Jaká bude postata předvolební kampaně

Pravice zneužije pro společnost atraktivního emocionálního mýtu

25. 8. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

čas čtení 1 minuta

Jaká bude podstata následující volební kampaně - tedy podle signálů, které zatím můžeme identifikovat: levice je nejen vnitřně rozdělená a vnějškově rozdělená (demokratická levice - komunistická), což ji dlouhodobě oslabuje. Ale především není schopná čelit tomu, jak se vede kampaň ze strany pravice. Pravice, stále víc a přímo úměrně se ztrátou idejí a vizí, vede kampaň postavenou na využívání předsudků, strachů a fóbií, historických reminiscencí s emotivním nábojem ("jako" 1948, 1968, jako Hitler...), mýtů (budeme jako Řecko) a hlavně velkého vyprávění antikomunismu o dobré pravici a zlé levici, o návratu komunismu atp.

Zkusili jste zorganizovat demonstraci u britské Dolní sněmovny?

25. 8. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Některá česká média dělají humbuk kolem toho, že skupince ruských demonstrantů bylo zabráněno demonstrovat u Kremlu v Moskvě proti sovětské invazi.

Ne, že bych hájil Putina, ale zkuste demonstrovat u britské Dolní sněmovny. Platí zákon, že se tam nesmí demonstrovat do vzdálenosti osm set metrů. Kdyby tam někdo rozvinul transparent a anglická policie ho zatkla, bude o tom psát IDnes jako o totalitních tendencích v Británii?

Syrská vláda dovolí inspektorům OSN zkoumat místo údajného útoku chemickými zbraněmi

25. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

Syrská státní média uvádějí, že Assadova vláda uzavřela dohodu s OSN, v jejímž rámci dovolí týmu expertů OSN navštívit místa, kde minulý týden údajně došlo k útoku chemickými zbraněmi. Syrská státní televize také uvedla v prohlášení, zveřejněném v neděli, že obě strany připravují datum a čas, kdy se má návštěva těchto míst konat.

Vědci, kteří se specializují na neurotoxiny, jako je sarin, uvádějí, že jejich síla se rychle rozkládá třicet minut po použití. Do jednoho týdne po použití je stále obtížnější identifikovat sarin a po jednom týdnu je už nemožné získat vzorek.

Od útoku v Damašku nyní uplynulo pět dní.

O tom knížecím rasismu

25. 8. 2013 / Lukáš Matoška

čas čtení 5 minut

Nyní už nelze zastírat, že rasismus získal za dobu pravicových vlád, které pilně oklešťovaly sociální práva, nezanedbatelný mobilizační potenciál. Veškeré sobotní antirasistické akce, jimiž se média zaobírala pohříchu citelně méně než akcemi na druhé straně břehu, vyjadřovaly podporu Romům a nesouhlas s těmi občany, kteří se neštítili podílet na mítincích svolaných krajní pravicí. Dobrou zprávou je, že antifašistů nebylo málo, vůbec poprvé se společně s Romy srocovali početněji na vícero místech zároveň, v největším počtu pravděpodobně v Ostravě. A teď k těm špatným zprávám.

Zeman kritizoval protiromské demonstrace

25. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

[Miloš Zeman v rozhlase v neděli ] zařadil účastníky sobotních pochodů z k neonacistickým bojůvkám, které ve svém březnovém inauguračním projevu označil za jeden z ostrovů negativní deviace. Připomněl, že v červnu při pietním aktu u příležitosti 71. výročí vyhlazení Lidic řekl, že za častým výkřikem z protiromských demonstrací "Čechy Čechům!" slyší nacistický výkřik "Juden raus!".

Sociální dávky jako například příspěvek na bydlení, které od státu dostávají Romové, podle Zemana inkasují bílé mafie, které Romům za předražené peníze pronajímají byty. "Začněme konkrétními akcemi, rozbitím těchto bílých mafií, ať Romové platí přiměřené nájemné," řekl prezident. Pak bude podle něj možné příspěvek na bydlení omezit.

Zdroj: ZDE ZDE

BBC: České protiromské protesty skončily zatýkáním

25. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Stovky ultrapravicových aktivistů uspořádaly protiromské demonstrace v městech a v ulicích České republiky. V některých oblastech házeli kamením na policii, která reagovala použitím slzného plynu. Nejméně 75 osob bylo zatčeno. Amnesty International vyjádřila tento měsíc znepokojení nad plánovanými demonstracemi a naléhala na státní činitelé, aby romskou komunitu ochránili.

Karel Schwarzenberg odmítá nenávist proti Romům

25. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Očividně se na mnoha frontách vracíme do minulosti. Tentokrát ne do let komunismu, ale do minulosti Protektorátu Čechy a Morava. Jako v tehdejší době znovu vystupují lidé, kteří chtějí vyloučit z pospolitosti některé občany naší země, útočí na jejich děti, obydlí a majetky. Tento vývoj událostí je velice smutný.

Měli bychom mít v paměti, kam vedla štvaní proti jedné skupině obyvatel, tak jak jsme svědky u dnešních protiromských akcí.

Každý z nás má občas s někým potíže. A přiznávám, že je máme i my s nimi a naopak oni s námi. To ale neznamená, že máme přejít k jazyku nenávisti. Následky mohou být opravdu hrozné a to nejen pro jednu menšinu, ale pro nás všechny.

Zdroj: ZDE

Zelení: Jasné Ne protiromským pochodům

24. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva Strany Zelených

Strana zelených vyjadřuje výrazné znepokojení nad nárůstem protiromských nálad v Česku, které kulminují sérií pokusů o pogrom na náměstích a ulicích českých a moravských měst. Už dávno nejde jen o sporadické nenávistné pochody neonacistů a jejich radikálně pravicových přívrženců, ale organizované akce, které v sobotu 24. srpna zažijí obyvatelé měst Brna, Plzně, Českých Budějovic, Duchcova, Děčína, Jičína a Varnsdorfu. Přidávají se i běžní občané a extremisté jen zneužívají negativní nálady ve společnosti k dosažení svých ideologických cílů.

Biskup Lobkowicz kritizuje nenávist vůči Romům

23. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Prohlášení biskupa diecéze ostravsko-opavské k sobotním shromážděním v Ostravě 24. 8. 2013

Katolická církev je poslána ke všem lidem bez rozdílu národností, barvy pleti či společenského postavení. Každému člověku přináší radostnou zvěst o Boží lásce, která pro nás dala svého jednorozeného Syna, Ježíše Krista. Kristova láska nás vede také k tomu, abychom se angažovali nejrůznější formou pomoci lidem potřebným, neboť konkrétní skutky blíženecké lásky jsou naplněním všech přikázání.

Čeští politici strkají před zítřejšími rasovými pochody hlavu do písku

23. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Na sobotu 24. srpna jsou ohlášené protiromské demonstrace nejméně v pěti krajích najednou. Akce však podle avíz na internetu může být ještě větší - pořadatelé tvrdí, že má jít o nejrozsáhlejší protesty proti Romům za poslední čtvrtstoletí. Čeští politici k tomu přesto mlčí. Byť by se rasově motivovaných shromáždění mohly zúčastnit tisícovky lidí, jakkoli zasahovat by podle většiny politiků "nebylo rozumné."

Zdroj: ZDE

Systémový rasismus na Novinkách.cz bují s neztenčenou silou

23. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Bulvární britský deník Daily Mail:

Teenager zatčen poté, co veterán z druhé světové války, 88, umírá. Brutálně ho na parkovišti zbili dva muži

Jeden teenager byl zatčen poté, co byl ve středu brutálně zmlácen dvěma muži veterán z druhé světové války s přezdívkou "Shorty", který sloužil v bitvě o Okinawu. Byl ponechán osudu před hostincem ve Spokane, ve Washingtonu, kde pak zemřel. (...)

Zdroj ZDE

Novinky.cz:

Veterána z 2. světové války ubili na parkovišti

V nemocnici ve městě Spokane v americkém státě Washington ve čtvrtek zemřel 88letý veterán z druhé světové války Delbert "Shorty" Belton. Podlehl zraněním, jež mu předchozí noc způsobila dvojice mladých černochů.

Zdroj: ZDE

Jaký smysl má publikovat obskurní místní zprávu z černé kroniky z USA, než potvrdit českému publiku, že kdo je barevný, je zločinec... (JČ)

PŘÍPAD DAVID MIRANDA:

Editoři skandinávských deníků apelují na britského premiéra, aby v Británii obnovil svobodu novinářské práce

24. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

Zadržení a následné trestní vyšetřování Davida Mirandy, partnera novináře Glenna Greenwalda, ohrožuje postavení svobodného tisku na celém světě, varují šéfredaktoři několika skandinávských deníků.

V otevřeném dopise britskému premiéru Davidu Cameronovi charakterizují šéfredaktoři dánského deníku Politiken, švédského deníku Dagens Nyheter, norského deníku Aftenposten a finského listu Helsingin Sanomat zadržení Davida Mirandy jako "šikanování".

Organizace "Lékaři bez hranic" potvrdila, že její nemocnice v Sýrii ošetřily tisíce pacientů s "neurotoxickými příznaky"

24. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Francouzská humanitární organizace "Medecins Sans Frontieres (Lékaři bez hranic)" konstatuje, že nemocnice, které podporuje v Sýrii, ošetřily asi 3600 pacientů s "neurotoxickými příznaky" a 355 z nich zemřelo. Organizace MSF uvádí, že se pacienti dostavili do tří nemocnic v okrsku Damašek dne 21. srpna, kdy podle tvrzení opozičních aktivistů došlo k chemickým útokům proti vzbouřencům-

Organizace MSF dodává, že nemůže použití chemických zbraní "vědecky potvrdit".

Daň z příjmu v různých evropských zemích

24. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Velice zajímavá byla výše daní v GB. Nemohly by BL zveřejnit, jaká jsoiu daňová pásma v jiných zemích (Skandinávie, Francie, Německo, Rakousko a podobně)? ptá se Jaroslav Obermajer.

Podobně by bylo zajímavé srovnat daně z příjmu právnických osob u nás a v zemích západní Evropy. Proč bylo potřeba aby vláda rozpočtové odpovědnosti snižovala před lety tuto daň ze 20 na 19 %, když ve většině vyspělých zemí Evropy se pohybuje mezi 25 až 30 procenty??? Proč bylo nutné snižovat daně supermarketům telefonním operátorům, vodárnám, bankám, solárním podvodníkům a podobně a současně zvyšovat DPH u potravin, léků, dopravy?

Odpověď Jana Čulíka: Tyto informace jsou volně k dispozici na internetu, například ve Wikipedii, kde je přehledná tabulka ZDE, přesnější a podrobnější informace jsou např. ZDE. V níže uvedené jiné tabulce ZDE najdete srovnání nejvyšších pásem daní z příjmu v evropských zemích s mírou nezaměstnanosti. Autoři analýzy uvádějí, že neexistuje vůbec žádná korelace mezi mírou nezaměstnanosti a nejvyšším zdaněním v dané zemi. Povšimněte si, že v zemích s nejvyšším zdaněním je relativně nízká nezaměstnanost, naopak ve většině zemí s mininálními daněmi je nezaměstnanost vysoká. Jak vyplývá z těchto vědeckých analýz, viz k tomu powerpointovou prezentaci v angličtině, zavedení rovné daně, a tedy likvidace sociální infrastruktury v důsledku státních škrtů, vedly v pobaltských zemích k naprosté katastrofě, mimo jiné i k drastickému snížení průměrné délky života obyvatelstva.

I v ČR vedlo k nesmyslným kalouskovským škrtům, protože po zavedení rovné daně stát nevybral dostatečné množství finančních prostředků na svůj provoz. To je v západní Evropě dávno známo, proto západoevropské státy rovnou daň nezavedly. To jen v ČR a jiných postkomunistických zemích na Východě zavádějí ideologové nesmyslné a škodlivé experimenty. V západní Evropě by se to politikové neodvážili udělat, protože by se proti tomu vzbouřili tamější občané, je tam daleko aktivnější občanská společnost. (Lendvaiová ve výše zmíněném článku dokazuje, že tam, kde je aktivní občanská společnost, se nepodařilo zrušit sociální infratrukturu a nedošlo tam ke katastrofálnímu zkrácení průměrné délky života.)

K tomu tato diskuse v televizi BBC:

BBC: "Bylo by zavedení rovné daně politickou sebevraždou?"
(Pozn. Do roku 2012 bylo v Británii nejvyšší daňové pásmo 50 procent, od r. 2013 jej konzervativci snížili na 45 procent. - Míra nezaměstnanosti v ČR je podstatně vyšší, než uvádí tato tabulka, upozorňuje Michal Rusek. Podrobnosti ZDE)

PPS. Jeden čtenář poslal odkaz na tabulku OECD, která uvádí celkové náklady na zaměstnance. Z ní vyplývá, že i když jsou v ČR daně z příjmu velmi nízké, Česká republika uvaluje neobyčejně velké břemeno sociálních dávek na zaměstnavatele (tzv. superhrubá mzda). Tyto velmi vysoké dávky, které musí platit zaměstnavatel, jsou důkazem hrubé neefektivity českého sociálního systému. - O tom ovšem argumentace nebyla, ta byla o to, zda zvýšení přímých daní v nejvyšším pásmu, jak to navrhuje KSČM, je "šokující" a "komunistické".

Globální počítačové systémy se blíží kolapsu

24. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

V posledních čtrnácti dnech zkolabovaly systémy Googlu, Amazonu, Apple a Microsoftu. Je to varovný jev, upozorňující, že vlády, banky a big byznys se staly příliš závislými na počítačových systémech, které jsou příliš složité.

Počítačoví odborníci jsou znepokojeni poté, co operace burzy Nasdaq v New Yorku ve čtvrtek ochromil tříhodinový výpadek počítačových systémů.

Americká výzvědná služba NSA uhradila Googlu, Yahoo, Facebooku a Microsoftu náklady na špehování jejich zákazníků

23. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Americká špionážní organizcae National Security Agency uhradila velkým poskytovatelům internetových služeb miliony dolarů jejich nákladů na provozování špehovacího programu Prism poté, co soud rozhodl, že určitá činnost NSA je protiústavní. Vyplývá to z přísně tajných materiálů, které má k dispozici deník Guardian.

Technologické firmy, k nimž podle NSA patří Google, Yahoo, Microsoft a Facebook, byly nuceny zaplatit tyto náklady na novou certifikaci, kterou vyžadoval tajný americký soud FISA.

Soudní rozhodnutí z října 2011, které bylo tento týden ve středu Obamovou vládou odtajněno, dospělo k závěru, že NSA není schopna rozlišovat domácí americké komunikace o zahraničních komunikací a že to porušuje čtvrtý dodatek americké ústavy.

Z evropského parlamentu

Zahraniční povědomí o významu České republiky

24. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

 • Jak si stojí Česká republika v Evropském parlamentu? Ví se tam kupříkladu, že tady je nějaká úřednická vláda a že se nám rozpustila jedna z komor Parlamentu?

  Europoslanec Jaromír Kohlíček: Podle mne je toto za rozlišovací schopností mých kolegů, protože dodnes někteří poslanci Evropského parlamentu mají problém s lokalizací České republiky.

  Zdroj: ZDE

  V důsledku nátlaku od britské vlády uzavřel Guardian publikační dohodu o Snowdenově dokumentaci s deníkem New York Times

  24. 8. 2013

  čas čtení 1 minuta

  Britský deník Guardian uzavřel partnerskou dohodu s americkým listem New York Times, v jejímž rámci americký deník získá přístup k určité části tajné dokumentace, kterou prozradil whistleblower Edward Snowden. Dohoda s New York Times byla uzavřena poté, co se stal Guardian terčem nátlaku britské vlády, aby odevzdal Snowdenovu dokumentaci britské špionážní organizaci GCHQ. "S deníkem New York Times a s dalšími nyní partnersky spolupracujeme a budeme dál publikovat tyto informace," uvedl Guardian ve svém oficiální prohlášení.

  BRITÁNIE:

  Premiér Cameron zuří, že tisk vydal jeho obtloustlé fotografie

  24. 8. 2013

  čas čtení 1 minuta

  Britský konzervativní premiér David Cameron v současnosti tráví, jak poznamenal britský tisk, už svou letošní čtvrtou dovolenou, tentokrát na pláži v Cornwallu v jihozápadní Anglii. Čtyři britské deníky ho tam vyfotografovaly nahoře bez, obtloustlého a spáleného. Publikovaly také fotografii, na níž se Cameron převléká z mokrých plavek a zakrývá se ručníkem s Mickey Mousem. Konzervativní deník Daily Telegraph k tomu pro srovnání spolu s nimi drze publikoval fotografii polonahého, mnohem staršího Vladimíra Putina na koni, a uvedl, že "Cameron holt Putin není". Daily Mirror fotografie Camerona na pláži vydal pod titulkem "Hospodářství nám neroste, ale pan premiér tedy určitě ano", a poznamenal, že Cameron tedy "není moc modrý (tj. konzervativní), spíš rudý". Deník Times psal "strategickém použití plážového ručníku s Mickey Mousem, který "zachoval soukromí, i když nutně nikoliv důstojnost, nejvyššího úřadu ve státě".

  Jeden šéfredaktor se ke kritice zveřejnění těchto fotografií úřadem premiéra v Downing Street vyjádřil: "Byly legrační. Samozřejmě, že jsme je otiskli."

  Daily Telegraph k tomu také okamžitě vydal kreslený vtip. Na něm praví televizní meteorolog na obrazovce s nápisem "METEOROLOGICKÉ VAROVÁNÍ": "Vysoká teplota zvýší riziko, že uvidíte ministerského předsedu nahoře bez."

  Podrobnosti v angličtině ZDE

  PŘÍPAD SNOWDEN - ZÁPLETKA SE ZAUZLUJE:

  Snowden není zdrojem informací, které vydal deník Independent

  23. 8. 2013

  čas čtení 3 minuty

  Britský deník Independent ve svém pátečním vydání tvrdí, že "Británie má na Blízkém východě tajnou monitorovací stanici, která odposlouchává a zpracovává obrovské množství emailů, telefonních rozhovorů a internetového provozu pro západní výzvědné agentury". Je to poprvé, co Independent vydal nové informace, které údajně pocházejí z dokumentů NSA, a jsou to taková odhalení, která novináři, kteří pracují přímo s americkým whistleblowerem Edwardem Snowdenem nepublikují, píše v deníku Guardian Glenn Greenwald a ptá se:

  Vede to k otázce: Kdo je zdrojem těchto informací? Edward Snowden zdůrazňuje, že on nebyl zdrojem těchto informací pro Independent:

  Británie provozuje na Blízkém východě tajné špehovací středisko

  23. 8. 2013

  čas čtení 4 minuty

  Velká Británie provozuje na Blízkém východě internetové špehovací středisko, které zaznamenává a zpracovává obrovské množství emailů, telefonních rozhovorů a internetového provozu. Středisko funguje pro západní výzvědné služby. Stanice odebírá data z optických kabelů rozmístěných v regionu na dně moře. Získané informace jsou analyzovány v špionážním středisku GCHQ v anglickém Cheltenhamu a poskytovány americké National Security Agency. Britská vláda tvrdí, že je tato stanice klíčovým prvkem ve válce Západu "proti terorismu" a poskytuje včasné varování před potencionálními útoky po celém světě. Vyplývá to z dokumentů, které z NSA získal Edward Snowden, píše britský list Independent.

  Zakladatel emailové služby Lavabit:

  Pronásleduje mě americká vláda, ale nesmím říct, co mi dělá

  23. 8. 2013

  čas čtení 3 minuty

  Ladar Levison provozoval v Americe šifrovanou emailovou službu pro počítačové specialisty Lavabit. Jedním z jeho zákazníků byl Edward Snowden. Letos v srpnu dospěl k názoru, že emailovou službu nadále nemůže provozovat, aniž by se vyhnul špehování od americké vlády. Proto svou firmu zrušil. Od té doby ho pronásledují právníci americké vlády. Kafkovské na situaci ale je, že Levison nesmí říci, co mu dělají. Spáchal by tím trestný čin.

  Obamova vláda vytvořila špehovací stát takového rozsahu a takové intenzity, jaký v USA nemá obdoby od padesátých let minulého století, kdy senátor Joe McCarthy pronásledoval údajné komunisty. To tvrdí Ladar Levison, počítačovy specialista, který se stal obětí konfliktu mezi americkou vládou a whistleblowerem Edwardem Snowdenem.

  Zemanovci spáchali sebevraždu v přímém přenosu

  23. 8. 2013 / Štěpán Kotrba

  čas čtení < 1 minuta

  Bývalý ministr školství v Nečasově kabinetu, bývalý vrchní kádrovák bezpečnostní agentury ABL a bývalý místopředseda Bártových Věcí veřejných, dnes šéf "hnutí Pro sport a zdraví" Josef Dobeš, se ve čtvrtek sešel s předsedou SPOZ Zdeňkem Štenglem. Plánovali společnou kandidátku a "podporu sportovců" zemanovcům.

  "To je horší než zločin, to je politická chyba", prohlásil kdysi v úplně jiné souvislosti Miloš Zeman. Paktování se s nejhorším ministrem Nečasovy vlády, který plánoval "reformu" školství obsahující školné, který prodloužil akreditaci magisterského studijního programu na plzeňské právnické fakultě i po obrovském skandálu a jehož parsonální politika na minsiterstvu byla jedinou řadou skandálů, je smrtící rána pověsti SPOZ u té části levice, která by byla ochotna volit zemanovce.

  SPOZ si prohrála volby na samém počátku. Sama.

  "Šokující" návrh KSČM na zvýšení daní pro bohaté je nižší než daně v konzervativní Británii

  22. 8. 2013

  čas čtení 1 minuta

  Lidé s příjmem nad milion korun ročně se musí připravit na radikální zvýšení daní (píše IDnes a zvýraznila redakce BL) v případě, že ve volbách uspěje KSČM. Komunisté, kteří ve čtvrtek schválili volební program, počítají podle předsedy strany Vojtěcha Filipa s tím, že by se mělo vrátit více daňových pásem. "Pro příjmy nad milion, případně nad dva, by to bylo 35 procent," řekl Filip.

  Zdroj: ZDE

  Daňové zatížení ve Velké Británii je zjevné z níže uvedené tabulky, zkopírované ze stránek britského daňového úřadu:

  1. Prvních 283 200 Kč vydělaných pravidelným zaměstnáním v jednom finančním roce je nezdaněno.

  2. Příjem nad 960 000 Kč je zdaněn 40 procenty.

  3. Příjem nad 4,5 miliony Kč je zdaněn 45 procenty.

  Je Británie s konzervativní vládou komunistická země?

  K tomu: Nezáleží na tom, kolik stát utrácí, ale NA CO to utrácí

  Levice: Nejvyšší stadium kapitalismu

  23. 8. 2013 / Karel Dolejší

  čas čtení 8 minut

  Filosof Jean-Claude Michéa už před dvěma lety v rozhovoru pro týdeník Le Nouvel Observateur kritizoval současnou levici coby církev náboženství pokroku a přihlásil se ke "common decency" George Orwella - o němž napsal dvě knihy - jako k protitahu vůči této degeneraci levice. V době, kdy vyšel zmíněný rozhovor, právě vydal esej Le complexe d'Orphée: la Gauche, les gens ordinaires et la religion du progres (Orfeův komplex: Levice, obyčejní lidé a náboženství pokroku), ve které poukázal na fakt, že ve jménu "nezadržitelného pokroku" se levice fakticky vzdala původních socialistických snah vybudovat slušnou společnost. Levice se podobá mýtickému Orfeovi v podsvětí, který zakazuje každé ohlédnutí - může tedy již jen kráčet "stále více a lépěji vpřed k zajištění družstevní velkovýroby" (Egon Bondy). Logickým a vlastně nevyhnutelným důsledkem výprodeje všech levicových hodnot a jejich nahrazení pragmatickými poukazy na to, že levice kdysi dávno bývala lepším údržbářem kapitalistické ekonomiky než pravice, je ekonomický redukcionismus jako první a současně jediné přikázání této náhradní víry. Poslední přípustný argument v levicové debatě se dnes týká všelikých statistik, především růstu HDP. Cokoliv nadto jest, od zlého jest. Amen.

  TÉMA PRO NADCHÁZEJÍCÍ VOLEBNÍ KAMPAŇ V ČR:

  Inovace potřebují aktivní podporu státu

  22. 8. 2013

  čas čtení 5 minut

  Produktivní veřejné výdaje vedou k hospodářskému růstu, jak to dokazuje situace ve Spojených státech

  Debata o škrtech ve státním rozpočtu a vztah mezi státním deficitem, státní zadlužeností a růstem pomíjí jednu naprosto klíčovou věc, píše v mezinárodním hospodářském deníku Financial Times Mariana Mazzucato, profesorka na University of Sussex a autorka nové knihy "The Entrepreneurial State: Debunking Public vs Private Sector Myths (Podnikatelský stát: Zlikvidujme mýtus o tom, že státní sektor je v konfliktu se sektorem soukromým)".

  Množství státní zadluženosti či velikost státního deficitu nejsou tak důležité jako to, jakou činnost daňoví poplatníci vlastně financují. Pokud státní výdaje podporují oblasti, které zvyšují hospodářský růst prostřednictvím zvyšování produktivity a prostřednictvím inovací - jako jsou vzdělávání, kvalifikace, výzkum a nové technologie - pak dlouhodobý poměr zadluženosti vůči hospodářskému výkonu může být nižší (a stát v lepším stavu), než když jsou státní výdaje méně produktivní.

  Čest poražených

  23. 8. 2013 / Lenka Procházková

  čas čtení 13 minut

  Projev Lenky Procházkové 21. srpna 2013 na Staroměstském náměstí v Praze na shromáždění "Občané proti okupaci!"

  Pokud žijí pamětníci prohraných bitev, měli by zápis v knize historie aspoň glosovat. V Čechách se totiž oficiální výklad dějů dávných i nedávných vždy užívá jako rybářský prut. Pravda však nebývá zavěšená na udici jako návnada. Pravda je mnohdy skrytá a čeká na své hledače.

  V pimprlové komedii stalo se

  23. 8. 2013 / Lubomír Brožek

  čas čtení 5 minut

  V pimprlové komedii stalo se,
  že usedla vosa králi na nose,
  král se namích a bouch pěstí do stolu,
  zavolejte na tu vosu Škrholu.

  Jiří Suchý

  Lid se namíchl a, jak se praví v písni, bouch pěstí do stolu a...stalo se, co si ještě nedávno nikdo neuměl představit, ani v nejbujnějších snech: Většina poslanců dostála svému slovu a splnila, co slíbila -- tedy zvedla ruku pro rozpuštění sněmovny. Hurá! V ústavní zahradě zavládlo nadšení. Otázka je, jak dlouho vydrží. Představa, že s novým vedením se skoncuje s šokovou terapií a zařízení bude transformováno ne-li přímo v lusthaus, tedy alespoň v menší blázinec, je svůdná jako fata morgana.

  Marketingová zabedněnost společnosti Vodafone

  23. 8. 2013 / Bohumil Kartous

  čas čtení 3 minuty

  Investujte konečně raději do svých zákazníků a ne do drahých, vesměs dost přihlouplých reklamních kampaní, jejichž náklady poté následně svým zákazníkům vyúčtujete.

  Zavolal mi včera operátor z call centra společnosti Vodafone, u které mám účet, jestli mám chvilku na představení novinek a možností. Říkám, že nemám, jestli by to nemohli poslat e-mailem. Rád bych se s tím seznámil, jistě bych tak mohl přijít na to, snížit vysoké částky, které si čeští operátoři za své služby účtují. Operátor to odehrál jednoduše: prý je toho hodně, pravil. Nevím, co tím chtěl říct. Jako že nejsem schopen přečíst delší text, nebo že správně neporozumím náročnému psanému projevu géniů z Vodafonu? Co je to za nesmyslnou odpověď?

  Parciální zájmy frakcí marketingových oddělení

  23. 8. 2013 / Petr Nachtmann

  čas čtení < 1 minuta

  Příhoda popsaná ZDE se netýká jen mobilních operátorů a má logické vysvětlení, píše Petr Nachtmann.

  Oddělení marketingu velkých firem trpí přezaměstnaností. "Propagaci" pomocí callcenter vymýšlí jiný tým lidí než propagaci jinými kanály a všichni potřebují vykázat činnost. Proto scénář hovoru z callcentra nepřipouští, aby zákazník "uhnul" do jiného kanálu.

  Human Rights Watch ostře kritizuje odsouzení Bradleyho Manninga

  23. 8. 2013

  čas čtení 3 minuty

  21. srpna 2013 odsoudil americký vojenský soud ve Fort Meade v Marylandu vojína Bradleyho Manninga k 35 letům vězení.

  "Agresivní stíhání a tvrdé odsouzení Manninga nejen kontrastuje ostře s absolutní beztrestností bývalých vysokých amerických činitelů, vinných mučením a s tím spojeným týráním, ale také daleko překračuje tresty, jichž většina demokratických zemí používá za prozrazení citlivých informací veřjenosti," konstatovala Dinah PoKempnerová, právnička organizace Human Rights Watch.

  Manningovo odsouzení je odstrašujícím příkladem pro whistleblowery a některé novináře

  22. 8. 2013 / Daniel Veselý

  čas čtení 7 minut

  Rozsudek nad vojenským analytikem Bradleym Manningem za předání statisíců tajných materiálů WikiLeaks představuje příznačný precedent amerického právního systému a zároveň zlověstný vzkaz ostatním whistleblowerům a novinářům, kteří odhalují zločiny svých vlád a mocenských aparátů. Stávající americká vláda je v boji proti nim represivnější než všechny předchozí vlády dohromady.

  Ohlédnutí za nečasem evropské politiky

  21. 8. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

  čas čtení 17 minut

  Když prezident M. Zeman a předseda Evropské komise J. M. Barroso 3. dubna 2013 na Pražském hradě vyvěsili vlajku Evropské unie a ukončili tak alespoň symbolicky Klausovo prezidentské období typické kritikou a otevřeným odporem k Evropské unii, v českém veřejném prostoru se objevila řada kritických hlasů. Bývalý vicekancléř V. Klause Hájek se nechal například slyšet, že vyvěšení vlajky a podpis eurovalu dělají z prezidenta Zemana dalšího Háchu. Strana Svobodných dokonce iniciovala v souvislosti s touto událostí petici za vystoupení Česka z EU. Tehdejší ministr Schwarzenberg se zase pohoršoval nad tím, že ho Hrad k této události nepozval. A kupodivu se s ním nehodlal sejít ani předseda Barroso v rámci svojí návštěvy v Praze.

  Slušní proti slušným: souboj kýčů

  21. 8. 2013 / Martin Škabraha

  čas čtení 20 minut

  Před asi dvěma lety mi jeden přítel vyprávěl, jak si při cestě z Prahy přisedl do vlaku, jímž se vraceli účastníci demonstrace proti vládním škrtům v sociální oblasti. Lidé s různými typy zdravotního postižení nebo jejich blízcí se překvapivě začali hádat, kdo z nich je sociálním systémem více zvýhodňován; de facto se obviňovali z parazitismu -- těm, co mohou ještě chodit po svých, vadilo zvýhodňování vozíčkářů, vozíčkáři si zase stěžovali, kolik se platí matkám s postiženými dětmi, matky si stěžovaly, že jim nedá nikdo nic, atd. atp. Absurdní spor se podařilo vyřešit až v okamžiku, kdy někdo prohlásil, že ze všeho nejhorší jsou cikáni. Na tom se účastníci zájezdu shodli.

  O cestách českých politiků do zahraničí

  21. 8. 2013 / Jan Čulík

  čas čtení 3 minuty

  Motto:

  Europoslanec Falbr (ČSSD) v interview pro Českou televizi tuto moji obavu potvrdil, když charakterizoval například konkrétní situaci bývalého premiéra P. Nečase při jednáních Evropské rady následně: "Nečas na summitech bloudí a nikdo se s ním nebaví, o čem taky, když tam jen vyhrožuje právem veta." - opravdu skvěle odvedená práce pro občany ČR v EU.

  Veronika Sušová-Salminen, Ohlédnutí za nečasem evropské politiky

  Už jsme v Britských listech psali o informacích z Úřadu vlády, že když byl českým premiérem Petr Nečas, absolutně ignoroval žádosti zahraničních médií o rozhovory. Vůbec ho to nezajímalo, což je opravdu pozoruhodné, neboť západní politik by se rozhovorem v americké televizi vytahoval před domácími voliči, že ho americká média považují za "mezinárodně vlivnou osobnost". Ne tak Nečas. Za jeho vlády se žádosti o rozhovor od amerických televizí ignorovaly.

  Ohromení nad masivním útokem chemickými zbraněmi v Sýrii sílí

  22. 8. 2013

  čas čtení 2 minuty

  Francie varovala, že by mezinárodní společenství muselo jednat silou, pokud by se prokázalo, že syrské vládní jednotky provedly obrovský chemický útok proti civilnímu obyvatelstvu. Avšak francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius řekl v rozhovoru, že v žádném případě nedojde k vyslání pozemních vojsk.

  Zdá se, že při tom, co vypadalo jako útok smrtícím plynem na oblasti východního Damašku, které jsou pod kontrolou vzbouřenců, zahynuly stovky lidí. Šlo by o největší útok chemickými zbraněmi od té doby, kdy před pětadvaceti lety usmrtil Saddám Husajn chemickými zbraněmi tisíce Kurdů v městě Halabža.

  Jak donutit strany dělat skutečnou politiku

  21. 8. 2013 / Bohumil Kartous

  čas čtení 4 minuty

  Přiveďme politiku zpět do reálného života: prostředky na předvolební kampaň mohou být investovány pouze do neziskového sektoru.

  K této utopické myšlence mě přivedl Lubomír Brožek, který na závěr svého zajímavého textu "Čas šamanů" ironicky píše o tom, že peníze na předvolební kampaně by mohly být daleko spíše věnovány nemocným dětem. To je myšlenka velmi zajímavá. V souvislosti s tím, jak se politická scéna odcizuje společnosti, je nutné uvažovat o tom, jak tento trend změnit a jak nastolit opačný kurz. V tom by mohl velmi účinně pomoci -- jistě vysoce regulační -- zákon o vynakládání prostředků na předvolební kampaně.

  Že se nevinní nemají čeho bát? Víme nyní, kam to všechno vede

  21. 8. 2013

  čas čtení 6 minut

  Nechci to, co se dnes děje v Británii, srovnávat s historií, ale rád bych věděl, jak by se chovali ti, kteří dnes řídí špehování všech občanů, za totalitních režimů dvacátého století. Slyšíme totiž dnes tolik výroků, které jsme slýchávali tehdy: "Když jste nevinný, nemáte se čeho bát." "Vaše kritika napomáhá nepříteli." "Nejdůležitější je loajalita."

  "Už jste si dost vyhráli, a my teď chceme ten materiál zpátky." S těmito slovy začal britský stát realizovat nejbizarnější akt státní cenzury internetové éry. V suterénu redakce deníku Guardian zírali s uspokojením činitelé ze špionážního střediska GSHQ na hromádku rozbitých hard disků, jako by to byli spalovači knih, které vyslala španělská inkvizice. Bylo jim jedno, že kopie těch hard disků jsou už dávno rozmístěny po celém světě. Požadovali své symbolické autodafé. Kdyby Guardian odmítl tento rituál provést, získali by soudní příkaz prohledání redakce a k zničení těch disků od poslušného britského soudu.

  V současnosti proti sobě zuřivě bojují v nerozhodném boji dvě síly. Materiál, který zveřejnil Edward Snowden prostřednictvím deníků Guardian a Washington Post je v úplně jiné kategorii než materiály, které zveřejnil server WikiLeaks. Snowdenův materiál dokazuje nejen, že současný stát shromažďuje, ukládá a zpracovává pro své vlastní cíle elektronické komunikace z celého světa. Daleko závažnější je skutečnost, že tato moc natolik zkorumpovala ty, kteří ji mají, že se jim podařilo vymknout se demokratické kontrole. Snowden neemigroval z Ameriky proto, že by si byl vědom, do jak obrovské míry NSA občany na celém světě špehuje. Emigroval, když byl svědkem toho, jak o tom jeho šéf z NSA dlouhé hodiny v americkém Kongresu lže, napsal v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins.

  12431

  ANALÝZA

  Kalouskova vláda zlodějů

  23. 8. 2013 / Štěpán Kotrba

  čas čtení 6 minut

  Analytik a komentátor Štěpán Kotrba reaguje na rozhovor místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska pro Hospodářské noviny. Kalousek podle něj nemá mandát mluvit o ohrožení svobody a demokracie a stylizovat se jako zachránce. "Ztratil veškerou moc. A tím ztratil všechno. Nejspíš bude čelit trestnímu stíhání. A dnes mluví o principu polistopadového vývoje?" táže se Kotrba v komentáři psaném pro ParlamentníListy.cz.

  Otřesný rozhovor pro Hospodářské noviny udělalo s Miroslavem Kalouskem duo "novinářů", specializující se na podkuřování TOP 09, Aleš Měřička (bývalý šéfredaktor v Kellnerově PPF Media) a Kateřina Surmanová.

  U nás na pracáku - zbrusu nová reality show

  23. 8. 2013 / Kateřina Ryšavá

  čas čtení 6 minut

  Milí čtenáři, přátelé,

  obracím se na vás s dotazem, zda není někdo z vás producentem nebo jestli snad někoho takového neznáte a mohli byste mu doporučit můj nejnovější podnikatelský záměr.

  Ráda bych natočila reality show pod názvem "U nás na pracáku".

  Cílem projektu je podat objektivní, vyvážený pohled na poslance, kteří se vlivem hospodářské krize, zlolajných zásahů solární mafie a jiných nepředvídatelných událostí ocitli na pracovním úřadě se žádostí o zprostředkování zaměstnání.

  Poslanci, kteří se zaregistrují na ÚP ČR, budou sledováni bez přerušení celých pět minut, po které budou čekat mezi ostatními nezaměstnanými ve frontě na přijetí jejich přidělenou specialistkou, která jim má práci zprostředkovat.

  Mé mladé přítelkyni VI

  23. 8. 2013 / Jiří Jírovec

  čas čtení 7 minut

  Přítelkyně moje, na předcházející dopis reagoval jeden čtenář touto poznámkou:

  "Ve vašem obsáhlém článku jsou nejméně dva omyly. Spolurozhodování zaměstnanců, nejen dělníků, ve velkých podnicích, není výmyslem ekonomů pražského jara, ale dosti pracně probojovaným principem v Německu, který funguje dodnes. Podrobnosti ZDE . Nedejte se mýlit datem vstupu zákona v platnost až v roce 1976, byl to dlouhý boj s peripetií i v roce 1968.

  Druhý omyl je, že Dědeček je básník. Mám pocit, že se v hodnocení PJ ani tak moc nelišíte."

  Připouštím, že moje zmínka o spoluúčasti dělnické třídy na vedení podniků byla zkratkovitá. To, že nápad pocházel z Německa jsem zapomněl a o tom, že tam byl posléze přijat výše zmíněný zákon, jsem nevěděl. Je možné, že ty zaměstnanecké rady jsou důvodem, proč tam ekonomika tak dobře funguje. Ve svém článku jsem nepsal, že by ony rady byly nápadem československých ekonomů. S nepříliš velkou mírou ironie lze říct, že jsme stejně nikdy žádné velké ekonomy neměli a podle toho to vypadá.

  Prohlášení Vědecké rady ÚSTR

  Lidové noviny prezentují činnost Vědecké rady ÚSTR tendenčním a nepravdivým způsobem

  22. 8. 2013

  čas čtení 5 minut

  V Lidových novinách 20. srpna 2013 vyšel na straně 1 a 3 titulní článek s názvem "Přednášel marxismus, teď hodnotí disidenty". Článek prezentuje činnost Vědecké rady ÚSTR tendenčním a nepravdivým způsobem. Fakta jsou tato:

  1. Nepravdivé je hlavní, celkem čtyřikrát v článku opakované tvrzení, že prof. Jan Rataj, jeden z 15 členů Vědecké rady, posuzoval, v současnosti posuzuje nebo bude posuzovat projekt pana Bc. Františka Stárka ("Čuňase"), za komunistického režimu opakovaně vězněného představitele českého undergroundu. Oponenty tohoto projektu jsou dánský historik dr. Peter Bugge a český politolog doc. Ladislav Cabada. Prof. Rataj se -- vzhledem k době dovolených -- vůbec nezúčastnil workshopu 19. srpna, na kterém se mimo jiné probíral i projekt pana Stárka, a nemá tedy s jeho posuzováním nic společného.

  Nový ředitel ÚSTR píše odborům

  Evaluace projektů je ve výzkumných institucích běžnou praxí

  22. 8. 2013

  čas čtení 7 minut


  Nezávislá odborová organizace
  Ústavu pro studium totalitních režimů
  Siwiecova 2428/2
  130 00 Praha 3

  V Mikulově 17. srpna 2013

  Vážení,

  děkuji za dopis ze dne 16. srpna 2013, kterým jste se obrátili na členy Vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

  Dopis je titulován jako "otevřený". Přitom mi ovšem není jasné, co tato kvalifikace má konkrétně znamenat. Většinou se označují za "otevřené" dopisy, které se dávají současně k odesílání adresátovi k dispozici i médiím. Tuto možnost Vám samozřejmě zásadně nikdo nechce upírat, nicméně dovolte, že pro takové počínání bych v daném případě nemohl mít pochopení. Konstatuji, že ještě nedošlo ani k jednomu přímému -- osobnímu nebo pouze korespondenčnímu -- kontaktu mezi námi. Přešli jste jakoby přímo "do útoku", aniž byste nejprve vyhledali možnost se o stížnostech, které postulujete, bavit ve věcném a otevřeném dialogu.

  Vilém Prečan píše Vědecké radě ÚSTR

  22. 8. 2013 / Vilém Prečan

  čas čtení 1 minuta

  Vědecké radě ÚSTR

  Vážené kolegyně, vážení kolegové,
  rád bych Vás ujistil, že má rozhořčená slova o tom, že s ústavem už nechci mít nic společného, byla jen projevem momentálního rozhořčení a zoufalství tváří v tvář útokům na mou čest, lidskou a profesní integritu, jimž jsem byl vystaven na diskusním večeru se zaměstnanci ÚSTR v pondělí 19. srpna. Vlna sympatií, jimiž jsem byl vzápětí zahrnut ze strany pracovníků ústavu a archivu i od Vás, mě však přesvědčila, že odejít do soukromí by znamenalo kapitulovat před těmi, kteří ústav považuji div ne za své vlastnictví, které hájí jako jediní vyvolení a povolaní.

  Glenn Greenwald: Jestli je někdo izolovaný a ve zranitelné pozici, je to americká a britská vláda

  22. 8. 2013

  čas čtení 6 minut

  Nejprve Downing Street tvrdila, že byla jen informována o policejních plánech zatknout Davida Mirandu, uvedly ve středu večer Channel Four News. Teď víme, že David Cameron hrál v celé aféře týkající se prozrazené Snowdenovy dokumentace daleko dříve aktivní roli. Hrál ústřední roli ve snahách získat Snowdenovu dokumentaci z deníku Guardian. Přesvědčil svého vládního tajemníka sira Johna Heywooda, aby v té věci začal jednat. Heywoodovi bylo nařízeno, aby se spojil s Guardianem a požadoval zničení Snowdenovy dokumentace, protože by mohla být ohrožena bezpečnost státu, kdyby se ta dokumentace dostala do špatných rukou. Dnes řekl také náměstek premiéra Nick Clegg, který to také schválil, že tento postup byl lepší než jít proti Guardianu soudní cestou, protože Guardian měl tak dál možnost publikovat o Snowdenově dokumentaci články.

  Na vysílání ČT i v době světový krize platíme 5,8 mld. korun ročně -- k čemu?

  22. 8. 2013 / Michal Rusek

  čas čtení 9 minut

  5,756 mld. kaček vybraných od českých koncesionářů v loňským roce 2012 jsou sakra velký prachy. Jo, fakt jsou příliš velký na to, abychom se nezajímali, co přesně za ně od ČT dostáváme. Navíc tyto prachy maj šíleně velikej multiplikátor. Hned vysvětlím. Protože pokud je investujeme do ČT mizerně -- víme, že stačí málo a ČT nám už dnes "preventivně" vysílá billboardy s Babišem (to je náhodička, že) -- tak po volbách nebudou u vesla lidi fajnoví a dobří, ale zase lumpové, kmotři. A to není sranda. A na tohle prý vysílání ČT (a dalších médií) má prej pramalej vliv, dokonce prý televize nic neovlivňuje. Zajímavý todleto, že? Fakt síla názor.

  Je neuvěřitelný, že se redaktoři ČT (a nejen oni) už vlastně smířili s tím, že se ve státě ve velkým krade a krást se nepřestane.

  7 milionů Britů dostane od bank další odškodnění v celkové výši 39 miliard Kč

  22. 8. 2013

  čas čtení < 1 minuta

  Asi 7 milionů zákazníků britských bank dostane celkové odškodnění ve výši 1,3 miliardy liber (39 miliard Kč) poté, co 13 britských bank přiznalo, že při prodeji pojištění pro úvěrové karty (CPP) poskytovaly zákazníkům falešné informace. Firma CPP už dostala od regulačního vládního orgánu pokutu ve výši 10,5 milionu liber.

  Zákazníci dostanou zpět všechny peníze, které zaplatili za pojištění svých úvěrových karet od 14. ledna 2005, plus úrok ve výši 8 procent.

  Je v poslední době už druhý bankovní skandál. Banky jsou také nuceny vracet zákazníkům pojištění osobních úvěrů, které bylo předražené.

  Podrobnosti v angličtině ZDE

  Izraelsko-palestinské mírové rozhovory ukazují na zoufalou potřebu Izraele legitimizovat se před sílící mezinárodní kritikou

  22. 8. 2013

  čas čtení 9 minut  Zájmem Izraele na jednáních s Palestinci je napravit si poškozenou reputaci. Ze stejného důvodu najímá studenty k šíření propagandy, říká v rozhovoru izraelský výzkumník Šir Hever

  Spojenými státy zprostředkované mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinou pokračovaly minulý týden v Jeruzalémě. Stín na ně vrhly zprávy o rozšiřování výstavby v koloniích (osadách) na Západním břehu Jordánu.

  O mírových rozhovorech se říká, že jsou odsouzeny k neúspěchu. Proč se izraelští i palestinští představitelé přesto rozhodli těchto rozhovorů účastnit?

  Otroctví v londýnské City:

  Stážisté v investičních bankách trpí "nehumánním zacházením", varuje lékařka

  22. 8. 2013

  čas čtení 1 minuta

  Jednadvacetiletý stážista banky Merrill Lynch Moritz Edward zřejmě třikrát po sobě pracoval až do šesti hodin do rána. Pak doma zkolaboval a zemřel. Londýnská lékařka varuje, že zaměstnanci investičních bank v Londýně trpí "nelidským zacházením".

  Dr Nerina Ramlakhan léčí "vyhořelé zaměstnance bank" už dvacet let. Zná tyto lidi, kteří se zoufale snaží vyrovnat se s nekonečnou pracovní dobou.

  Miliony britských turistů jezdí na dovolenou do zahraničí, ale netuší, kde jsou

  22. 8. 2013

  čas čtení < 1 minuta

  Ze studie 2000 Britů, kteří loni cestovali do zahraničí, vyplynulo, že 53 procent osob, které jely na dovolenou na Kypr, naprosto netušilo, kde ten ostrov je, a spletli si ho s Řeckem.

  Asi polovina lidí, kteří cestovali na dovolenou do Turecka, jej také nedokázala najít na mapě. Mnoho Britů ho umístilo na mapě tam, kde je Ukrajina.

  Více než desetina Britů, kteří cestovali do Francie, ji nenalezli na mapě a spletli si ji s Belgií.

  Stejný počet osob, které jely na dovolenou do Itálie, ji nedokázal najít na mapě a umístil ji tam, kde je Bělorusko.

  Vyšlo také najevo, že dvacet procent britských turistů nedokáže jmenovat hlavní město země, kam jeli na dovolenou, a 27 procent z nich nedokáže vyjmenovat ani jeden sousedící stát.

  Výzkum provedla letecká společnost British Airways.

  Podrobnosti v angličtině ZDE

  Rok 1968 -- jedno z nejhezčích období mého života

  22. 8. 2013

  čas čtení 5 minut

  Bylo mi 16 let, což je věk, kdy člověk objevuje dosud nepoznané a všechny události intenzívně prožívá. Předehra k Pražskému jaru začala plíživě. Že se něco děje ve stranickém aparátu, si lidé začali uvědomovat až s nástupem Alexandra Dubčeka do vedení KSČ. Naplno začal společenský kvas až s volbou nového prezidenta v březnu 1968. Ačkoliv byl předem vybrán jediný kandidát, Ludvík Svoboda, přesto lidé poslancům navrhovali i jiné osobnosti, píše Jan Černý.

  V Praze se objevovaly ručně vyrobené transparenty (většinou nápis provedený barvou na bílém prostěradle) s výzvou "Volte Císaře", "Volte Smrkovského". Právě Josef Smrkovský byl kromě Dubčeka velmi oblíbenou osobností. Novinář Petr Adler jej v časopise Mladý svět nazval tribunem lidu. Z politiků se stávali celebrity milované, či alespoň uznávané, většinou národa. A je nasnadě proč. Protože konali v zájmu lidu, byli příslibem změny poměrů k lepšímu životu v demokratické společnosti, nazývané "Socialismus s lidskou tváří". Porovnání s dnešním stavem, kdy by lid nejraději poslance a členy vlády nahnal vidlemi do Vltavy, je opravdu tristní.

  21.srpen 1968

  21. 8. 2013

  čas čtení 4 minuty

  toto datum si budu jistě pamatovat velmi dobře. Byl jsem v té době na vojně u motostřeleckého pluku v Chebu a měl jsem to potěšení nejen být v zákopech s ostře nabitým samopalem v postavení proti vojákům bývalé NDR, ale také sledován jejich ostražitým pohledem jsem docházel jako písař do hlavních kasáren, kde zbyl celkem velmi malý odřad. Díky statečnému veliteli pluku podplukovníku Kolodějovi jsme byli v plné bojové pohotovosti mimo kasárna, včetně všech náležitostí a připraveni na vše, včetně toho, že armáda z plukovního vysílače organizovala vysílání "Radio Cheb", píše Michal Horák.

  24301

  Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968

  20. 8. 2019

  čas čtení 13 minut

  Foto:   Editor svazku "Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež" (1988) Antonín Liehm (tehdy 84) ve Skotsku v dubnu 2008. (Když jsem mu v červnu 2012 v Paříži telefonoval, Liehm, tehdy osmaosmdesátiletý, reagoval: "Pane Čulík, vy ještě žijete?"  (JČ) )


  "Na co se tu stojí?" - "Na svobodu, paní."
  Pavel Kohout
  Jak se posílalo Poselství ZDE  Všeobecné znalosti toho, co se v Československu dělo v šedesátých letech a zejména v období tzv. Pražského jara 1968, jsou značně omezené. Mladá fronta Dnes a Lidové noviny publikují o tomto období naprosté nesmysly, Jan Hřebejk a Filip Renč točí o něm filmy, které jsou o Československu na jakési jiné planetě. Málokdo se začte do toho, o co v té době v Československu skutečně šlo. Přitom je to zajímavé a dodnes aktuální.

  V době posledního velkého kulatého výročí Pražského jara, v roce 1988, sestavil novinář, kritik a autor A.J. Liehm reprezentativní antologii nejzávažnějších více než 130 textů, publikovaných během jara 1968 v rámci tehdejší celospolečenské diskuse. Dal ji ironický podtitul "Čítanka pro děti a mládež". Této Čítanky je dnes zapotřebí možná ještě o mnoho více, než tomu bylo před dvaceti lety. Člověk by měl znát své kořeny.

  Ve spolupráci s A.J. Liehmem a za pomoci historika Viléma Prečana jsme tuto antologii významných textů zprostředkovali i mladším generacím a předkládáme ji tímto pro studijní účely kompletní v digitální formě. ČTĚTE! │Jan Čulík

  Publikace má tento úvod:

  Milé děti, jinoši a dívky

  před dvaceti lety bylo v Čechách i na Slovensku jaro. Mnozí z vás nebyli ještě na světě, jiní se sotva batolili, ostatní teprve rozum brali. Dnes se ptáte, jak to vlastně bylo, co bylo a proč. Tak jsme pro vás sestavili čítanku, abyste si mohli přečíst aspoň něco z toho, co se tenkrát myslelo, psalo a dokonce říkalo nahlas, ba i v rozhlase, v televizi a do telefonu. Najdete tu tříšť textů, která není, ani nechtěla být úplná, ani nemá být historickou dokumentací či úplným přehledem. Prostě průřez, čítanka, jak se ji podařilo dát dohromady v nesnadných podmínkách. Ať je vám k užitku i radosti, k poučení i pobavení. A možná, že po ni sáhnou se vzpomínkou na vlastní školní léta i tatínek s maminkou.

  Kdyby se vám zdálo, že to či ono připomíná něco z vaší vlastní zkušenosti, vězte, že jde o podobnost čistě náhodnou.

  S přáním pěkného jara 1988.

  Redakce.

  P.S. Texty jsme řadili chronologicky, abyste nezapomněli, že historie probíhá v čase. Proto také vlastní čítanku uvádějí texty projevů na Sjezdu československých spisovatelů v červnu 1967, které mohly být uveřejněny teprve na jaře 1968. Poslední texty jsou z 15. 8. 1968. O pár dnů později, 21. srpna, začalo nové dějinné období, jehož čítanku už budete muset pro svoje děti a vnuky sestavit vy.

  PRAŽSKÉ JARO 1968:

  Sedm pražských dnů v srpnu 1968 a další klíčové dokumenty

  21. 8. 2012

  čas čtení 3 minuty

  Péčí historika Viléma Prečana vydáváme v digitalizované formě další dokumenty, týkající se Pražského jara 1968. Čtěte a poznejte jednu z nejdůležitějších kapitol moderní české historie.

  Vilém Prečan: "O co šlo v roce 1968: Další dokumenty" ZDE

  Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968. Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež KNIHOVNA

  PRAŽSKÉ JARO III.

  Pithartův Osmašedesátý

  21. 8. 2012

  čas čtení 1 minuta

  Péčí historika Viléma Prečana vydáváme v digitalizované formě další dokumenty, týkající se Pražského jara 1968. Čtěte a poznejte jednu z nejdůležitějších kapitol moderní české historie.

  Kritičnost tohoto pokusu o porozumění historickým souvislostem "osmašedesátého" bude shledána nejspíše právě jednostranností: aniž bych se předem ospravedlňoval, chci tu říci, že tato kritičnost je také reakcí na dosud zcela nedostatečnou vůli bezpředsudečně se vyrovnat s událostmi před desíti lety, s přežívajícími iluzemi a legendami. Dnes vskutku převládají -- kromě laciného cynismu -- povrchní soudy a nereflektovaná, pomalu už sentimentální "vzpomínka"; snad to někomu pomáhá odreagovávat si mizérii současnosti. Ale i naše současnost bude jednou minulostí a budou se jednou budoucí kritikové opět pokoušet porozumět historickým souvislostem našeho příštího nezdaru? Útěšný, nekritický vztah k minulosti je přece vždycky setbou budoucích selhání.

  I. Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968. Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež KNIHOVNA

  II. Vilém Prečan: Sedm pražských dnů v srpnu 1968 a další klíčové dokumenty KNIHOVNA

  21. srpen 1968 očima autorů Britských listů v minulých letech

  21. 8. 2014

  čas čtení 5 minut

  Téma demokratizace, Pražského jara a socialismu s lidskou tváří bylo vždy v Britských listech tématem velmi citlivým a traumatizujícím pro řadu autorů i čtenářů. Mnozí z nich věřili. Mnozí z nich věří dodnes a jsou hrdí na to, že mohli pracovat v době kdy lidé věřili svým politikům, věřili ideálům a lidské pospolitosti, která z davu dělala národ. Z generace těch, kteří byli v roce 1989 už dospělí nebo dospívající, neexistuje prakticky nikdo, kdo by ve svém okolí neměl někoho, jehož osud byl spjat s rokem 1968. Dodnes je to vnímáno jako nejvíce traumatizující společenský prožitek od Bílé hory a Bachova absolutismu.

  Stačilo ale necelých pětadvacet let, a znalost událostí a kultury Pražského jara u mladé generace je mizivá. Rok 1968 se zařadil někam za Boženu Němcovou či Karla Havlíčka Borovského. Datum. Heslo. Mlha. Tma. His sunt leones. Snažíme se tuto ztracenou dobu objevit i pro ty, kteří ji nezažili. Čtěte. Protože to je jediné, co vám umožní poznání doby, ve které vyrůstali, snili, pracovali a získávali životní zkušenosti vaši rodiče.

  21. srpen 1968 jako TÉMA BL

  PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

  Hospodaření OSBL za červenec 2013

  9. 8. 2013

  čas čtení 2 minuty

  V červenci 2013 přispělo finančně na Britské listy 774 osob bankovním příkazem celkovou částkou 405 442,98 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v dubnu 2013 částkou 2282,51 Kč. (Finanční příspěvky poukázané Britským listům v červenci prostřednictvím mobilu budou zprostředkovatelskou firmou Airtoy poskytnuty až za dva měsíce, částka za červenec byla 77662.82 Kč.)

  Zůstatek byl koncem července 2013 437 922,03 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

  Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

  Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

  Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

  37765