Európa, Ukrajina, my

24. 2. 2014 / Juraj Mesík

čas čtení 6 minut

Po troch mesiacoch neúnavných protestov, stovkách ranených a desiatkach zabitých demonštrantov aj policajtov sa v sobotu 22. februára režim na Ukrajine zrazu zosypal. Ten režim ktorý, povzbudzovaný ruskými poradcami, ešte dva dni predtým hrozil Ukrajincom stanným právom a nasadením armády na "obnovenie poriadku" na námestiach, uliciach a barikádach, kde už na vykonanie špinavej práce nestačili najatí kriminálnici, štátom platení ostreľovači ani jednotky ťažkoodencov v žolde oligarchov (pardon -- formálne demokratického štátu).

Kdy obyvatelstvo přestává být lidem? Když neplní očekávání kibiců

24. 2. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

Nejvíce zábavy dnes člověk užije při čtení českých politických komentářů. Opravdu, kdekdo nevědomky cituje Brechta. Senátor Štětina při domácích demonstracích hovoří o nebezpečné lůze, na Ukrajině však nalezl zálibu v daleko "důraznějších" formách protestu proti zprofanovaným autoritám; zdá se, že si právě zvolil nový lid. Jiní zase oslavují kdejakou domácí demonstraci, ale všichni ukrajinští demonstranti proti Janukovyčovi jsou pro ně šmahem "fašisty". Žádný lid na Ukrajině neexistuje. Byl rozpuštěn a vypuštěn.

Ukrajina vydala zatykač na bývalého prezidenta Janukovyče

24. 2. 2014

čas čtení < 1 minuta

Ukrajina vydala zatykač na svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, oznámil přechodně jmenovaný ministr vnitra Arsen Avakov (charkovský podnikatel ze strany Baťkivščina expremiérky Julie Tymošenkové). Proti Janukovyčovi a dalším bylo zahájeno vyšetřování ve věci "masové vraždy mírumilovných občanů".

Parlament Janukovyče odvolal v sobotu po měsících protestů vyvolaných jeho odmítnutím dohody s EU. Pokus o potlačení protestů minulý týden za sebou zanechal desítky mrtvých.

V prohlášení se konstatuje, že Janukovyč byl naposledy viděn v neděli v Balaklavě na Krymu, ale odcestoval s dalšími autem na neznámé místo. Předtím dal státní ochrance na výběr, zda se od něj odpojí, což mnozí učinili.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Německo-izraelské vztahy procházejí historickou krizí

24. 2. 2014

čas čtení 2 minuty

Příští týden se kancléřka Merkelová a patnáct ministrů jejího kabinetu zúčastní největších dvoustranných konzultací s Izraelem. Děje se tak v rámci přípravy oslav padesátého výročí navázání diplomatických vztahů. Nicméně tato akce byla zastíněna zprávami o nejhorší krizi ve vzájemných vztazích od doby, kdy se Merkelová ujala úřadu. Nedávné šetření BBC ukázalo, že jen 14% má pozitivní názor na Izrael.

Příslušníci jednotek Berkut prchají s rodinami do Ruska a Běloruska

24. 2. 2014

čas čtení < 1 minuta

Ukrajinská média s odvoláním na vyjádření členů speciálních policejních jednotek Berkut v sociální síti VKontakte informují, že tito lidé s rodinami žádají o úkryt v Rusku a Bělorusku. Jeví výslovný zájem o prázdné domy na ruském venkově.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Přišli jsme jenom o majetek

24. 2. 2014

čas čtení 6 minut

Mockrát děkujeme za zveřejnění zprávy o požáru v domě Radky Nepustilové a Milana Hejla. Radce přišlo díky zveřejnění asi 40 000 Kč. V příloze zasílám poděkování Radky Nepustilové a jejího muže za pomoc. Prosím o otištění. píše Michal Martoch.

23. prosinec 2013 -- den, který nám změnil život. Na ty chvíle, kdy jsme vybíhali z hořícího domu, vyváděli nemohoucí babičku a sledovali tu zkázu nikdy nezapomeneme. Noc před Vánoci jsme zůstali v pyžamech venku a nevěděli, co dělat. Uplynulo už od té doby několik týdnů, mnoho věcí se změnilo k lepšímu, ale stále se to vrací, píší Radka Nepustilová a Milan Hejl.

Britská vláda "zmírní chudobu britských dětí"

24. 2. 2014

čas čtení 1 minuta

Britská vláda se rozhodla připravit radikální plány, v jejichž rámci mají být sníženy poplatky za vodné, výdaje za potraviny a za otop pro rodiny s nízkými příjmy. Má to být součástí nové vládní strategie proti chudobě britských dětí.

Návrhy přicházejí po kritice vládní politiky od řady anglikánských biskupů a čelného katolického kardinála, kteří obvinili britskou vládu z likvidace sociální sítě pro nejchudší občany.

Vláda plánuje mj. tato opatření:

  • Snížit poplatky za energii pro chudé rodiny
  • Snížit poplatky za vodné pro chudé rodiny se třemi nebo více dětmi
  • Snížit náklady na potraviny poskytováním kupónů pro zdravé stravování a rozšíření školních obědů zadarmo

Další opatření mají zahrnovat rozšíření dopravy školáků do školy zadarmo, stavbu levnějších domů a bytů a právní omezení úžery. Vláda se chce soustředit na to přimět nezaměstnané občany, aby pracovali, jenže odborníci poukazují na to, že nejchudší rodiny jsou ty, v nichž rodiče pracují, ale mají malé příjmy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Evropské unii je více než 11 milionů prázdných domů a bytů

24. 2. 2014

čas čtení 1 minuta

Více než 11 milionů prázdných domů a bytů se vyskytuje v Evropské unii. Je to tolik prázdných bytů, že by v nich bylo možno všech 4,1 milionů bezdomovců v Evropě ubytovat dvakrát.

Ve Španělsku jsou více než 3,4 miliony prázdných bytů, ve Francii více než 2 miliony a v Itálii také více než 2 miliony, v Německu je 1,8 milionu prázdných bytů a v Británii je prázdných bytů 700 000. Totéž platí i o Irsku, Řecku, Portugalsku a o několika dalších zemích.

Ve Španělsku jsou rozestavěné byty bourány v demolicích, aby se udržely vysoké ceny už dostavěných bytů.

Je to neuvěřitelně vysoký počet, konstatoval David Ireland, ředitel charitativní organizace Empty Homes, která požaduje, aby prázdné domy a byty byly zpřístupněny bezdomovcům.

Minulý měsíc schválili europoslanci rezoluci, která požaduje, aby Evropská komise bezodkladně vypracovala strategii proti bezdomovectví.

Podrobnosti v angličtině ZDE

10 000 lidí bydlí v Londýně v brlozích na lodích na řece Temži

24. 2. 2014

čas čtení < 1 minuta

Minimální činže za byt jsou nyní v Londýně kolem 1000 liber (30 000 Kč) měsíčně a náklady na zařízení nájemní smlouvy jsou až kolem 2000 liber. Znamená to, že velká část Londýna je k bydlení finančně nedostupná pro lidi bez vysokých platů. Kde tedy bydlí lidé, kteří zametají ulice, vaří v restauracích a udržují město v chodu? Buď u příbuzných, nebo si pronajímají postel u lidí, kteří si už pronajímají byt, avšak mnozí tuto možnost nemají. Týdenik Guardian přinesl reportáž o tom, jaké to je bydet v polorozpadlých přístřešcích vystavených na člunech zakotvených na řece Temži. Jsou nevytopitelné, zatéká do nich a všude je plíseň. Elektrické zásuvky se dají používat jen tři hodiny denně, kdy je zapnut generátor. Na těchto lodích nyní žije více než 10 000 lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Piknik

24. 2. 2014 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

V neděli večer jsem shlédl v České televizi film Piknik, pojednávající o setkání bývalých politických vězňů uranového koncentráku a jejich potomků několika generací na Bytízi u Příbrami.

Už základní dějový syžet se mi zazdál velice nepravděpodobný, vykonstruovaný. Budiž. Třeba se opravdu někdy takto sešlo devět bývalých kamarádů za účelem hledání "bonzáka", udavače, který na spoluvězně donášel vedení tábora. Ale již úvodní "vítací" dialogy a hlavně pak rozhovory u táboráku, včetně zapojených otázek naivních pravnoučátek šustily papírem a působily mi kroucení palců u nohou svou toporností a banálností -- cožpak takto mluví normální lidé, potažmo děti? Rozvláčné věty a souvětí svou popisností mají divákovi vysvětlit místní a časové reálie stylem dramatika Járy da Cimrmana.

Zádušní mše k 20. výročí úmrtí Karla Kryla

23. 2. 2014 / Martin Štumpf

čas čtení < 1 minuta

V bazilice sv. Markéty v břevnovském klášteře se v sobotu dne 1. března 2014 v 18 hodin koná zádušní mše k 20. výročí úmrtí Karla Kryla. Celebruje převor Prokop Siostrzonek. Po mši zazpívá několik Krylových písní Dáša Vokatá. Příznivci a přátelé Karla Kryla si poté zavzpomínají a zazpívají jeho písně v restauraci U Kláštera na Bělohorské třídě.

Prosím čtenáře Britských listů, aby o mši případně informovali své přátele a známé. Každý rok marně informuji všechna média, ale nikdy nereagují. Intelektuálka z Lidových novin mi sdělila, že "soukromá jubilea někdejších trampských zpěváků je třeba uplatnit v placené inzerci". Proto letos spoléhám pouze na Britské listy, které tuto noticku uveřejňují už řadu let. Jsem panu Čulíkovi velmi vděčný.

Jak jsme si v Bubawe založili státní televizi

23. 2. 2014 / Cyril Podolský

čas čtení 10 minut

(Tento příběh je smyšlený a podobnost s jakoukoli televizí po celém světě je čistě náhodná )

Ve státě Bubawe se nežilo špatně. Každý si dělal, co ho napadlo a co ho právě bavilo. Každý sám pro sebe a nikdo nikomu přitom nijak zvlášť neubližoval. Když bylo třeba odejít společně na lov, šli jen ti, kterým se chtělo. Všechno se pak rozdělilo rovným dílem a když se to někomu zdálo málo, ukradl si něco navíc u souseda.

Jediné, co všem leželo v žaludku, byla zlobivá děcka. Těch bylo v Bubawe požehnaně. I děti totiž dělaly jen to, co je bavilo. A protože je nejvíc bavilo zlobit, tak zlobily.

"Takhle to dál nejde, přerůstají nám přes hlavu. Musíme je nějak umravnit," rozhodla nejvyšší státní rada.

O oběti, aneb příklad Aloise Eliáše a Jana Husa

24. 2. 2014 / Jiří Bátěk

čas čtení 7 minut

Lépe jest dobře zemříti, než zle živu býti.
Hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti, neboť pravda tě vysvobodí...
mistr Jan Hus

Na jevišti dějin se v každé době objevovali lidé, kteří svým významem, odvahou i chápáním souvislostí výrazně přesahovali své současníky. Byli inspirací i oporou pro své okolí, mnozí se zapsali svou velikostí do kolektivního vědomí národa a stali se vzorem pro následující generace.

O "sociálu" v komunistickém think-tanku

24. 2. 2014 / Miroslav Tejkl

čas čtení 5 minut

Komunisté, pokud vůbec někdy použijí nebo použili výraz "sociál", odvozují ho nikoli podle Marxe jako společenský vztah, který by v roli dominujícího výrobního vztahu nastupoval po společenském vztahu zvaném "kapitál". Přinejmenším hlavní komunistický think tank (viz dále) pojímá "sociál" nikoli jako určitý, neustále se reprodukující se společenský vztah, určitý mechanismus výrobních vztahů, ale jako zhodnocování schopný druh kapacity v podobě "kapacity lidských schopností" ... ... v protikladu k fyzické, zejména strojní kapacitě kapitálového statku ...

Protesty ve Venezuele: Tradiční pokus o svržení demokraticky zvolené vlády

24. 2. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Protesty na Ukrajině a ve Venezuele mají cosi společného. Násilná opozice v těchto zemích příliš demokratických gest nepobrala; infiltrace ukrajinské "revoluce" krajní pravicí a neprůhlednou oligarchií a účast pučistů z roku 2002 na venezuelských protestech, kdy byl s podporou Bushovy vlády dočasně svržen prezident Chávez, tomu nasvědčuje.

Pražská filmová kavárna se poněkud zesměšnila udělením cen filmu Hořící keř

23. 2. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Kýčovitý, povrchní, historicky nepravdivý a přehnaně explicitní film Angieszky Hollandové Hořící keř je velkým zklamáním. Udělení cen tomuto filmu v rámci tzv. Českého lva prokázalo nesmírně nízkou úroveň této soutěže a už tak pochybnou soutěž to zdevalvovalo. Zoufale nízká úroveň měřítek hodnotitelů je deprimující. Je zajímavé, jak jde pořád o tentýž myšlenkový začarovaný kruh. Konec konců, čeští filmaři skoro pořád natáčejí filmy na témata z pražské kavárenské bubliny, kam skutečný život vůbec nepronikne, a pak si za to navzájem dávají ceny. :)

Dokud se pražská kavárna neosvobodí od bolševických metod, kdy se dává podpora ideologii namísto kvalitě, Česko se ze svých současných problémů nevyhrabe, protože absolutně nemá schopnost střízlivě, kriticky a nezávisle sebereflektovat svou situaci. Je to havarijní situace. Podobně jako za normalizace stále ovládají mediální diskurs v Česku tupí ideologové. Z ideologie se vůbec nevystoupí.

Rusko se cítí ohledně Ukrajiny podvedeno. Co udělá Putin?

23. 2. 2014

čas čtení 4 minuty

Do jisté míry právem vidí Rusko činy parlamentní opozice na Ukrajině, které vedly ke svržení prezidenta Viktora Janukovyče a k propuštění jeho absolutní soupeřky Julie Tymošenkové z vězení, k zatčení ministrů a k donucení dosavadní ukrajinské vlády k rezignaci jako cynickou zradu dohody, kterou vyjednali ministři zahraničí EU, podle níž mělo dojít k pozvolnější a méně konfliktní změně vlády, píše v deníku Guardian Simon Tisdall.

Do značné míry závisí budoucí bezpečnost, politická soudržnost a územní celistvost Ukrajiny na tom, jak bude Putin v nadcházejících několika dnech reagovat. Pokud Putin nebude reagovat energicky, může se obávat, že silně potlačovaná opozice v Rusku tím bude povzbuzena, aby zopakovala kyjevskou pouliční revoluci v Moskvě. Moskva ji považuje za Západem podporovaný "puč" a za osobní ponížení bojovného šéfa ruského státu. Na to nebude Putin reagovat lehce.

"Návrat Tymošenkové není dobrou zprávou"

23. 2. 2014

čas čtení < 1 minuta

Julia Tymošenková bude radikalizovat majdan a ukrajinskou opozici, prohlásil polský europoslanec Ryszard Czarnecki (PiS) ve vysílání televize TVN24. Podle něj návrat expremiérky není pro některé lídry opozice dobrou zprávou.

Názor listu Guardian:

Co bude na Ukrajině dál?

23. 2. 2014

čas čtení 3 minuty

Hovoří se nyní o tom, že se od Ukrajiny odtrhne Krym, případně že by Krym mohlo anektovat Rusko. V sobotu byli ruští "delegáti" v Charkově a krymští vedoucí politikové požádali Rusko o "ochranu". Je možné, že hrozba rozpadu Ukrajiny je řízená. Klíčovou regionální politikou Vladimíra Putina je vytvoření euroasijského svazu, který má být inaugurován r. 2015. Ukrajina má být klíčovým prvkem tohoto svazu. Z hlediska Kremlu jsou zásahy Evropské unie, stejně jako flirtování NATO s Gruzií r 2008, kterí přispělo k rusko-gruzínskému konfliktu toho roku - je vážným zásahem do oblasti blízkého pohraničí Ruska. Moskva sice podpořila kompromis, aby došlo k ukončení násilí, protože nikdo nechce mít na svých hranicích občanskou válku, klíčovou otázkou však je, nakoliv Moskva dovolí Ukrajině, aby odešla z její sféry vlivu.

Jádrem "demokratických" protestů na Ukrajině jsou ultrapravicoví aktivisté

23. 2. 2014

čas čtení 4 minuty

Ukrajinská extremní pravice získává podporu a sebevědomí prostřednictvím své role v pouličních protestech. Vedoucí roli v nich zaujala strana Svoboda a polovojenské skupiny, informuje britské televizní zpravodajství Channel Four News se svým reportérem Mattem Freiem v Kyjevě.

V prosinci 2013 cestoval na Ukrajinu senátor John McCain a nabídl tam svou podporu opozici. Vystoupil na pódium s předáky tří opozičních stran, které stojí v čele protestů - jednou z nich byla i ultrapravicová strana Svobody.

Svoboda je nyní čtvrtou největší ukrajinskou politickou stranou a má v parlamentě 36 křesel. Je také členem Aliance evropských národních hnutí, stejně jao britská fašistická BNP a maďarský Jobbik.

Heptyl

21. 2. 2014 / Cyril Podolský

čas čtení 10 minut

Únor

Uběhl měsíc. Štamgasti od Vitoucha zatím pravidelně chodili do práce, vozili rodiny na výlet, nebo jen tak posedávali před sociálním úřadem. Tak nějak se to všem rozleželo v hlavě a na heptyla jakoby zapomněli. A do toho přišel pátek, první po patnáctém v tomhle měsíci.

První část je ZDE

Český lev, Hořící keř aneb Což takhle dát si špenát

23. 2. 2014 / Jindřich Bešťák

čas čtení 3 minuty

V žádném případě nechci ani v nejmenším ironizovat téma, kterým se náš nejvýše oceněný film zabývá. Kritikou zpracování závažného tématu a filmem jako takovým se zde zabývali povolanější. Moje poznámka se týká včerejšího večera, kdy byl Český lev v pražském Rudolfinu udělován.

Měl to být svojí novou koncepcí a zbudovanou jevištní konstrukcí pro předávání cen slavnostní a důstojný večer v prostředí koncertní síně a stánku České filharmonie. Její vystoupení v úvodu s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem bylo pro zvědavého diváka příslibem k naplnění cíleného záměru. Známé filmové melodie byly příjemným vybočením z běžného programu ČF.

Boj s islamistickou hrozbou v České republice

23. 2. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut



Troufám si tvrdit, že tříhodinovou diskusi , pořádanou Debatním klubem, o boji s islamizací v ČR nejeden zájemce o toto explozivní a v západním světě diskreditované téma nezhlédl do konce. Chvílemi jsem měl také namále a přemítal jsem o tom, že už to dál prostě "nedám", leč přemohl jsem se a mohu k diskusi vyjádřit pár obecných postřehů.

Cituji z úvodní poznámky autorů Debatního klubu k diskusi: "Do Debatního klubu jsme pozvali reprezentanta takzvaných deislamizátorů, kteří chtějí s islámem bojovat na všech frontách a podle svých ideálních představ ho úplně vymýtit z povrchu zemského jako něco špatného a zhoubného. Přírodovědec - zoolog a ekolog, Martin Konvička, vysokoškolský učitel a jak sám o sobě říká lenoch, věčný rebel, provokatér a amatérský deislamizátor, bude debatovat s arabistou, znalcem islámu, Petrem Pelikánem, který má za sebou studium orientalistiky-arabistiky na FF UK v Praze, studijní stáže na Univerzitě Al-Azhar v Egyptě, Africké světové univerzitě v Súdánu, Kábulské univerzitě v Afghánistánu, Burgibově ústavu živých jazyků v Tunisu, Ústavu právních studií v Bejrútu a v Univerzitě Al Mustafa v Komu. Je honorárním konzulem Súdánu. Je tedy islám respektive jeho vyznavači ohrožením pro Českou republiku?"

Ukrajinský rabín vyzval kyjevské Židy k emigraci

23. 2. 2014

čas čtení < 1 minuta

Ukrajinský rabín Moše Reuven Azman vyzval kyjevské Židy, aby opustili město a pokud možno i zemi. Obává se, že se v nastalém chaosu Židé stanou oběťmi násilí. Informoval o tom již v pátek izraelský list Maariv.

Příliš hlučná a předčasná oslava

22. 2. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Anders Aslund popisuje detaily politické dohody, která vedla k přerušení ozbrojeného zásahu proti ukrajinským protivládním demonstrantům. Komentuje dohodu vítězoslavně a vyzvedává zprostředkovatelskou roli EU oproti USA a Rusku. Potíž je však v tom, že dohoda nemusí a nejspíš také nebude znamenat konec bouřlivých událostí na Ukrajině. Jak se dalo čekat, ultrapraví radikálové již jdou oficiálním vůdcům opozice po krku a obviňují je z kolaborace s prezidentem Janukovyčem. A jsou to oni, kdo teď fyzicky kontroluje Kyjev, včetně vládních institucí a parlamentu. Pokud ultrapravice znemožní činnost parlamentu, fakticky převezme veškerou moc v hlavním městě. Nejpravděpodobnějším výsledkem by pak byl neřízený rozklad Ukrajiny, jemuž už sotva mohou bránit centrální orgány, které nefungují.

Trojí metr

22. 2. 2014 / Cyril Podolský

čas čtení 7 minut

"Co budeme dělat?" držel zoufale hlavu v dlaních prezident Obama. "Vždyť nám to úplně přerostlo přes hlavu. Je tohle krize? Je to už občanská válka? Co se to děje?"

"Krize?" usmál se trpce viceprezident Bush. "Pentagon je v plamenech, Wall Street obsadily ty jejich revoluční gardy a přímo pod podlahou nám hoří první molotovy. Ani Bílý dům neušetřili! Tomu říkáte krize, milý Ronalde?"

Ukrajinský prezident odsoudil "puč", parlament ho sesadil

22. 2. 2014

čas čtení 4 minuty

  • Východní Ukrajina a Krym zuří nad vývojem událostí v Kyjevě.
  • Tymošenková na kolečkovém křesle hovořila k davům na náměstí Nezávislosti v Kyjevě. Vyjádřila názor, že tamější demonstranti jsou "osvoboditelé", kteří vytvořili "novou zemi". Pokračovala: "Ti, kdo padli, padli dnes pro nás, abychom společně zastavili diktaturu. Nesmíte opustit toto náměstí, dokud v této zemi nedosáhnete skutečných změn. Sláva Ukrajině!"
  • Podle Reutera se Tymošenková předtím vyjádřila, že si je jista, že Ukrajina vstoupí brzo do Evropské unie a "to změní všechno". Někdo při jejím projevu ji hlasitě přerušoval, což naznačovalo, že nemá jen stoupence.
  • Vládní násilníci fyzicky útočili na stoupence Tymošenkové během jejího projevu na Majdanu
  • Ukrajinský rabín varoval židy v Kyjevě, aby opustili město a nejlépe i samu Ukrajinu. Rabín Moše Reuven Azman sdělil izraelskému listu Ma'ariv: "Nechci pokoušet osud. Avšak vyskytují se opakovaná varování týkající se úmyslu útočit na židovské instituce."
  • Bílý dům uvedl, že vítá propuštění Tymošenkové a domnívá se, že nejnovější vývoj na Ukrajině by tam mohl vést k omezení násilí, k ústavním změnám a k předčasným volbám. Dodal, že bude spolupracovat se svými spojenci a s Ruskem na podporu "silné, demokratické Ukrajiny".
  • Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hovořil telefonicky s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym a odsoudil chování demonstrantů v Kyjevě.
  • Ukrajinský parlament hlasováním sesadil prezidenta Janukovyče, Janukovyč své sesazení odmítl uznat
  • Nový předseda ukrajinského parlamentu oznámil, že se Viktor Janukovyč pokusil odletět do Ruska, ale pohraničníci mu v tom zabránil a Janukovyč se nyní nachází v doněckém regionu.
  • Julie Tymošenková byla propuštěna z vězení v Charkově, směřuje na Majdan
  • Propuštění Tymošenkové bylo podmínkou pro uzavření obchodní dohody s EU, kterou loni Janukovyč odmítl, čímž vznikla nynější krize.
  • Polský ministr zahraničí Sikorski řekl, že v Kyjevě nedošlo k puči a že rozhodnutí parlamentu je legální, poté, co se na něho obrátil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, aby v Kyjevě zasáhl
  • Není známo, kde se nachází prezident Janukovyč poté, co uprchl z Kyjeva.
  • Britský ministr zahraničí William Hague se dohodl s německý ministrem zahraničí Steimeierem, že budou podporovat novou vládu na Ukrajině a získají pro ni finanční balík od MMF.
  • 328 poslanců ukrajinského parlamentu hlasovalo pro sesazení Janukovyče a jeho stoupenců. Nové volby se budou konat 25. května.
  • Parlament jmenoval svého nového předsedu a nového ministra vnitra.
  • Demonstranti ovládli bezpečnost v Kyjevě.
  • Regionální politikové vyhlásili ústavní kontrolu v Charkově.
  • Reuter cituje výroky z projevu ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova:
    • "Ukrajinská opozice nesplnila dohodu podepsanou s prezidentem Janukovyčem 21. února.
    • V čele ukrajinské opozice stojí extremisté a pogromisté, jejichž činy přímo ohrožují suverenitu a ústavní pořádek Ukrajiny.
    • Lavrov apeluje na Německo, Polsko a Francii, aby využily svého vlivu na ukrajinskou opozici, aby zajistila okamžité splněná dohody z 21. února."
  • Vrchní velitel ukrajinské armády Jurij Iljin se vyjádřil, že se armáda nebude podílet na politických nepokojích a zůstane v kasárnách.
  • V Sevastopolu davy s nadšením, jako hrdiny, přivítaly pořádkovou policii, která se navrátila ze srážek s demonstranty v Kyjevě.
  • Reuters uvádí, že na automobil prezidenta Janukovyče kdosi střílel, Janukovyč je však nezraněn. "Stříleli na můj automobil. Nebojím se. Je mi líto mé země," řekl Janukovyč v televizi UBR a na internetu.
  • Demonstranti v Sevastopolu požadují včlenění jejich země do Ruska.
  • Januykovyč uvedl, že nehodlá odstoupit. Charakterizuje to, co se děje, jako "fašistickou revoluci", jako v Německu r. 1933, uvádí reportér Channel Four News Matt Frei.
  • Matt Frei natočil záběry ze soukromé Janukovyčovy zoologické zahrady a jeho rozsáhlých rezidencí ve stylu Marie Antoinetty.
  • Šéfové polovojenské policie Berkut vystoupili v televizi s tím, že přecházejí "na stranu lidu".
  • Guardian publikoval fotografie dokazující, že demonstranti jsou ozbrojeni.

Průběžné informace na stránkách deníku Guardian, včetně zpráv z twitteru od čelných západních novinářů ZDE

Je čas opustit HDP

22. 2. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Časopis Nature publikoval 16. ledna tohoto roku článek kolektivu autorů s názvem "Rozvoj: je čas opustit HDP" ("Development: Time to leave GDP behind"). Autoři argumentují, že hrubý domácí produkt (HDP), kterým se mimo jiné stále ohánějí naši politici a ekonomové, je zastaralé měřítko rozvoje lidstva. HDP totiž počítá téměř výlučně tržní transakce a vůbec nezapočítává sociální náklady, dopady na životní prostředí a nerovnost příjmů. Pokud se řídíme podle HDP, jde nám o pouze o celkový zisk a potlačujeme skutečnou prospěšnost, efektivitu, udržitelnost a flexibilitu.

Trpká chuť sladkých slov

21. 2. 2014 / Lubomír Brožek

čas čtení 6 minut

Co čtete, princi? Slova..., slova..., slova...
William Shakespeare
Nejvíce se nafukují slova bez obsahu.
Jacob van Blom

"Středověk neskončil, středověk trvá...," praví text jedné písně, což mi vždy připomene Werichovu myšlenku, že středověk si vymysleli lidé žijící v novověku, aby si odreagovali svůj mindrák. "Aby jaksi ... se jim dostalo ... poct a uznání, které třeba ... by se jim dostalo až po smrti a oni nechtěj čekat, nuže teda zesměšňují způsob myšlení a práce svých prapraotců a pradědů a nazývají to středověkem."

Demokracie Aktuálně

21. 2. 2014 / Milan Daniel

čas čtení 4 minuty

Server Aktualne.cz, který se mj. specializuje na cílenou dehonestaci prezidenta republiky, přičemž nemine dne, aby se o to nepřičinil komentářem Martina Fendrycha nebo jiného výtečníka, si z pera téhož Fendrycha libuje nad tím, že čeští politici jsou v postoji k Ukrajině jednotní. (Zeman ovšem vlažně jednotný...)

Janukovič, který ve středu sjednal s vůdci opozice příměří, jež porušil jako první vůdce tzv. Pravého sektoru Radek Jaroš se svými "bojovníky", jak je cudně označují média, tak má podle nich na rukou krev desítek lidí, kteří v bojích státu s těmito demokraty přišli o život. A je třeba na jeho hlavu sankcí.

Dějiny jako klacek k bití aneb Vyrovnat se s minulostí po česku

21. 2. 2014 / Veronika Sušová-Salminen

čas čtení 15 minut

Ústavu pro studium totalitních režimu (ÚSTR) v Praze periodicky zaplňuje stránky novin a prostor v médiích. Neinformuje se ani tam moc o výsledcích jeho práce, ale především o politických sporech kolem něj. Teoreticky má být místem, které mělo napomoci české společnosti pochopit a poznat svoje nejnovější dějiny. Fakticky tomu tak pořád bohužel není.

George Orwell napsal mimo jiné, že "Minulost je nezměnitelná." Zdá se mi, že velká část diskuzí kolem "vyrovnání se" i roli ÚSTR je pravým opakem těch slov. O nejnovějších dějinách se často mluví s podvědomým postojem, že bychom vlastně byli nejradši, aby se nestaly, tak jak se staly. Nemyslím tím nějakou snahu o manipulování nebo mlčení (naopak o dějinách se mluví až moc často), ale spíš o určité podivné náladě ve společnosti, kterou myslím velmi dobře vystihla ve svém článku Muriel Blaive, když hovořila o nejnovějších dějinách jako zdroji určitého sdíleného kolektivního studu.

29184

"Výklad dějin z perspektivy vítězů má svá úskalí"

21. 2. 2014

čas čtení 6 minut

Výtah z rozhovoru Ondřeje Slačálka s historikem Michalem Pullmannem, ředitelem Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK, který vyšel v časopise Nový Prostor číslo 430, pořídil Tomáš Koloc. Za ilustrační fotografii děkujeme panu Martinu Prokopovi.

"Získal jste pověst zdánlivě bezhodnotového historika, který ale prý předlistopadový režim omlouvá. Není na tom kus pravdy -- nevytěsňujete etické otázky?"
(...) Snaha nastavit zrcadlo dnešnímu moralismu není pokusem rehabilitovat minulý režim ani zakrývat jeho odpudivé stránky, nýbrž otevírat nepříjemné otázky -- například, kde jsme my sami byli součástí útlaku, i když jsme si takříkajíc dělali jen svou práci a občas režim i kritizovali. A třeba přispět i k otevřenějším debatám o současnosti, kde myšlenka sociálních práv nebude braná jako 'totalitní'. Dokud naši strážci správné paměti nepochopí, že mezi zájmy komunistů o rehabilitaci jejich režimu a zájmy historiků o otevřený pohled na minulost je rozdíl, sotva získají širší uznání svým možná i dobře míněným iniciativám. A může je stihnout i osud komunistických ideologů -- totiž, že budou brzy lidem pro smích. (...)

Nejhorší ze všeho je podlehnout kouzlu vlastního přání

21. 2. 2014 / Robert Kvacskai

čas čtení 4 minuty

Acta non verba

reakce na článek Lenky Procházkové "Pozvání na archu" a otevřený dopis Štěpána Kotrby papeži Františkovi ve věci hlupství jeho preláta: "Křesťanská ryba smrdí od hlavy"

Ač věkem dospělí, jsme stále jen děti, toužící po tom, aby tu někde nad námi byla autorita od své přirozenosti lepší, než jsme my sami. Ta touha je tak silná a správná! Vždyť ve skutečnosti symbolizuje to nejkrásnější na člověku: nezničitelnou sílu rvát se proti vší pravděpodobnosti o existenci toho, co cítí a považuje za správné.

Zásady ekonomického blahobytu

21. 2. 2014 / Wenzel Lischka

čas čtení 3 minuty

Kdo nezná a neovládá zásady ekonomického blahobytu, musí nutně strádat. Je zaslouženě chudý, zneužívaný a hloupý. Studium ekonomických klasiků, takových jako je např. D. Ricardo, A. Smith, M. Marx nebo V. Kožený, je však pro běžného občana příliš náročné. Ostatně jej tací autoři ani nezajímají. Jemu stačí, co mu o nich nabulíkují v televizi.

Prohlášení občanského sdružení Levá perspektiva k pomlouvačnému článku pana Veselého

21. 2. 2014

čas čtení 4 minuty

Dne 20. února 2014 publikoval pan Daniel Veselý na Britských listech článek Stalinisté v české "levici". Tento článek se vyjadřuje k činnosti našeho občanského sdružení Levá perspektiva způsobem, který považujeme v řadě ohledů za pomlouvačný a hrubě zkreslující skutečnost. Pan Veselý o našem občanském sdružení tvrdí, že adoruje stalinismus a marxismus-leninismus, že se zabývá převážně nebo do nemalé míry "anachronickými historickými událostmi" (tak Daniel Veselý označuje říjnovou revoluci 1917 v Rusku) a je napojeno na KSČM.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2013

14. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

V prosinci 2013 přispělo finančně na Britské listy 234 osob bankovním příkazem celkovou částkou 73 570,95 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2013 částkou 2419,46 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince 2013 372 181,08 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

42204