala "Stát? To jsme my", jak napsal Brian Bethune v kanadském týdeníku Macleans

Zemřel Gore Vidal - diagnostik amerického úpadku

1. 8. 2012

čas čtení < 1 minuta

Elegantní a jízlivý autor, který věnoval svou práci tomu, co považoval za konec americké civilizace, zemřel v úterý ve svém domě v Los Angeles, kam se přestěhoval v roce 2003 po dlouholetém pobytu v italském Ravellu. Bylo mu osmdesát šest let.

Nový americký zákon o utajování informací ohrožuje demokracii

1. 8. 2012

čas čtení 1 minuta

Každodenně ve Washingtonu dochází k tomu, že vládní představitelé - v Pentagonu, State Departmentu, v Bílém domě, Kongresu nebo CIA - hovoří s novináři o informacích, které jsou pavažovány za citlivé. Tito představitelé nejsou jmenováni, nicméně informace jsou poskytovány proto, aby reportéři věci mohli porozumět a často se také dostanou na veřejnost. Tito představitelé se snaží pomoci americkému lidu vyznat se ve složitých politických záležitostech a jejich počínání je silným přetrvávajícím rysem naší demokracie. Nyní ale v důsledku nedávných úniků bezpečnostních informací senátní výbor pro zpravodajské služby hlasoval v poměru 14:1 pro novelu zákona 2013, která zakáže každému kromě ředitele, jeho náměstka nebo PR představitele úřadu takové informace poskytovat médiím. Ti nahoře mohou mluvit i nadále, jenže každý kdy by mohl mít protichůdný názor musí mlčet.

Španělsko hlásí rekordní odliv kapitálu

1. 8. 2012

čas čtení < 1 minuta

Únik kapitálu ze Španělska se v květnu meziročně zčtyřnásobil a dosáhl hodnoty 41,3 miliard eur. Jde o známku mizející důvěry v bankovní sektor. Za prvních pět měsíců podle centrální banky odteklo ze země rekordních 163 miliard eur.

Zpráva State Departmentu odsuzuje porušování práv islamistů v EU a postsovětském prostoru

1. 8. 2012

čas čtení 1 minuta

Americké ministerstvo zahraničí (State Department) vydalo dokument o situaci v oblasti dodržování svobody svědomí ve světě za rok 2011. Vedle tradiční kritiky Ruska, Číny a některých jiných států se mezi ty kdo porušují náboženskou svobodu zařadily i Francie a Belgie, a to kvůli zákonům zakazujícím nošení burky, hidžábu, nikábu a dalších tradičních oděvních doplňků z islámského prostředí zakrývajících tvář ženy.

Robert Fisk: Syrská válka lží a pokrytectví

31. 7. 2012

čas čtení 6 minut

Skutečným terčem Západu není Assadův brutální režim, ale jeho spojenec, Írán, a jeho jaderné zbraně, argumentuje ze Středního Východu komentátor deníku Independent Robert Fisk.

Vedla se kdy na Blízkém východě tak pokrytecká válka? Válka motivovaná takovým zbabělstvím a takovou sprostou morálkou, takovou falešnou rétorikou a takovým veřejným ponížením? Nemám na mysli fyzické oběti syrské tragédie. Mám na mysli absolutní prolhanost našich vlastních vládců a našeho vlastního veřejného mínění - západního jako východního - v reakci na masakrování, je to zlovolná komedie hodná swiftovské satiry, ani ne tak Tolstého či Shakespeara.

Sýrie: Západ se sám vehnal do slepé uličky. Nemá řešení

31. 7. 2012

čas čtení 4 minuty

KD│ Stručně řečeno, poté co selhal pokus docílit rychlého pádu režimu v Damašku metodou "šoku a děsu" - a vzhledem k tomu, že po sestřelení tureckého letadla popularita ozbrojené intervence všude silně poklesla - nemá už Západ v ruce takřka žádné karty, jimiž by mohl pokračovat ve hře na "demokratizaci Sýrie".

Otřesná zkušenost zahraničních studentů na kolejích Univerzity Karlovy

31. 7. 2012 / Josef Švéda

čas čtení 2 minuty

Náhodou jsem natrefil na děsivou zkušenost jedné španělské studentky s Univerzitou Karlovou (zejména kolejemi). Rozhovor je publikován na univerzitním webu Úkáčko, je z června tohoto roku. Studentka poukazuje i na možné finanční machinace s kolejným, píše Josef Švéda:

"Koleje mi připadají hrozné, do konce ledna jsem ještě bydlela v Hostivaři a připadá mi to tam nelidské. Ve Španělsku by zařízení podobného typu zavřeli. Měli jsme na pokojích štěnice a další hmyz, který způsobuje štípance a objevuje se hlavně v noci, aby nasál krev. Některé pokoje dokonce musely být evakuovány a uzavřeny. Žebráci tam volně chodili, kradli jídlo ze společné ledničky.

Personál recepce je nepříjemný, chovají se hrubě ke studentům, nereaguje na stížnosti a navíc nemluví vůbec anglicky. Jak je možné, že na koleji, která je určená zahraničním studentům, neovládá personál alespoň základy angličtiny? Práce jako výměna elektrického osvětlení nebo oken probíhaly v době zkoušek, bez ohledu na to, že je to doba, kdy se studenti musejí více soustředit na učení.

Všechno tohle je velmi špatné, ale nejhorší na tom je, že výše kolejného se značně lišila u každého studenta, rozdíl se pohyboval až okolo 700 Kč. Nechápeme proč, když jsme přijeli ze stejné univerzity na stejně dlouhou dobu a k tomu bylo ještě nutné sdílet pokoj s dalším studentem?

Několikrát jsme se snažili dopátrat, proč tomu tak je, ale místo odpovědi se k nám otočili zády a nikdo se našimi dotazy nezabýval. Z toho usuzujeme, že někdo určitě musí profitovat ze studentských peněz. Navíc je velmi podezřelé, že jsme měli možnost platit vše pouze v hotovosti, bez možnosti platby bankovním převodem. Při vrácení zálohy za ubytování vrátili každému studentovi odlišnou částku, taky nikdo neví proč. Uvažujeme, že podáme stížnost a zveřejníme tak, co se na koleji odehrává."

Zdroj ZDE

Tady je ještě související článek, který vyšel po tom rozhovoru: Zahraniční studenti prý štěnice na kolej zavlekli sami, a proto je vedení kolejí sestěhovává do jednoho místa! To je tedy řešení... konstatuje Josef Švéda.

A tady je ještě jeden starší článek s podobnou zkušeností od studentky z Irska.

Blyštivé hry a mizející chléb

31. 7. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 6 minut

Hlas lidu hlas boží, říká se. Tuhle jsem v jednom pražském supermarketu v centru města stál ve frontě u pokladny, když za mnou jeden dobře živený pán kolem padesátky ohodnotil přísným zrakem plné košíky asi stovky lidí. "Já když to tady vidím, tak ať se jdou všichni, kdo říkaj, jak máme málo, vys..." Jeho manželka jen souhlasně pokývala hlavou a věnovala se malé vnučce.

Skutečně odborná analýza situace. Mě osobně by spíše znepokojoval fakt, že v obchodech stále méně často potkávám lidi, kteří si kupovali pravidelně tři čtyři položky. Ale strádající nemáme na očích, vnímáme jenom blahobyt, takže ať vláda pokračuje ve svých tvrdě asociálních reformách.

Skočte si na oční

31. 7. 2012 / Václav Dušek

čas čtení 3 minuty

Řeknu vám rovnou, pan prezident Masaryk se musí v hrobě obracet, když vidí špitál nesoucí jeho jméno, tam nedaleko Labe, ve městě architektonických zázraků, kde hloh i tráva stále kvete, i když chemické fabriky vytrvale hnízdí v krajském městě Aussig!

U chřtánu špitálu odeberete lístek na parkování -- parkujte, budete-li mít kde! A prachy kapou, kapou -- komu? Malé nemravnosti se meze nekladou, že? Jo, chceš-li být ošetřen, bloude, musíš pustit chlup! Harpyje se s nikým nepářou.

Opět rasismus v IDnes

"Problémy s Židy v Dřevnovicích"

31. 7. 2012 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Proč je nutné definovat etnickou totožnost pachatelů trestných činů? Pročpak ale IDnes nepíše, kdykoliv dojde ke zpronevěře milionů, že to zpronevěřil "běloch"? IDnes se znovu rasisticky vyznamenala titulkem Problémy s Romy v Dřevnovicích

Příště zveřejní titulek "Problémy s Židy v Horní Dolní"?

V Moskvě začal politický proces s Pussy Riot

31. 7. 2012

čas čtení 2 minuty

V pondělí byl v Moskvě zahájen politický proces s třemi členkami punkovské skupiny Pussy Riot. Čelí obvinění z chuligánství ispirovaného nenávistí vůči náboženství. Mohou být odsouzeny až na sedm let do vězení.

Jsou souzeny za to, že vtrhly v únoru do největší moskevské katedrály, přičemž zpívaly hlučnou punkovskou píseň, jejímž textem byla prosba Panně Marii, aby způsobila odstoupení Vladimira Putina z úřadu. Tři z pěti dívek, účastnících se performance, byly čtrnáct dní po performanci zatčeny, bylo jim odmítnuto propuštění na kauci a jsou vězněny od té doby po celou dobu. Mocná ortodoxní církev odmítla požádat v jejich věci o milost. Mnoho Rusů považuje jejich performanci za nechutnou, ale tvrdá reakce úřadů proti dívkám způsobila, že je veřejné mínění na jejich straně.

Debatní klub

Diskuse Eric Best - Jan Čulík

31. 7. 2012

čas čtení < 1 minuta

Kde končí kritika establishmentu a začíná aktivismus?

Role médií v aktuálních kauzách a smysl veřejnoprávních médií - jejich budoucnost.

Je Česká republika důležitá z mezinárodního hlediska?

Na pozvání režiséra Alexandra Vojty debatoval v minulých dnech o aktuálních politických otázkách Jan Čulík v Debatním klubu s Erikem Bestem, šéfredaktorem listu Fleet Sheet.

Probíhající olympiáda potvrzuje, že omezení tržní konkurence neznamená konec soutěžení

31. 7. 2012 / Michael Kroh

čas čtení 6 minut

Oblíbenou mantrou neoliberálů je tvrzení o nezrušitelnosti přirozené soutěživosti člověka, jímž obhajují prospěšnost volné tržní konkurence pro rozvoj lidské společnosti. Člověk je od přírody soutěživý a tudíž nemá smysl tuto jeho přirozenost nijak potlačovat. Naopak tato soutěživost žene společnost kupředu. Z toho vyplývá i údajná škodlivost zásahů do spontánního střetu soutěžících subjektů. Negativní dopady ekonomické konkurence jsou z tohoto pohledu jen nezbytnou daní za celkový společenský pokrok.

Probíhající olympiáda je ovšem důkazem, že přirozená lidská soutěživost se může projevit i jinak než jen na trhu. Omezení tržní konkurence v tehdejším Československu nijak nebránilo Emilovi Zátopkovi v jeho dodnes nepřekonaném atletickém hattricku na olympiádě v Helsinkách, úspěchům fotbalistů, hokejistů či dalších sportovců. Dokonce kdysi v pravěku olympijských her, v antickém Řecku, byl po dobu olympiády pozastaven základní nástroj tehdejší ekonomické konkurence -- válka. A nejeden příklad ze sportu ukazuje, že přílišná aplikace tržních pravidel dokonce škodí. Mnozí jistě sledují závody Formule 1 či cyklistické tour a s nelibostí berou na vědomí nadměrné taktizování a podřízenost "domestiků" lídrům stájí.

Mitt Romney: Izrael prosperuje v důsledku "Boží Prozřetelnosti"

31. 7. 2012

čas čtení 1 minuta

Palestinští politikové vyjádřili rozhořčení nad výroky amerického republikánského kandidáta Mitta Romneyho během jeho krátké návštěvy v Izraeli. Vyjádřil se, že hospodářský úspěch Izraele ve srovnání s Palestinci je důsledkem "kulturních rozdílů" a "ruky Boží Prozřetelnosti".

Saeb Erekat, vysoký palestinský činitel, Romneyho výroky odsoudil. "Je to rasistický výrok a tenhle člověk si neuvědomuje, že palestinské hospodářství nemůže dosáhnout svého plného potenciálu, protože existuje izraelská okupace," řekl. "Zdá se mi, že tomuto člověku chybí informace, znalosti, vize a pochopení pro tento region a jeho lidi. Nemá ani informace o Izraelcích samotných. Neslyšel jsem žádného izraelského činitele mluvit o tom, že by byli Izraelci kulturně nadřazení."

Romney se nezmínil o čtyřicet pět let trvající izraelské okupaci Západního břehu Jordánu a východního Jeruzalému ani o pokračující izraelské blokádě Gazy. Obojí má katastrofální dopad na palestinské hospodářství. Podle konsensu mezinárodních ekonomů, včetně MMF a Světové banky, si nemůže palestinská ekonomika vytvořit solidní základy a vyvinout hospodářský růst, dokud nebudou zrušena izraelská omezení vývozu dovozu a pohybu zboží.

Romney učinil už několik kontroverzních výroků během své nynější zahraniční cesty. V Londýně vyjádřil pochybnosti o připravenosti Británie uspořádat Olympijské hry a řekl také, "Jsem právě v zadnici Downing Street č. 10 (v sídle britského premiéra)".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Tvrdý rasismus v České republice povede ke katastrofě

31. 7. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

V reakci na kritiku rasistického článku v olomoucké IDnes přišlo, jak se dalo čekat, jako obvykle několik odmítavých čtenářských reakcí, potvrzujících tvrdý rasismus jejich autorů. Snad nejpozoruhodnější je tato rasistická reakce Pavly Cholevové:

Vážený pane Čulíku,

článek není rasistický. Popisoval střet dvou etnik, dvou neslučitelných kultur, narušení klidného soužití Čechů neukázněnými Romy, jejichž normy chování porušují zákony Čechů. Romové prostě jsou hluční, tvrdě si vynucují, co chtějí, a nerespektují zákony. Většina z nich. Většina natolik velká, že to ne-romové vnímají jako normální romské chování.

Romové sami sebe vnímají jako ne-čechy. Pokud šlo o střet Čechů s ne-čechy, Romů s ne-romy, jak jinak chcete ten střet definovat?

Hlavní a jediný významný rozlišovací znak znesvářených skupin byla národnost. Že ta jedna jsou Češi, není nutno v Česku uvádět. Pak zbývá určit tu druhou. A to prostě byli Romové.

Nebo že bychom se báli říct, že král je nahý?

Z reakce je vidět jak dlouhou cestu mají před sebou mnozí Češi, než se dokáží vcítit do situace jiných lidí a vnímat je jako lidské bytosti, nikoliv jako JINAKOST, která je ZOSOBNĚNÍM ZLA. To je naprostá cesta do pekla a budou-li někteří Češi a některá česká média v tomto pokračovat, dočkáme se, že chudnoucí etnika, české i romské, se budou nakonec opravdu střílet na ulicích tak, jako Srbové bosenské muslimy a obráceně.

Kriminální chování jedinců samozřejmě nelze tolerovat a úřady ho musejí efektivně vyšetřovat a trestat, zároveň ovšem zjišťovat, co je jeho motivací a tu motivaci odstraňovat. Připisovat však kriminální chování celému etniku (židům? Ukrajincům? Němcům? Rusům?) při představě, že jedině "my Češi jsme dokonalí a všichni se musejí přizpůsobit nám", protože jedině my Češi jsme ideál, který všichni musejí následovat - takové chování povede ke katastrofě, protože přirozeně si příslušníci všech ostatních etnik budou o sobě myslet totéž. Kriminální jedinci, kteří rebelují proti české společnosti, usoudili podobně jako Petra Cholevová, že oni jsou ti nejlepší a nějaké hodnoty a zákony většinové společnosti je naprosto nezajímají. Petra Cholevová tedy v nich kritizuje přesně totéž, jak se chová i ona.

Před několika týdny zaplnila česká méda zemi vlnou rasismu, když nekriticky opakovala lež mladíka z Břeclavi, že ho údajně zmlátili a vážně zranili Romové. V důsledku hysterie, která zavládla celou zemí, byl jinde v Česku kuší usmrcen nevinný muž. Člověk by si myslel, že se česká média trochu poučila a přestanou šířit rasismus. Bohužel nikoliv - rozdělování společnosti na "nás" a etnickou jinakostí definované "zločince" povede dříve nebo později skutečně ke katastrofě. Rozumní lidi by si to měli uvědomit a zastavit to, dokud je čas.

Hrozí světu další potravinová krize?

30. 7. 2012

čas čtení 2 minuty

Nejhorší sucho za více než půl století v USA způsobilo opětovný růst cen na mezinárodním trhu potravin. Ceny kukuřice a sóji (USA je největším světovým producentem obou komodit) přesáhly rekordy z krize v letech 2007/2008, kdy hladové bouře vypukly ve více než třiceti zemích světa, počet hladovějících přesáhl miliardu a humanitární systém byl zahlcen požadavky na potravinovou pomoc.

27952

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Jogurt s makaróny

30. 7. 2012 / Tomáš Koloc

čas čtení 1 minuta

Tato reklama patří do kategorie kritiky dnes velice rozšířených česko-anglických zpotvořenin, které nejsou správné a srozumitelné ani v jednom z použitých jazyků (naposled jsme o tomto druhu reklamní tuposti v Koutku pojednávali, když jsme kritizovali firmu CFC -- leccos nám posléze vysvětlilo i zjištění, že jde o indonéský řetězec s reklamním názvem, který má znít americky...).

Nyní se tedy vyznamenala firma Creamfields, která uvedla na trh výrobek s anglicko-českým názvem "Strawberry Jogurt", který by anglicky zněl "Strawberry Yogurt" (lze i "Yoghurt" nebo "Yoghourt") a česky "jahodový jogurt"...

Za zapůjčení jogurtu děkuji panu Miroslavu Špačkovi.

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Jezus ufone, smartfone, zcela nová filožofie

30. 7. 2012

čas čtení 1 minuta

KD│ Někdy to tvůrci reklamy prostě vlastenecky překombinují. V textu propagujícím v ČR nový smartphone tchajwanské firmy Asus (zkráceno z Pegasus; doporučuji představu optimalizovaného koně raději nevizualizovat) toho česky sice moc nenajdeme, každopádně však autor v otrockém překladu projevil invenci alespoň počeštěním na "smartfone". V anglických materiálech k výrobku Padfone se ovšem nikde nepíše, že jde o "smartfone"; mimo jiné asi i proto, že tento výraz existuje leda tak ještě v podobě SmartFone, což je systém webového volání zdarma od úplně jiné firmy... Jasně že chápu, chytrofón nebo xylofón, koho v cílové skupině to zajímá, s přiloženým bluetooth stylusem...

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2012

3. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

V květnu 2012 přispělo finančně na Britské listy 214 osob bankovním příkazem celkovou částkou 62 046,37 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2012 částkou 44921.92 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.5. 2012 částku 92 806,98 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

28752