Život v ČR

9. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Včera jsem s přítelkyní navštívil Úřad práce v Prostějově. Jelikož přítelkyni skončila podpora, bylo třeba vyřídit dávky v hmotné nouzi, neboť i když já pracuji, jsme jako rodina v hmotné nouzi. Jaká je situace na Úřadu práce? Řekl bych, že to je katastrofa. Systémy jedou i nejedou, pracovnice UP jsou extremě vytížené a myslím, že i psychicky. V těchto dnech jsou na úřadech do nocí, situace připomíná děj kolem registrů vozidel, jen se o ní tolik nemluví.

Psychická zátěž zaměstnanců musí být ohromná, na jedné straně klienti, kteří nemají peníze, na druhé straně nefunkční systém. Takže zaměstnanci jsou v práci do noci a rád bych věděl, zda dostanou za svůj výkon nějaké mimořádné odměny, neboť na ministerstvu si odměny už vyplatili.

Tímto chci vyjádřit uznání zaměstnancům Úřadu práce Prostějov, a dále upozornit na problém, který se týká tisíců lidí v Čr. Je to dědictví Top09 a pana DráBka, obětí jsou ženy na UP a jejich rodiny, upozorňuje Michal Kment.

Systémová žebrota

9. 1. 2014 / Milan Daniel

čas čtení 3 minuty

Občas se ke mně u vchodu do nějakého supermarketu přitočí nešťastná slečna s kasičkou a žádá příspěvek. Na léčbu, na pomoc postiženým, dětem. Nejsem Herodes a tak mlčky vyndám z peněženky nějakou minci. Říká se tomu charita.

Potíž je v tom, že slečen je jaksi víc než těch postradatelných mincí. A o tom, jak jsou sbírky využívány, se dárci moc nedozví. I když kdo chce, tu informaci si najde.

Dvě třetiny z více než půl milionu korun, které 123 skupinek tříkrálových "koledníků" vybralo v Chrudimi v předminulém roce, bylo podle výroční zprávy tamní Diecézní charity použito na dofinancování plánovaných projektů. Upřesněno jako např. podpora projektů v Indii, pomoc cizincům a uprchlíkům, nákup speciálních zdravotních pomůcek pro nemocné, přímá pomoc.

O válce energetických firem na úkor zákazníka

9. 1. 2014 / Jaromír Máša

čas čtení 1 minuta

Byl jsem v nemocnici, píše Jaromír Máša. Mezitím jsem se dostal mezi válčící české společnosti Centropol a Comfort Energy, jako mnoho zákazníků, fy Centropol, která reklamovala, že je nejlevnější, ale Bohemia Energy si usmyslela, (že vydělá správní radě nějaký ten megamiliónek ... nesmíte se zlobit, já se strašně rád směju všem těmto upachtěncům) že od prvního první ... což už předem naplánovala a poslala své špehouny, kteří byli zakukleni (a jsou i nadále) jako agenti firmy Comfort Energy a slíbili hlídat, zda ten Centropol (já tomu říkám centrální policie) plní smlouvu.

Centropol ve svém slibu stojí. Což jsem podepsal. Zřejmě, zda vám někdo tarif sníží nebo zvýší, tak je to stejný komfort, pro komforťáky.

A lidi podlehli výhružným dopisům, a když jim došlo SIPO, tak tam jsou dvě platby, absolutně stejné, jedna pro původní Centropol, a druhá pro Comfort. Máme to komfortní, nemusíme ani sahat do našich děravých kapes.

Lidovci a fraška s lustracemi

9. 1. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Tato nová, téměř vládní, koalice je plná různých překvapení. Třeba případ údajné spolupráce šéfa ANO s StB. Slovenský Ústav paměti národa má dokumenty, které prý dosvědčují, že Andrej Babiš byl spolupracovník StB. Babiš proto žaloval Ústav paměti národa, a tak na Slovensku kvůli tomu probíhá soudní proces. Nejprve se zdálo, že dokud ho soud neočistí, což není jisté, tak nemůže získat negativní lustrační osvědčení a usednout ve vládě. Dokonce to bylo i stanovisko prezidenta.

Estonský generál: Rusko hromadí vojska na hranicích, USA vojáky nepošlou

9. 1. 2014

čas čtení < 1 minuta

Podle názoru bývalého hlavního velitele estonské armády, penzionovaného generála Antse Laaneotse, by přítomnost amerických vojsk na území Estonska zvýšila napětí ve vztazích s Ruskem. Sice by to na Rusko mělo i zadržující účinek, Laaneots je však na 99% přesvědčen, že USA v Estonsku nikdy své vojáky nerozmístí.

Generál upozornil, že Rusko od roku 2009 navyšuje svou vojenskou přítomnost na hranicích se třemi pobaltskými státy a plánuje umístit další dodatečné síly v Pskově.

Rusko považuje podle něj přiblížení NATO ke svým hranicím za největší ohrožení. Na území pobaltských států se však nenachází žádné západní vojenské zařízení, pouze protivzdušná obrana je zajišťována pravidelně se střídajícími letouny NATO.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Hotel Praha - virtuální prohlídka

9. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Vážený pane Paroubku,

Jsem studentem architektury v Brně. Jako spoustu mých spolužáků zasáhla zpráva o bourání hotelu Praha. Neváhal jsem a připojil jsem se k protestnímu hnutí Vekslák bourá Prahu. Jako na syna jednoho ze spoluautorů projektu hotelu se na Vás obracím s prosbou.

Přečetl jsem si Vaše články na Britských listech. Zcela se ztotožňuji s Vašimi názory názory na plánovanou demolici hotelu Praha. Naprosto souhlasím s tím, že mnohem spíše než o snahu majitele o efektivnější a ekonomicky racionálnější využití jeho majetku jde o projev nenávisti vůči skutečnostem spjatým s minulým režimem (primitivní antikomunismus, dalo by se říct).

Čína: Přetrvává politika nucených potratů

9. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Když má Kung Čchi-feng jasnou chvíli, dokáže si vzpomenout, jak prosila o slitování. Několik lidí přichytilo její hlavu, ruce, nohy a kotníky k nemocničnímu lůžku před tím, než jí do žaludku zavedli trubici s chemikáliemi vyvolávajícími potrat. Byla v sedmém měsíci těhotenství a čekala druhého syna. Po 35 hodinách příšerných bolestí potratila.

Náš zákazník, náš kmán

9. 1. 2014 / Jaromír Máša

čas čtení 8 minut

Mám ještě v archivu dokumentaci s PRE. Jak jsem se dostal k Bohemia Energy, prostě už nevím. Přede dvěma roky v únoru ke mně přišel představiel fy. Centropol, tvrdil, že mají a budou mít nejlevnější elektřinu na territoriu Praha nebo snad v celém Středočeském kraji, dal jsem telefon švagrovi, který je elektrikář, ten se v rozhovoru s tím "obchodním cestujícím" dověděl o výhodách nabídky, mně řekl, že to výhodné je, ale ve zkušební lhůtě odstoupil od smlouvy, mne však o tom kroku neinformoval, natož aby ho zdůvodnil.

Vysoký britský vládní poradce:

Přestaňte pořád nakupovat

9. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

Britové by měli přestat pořád nakupovat nová auta, ledničky a pračky a namísto toho by v zájmu ochrany životního prostřední měli opravovat ty, které už mají, konstatoval vysoký poradce britské konzervativní vlády.

Profesor David MacKay, hlavní vědecký poradce britského ministerstva pro energetiku, zdůraznil, že lidi by měli používat své elektronické zařízení a automobily co nejdéle a na konci jejich životnosti by mělo být toto zařízení rozmontováno a jeho součástky by měly být recyklovány.

Izrael se vyhýbá sankcím z EU podnikatelskou spoluprací s Čínou

9. 1. 2014

čas čtení 4 minuty

Zasažen sílící kritikou z Evropské unie, Tel Aviv uzavírá obchodní spolupráci s rostoucími ekonomikami v třetím světě, které se zajímají víc o byznys než o palestinský konflikt

Koncem listopadu 2013 se izraelští diplomaté účastnili napjatého politického vyjednávání s diplomaty EU o balíku investic z Bruselu v hodnotě 1,5 miliardy euro. Vyjednávání bylo obtížné - Evropská unie předem dala najevo, že peníze poskytne jen organizacím, které nepodnikají v izraelských osadách, vybudovaných na okupovaném arabském území,píše v deníku Financial Times John Reed.

Obama zve Merkelovou do Washingtonu

9. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Americký prezident Barack Obama zve německou kancléřku Angelu Merkelovou na návštěvu Washingtonu. Zřejmě jde o nápravu vztahů poškozených prozrazením faktu, že služba NSA odposlouchávala kancléřčin mobilní telefon. Přesné datum nebylo oznámeno.

Rok navíc, aneb Co v účetnictví nenajdete

9. 1. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Americké letectvo doslova na poslední chvíli o rok odložilo vyřazení jediného specializovaného letounu pro podporu pozemních operací, bitevníku A-10. Letoun navazuje na tradici konstrukcí s tímtéž účelem, jako byly pístové letouny Ju-87 či Il-2/10. Jeho konkurencí na druhé straně železné opony byl podobně koncipovaný Su-25, jehož životnost bude během probíhající modernizace ruských ozbrojených sil prodloužena.

Blízkovýchodní konflikt v "srdci Evropy"

9. 1. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Tragické okolnosti okolo úmrtí palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála v jeho suchdolském sídle spustily alarm kvůli příčinám výbuchu nálože a nalezeným zbraním na palestinské ambasádě. Česká republika se opět předvedla na stránkách zahraničního tisku a evropské státy jsou znepokojeny.

Překvapení: Více než třetinu původně státních bytů, které Thatcherová "dala lidu", nyní vlastní soukromí pronajímatelé bytů

9. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Ve Velké Británii existuje dvojí způsob bydlení. Střední vrstvy mají na byt či dům hypotéky, chudší obyvatelstvo tradičně bydlelo či bydlí v komunálních bytech (council housing), kde platí - levnější - činže.

Britské konzervativní premiérce Margaret Thatcherové se to v osmdesátých letech nelíbilo a zavedla zákon, podle něhož si činžovní obyvatelé komunálních bytů směli za snížené ceny svůj komunální byt na hypotéku od místního úřadu odkoupit. Široce se to tehdy oslavovalo jako "rozšíření vlastnické demokracie do lidových vrstev".

Londýnská porota: "Policie zastřelila Marka Duggana oprávněně, i když zbraň u sebe neměl"

9. 1. 2014

čas čtení 3 minuty

Velké rozhořčení příbuzných Marka Duggana, jehož smrt v Londýně v létě r. 2011 vyvolala rekordně největší nepokoje v anglických městech, vyvolalo rozhodnutí soudní poroty, podle něhož Duggana zastřelil policista oprávněně, i když v době policejní střelby u sebe neměl zbraň. Ta se našla odhozena několik metrů od taxíků, jímž Duggan jel, když byl zastřelen. Policista, který střílel, u soudu svědčil, že byl přesvědčen, že Duggan v ruce drží revolver. Jediný civilní svědek celé scény však svědčil o tom, že Duggan měl v ruce nikoliv revolver, ale mobilní telefon.

Polský politik doporučil, aby Poláci bojkotovali Tesco

8. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

Britský konzervativní premiér David Cameron vyvolal diplomatickou kontroverzi, když oznámil, že zamýšlí zakázat Polákům pracujícím v Británii, aby posílali domů do Polska své přídavky na děti. Jan Bury, šéf menší polské strany PSL, která je součástí vládní koalice, označil Cameronovu politiku za "nepřátelksou a skandální vůči Polsku a Polákům". Dodal: "Jako Poláci, my také můžeme říci 'Ne!' premiéru Cameronovi a jeho politice. Apelujeme na Poláky, aby bojkotovali britský supermarket Tesco."

Řecko zahájilo své předsednictví EU prohlášením, že politika škrtů je nesnesitelná

9. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

Řecko ve středu zahájilo svůj půlrok, kdy od nynějška předsedá Evropské unii, vydáním prohlášení, že vnucování politiky škrtů Berlínem a Bruselem už nelze dále tolerovat. Zdůraznilo to izolaci německé kancléřky Angely Merkelové, která dominuje politice škrtů jako reakci EU na fiskální krizi už čtyři roky.

Řecká vláda nyní prohlásila, že už je toho dost. Výkřik vyčerpání ze země, která udělala bankrot, upadla do mnoha let stagnace a masové nezaměstnanosti, drasticky snížila výdaje na pracovní síly a byla svědkem toho, že příjmy jejích občanů poklesly o více než třetinu, nachází nyní sympatie nejen v jižní Evropě, ale i na prosperujícím severu, protože i tamější politikové se obávají, že prohrají volby.

Slovensko 2013: Od neo-liberalizmu k neo-ludáctvu?

9. 1. 2014 / Karol Krpala

čas čtení 11 minut

Výsledok župných volieb na strednom Slovensku nebol produktom demokracie, ale nedemokratických praktík politického systému

Udalosti z novembra 2013 ilustrujú dlhodobejší vývoj v rámci politického systému Slovenska. Mnohých prekvapilo víťazstvo Mariána Kotlebu vo voľbách na predsedu Banskobystrického VÚC. V prvom momente zarazila snaha oficiálnych médií interpretovať udalosť ako výsledok demokratického procesu. Videli sme zaujímavú zhodu interpretácií hlavného mediálneho prúdu a autorov neo-ľudáckej orientácie. V záplave klišé o "demokratickom rozhodnutí", pokusov o zvalenie viny za úspech extrémistu na voličov či preceňovania jeho volebnej kampane tu však uniká systémová podstata procesu. Voľby na strednom Slovensku nepodporilo viac ako 75% voličov. Ľudia nie sú povinní vyberať si v ponuke podľa logiky menšieho zla. Systém im má poskytnúť prijateľné alternatívy.

Křivda na Janu Vrbovi spáchaná

9. 1. 2014 / Miroslav Vejlupek

čas čtení 3 minuty

V nejednom ohledu kontroverzní básník a spisovatel Jan Vrba, ať jsou úsudky o jeho tvorbě jakkoli nejednotné, přinesl krásnému písemnictví dvacátého věku dílo, těšící se značné čtenářské přízni. Na duchovní nivó sečtělé veřejnosti působil Vrba za svého života i posmrtně. Tím víc překvapilo, jak se domovské dvacáté století se spolutvořitelem své kultury rozloučilo.

Americký brouk na sedm

8. 1. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Rozhovor Marka Karlina s Danny Schechterem o jeho knize Madiba od A do Z opravdu nepotěší žižekovce (tvory příliš znuděné, než aby nehledali alternativu k tomu co právě existuje za jakoukoliv cenu - ovšem víte, Hitler nebyl dost násilný...) a obecně volné levicové radikály soudící Nelsona Mandelu podle doktrinářského komunistického mustru. Interview se totiž podrobně dotýká okolností, za nichž musel bývalý jihoafrický prezident jednat o ukončení apartheidu - a tyto okolnosti jednoduše nebyly a nemohly být nijak zvláště příznivé, nešlo totiž o žádné jednoznačné vítězství. - Nepochybuji o tom, že až pieta za Mandelou poněkud opadne, začne se vyskytovat v kratochvilných křížovkách Jejich pravd coby "černý americký brouk na sedm".

Mohli bychom klidně i bohatnout

8. 1. 2014 / Přemysl Janýr

čas čtení 18 minut

Čas od času potkám někoho, kdo tvrdí, že je u nás vlastně všechno v pořádku a že naše problémy jsou vcelku standardní. Potkával jsem takové již za minulého režimu. Častější jsou ovšem názory, že je to u nás katastrofa a že jinde by se něco takového stát nemohlo. Zábavnější jsou diskuse, zda hůře bylo dříve anebo je teď -- obě strany uvádějí pádné argumenty a já nevím, nemyslím, že by život byl fotbalový zápas. Konečně jsem ale nalezl zdroj, ze kterého si lze udělat představu alespoň o jednom aspektu našeho dlouhodobého vývoje: Madison Project shromažďuje údaje o hrubém domácím produktu (HDP) na hlavu ve všech zemích světa od roku 1000.

Century 21:

Jak se vyvíjí kauza ukradených 70 milionů

8. 1. 2014 / Dana Krudencová

čas čtení 3 minuty

Minulý měsíc věnovaly Britské listy tři články naší kauze (včetně článku Vašeho) ZDE ZDE ZDE, za což jsme (my klienti poškození v té kauze) velmi vděčni. Okomentované odkazy na všechny články jsme umístili na náš web: ZDE

Nyní má naše aféra pokračování, a tak si dovoluji Vám nový vývoj nastínit, píše Dana Krudencová.

Alfred Hitchcock vytvořil dokumentární film o holocaustu. Teprve teď bude uveden

8. 1. 2014

čas čtení 4 minuty

Kameramani z filmového týmu britské armády, kteří v roce 1945 natočili osvobození koncentračního tábora v Bergen-Belsenu, se smáli reakci Alfreda Hitchcocka na strašlivé záběry, které tam natočili. Když je Hitchcock poprvé zhlédl, byl údajně tím tak ztraumatizován, že týden nepřišel do filmových ateliérů. Hitchcock byl možná králem filmového hororu, ale skutečné hrůzy ho děsily.

V roce 1945 požádal Hitchcocka jeho přítel a finančník Sidney Bernstein, aby pomohl natočit dokumentární film o nacistických válečných zvěrstvech, který by použil materiálu, natočeného v koncentračních táborech britskými a sovětskými kameramany. Film však nebyl nikdy uveden do kin.

Čína zablokovala stránky deníku Guardian

8. 1. 2014

čas čtení < 1 minuta

Server britského deníku Guardian byl v úterý v Číně kompletně zablokován. Bez softwaru umožňujícího vyhnout se firewallům není nyní v Číně tento list přístupný.

Čína blokuje média, která považuje za hrozbu. New York Times a Bloomberg jsou blokovány už od roku 2012, kdy zveřejnily podrobné investigace odhalující obrovské bohatství, které nashromáždily rodiny vedoucích politiků v Číně.

Důvody pro blokaci serveru deníku Guardian jsou nejasné - za poslední dva dny Guardian nezveřejnil žádné články, které by čínské vedení mohlo považovat za nebezpečné. 6. ledna vydal Guardian článek o napětí v etnicky rozděleném čínském regionu Xinjiang na severozápadě země, avšak Guardian na toto téma psal už dříve a nemělo to žádný záporný dopad.

Čínské jazykové verze serveru Reuters a deníku Wall Street Journal byly krátkodobě zablokovány loni v listopadu.

Zdroj ZDE

O válce - bez Clausewitze

9. 1. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Oblíbená autorka vloni zesnulého spisovatele a mistra bojových umění Jiřího Drašnara Camille Anna Paglia poskytla koncem minulého roku kontroverzní rozhovor listu The Wall Street Journal. V článku nazvaném A Feminist Defense of Masculine Virtues (Feministická obrana mužských ctností) se mimo jiné můžete dočíst, že ústup od mužských hodnot, které se už dnes na Západě vyskytují leda ve filmu, ohrožuje západní civilizaci; nebo že chybějící zkušenost s vojenstvím, jehož společenská prestiž poklesla k nule, dělá z příslušníků dnešní americké elity lidi, kteří si svět malují na růžovo - a myslí si, že všichni lidé jsou v zásadě vlídní a lze se s nimi vždy domluvit.

Další chemik na holení?

8. 1. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Jan Keller v komentáři Na nesprávném hrobě (Právo, 7.1.) dělá otloukánky z osob, jimž se nelíbí, že na místo ministra životního prostředí v Sobotkově vládě usedne chemik Richard Brabec. Je podle něj pouze vinou Strany zelených, že se nenašel někdo vhodnější a kvalifikovanější. "Ve všech zemích jsou ekologové sociálně citliví a pacifisticky zaměření", píše. Kdyby byli takoví i u nás, nemohlo by se prý stát, že bude ekologie zcela ignorována.

BBC: Britové chtějí zakázat přistěhovalectví, i kdyby měli zchudnout

8. 1. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Hlavní vnitropolitický komentátor televize BBC Nick Robinson věnoval v úterý hodinový dokumentární pořad The Truth About Immigration v Británii nedávno vybičované hysterii ohledně přistěhovalců. Pořad argumentoval, že rozhodnutí britské labouristické vlády r. 2004 otevřít Británii přistěhovalcům ze středovýchodní Evropy byla chyba, která vyvolala hlavně v chudších vrstvách britských občanů silný odpor vůči cizincům. Do Británie se od r. 2004 přistěhovalo více než 600 000 Poláků a v poslední době téměř 200 000 Rumunů a Bulharů. Důvodem je to, že v domovských zemích Středo a Východoevropané vydělávají až šestkrát méně než za manuální práci v Británii. Zatímco podle pořadu BBC měli z příchodu "levných cizinců" do Británie prospěch především střední vrstvy, jimž přistěhovalci poskytují levné a kvalitní služby, chudí a nekvalifikovaní Britové na příchodu cizinců většinou prý prodělali, protože se vůči nim neprosadili na trhu práce. Ekonomové ovšem varují a zdůrazňují, že přistěhovalectví vede k podstatnému zvýšení prosperity Británie jako celku, což obyvatelstvo nepřijímá. Velká část britské veřejnosti nyní iracionálně požaduje zákaz přistěhovalctví i ze zemí EU, "i kdychom měli zchudnout". Politikové naslouchají a jednají a Británie začíná vůči přistěhovalcům jednak jako nepřátelský policejní stát. Zásahy imigračních úřadů začínají vážně poškozovat četné hospodářské sektory v Británii, například pěstitel jahod varoval, že bez východoevropských sběračů jahod prostě v Británii pěstování jahod zmizí, indičtí restauratéři nemohou do Británie dovážet odborné kuchaře z Indie a z Pákistánu, příliv univerzitních studentů z Indie poklesl v důsledku britské xenofobie o dvě třetiny a Británie tak ztrácí vazby na mladé vysoce kvalifikované univerzitní absolventy... Mnohým Angličanům je to jedno, nevěří, že přistěhovalectví zemi hospodářsky prospívá, chtějí, aby britská města ztratila svůj nynější mezinárodní charakter a vrátila se k tradičnímu anglickému způsobu života "i když budeme muset zchudnout"...

Sedm odešlých aneb Můj rozlučkovník za rok 2013

8. 1. 2014 / Tomáš Koloc

čas čtení 11 minut

S koncem tradičních západních Vánoc (a začátkem Vánoc pravoslavných) bych chtěl vzpomenout několika osobností, které v uplynulém roce 2013 odešly a zanechaly nám po sobě buď všeobecně známé (anebo i neznámé, ale nikoli nedůležité) příznivé stopy -- a se kterými jsem měl tu čest se nějakým způsobem osobně potkat.

Nejbližší pomoc

8. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Nejbližší pomoc najdeš na konci své paže. Tak by se dala charakterizovat sociální situace v naší republice. Nyní probíhá tzv.Tříkrálová sbírka a jak uvádějí, je prováděna i na pomoc postiženým a seniorům. Taktéž uvádějí, kolik desítek milionů se vybere, píše čtenář Jan Posolda.

Půl milionu Britů dnes závisí na potravinových darech charitativních organizací

7. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

Pro své kolegy v zaměstnání je Charlotte Burtonová, která žije v anglickém městě Hull, samostatná a schopná žena, která pracuje na plný úvazek. Obdivují ji, že jezdí do práce na kole i v zimě, za každého počasí. Jenom její matka ví, že Burtonová (34) jezdí do práce na kole, protože si nemůže dovolit jízdné v autobuse, v noci doma mrzne pod přikrývkou, protože si nemůže dovolit topení a nedávno začala používat potravinové dary místních charitativních organizací. Protože koncem měsíce jedla už jen jedno jídlo denně - co bylo v supermarketu nejlevnější, nejčastěji těstoviny nebo chleba. Měsíčně má na jídlo cca 2000 Kč.

Mladí Evropani nemají technologickou kvalifikaci pro množství nových pracovních příležitostí

7. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

< Jak se rozvírají nůžky mezi počtem technologických pracovních příležitostí a počtem kvalifikovaných uchazečů o zaměstnání, kteří jsou k dispozici. Zdroj: EU

Globální technologické společnosti vytvářejí celou řadu nových pracovních příležitostí, jenže v Evropě pro ně mladí lidé nemají kvalifikaci. Statisíce lidí, kteří přišli o zaměstnání a také mnoho mladých lidí, kteří nyní vstupují na pracovní trh, zjišťují, že po celé Evropě vzniká množství pracovních příležitostí v technologicky inovativních sektorech, ale oni pro ně nemají kvalifikaci.

Příběh ze Štědrého večera

Kterak královéhradecká MHD českou dopravu na úroveň třetího světa posunula

7. 1. 2014 / Tomáš Koloc

čas čtení 3 minuty

Včerejší tříkrálový den byl podle tradice posledním dnem vánočním svátků. Ten první jsem uzavíral, když jsem se před půlnocí s taškou výslužky a dárků vracel ze štědrovečerní oslavy u přátel, kteří bydlí na druhém konci našeho města. Podle elektronického jízdního řádu, vyvěšeného na internetu, i podle toho papírového, vyvěšeného na zastávce, měl poslední štědrovečerní spoj odjíždět 23:23.

Supermarkety, které platí zaměstnancům víc a zacházejí s nimi slušně, mají podstatně vyšší zisky

7. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Problém je, že v dnešní době používají supermarkety počítačové programy, které určují, kolik zaměstnanců který provoz potřebuje - a počítač jejich počet omezuje na minimum. Software totiž považuje zaměstnance za náklady a ty se snaží snižovat co nejvíce. Důsledkem je, že když přijedete nakoupit do velkého supermarketu, jako je třeba Ikea, naleznete tam nekonečné množství zboží, ale skoro žádného prodavače, který by vám zodpověděl vaše dotazy.

Tonová však poukazuje na to, že zaměstnanci nejsou jen náklady, mohou být i zdrojem zisků, a to podstatným zdrojem zisků. Lépe zaplacený a lépe kvalifikovaný prodavač bude ochotněji pomáhat zákazníkům. Největší zisky zaznamenávají ty supermarkety, které platí svým zaměstnancům více než konkurence a zaměstnávají větší počty prodavačů než konkurence.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Milan Knížák -- strážce čistoty a spravedlnosti ve státní správě.

7. 1. 2014 / Jiří Baťa

čas čtení 7 minut

Milan Knížák je zřejmě posedlý mstou za dobu, kdy byl tehdejším komunistickým režimem perzekvován. Komunisty nemá rád, protože to prý byli zločinci. Jak jinak si vysvětlit, že s takovou vehemencí se domáhá další platnosti lustračního zákona, který je podle něj ještě jistý prostředek proti pronikání agentů a rezidentů StB do státní správy. Myslím, že jeho "burcování" je zbytečně mnoho povyku pro nic.

Involuce kritického intelektuála, aneb Proč se nelze hlásit k "nové" autoritářské levici

6. 1. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 11 minut

Článek pana Radovana Baroše je podle mého nejlepšího vědomí a svědomí krystalicky čistou ukázkou toho, k čemu směřuje postkomunismem poznamenaná a z důvodu nesmírné frustrace nad vlastní bezmocí stále víc autoritářstvím fascinovaná "levice" - ať už se jedná o intelektuální prostředí zahnívajícího středoevropského rybníčku, nebo o provokativní postřehy kapitalistické mediální star obdivující Stalina ("Better the worst Stalinist terror than the most liberal capitalist democracy" - Iraq: The Borrowed Kettle), která si říká Slavoj Žižek.

K případu mé protizákonně prováděné exekuce

7. 1. 2014

čas čtení < 1 minuta

Všem kteří mně podpořili a případně poskytli svoji radu, ze srdce děkuji a rovněž se omlouvám že neodpovídám každému z vás osobně, píše Karel Hofer. Samozřejmě že budu bojovat. Právník, s kterým jsem konzultoval, v zásadě potvrdil moji domněnku, že dluh, který vznikl před sňatkem jen jednomu z manželů, se nestává sňatkem SM a nemůže být po druhém manželovi vymáhán ani uspokojen z majetku SM a že s přihlédnutím k době jeho vzniku se na něj nevztahují ustanovení NOZ.Tudíž jsem začal podnikat příslušné kroky včetně náhrad majetkových i nemajetkových škod.I když nejsem věřící tak doufám, že dá BŮH a vše dovedu ke zdárnému konci.

K tomu dodává Martin Škabraha: Určitou drobnou pomoc najdou občané ohrožení exekucemi ZDE. Je to málo, aspoň něco.

DOZVUK KAUZY TY VOLE, MANDELA

Nervozita služebného asistenta Šmída a mediální realita České televize

6. 1. 2014 / Štěpán Kotrba

čas čtení 19 minut

Chce-li se odborný asistent katedry žurnalistiky fakulty sociálních věd UK živit na vedlejšák jako krizový píárista České televize, aby se možná zavděčil jejímu generálnímu řediteli za to, že jej kdysi vzal do svého poradního panelu, může. Třeba i zadarmo... Z lásky. Ale měl by alespoň řemeslo public relations ovládat. Základní zásada žurnalistiky, kterou učím občas i já své nemnohé studenty, totiž zní: piš jen, co víš, a vždy počítej s tím, že napsané musíš umět obhájit. I u soudu. Když jsem psal ráno 7. 12. 2013 článek o kauze "ty vole, Mandela" o incidentu, který mediální vody zčeřil v noci z pátku 6. prosince na sobotu 7. prosince, věděl jsem během několika desítek minut telefonování a chatování už to, co Šmídovi trvalo zjistit čtrnáct dní. A věděl jsem a vím i víc, než ví Šmíd dodnes. Nemám ale potřebu prozrazovat svoje zdroje. Ani ve Sněmovně, ani v televizi.

Chtěl bych důrazně vzkázat dlouholetému odbornému asistentovi FSV UK Milanu Šmídovi, že nejsem hysterický. Jsem pouze trvale nespokojený s výkonem České televize v oblasti zpravodajství a aktuální, především politické publicistiky. Abych parafrázoval Šmídův výrok, "Není pochyb o tom, že s redakcí zpravodajství České televize asi není vše v pořádku."

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za listopad 2013

11. 12. 2013

čas čtení 2 minuty

V listopadu 2013 přispělo finančně na Britské listy 207 osob bankovním příkazem celkovou částkou 43 699,95 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v září 2013 částkou 33643,34 Kč.

Zůstatek byl koncem listopadu 2013 409 013,38 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

36775